Elisa Spiropali: Prapaskenat e bisedës me familjarët e 13 vjeçares së përdhunuar në Kavajë dhe një përgjigje për monstrën Sali Berisha

Nga Elisa Spiropali

Nje fjale thote, te gabosh eshte njerezore, te kembengulesh ne gabim eshte djallezore! Djallezine ne formen e kembenguljes ne gabim, monstra qe kemi mes nesh e ka kthyer ne sistem lufte politike.

Njerezit jane mesuar me te aq sa i kane njohur statusin e vecante te te lejuarit te cdo lloj qenerie publike, per te cilen cdokend tjeter do ta kishin gozhduar ne murin e turpit.

Jo vetem kaq, po qenerine djallezore te monstres dhe te tere lukunise se kelyshave te tij, media e ka absorbuar si normalitet ne tregtine e lajmeve e te sensacioneve.

Dhe aq e vertete eshte kjo, sa kur monstra sulmon egersisht policine e shtetit per dramen e nje te miture te dhunuar nga bashkemoshatare te sajet, tregtia mediatike intensifikohet si nje jehone e sulmit monstruoz. Ndersa kur prinderit e gjysherit e te mitures bejne apel publik per t’u lene te lire nga pengmarresit politike e mediatike te vajzes, shfaqet ne te tere hipokrizine e vet shqetesimi i barbareve per privatesine e vogelushes.

Parafytyrojeni per nje moment sikur Edi Rama te kishte bere vetem nje nga krimet e monstres, apo te kishte thene vetem nje nga mijera monstruozitetet te cilave u eshte dhene statusi i normalitetit ne tregun politik e mediatik te vendit? Pa bere asgje te ngjashme dhe gozhdet e çekanet bien papushim nga sabahu e deri ne mesnate, nderkohe qe se fundmi, ne vend se te pakten te ndaleshin ne respekt te atyre burrave te vrare qe kerkuan paqe e mirekuptim per vajzen e tyre, rane fort ne emer te zbulimit te papritur te neneve te ligjit qe duhet ta mbronte vajzen nga ato gozhde te pameshirshme! Te cilat perseri, edhe mbreme, nuk u ngulen mbi Edi Ramen a mbi mua personalisht, si deshmitarja e zedhenesja e kesaj historie barbarie politike e mediatike, po mbi vajzen e mitur e familjen e saj.

Kur gjyshi i vajzës me erdhi në zyrë duke me kerkuar ndihme per te shpetuar nga çekanet e sulmit politik dhe gozhdet e terbimit mediatik, u ndjeva e lehtesuar qe se paku nuk jemi te tere njesoj ne syte e asaj familjeje dhe e renduar nga pafuqia per ta ndalur ate furi dhunuese mbi ta. U mendova gjate a duhet ta tregoja takimin me te, edhe pse ai ma kerkoi me lot nder sy. Ne fund te dites e bera dhe e mbajta me gatishmeri te plote pjesen time te baltes, pasi deshmia ime publike e nderkreu monstren megjithe lukuni. Falenderimi ne telefon i gjyshit ne emer te familjes, ishte gjithcka me nevojitej per t’u ndjere e qete ne vorbullen e dilemes sime.

Po kur të nesërmen më ra telefoni dhe ne emer te prinderve te vajzes, gjyshi me ftoi në shtëpi, vorbulla e dilemes u rikthye edhe me e forte. Ty te faleminderit edhe njehere tha, po ne sjemi te qete! Nuk na mjafton se po na del shpirti nga sulmet e tyre qe po na e tresin vajzen para syve! Duam te bejme nje apel publik, por nuk duam të merremi as me ndërmjetsit që na cojne ata te opozites as me ata qe na vrasin naten neper studio dhe na qajne diten, duke na u lutur te dalim me ta ne televizor.

Perseri brenda meje fitoi ndjenja e solidaritetit me ta dhe ideja se mund te isha sadopak e dobishme per ta. Kur hyra ne shtepine e tyre pashe perballe nje vajze te dobet me nje veshtrim te mprehte qe s’do ta harroj. Nxenese me dhjeta dhe me nje karakter dukshem te forte, ajo ishte qartesisht e lenduar po aspak e rrezuar.

Vajza ime ka kurajo të jashtëzakonshme dhe do bëhet dikush, tha i ati. Biseduam gjate ose me sakte ata kishin nevoje te flisnin dhe ne fund ndjeheshin disi te cliruar. Rrefimi i tyre ishte njerezor deri ne dhimbje dhe mesazhi i tyre ku e ku më fisnik, me emancipues e me legjitim, se sa kerdia dhe gerdia e fjalimeve patetike, deklaratave politike, statuseve dixhitale dhe telemuhabeteve pa hesap të marra sëbashku.

Ajo familje e tronditur ne themelet e shpirtit, fliste me respekt per mesuesen, drejtoren e shkolles, policine e shtetit, agjencive e mbrojtjes se femijeve, psikologen vecanerisht dhe lutej per t’u lene e qete nga pikerisht ata qe te vrasin naten e te qajne diten! Ndersa monstra e te tijte apo te ngjashmit me te, ne politike e ne media u rileshuan mbi gjysh e babe, medemek ne emer te ligjit qe sipas tyre u mohon te drejten te kene nje fytyre per te thene para gjithe dynjase te vertetat e shpirtit!

Telefonata e gjyshit pasi u publikua biseda jone ishte kapaku qe s’mund te mos e ndaja sot me te gjithe. Mos u merzit per cfare do degjosh me tha, neve s’ta harrojme qe na dhe mundesine te clirohemi! Pas gjithe ketyre ditesh e netesh terrori ku te gjithe kane folur c’kane dashur per ne, ne sot folem ne emrin tone. Ne nuk kemi frike nga fytyra jone dhe jemi krenare per vajzen tone, ndersa turpin le ta mbajne ata qe dihet kush jane!

 

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Elisa Spiropali: Prapaskenat e bisedës me familjarët e 13 vjeçares së përdhunuar në Kavajë dhe një përgjigje për monstrën Sali Berisha”

 1. h says:

  Mos e permend monstrën,se i rritet vlera.Populli shqiptar e njeh kush është.
  Shqiptari si maskara që është,ndjehet më afër kriminelëve të degjeneruar që kryen krimin,
  sesa viktimës që pësoi tragjedinë personale per vajzën dhe familjes.
  Maloku hijenë shpresoi të merrte ndonjë votë duke abuzuar mbi tragjedinë njerezore.
  Dhe mori një mut.Ai konfirmoi atë që e dimë,që është njëzvarranik dhe thonë italianët
  se kush zvarritet,nuk rrëzohet kurrë.Në fakt zvarraniku akoma lëviz dhe neverit.

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Sa do të doja
   që monstruozitete të tilla
   të mos kishin si shërim vetëm Harresën
   Siç do të doja
   që një çetë
   (zezakësh mundësisht)
   t’a përdhunonin një herë, Supermbesën.
   😜

   1. qorri me motorr says:

    O gppist , pse e ul veten ne nivelin e Sale qenefit. Sala eshte i pari qe shpik histori seksuale, me gjak dhe vdekje. Ka 30 vjet qe flet ne publik vetem per femije te vrare dhe gra te perdhunuara. Ne qytetaret nuk merremi me vizione makabre njerezish te therur dhe perdhunimesh te grave dhe vajzave. Keto jane specialitet i Sales dhe kanibaleve qe i vijne prapa.

 2. marjani says:

  pse famila e te mitures nuk hap proches padi ndaj sali shk ….. berisha kush e mbon kete moster hajdutet kriminelet llumi injorantet atij si ka ngelur me gje pa bere si ngrihet ne mengjes dhe shkon para pasqyres kafsha

  1. Ladi says:

   Pse kjo familje pranoi te perdorej nga spiropali

  2. ben says:

   Sepse eshte e thjeshte
   Policia reagoi vetem mbasi Sali Berisha e publikoi ne fb.
   Po te ishte per spiropalin qe u tall kur “tha se ngjarje te tilla jane te zakonshme ” dhe per policine qe mgjth e dinte reagoi vetem mbasi saliu e beri publike kjo vajza e gjore do vazhdonte akoma te perdhunohej.
   Po ky eshte film I pare shume here nga rilindja
   Si puna e asaj vajzez ne fushe kruje qe thoshte se kisha qejf kur banditi I rilindjes e rifte dhe e digjte me cigare.
   Per 1 force politike qe ngjan me shume me nje bande ku vrasesit, trafikantet,tutoret e prostituave I ben deputete dhe kr bashkish eshte normale qe mos ti beje pershtypje perdhunimi ne grup I nje te miture .

   1. everteta says:

    Ik more klyshi i Sali Berishes, more kriminel dhe maskara me pseudonimin ” arben “. Policia kishte reaguar dhe kryer detyrat e saj por policise nuk i lejohet te jape njoftime zyrtare per adoleshentet dhe femijet. Ju jeni bandite dhe bande kriminelesh me kryekriminelin e Shqiperise Sali Berisha. Fare e keqe.

  3. Pantera says:

   Kush e mbron ??? Miliardat qe u vodhen ne 97-ten dhe me vone prej tij , ai krijoi me ato para nje klike me politikane te koruptuar jashte si ata matane kontinentit europiane (shif kongresmenin kalifornez me emrin Dana Rohrabacher, ama dhe shume krimba te tjere , politikane gjermane dhe me gjetke , dhe ne bashkepunim me gardat paraushtarake brenda vendit krijohet nje cader mburoje mbi veprimtarine e tij …….. Sdo mend per te kuptuar dashurine mbi te te politikaneve te kiruptuar gjermane si Doris, por dhe Gunther Krichbaum ……se mos ben gabimin dhe i imagjinon te shenjte politikanet gjermane ore mik ?? Te them gjermane se ata bejne komande ne Kontinentin tone Europian si ne sferen politike , ashtu dhe ikonomike …….tung

 3. edvin qameti says:

  KY SHKRIM ESHTE NGA EDVI RAMA. Mire Berisha eshte monster, po ju qe e nxorret ne media me ze dhe figure cfare jeni.te paftyre. KARAKURVE

  1. WTF says:

   Do zoti ti ndodhi vajzes tende kjo dhe ta uroj me gjithe shpirt, dhe pastaj hajde dhe bej komente idiote ketu.W

 4. Lizga says:

  Mbeshtetje dhe respekte vajzes dhe familjes se saj…

 5. Flututura says:

  Lajm shume i mire qe vajza eshte e forte, qofte hera e fundit qe degjojme gjera te tilla!
  Sa per ata qe gezojne kur ka vuajtje dhe brenga nder njerez te thjeshte, qe vetem te perfitojne politikisht, na bejne te na vije turp qe jemi njerez

 6. ladi says:

  Dhimbje dhe solidaritet per familjen e vajzes, por asnje respekt per nje baba si ai qe per te perfituar diçka, qofte edhe “ato bursat” e Edi Rames per vajzen, del ne televizor me emer dhe fytyre dhe kerkon pastaj qe te tjeret ta lene rehat. Urrejtje per monstra si Spiropali dhe “padroni” i saj, Rama qe per pak kapital politik, nxitojne te dalin para gazetareve ne televizor. Monstra ata, monstra edhe legenat e Edi Rames qe u kerkojne gazetareve te mos nxjerrin familjen ne tv (kur asnje kamera nuk e kishte bere) dhe e bejne vete te paret nje gje te tille.

 7. Lindi says:

  Lol, kjo eshte si Laja te filmi “ kur hidheshin themelet” ,

 8. Emigranti says:

  Zonja Spirpali, nje bravo e mirnjohje ke nga qindra e mijra emigrant, per trajtimin dinjitoz te asaj njgjarje te shemtuar.
  Sa per mostren Sali Berisha, e njohin te medhenj e te vegjel, se cfar kafshe me fytyr njeriu , esht ky moster.
  E kemi par e degjuar , prej vitesh se si, mer neper gojen e ndyr, motra vellezer, nena e gra , femij me liber shtepie, duke shpifur, shar e pergojuar. Prandaj ska asgje per tu cuditur me rastin ne fjal.
  Deri sa te thyej qafen ky maskara, vetem m…..a , dote nxjer nga goja.

  1. Emigranti says:

   Fol ne emrin tënd mor pall
   Mos fol ne emer te emigrantëve
   Ku i gjete te ti ato emigrantë qe mbeshtesi kete lloj “femre”

   1. emigranti tjeter says:

    Foli shume drejt o i palluar. Ju jeni ai tipi i emgranteve qe na njollosin dinjitetin kombetar…

   2. Emigranti tjeter says:

    Emigration i pare ka folur ne emer ne emer te njerezve te ndershem e te drejte, ndershem ti i dyti po flet ne emer te berishisteve,sepse te erdhi keq per monstren Sali Karaxhiqin ! Yyyytt…far’ e keqe !

   3. Një tjetër emigrant says:

    Neveri për lylzim e sb ÇAKALLIN E ÇAKEJTË E MEDIAVE KAZAN PLEHRASH
    Zonja SPIROPALI BRAVO.

 9. tomsojeri says:

  Hajdut ,vrases, shkaterrus,tradhtar dhe monster i njohur tashme dhe me bashkpuntoret e tij !!! Kush pra mban gjynahun e lenies se lir te tij qe nuk ndalet kurr e ndahet kurr nga vesi ,ves qe ju kushton aq shtrejt shqiptareve te pa mbrojtur ! Pse vall vetem kjo 13 vjecarja esht viktima e oreksit te monstres ???? Ti Elisa , qe mer guximin e flet hapur per monstra , a nuk ke dicka te na thuash per ata qe e len te lir te kafshoj kudo e kedo, sepse ti ben pjes tek forca qe populli i dha skenderbeut tend , te pastroj kte turp qe vazhdon te mos funksionoj mekanizmi drejtesi ?? Llafet i mer era dhe monstra nuk ndalet e kte e tregoi koha Sa pra duhet ti besojm cka shkruan si dhe zemerimit tend ,kur pas nji jave do haroet si gjithmon e monstra aty “pret mbas dere” ! E ka mbushur koven (jo kupen) ,ka harxhuar kohen , apo me mir e ka ndalur kohen ky perbindesh e sdo tja dij per llafe (peralla) ma ……e ate e mbron vet politika ne fuqi dhe prapaskena e panjohur e saj !!!…….

 10. Lymi Tutit says:

  Solidaritet dhe shume respekt per familjen e vajzes.Perbuzje per amplifikuesit e kesaj tragjedie njerezore.Lymi Tutit

 11. Zambi says:

  Mos u merzit Eliza. Mjaton ta kesh mire me Skenderbeun. Atij rriji gati.

 12. Baca-Bajram says:

  Sk#[email protected] e opozites e din se c’i pret dhe prandaj krijojn situata te tilla per te larguar vemendjen nga e verteta, DREJTESIA qe po vjen. Sa do qe te perpiqen per t’a ndaluar, keta plehra s’mund te ndalin tsunamin qe po vjen ne drejtesi. Shpresojme qe s’do jete e larget dita kur te lexojme ne faqet e shtypit lajmin e arrestimeve dhe konfiskimeve te pasurive te ketyre monstrave te politikes tone. Sa per familjen pergezime per kurajon qe kane treguar dhe qeveria te mbaj premtimet.

 13. Floriri says:

  Bravo Elisa Monstres anadollake duhet ti mbyllet goja nga grate se fjalet o burojne nga zemra e cdo nate ti dalin ne ender duke e mbytur tamam si xha Sulos Keti ne radhe te pare nuk mund ti thuash njeri se nuk ka zemer e aq me pak baba e gjysh Gjera te tilla mos I ndodhshin as kujt, por mund ti ndodhin gjithkujt e per kete politika , media e shoqeria prrpara se te flasi apo shkruaje duhet te MENDOJE NE VETEN E PARE E JO TE TRETE se keshtu Dora dhe gjuha nuk te le te shkruash e flasesh marrezira Per raste te tilla ligji duhet te veproje me force se jane kaluar kufijte e normales qe ai ka tejkaluar me kohe gjithcka e vazhdon mban peng vendin

 14. Petrit says:

  Shoqja Elisa
  Ate se çfare eshte Sali Berisha nuk ke mundesi te na thush ti
  Perpara te madhit Prof Dr Sali Berisha ti dhe gjithe deputetët e rilindjes jeni in ekzistentë.
  Kthehemi ne temë.
  Askush ne bote nuk ka te drejte te te kerkojë llogari ( ne te vertete askush nuk po te kerkon) se perse shkove tek ajo familje.
  Ajo qe e ben te neveritshme kete vizitë eshte publikimi i identitetit të familjareve
  Me te madhin Sali Berisha mos e kruaj
  Je peshë shume e lehte

 15. Super-monstrave MADE IN ALBANIA: Berisha e Meta me familje biologjike e politike, nuk i mbyllet goja dhe veprimet me shkrime, intervista ne Media apo fjalime ne Parlament, por me “rrugen e te shumteve” te kesaj jete. Besoj se per shumicen derrmuese te Popullit, “rruga e te shumteve” dihet kush eshte, nuk ka nevoje per detaje Varreza, sepse keshtu shpeton nje here e mire Shqiperia sot dhe behet mesim per kedo qe do vije ne Pushtet ne jete te jeteve. Nje gje e tille: Varreza, do duhet te behet mesim mijevjecaresh per Berisha/t dhe Meta/t me sa kane ne shtepi e parti.

 16. Gri says:

  Or Ben, Moster eshte fjala e duhur! Ndonjehere edhe mos shkruaj! Me duket se Elisa eshte ne rregull! Shkruaj po ndiqi mire lajmey. PARLAMENT: lidhur me kete rast
  Minostri e bllokoi me ate punen e duareve me gjake. Dhe Mostra mermeriti neper dhemb dhe heshti. Mbeti si mut! Nuk ishte pak! Mostra nuk po kupton se avash nje ekipe i re politikanesh do te vij ! Se shpejti! Turp per mostren dhe nje grup ministrash qe kane filluar keto dite dhe permendim se nuk kemi hedhur firma. Ae pe idhullin tend Mostren Sali qe bertiste nuk jam ne politike, nuk perfaqeson gje, jam privat ?!!! etj. Ai mostra ka te drejte: nuk perfaqeson njeri, pervec mostrave te te gjithe Shqiperise.

 17. komentatori nga cadra per portalin e zenit says:

  te gjithe juve qe flisni me gjuhen e sali berishes,kriminelit me te madh qe ka njohur shqiperia,i lutem zotit tju shoh ne te njejtin hall qe ka kjo familje dhe kjo vajze.cte keni ne moshen e saj,ishallah me zezake dhe harrixhinj

 18. 0sumi says:

  Ti Petrit mavria mbaje fort kopilin e karaxhicit,se vetem ti e njohke per burre te mire,kalin e ngordhur te Vici-dollit.

 19. Niku says:

  Respekt ndaj perplasjes me fenomenin me negativ te ketij vendi qe çuditurisht dhjemokra-cia amerikane e ka etiketuar “burre shteti” jo nga meritat por nga bemat qe ka bere ne kete vend e qe per fat te keq i ka bere nene komanden e ketyre te fundit,por per çka i ka dhene e i ka falur ky monstruozitet ketyre te fundit!Nje sugjerim do te doja te rekomandoja kur permend mendiat pasi nuk eshte media qe i bene jehone por kazani mediatit ose thene shkoqur kazani Berishjan ketu e pertej oqeanit!Bjerini bishes se terbuar se tani eshte ne gramat e fundit te terbimit te tij ku i kane mbetur dy rruge ose te largohet nga kjo jete si Slobodan Praljak ose te kalbet ne çmendine pasi fabrika qe e prodhoi kete monster i ka garantuar jeten e per pasoje nuk ka gjykate qe ta denoje !

 20. Emigranti tjeter says:

  Emigration i pare ka folur ne emer ne emer te njerezve te ndershem e te drejte, ndershem ti i dyti po flet ne emer te berishisteve,sepse te erdhi keq per monstren Sali Karaxhiqin ! Yyyytt…far’ e keqe !

 21. Një tjetër emigrant says:

  Neveri për lylzim e sb ÇAKALLIN E ÇAKEJTË E MEDIAVE KAZAN PLEHRASH
  Zonja SPIROPALI BRAVO.

 22. shi shi militantet ! po cfare bravo o njerez te fandaksur qe mendoni me mendjen e rames dhe berishes ! po eshte turp moj plehre qe shkon ne familje !po e shfrytezoni familjen ! ata jane budallenj se po te ishin te zgjuar nuk e linin vajzen me kalu ate siklet !o spiropali te rrafte e keqja !

 23. shi shi militantet ! po cfare bravo o njerez te fandaksur qe mendoni me mendjen e rames dhe berishes ! po eshte turp moj plehre qe shkon ne familje !po e shfrytezoni familjen ! ata jane budallenj se po te ishin te zgjuar nuk e linin vajzen me kalu ate siklet !o spiropali te rrafte e keqja !

 24. fcb says:

  Ske faj Elisa , te beri Skenderbeu me 20 milion dollare , por paske qene vajze e pamoralshme.

 25. Koba says:

  O Z.Petrit !!!! Ate “Te Madhin” Sali Gerdeci shume shpejt dO TA SHIKOSH NE qELI:kE MUNDESI TI COSH NJE PAKETE dUHAN E NJE PALE tESPIJE PER TE KALUE KOHEN: PO KA MA KRIMINEL SE AI? VETEM LIKE FLORIRI I SHKON PERKRAH:PO GERDECIN KUSH E BERI?PO VRASJET NE 21 Janar kush i beri? ,po firmat piramidale kush i mbeshteti?Po furnizimin me nafte te Miloshevicit,kush e beri?Ai dmth.Perbindshi i Vucidolit Eshte I MADH ne Krime,ne Grabitje ,ne sulme me liber shtepie ndaj kundershtareve te tij.Prit se po afrohet SPAK-u .Ik e beju Oturak i tij se nuk do te permbahet dot Ca nga Pleqeria dhe Ca nga Ligesia.

 26. alphade says:

  Asnje fjale opozita,mafia e Saliserb Vicidolit,per kryebashkuakun e Kavajes ?!
  E imagjinoj sikur kryetar Bashkie te ishte Elvis Roshi,cfare do te bente opozita ?!
  Do cmendnin gjithe Kavajen e Shqiperine. Qent e Saliut do te lihnin nate-dite
  derisa te t’ju shqyhej gerrmazi ! Dhe me siguri kanceri do ju bjere,por sa me
  pare aq me shpejt do te shpetojne shqiptaret nga kjo mortaje mesjetare……!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *