Rikthimi i bujshëm i Backstreet Boys: Arrijnë majat e klasifikimeve si në të shkuarën

Nga Ben Sisario

Herën e fundit që Backstreet Boys arritën të ishin numri 1 me një album ishte në vjeshtën e vitit 2000, shitjet e CD ishin në kulmin e tyre komercial dhe iTunes nuk ekzistonte; madje edhe “American Idol” ishte ende dy vjet larg.

Që atëherë, sigurisht, biznesi i muzikës është transformuar. CD-të tani janë thjesht një kujtim, dhe pozicionet në tabelën e javës së albumeve Billboard janë përcaktuar kryesisht nga miliarda klikime në shërbimet e transmetimit, secila me vlerë vetëm një pjesë qindarke.

Por këtë javë, Backstreet Boys – pesë anëtarët e saj tani në të 30-at dhe 40-at e tyre – përfituan nga strategjia e fundit e industrisë së muzikës: paketat e shitjeve të biletave të koncerteve. Duke ndjekur gjurmët e Ariana Grande, Travis Scott, Bon Jovi dhe Dave Mattheës Band, Backstreet Boys u ofruan tifozëve kopje të albumit të tyre të fundit, “DNA” (K-BAHN / RCA), në këmbim me bileta për turneun e tyre veror.

Kjo marrëveshje ndihmoi në shitjen e 227,000 kopjeve të “DNA” në Shtetet e Bashkuara javën e kaluar, sipas Nielsen. Kthehu në vitin 2000 kjo shumë do të kishte bërë bujë; “Black & Blue” i “Backstreet Boys” shiti 1.6 milionë kopje në javën e parë të shitjes në nëntor.

Por në matematikën e re të grafikut, shitja e albumeve të plota tani bart peshë shumë më të madhe se çdo klikim i vetëm. Kështu, edhe pse “DNA” ishte dëgjuar vetëm 6.6 milionë herë, shitjet e albumeve e vendosën atë shumë më përpara nga çdo publikim tjetër këtë javë, me 234,000 shitje gjithsej “ekuivalente” të albumeve – një matje që tregon shitjet e albumeve si dhe shkarkimet e këngëve.

Për krahasim, albumi më i fundit nga reperi Future, “The Ëizrd”, kishte një fluks të shëndetshëm 69 milionë në javën e dytë, por vetëm 3,000 shitje si album i plotë, duke dhënë një numër të barabartë prej vetëm 56,000. “The Ëizrd,” në grafikun i javës së kaluar, ra në numrin e dytë.

Edhe këtë javë, “Hoodie SZN” e Boogie Ëit Da Hoodie mban numrin 3, “A Star Is Born” e Lady Gaga dhe Bradley Cooper është Nr. 4, dhe albumi më i fundit i pa titulluar i Ëeezer – ky i njohur si ” album, me mbulime si “Afrika” e Toto dhe TLC “No Scrubs” – është Nr. 5.(TemA Javore)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *