Facebook ndalon një Muze të Artit të promovojë një ekspozitë me imazhe të statujave nudo

Një muze i arteve të Gjenevës bëri të ditur se Facebook e ndaloi atë nga promovimi i një ekspozite të ardhshme me imazhe të dy statujave – një Venus gjysmë të zhveshur dhe një burrë lakuriq, i gjunjëzuar.

Muzeu i Artit dhe Historisë u drejtua në Tëitter për të thënë se kishte dashur të postonte fotografi të statujave në Facebook, për të promovuar ekspozitën “Cezari dhe Rhone” që hapet të premten, por platforma e mediave sociale “na pengoi për shkak të lakuriqësisë.

” Muzeu në vend të kësaj i dërgoi imazhet në Tëitter të premten me fjalën francize përkatëse për “censuruar” mbi statujat, te cilat mesa duket kishin të ekspozuara pjesë private, duke shtuar: “Ndoshta është koha që kjo platformë të ndryshojë politikën e saj për muzetë dhe institucionet kulturore?” Facebook nuk iu përgjigj menjëherë një emaili nga The Associated Press, i cili kërkonte koment.

Muzeu i ekspozitës 3-mujore tërheq pas vetes vepra nga Muzeu i Luvrit në Paris, një muze antikiteti në Arles, Francë dhe institucione të tjera, për të përcjellë pushtimin e Cezarit në rajonin e lumit Rhone që kalon nëpër Gjenevë dhe Francën juglindore, deri në Mesdhe.

Statuja e mermerit e “Venus of Arles” është bërë në shekullin e parë dhe përshkruan perëndeshën e paraqitur me një krah të shtrirë dhe një mantel të mbështjellë rreth belit të saj.

Bronzi i shekullit të parë para erës sonë, tregon një rob me mjekër dhe duart e tij në dukje të lidhura pas shpinës, duke simbolizuar triumfin e Romës mbi fiset Gallike. Zëdhënësja e Artit dhe Historisë, Sylvie Treglia-Detraz, tha se një përpjekje e parë për të postuar imazhet shkaktoi një përgjigje nga Facebook: “Ne nuk lejojmë reklama që pasqyrojnë lakuriqësinë, edhe nëse nuk është natyrë seksuale.

Kjo përfshin përdorimin e lakuriqësisë për qëllime artistike ose arsimore. ” Çështja ndikon në qëndrimet e ndryshme rreth lakuriqësisë në Evropë, ku plazhet dhe parqet topless ose edhe lakuriq nuk janë të pazakonta, dhe në Shtetet e Bashkuara, ku zyrtarët qeveritarë kanë qenë të njohur për mbulimin e statujave topless.(TemA Javore)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *