DEFEKTI/ Basha, si kërkon kredi (pushtet) pa ofruar kolateral (model)

Siç është vërejtur, kreu demokrat Basha ka instaluar premtimet e “100 ditëve të para” në ligjërimin e tij politik, duke u përpjekur që të investohet në psikologjinë e elektoratit se do jetë pikërisht ai njeriu që do udhëheqë Shqipërinë pas largimit në Ramës.

E bën këtë në fakt më shumë se dy vite larg nga zgjedhjet parlamentare, por para atyre lokale, edhe me një pretendim të vagullt se në qershor do ketë dhe zgjedhje të parakohshme.

Ndërsa ato lokale pothuajse i ka shpërfillur, ndërkohë që duhej t’i shpallte si politike, për të mundësuar një votë elektorale me efekt riardhjeje në pushtet, edhe pse në 2021, atëherë kur duhet të ndodhin.

Dhe, duke qëndruar te synimi i ardhjes në pushtet, ai shfaq një defekt gati historik të PD-së; mungesën e modelit promovues.

Me para zgjedhjet lokale, Basha duhej të ishte rregullisht në ato bashki që drejtohen nga partia e tij, për t’u bërë reklamën e modelit të suksesit, sigurisht nëse kanë.

Duhet të qe në Shkodër, Bajram Curr, Kukës, Kavajë, Pogradec, Përmet, e prej aty t’i përcillte elektoratit aftësinë e të zgjedhurve lokalë nga forca e tij politike se ç’janë të aftë të bëjnë. Por deri më tani kjo mbetet larg çdo parafytyrimi.

Thënë ndryshe, Basha ka shkuar të marrë kredi në bankë, por nuk pranon të lërë kolateral. Koletarali duhet të jetë modeli, ai pra që i kërkohet si garanci për dhënien e kredisë – pushtetit në këtë rast.

Në këtë pikë, Basha është në pozitë të ngjashme me Berishën e para 2005-ës, vit kur erdhi në pushtet. Kishte qenë njehërë, si president de jure e kryeministër de fakto, por e kërkonte pa model dhe ai – pra një kredi pa kolateral. Thjesht mjaftohej duke pranuar gabimet e së shkuarës dhe kjo i merrej si garanci se nuk do i përsëriste. Të njëjtën gjë bën dhe Basha.

Pasi ka lënë pas drejtimin si ministër të katër dikasteve dhe Tiranës si kryebashkiak, të gjitha në 8 vite, ai nuk ofron asnjë model suksesi individual, por hera-herës pranon gabimet e qeverisjes ku bënte pjesë, shoqëruar me një ndjesë dhe më pas e mbyll “garancinë e tij në bankë”. Tashmë i takon elektoratit të vendosë nëse do ia pranojë këtë rregull të diktuar nga ai, apo do i imponohet me rregullin e vet: garanci është modeli e jo ndjesa! Ku e ke? (tesheshi)

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “DEFEKTI/ Basha, si kërkon kredi (pushtet) pa ofruar kolateral (model)”

 1. Zigur Qarri says:

  I vetmi qe do bashkoje shqiptaret ne te gjitha trojet e tyre eshte Lul Basha. Gati dashin per kurbanin e kryeministerise. Po te presim o Lul Basha.

  1. Tironci says:

   Zigur, merr kete dashin tim qe kam mes kembeve dhe mbaje si lepirese, sa te vije basha ne pushtet, po erdhi ndonjehere 😂😂😂. Po nuk erdhi ti te pakten je knoq me nje lepirese falas😂😂😂.

   1. Zigur Qarri says:

    Tironci,kuptohet qe flet nga pervoja e lepirjes se boleve,perderisa thua qe te knoq.
    Eshte pune per ty,nuk eshte problemi im,vazhdo e praktikoje meqe e paske per zemer,por ai me siper eshte militant”rilindas”si ty!

  2. Zigur Qarri says:

   Jan te gjith”rilindasit”si ty?-shumica po.Mua nuk me demton dot ti,veten po,sepse nuk ke per te pasur kurre personalitet.
   Kjo qe ben ti,e kan bere shpesh komentuesit te ashtuquajtur grek,kopil ose ndonje budalla.Kuptoje vete se kush je ti.Nese
   nuk e njeh vetveten,njihe.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Edhe Rama kerkoi kredi duke ofruar si kolateral vetem premtimin,por ishte e kunderta,mashtrimi.Ne fakt,si kolateral duhet te linte
   dorheqjen nese nuk mbante premtimin.Dorheqja eshte baraz pushttet ,dhe pushtteti mund te lihet si kolateral,sepse hipotekohet
   te pakten per 4 vjet.Premtimi nuk vlen si kolateral sepse nuk hipotekohet.Pra,Rama mashtroi me vetedije,duke e ditur se mosmbajtja
   e premtimit eshte veper morale dhe jo penale.Rama tha ne Vitin 2013,se buxheti per arsimin do te behet 5 % e PBB.Kolateral la
   premtimin,mashtroi.Edvin Rama premtoi ne 2013 se ndalen edhe bastet online.Kolateral la premtimin,por mashtroi 5 vite.Rama
   premtoi legalizimin e atyre qe kishin ndertuar pa leje,por atyre qe kane tapi qindra vjeçare i nxjerr dhjetra probleme,prandaj shumica
   nuk i ka rinovuar tapite e vjetra te shtepive.Kolateral la premtimin, mashtroi. Tahiri premtoi,se do te zhdukte krimin vetem ne
   100 ditet e para te qeverisjes.Kolateral la premtimin,por mashtroi.Rama premtoi 300 mije vende pune mandatin e pare,Ahmetaj premtoi
   250 mije vende pune ne mandatin e dyte!”Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende pune në harkun kohor 2010-2017,konfirmon Këshilli
   Rajonal për Bashkëpunim (RCC).Dhe keto vende pune “jan hapur”ne sektorin publik(pak ne bujqesi),qe ne fakt ishin ndrrim vendesh te milianteve te PD-s me ata te PS-s.Kolateral la premtimin,mashtroi.Pese(5) miliard Dollare investim,dhe 70 mije te punesuar do te premtonte(mashtronte)per Portin e Karpenit Ministrja Milva Ekonomi ne Korrik 2016.Kolateral la premtimin,mashtroi.Rama deklaroi
   se do ndertohet Aeroporti i Vlores.Kolateral la premtimin,mashtroi.Air Albania nuk ka funksionuar qe nga qershori. Turkish Airlines
   terhoqi avionet e saj Airbus 319 qe kishte vendosur ne dispozicion………………………………………………………………………….

  3. jimmy says:

   Sa te jete ne Opozite Lulushja dhe Monika me gjith kokmadhin Ilir ,Rama ka me pas 100 vjet ymer.Se kuptoni o te mjere qe nqe eshte kjo opozite populli ska cte beje tjeter vetemnte Pranoje Ramen me gjith tepsi

 2. BURG says:

  Luli – Tullumi djali biresuar i Sali Bishes kerkon pushtet qe te prishe DREJTESINE e VERETE qe po vjen … BURG, BURG !

 3. Xha. Brahua says:

  Lutu o Guro te te qendroje preshi sa me shume ne bythe………. se po tè doli preshi: aha…..te prishet enderra ty bashke me Lulush bythngjiturin.

 4. ha,ha,ha,ha ..... says:

  Populli po pret sa me shpejt VETING-un dhe SPAK-u per Bashen , Berishen dhe Meten … BURG, BURG !

  Pushteti miret me VOTE dhe jo me mashtrime, dhune dhe llafe … !

  VOTE gjithmon ka per te shkuar tek Z.RAMA, qe po ngre SHTETIN e rrenuar per 25 vjet nga ATA qe sot kerkojne perseri t’a kene si mbrojtje e tyre … ha,ha,ha,ha

 5. tori says:

  I vetmi qe paditi Shqiptaret e pregaditi dosje e denimeve per UCK eshte pikerisht L.Basha.Ai eshte vraresi I 4 personave.Historia kombetare nuk njeh( me perjashtim te Berishes)person politik kaq genjeshtar,mashtrues e antikombetar sa L.Basha.Inshalla nuk ka fatin e keq Shqiperia qe ne krye te jete PD me te krye L.Basha,njeriu krejtesisht I paafte(shembull drejtimi per 4 vjet TIRANES).O zot shpetoje shqiperin nga kjo e keqe qe mendon miku im Zigur.Mos ndollte kurreeeeeeee.

 6. BRSS says:

  LULIT I KA HYR KARI NE BYTH JA KA FUTUR EDI NDERKOMBETARET POPULLI DHE NE FUN DO TJA FUSI BKH

 7. BRSS says:

  LULIT I KA HYR KARI NE BYTH JA KA FUTUR EDI NDERKOMBETARET POPULLI DHE NE FUN DO TJA FUSI BKH

 8. konica usa says:

  Ca bohet keshtu mor jahuuu,ky mender Basha qenka Ufo safi,ej budall e ko bo nona,kompler veshgjat,prit gomar te mbij bar.

 9. bart72 says:

  Ho xha Braho futja preshin moters tende

 10. bart72 says:

  Ho xha Braho futja preshin moters tende

  1. Xha. Brahua says:

   Do ta fus ty ne gojë bart 72. Te te mbars mire tetem dhe ate kurven qe ke ne shtepi. Do te te qi tè 14-at Brahua ty dhe gjithe sorollopit tend.

  2. Xha. Brahua says:

   Bart 72! Do t’ia fus sateme ne gojë dhe asaj kurvës që ke brenda. Dhe ki kujdes se Brahua te shkerdhen te 14-at dhe do ti mbars mire sorollopet e pragut…..dakort

 11. bart72 says:

  Ne kemi Edi Drogen dhe Gramoz Rucin skemi c’è duam Lul Bashen kemi jenat e kuq Ik ho Basha se shqiptaret jan bythqira komunista

 12. Zigur Qarri says:

  Edhe Rama kerkoi kredi duke ofruar si kolateral vetem premtimin,por ishte e kunderta,mashtrimi.Ne fakt,si kolateral duhet te linte
  dorheqjen nese nuk mbante premtimin.Dorheqja eshte baraz pushttet ,dhe pushtteti mund te lihet si kolateral,sepse hipotekohet
  te pakten per 4 vjet.Premtimi nuk vlen si kolateral sepse nuk hipotekohet.Pra,Rama mashtroi me vetedije,duke e ditur se mosmbajtja
  e premtimit eshte veper morale dhe jo penale.Rama tha ne Vitin 2013,se buxheti per arsimin do te behet 5 % e PBB.Kolateral la
  premtimin,mashtroi.Edvin Rama premtoi ne 2013 se ndalen edhe bastet online.Kolateral la premtimin,por mashtroi 5 vite.Rama
  premtoi legalizimin e atyre qe kishin ndertuar pa leje,por atyre qe kane tapi qindra vjeçare i nxjerr dhjetra probleme,prandaj shumica
  nuk i ka rinovuar tapite e vjetra te shtepive.Kolateral la premtimin, mashtroi. Tahiri premtoi,se do te zhdukte krimin vetem ne
  100 ditet e para te qeverisjes.Kolateral la premtimin,por mashtroi.Rama premtoi 300 mije vende pune mandatin e pare,Ahmetaj premtoi
  250 mije vende pune ne mandatin e dyte!”Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende pune në harkun kohor 2010-2017,konfirmon Këshilli
  Rajonal për Bashkëpunim (RCC).Dhe keto vende pune “jan hapur”ne sektorin publik(pak ne bujqesi),qe ne fakt ishin ndrrim vendesh te milianteve te PD-s me ata te PS-s.Kolateral la premtimin,mashtroi.Pese(5) miliard Dollare investim,dhe 70 mije te punesuar do te premtonte(mashtronte)per Portin e Karpenit Ministrja Milva Ekonomi ne Korrik 2016.Kolateral la premtimin,mashtroi.Rama deklaroi
  se do ndertohet Aeroporti i Vlores.Kolateral la premtimin,mashtroi.Air Albania nuk ka funksionuar qe nga qershori. Turkish Airlines
  terhoqi avionet e saj Airbus 319 qe kishte vendosur ne dispozicion………………………………………………………………………….

 13. Tonibuloni says:

  Ky o ashte bole kandarit o ashte rrote karit o ashte shkerdhate i degjenerum por ma kara karit jane ata qe ishkojne mrapa.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *