Agron Tufa publikon dokumentin: Ja shkrimtarët që i bënë ekspertizën Visar Zhitit

Shkrimtari Agron Tufa ka publikuar sot disa dokumente, që sipas tij tregojnë dy shkrimtarët e tjerë që kanë bërë ekspertizën poetit Visar Zhiti, ekspertizë e cila e dërgoi në burg.

Në dokumente e publikuara nga Tufa, dy shkrimtarët që i bënë ekspertizën Zhitit ishin Pandeli Koçi dhe Ramazan Vozga.

“Nje pyetje qe duhet ngritur. Keta qe kane emrat poshte akt-ekspertizes, qe çoi në burg poetin Visar Zhiti, a u detyrohen lexuesve nje shpjegim, se si ndodhi?

Meqe jane figura publike dhe i shohim neper tubime, apo jo? Te mos thone: i kemi sqaruar keto gjera me Visarin (kjo eshte tjeter gjë), por te na sqarojne njehere e mire ne, publikisht (dhe kjo eshte nje gjë krejt tjeter)…

Perndryshe, pyetjeja mbetet e ngritur, sapo shfaqet prezenca e tyre ne publik”, shkruan në postimin  e tij Tufa.

Dokumenti i publikur nga Agron Tufa, që tregon ekspertizën për Visa Zhitit

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Agron Tufa publikon dokumentin: Ja shkrimtarët që i bënë ekspertizën Visar Zhitit”

 1. h says:

  Kush kishte nje punë “pa u lodh”në diktaturë ishte bashkëpunëtor i regjimit dhe sigurimit.
  Pavarësisht çfarë trimërish tregojnë tani “mas pilafit”.
  Nga Kadareja tek roja e mihal durit.

 2. Gaqi says:

  I ndjeri Xhemal Vozga ka qenë i përgjegjshëm jo vetëm në momentin e lidhjes së kontratave të shitblerjes por dhe deri në momentet e tij të fundit. faktit që Xhemal Vozga në kohën e lidhjes së kontratave vuante nga skleroza multiple, e cila është kronike.

 3. pajtim says:

  TURP I madh denonte shoku–shokun kot se koti,,,regjim I keq…///c’ka hequr populli shqiptar ne diktature…////

 4. Pokeristi says:

  Nje nder vendimet e domosdoshme te qeverise Meksi,me sakte despotit Berisha,ne hapat e para drejt demokracise iluzive duhet te ishte hapja e dosjeve e te gjithe atyreve qe me menyra te ndyra i sherbyen diktatorit te pare.Me pas dhe jo pak ka dhe nga ata te pafytyre qe po me menyra te ndyra i sherbyen diktatorit te dyte Sahli Sahlije Vicidoli.
  Me gjithe sakatimet qe mund te ju jene bere dosjeve te fameshme te “sigurimit”famekeq,perseri nuk eshte vone,te behen publike ato qe kane mbetur,ashtu si kane mbetur.
  S’ka asnje arsye qe ato te jene privilegj i nje grupi te caktuar.Sepse ne kete menyre ato edhe sot e kesaj dite ushtrojne vleren negative e abuzive qe mbartin.
  Persa i perket Visarit,ai me ate shpirt te madh e te ndihshem qe ka,jam i sigurt qe i ka falur dhe eshte i qete dhe perseri e gjen kenaqesine ne vargjet dhe krijimtarine e tij.
  Artisti i mirefillte eshte dhe mbetet i perjetshem.

 5. ideali says:

  Nga Kadarea gjer te roja e Mihal Durit.Bravo.Kjo eshte e vertete.Diktature edhe e krevatit bashkejkohor.Vec ne demokraci duhet te heshtnin, jo te pretendonin cmimin Nobel te posjhtersise.Mes tyre eshte dhe SazanGoliku pas te cilit fshihet Pandeli Koci me shoke.Demokraci e dhjere.Vendi gjithmone poshte e me poshte deri sa mban lart antivlerat morale. Turp.

  1. Alban says:

   Kadarese ti hanin m.tin sepse ishte e vetmja drite perendirmore ne Shqiperine e erret. Ti dukesh qe si ke lexuar asnje liber te tij se aq e ke kapacitetin. Nobeli per te do i bente nder Shqiperise, qe sot eshte i vetmi vend ne bote pa asnje Nobel. Boll me keto ligesite e semura, ku cdo shqiptare i suksesshem shahet me cfaredolloj ndyresirelleqesh.

   1. h says:

    Ju jap një keshillë dashamirëse ,nëse dëshiron të kuptosh çdo të thotë Nobel për letërsi,
    duhet ti hedhësh një sy jetës dhe veprës letrare të A.Solzhenincit.
    Ai po Nobel ,dhe jo aq për stilin letrar,sesa për madhështinë humane dhe universionalizmin
    e dëshmisë së tij guzimtare që tejkalon kohet dhe epokat dhe mbetet gjigant edhe pas rënies së
    diktaturës staliniste.
    Oportunizmi i perkohshëm nuk hap horizonte universale.
    Sikur Solzheninci të kishte thurur elozhe partisë dhe poezi Stalinit,
    nuk do të pranonte Nobelin sepse do ishte i njollosur me servilizëm.
    Preferoj të presim Nobelin kur ta meritojmë me njerëz gjigantë
    që të jemi vërtet krenar.
    JO me Nobel Kristali.

    1. Lini says:

     Jepi kadarese ate qe e meriton.
     Pa te do ishim shume bosh dhe do lexonim nje letersi pa vlere.
     Inat,por kreshta me e madhe ne letersine shqiptare te kohes se 45-90 dhe te kesaj kohe.
     E merr,se merr Nobelin,crendesi,por do ishte vlere per nje komb kaq te vogel sa i yni ta merrte.
     Do njihej me teper letersia shqiptare dhe Shqiperia.

    2. Alban says:

     Ti anononim H, per te cilen Kadare ka shkruar te famshin Dosja H, nuk e kupton qe Nobeli ne Letersi, s’ka lidhje me te shkuaren e autorit. Kadare eshte nje shkrimtar gjenial, qe sikur te mos vinte nga nje vend i ndyre si Shqiperia, ( qe shihet nga bota, si vend qensh), do e kishte marr cmimin me kohe. Te ishte Kadare suedez psh, do i kishin dhene dhe te Paqes dhe te Letersise. Une jam nga ata qe besoj se Kadare s’ka qene bashkepuntor, poor sic e ka thene dhe vet s’ka qene as disident. Ishte thjeshte nje njeri qe me talentin e tij te jashtezakonshem, ja arriti te mbijetoj, Ata qe lexonin Kadarene shihnin te vetmen fllad perendimor, dhe klas boteror. Ti mund te presesh sa te duash, por njerez gjenial si ai qe kane psikologjisur aq ne rrenje kombin shqiptar, zor se dalin. Tani me thuaj cfare librash ke lexuar te Kadarese?

 6. zenelaj says:

  Ky Gone Tufaxhiu ai qe do bente filmat shqiptar me pull te kuqe eshte.Mjerim kush jep mend e kerkon promovim.

 7. Aleks says:

  Kush e lexon kète Tufen ? Dmth ka kohè. Ndersa une i kam lexuar nje trigim fantazie per nje tè vertet historike qè e di shumè mirè. qysh nga ajo kohè harxhoj kohe vetem per tè bèrè ndonje koment. Sepse ky eshte boshe nga trutè

 8. Nik says:

  Unè ndoqa vetèm njèher rastèsisht nè njè emision televiziv ku z,A,Tufa sè bashku me njè femèr ish tè persekukuardikutonin me prof ,P,Xhufin i cili me fakte mbronte kampin e tepelenès dhe trajtimin e tè internuarve ,flitej pèr fillimin e viteve 50 tè sepse nè kamp vdiqèn disa fèmij nga disanteria.Z,Tufa dhe zonja harruan ose nuk njohin historin shèndetèsore shqiptare,prej vitit 1946 gjer vitet 50 tè nè krahinèn e vlorès nga disanteria vdiqèn me dhjetra djem e vajza nè spitalin e vlorès.A,Tufa nuk mè bind me argumenta por edhe si shprehet,ka tepèr urretje ndaj sè kaluarès dhe e kuptoj por duhet gjakftohtèsi dhe pjekuri pèr tè analizuar dhe gjykuar.

 9. Anton says:

  Nobel do te thote te jesh, te keshe qene i paster, i drejtperdrejte dhe jobdredhaman…

  1. Alban says:

   Po po futja p.rdhe kot dhe ti, me idiotlliqen Na mbyten idiotet me Zot. Nobelin e Letersise, se fiton njeri per pastertin por per talentin ne Letersi. Qe Kadare e ka me oke. Dhe sa per dijeni Nobelin ne Leteresi e ka fituar dhe Ivo Andric, qe ishte polikan nacionalist dhe anti-shqiptar i perbetuar qe fliste per ndarjen e Shqiperise. Kadare eshte shenjte, para shume njerzve qe kane fituar cmimin. Vetem budallenjte se shohin kete.

 10. Antoni says:

  Si te kuptojme mesazhin e “M”-je ne trikon “V” te Drejtorit te Institutit te studimit te Krimeve te komunizmit A.tufa 2005-2013

 11. Gaqi says:

  faktit që Xhemal Vozga në kohën e lidhjes së kontratave vuante nga skleroza multiple, e cila është kronike ka bdre qe i biri Ramazoni te jete me diare kronike-kamuniste

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *