Firma e ish-sekretares së “Drejtësisë” i kushtoi Ministrisë 1.2 mld lekë

Disa shkresa zyrtare që mbajnë firmën e ish-ministrit të Drejtësisë Gazmend Bardhi, që qëndroi në detyrë për 6 muaj, pas marrëveshjes politike të majit 2017, hedhin dritë të re mbi atë skandalin e fundit në Ministrinë e Drejtësisë.

Sipas këtyre dokumenteve të siguruara nga TemA TV, epiqendra e auditimit të brendshëm duket se ka qenë ish-sekretarja e Përgjithshme e këtij dikasteri, Juliana Hoxha, që aktualisht është nën akuzë bashkë me disa kolegë të vet.

Kjo e fundit, sipas auditimit të brendshëm, rezulton se ka kryer shkelje dhe abuzime për tre tendera konkrete: sistemi i menaxhimit elektronik të shërbimit përmbarimor, sistemi i mbikëqyrjes elektronike në fushën penale dhe sistemi elektronik për menaxhimin e infrastrukturës së sistemit IT në Ministrinë e Drejtësisë.

Sipas shkresës së siguruar nga TemA TV, Juliana Hoxha në cilësinë e sekretares së Përgjithshmë të Ministrisë, duke patur kompetencat mbi zbatimin e procedurave të prokurimit “ka injoruar faktin se ka dhënë urdhër prokurorimi për shërbime në vlera më të larta se sa buxheti”.

Pa përmendur shkelje të tjera, vetëm ky urdhër thuhet se ka shkaktuar një borxh në vlerën e 120 milionë lekëve të reja për Ministrinë.

Pavarësisht kësaj, duket se asnjë punë nuk është kryer, pasi siç deklaroi ministrja aktuale Etilda Gjonaj, edhe sistemi i mbikëqyrjes elektronike është jonfuksional.

Një tjetër shkelje që dokumentohet nga ish-ministri Bardhi, e që ngarkon me përgjegjësi sërish ish-sekretarjen e Përgjithshme, Juliana Hoxha, është edhe regjistrimi i saj në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si kandidate për deputete, pa hequr dorë nga detyra si funksionare e lartë shtetërore, ashtu siç parashikon ligji për nënpunësin civil.

“Juliana Hoxha”, thuhet në shkresë “i ka kërkuar fiktivisht departamentit te administratës publike lirimin nga detyra, pasi ka rezultuar se ky i fundit ka raportuar që një kërkesë e tille nuk është dorëzuar asnjëherë deri më 15 maj të vitit 2017, 7 ditë pasi kishte njoftuar KQZ për tërheqjen e kandidaturës si deputete.

Përmes veprimeve, zonja Hoxha ka krijuar rrethana të rreme me qëllim shmangien e detyrimeve ligjore dhe vijimin e qëndrimit në deyrë pavarësisht ndalimit të shprehur ligjor”, nënvizohet në shkresën zyrtare që mban datën 21 qershor të 2017-ës dhe i drejtohet departamentit të administratës publike për shkarkimin e zonjës Hoxha nga detyra.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Firma e ish-sekretares së “Drejtësisë” i kushtoi Ministrisë 1.2 mld lekë”

 1. populli says:

  Ky eshte nje superskandal pas asaj te DH -se dhe te gjitha keto ne kurriz te popullit.
  Keta hajdut ordiner duhet te arrestohen menjehere dhe ti bllokohen te gjitha asetet

 2. Ndërsa kënga Izraelite e Eurovizion 2018 i kushtoj Gjermanis 15 miliard USD dhe 64 miliard kub gaz.

 3. Zigur Qarri says:

  Antishqiptari me i madh i te gjitha kohrave eshte Edvin Rama.Shqiperia po vdes,ekonomikisht dhe numerisht,ju i beni akoma hosana
  drogaxhiut pevers qe u zgjoll Kryeminister me ndihmen e horrave..613 kg kokaine me vlere afro 200 milion Euror,qe u kap ne Durres
  Vitin e kaluar,eshte shitur dhe perdorur nga Edvin Rama.Miliarda te vjedhura nga Kryeministri Rama,shto edhe shitjen e Detit Greqise
  dhe perpjekjen per ti dhene veriun e Kosoves Serbise.

  1. Shkodrani says:

   Ti Zigur je etaloni i karit te marre.

  2. Tomas Willson says:

   O ZIgur more Zigur…. po kjo zonja eshte e LSI-se tuaj ….. c’ilidhje ka Rama ketu apo kishe edhe ti nje duf per te thene…o te pacin trute te placin…. se keshtu eshte… nuk shikon trarin qe te ka zene syte por shikon wimen ne syte e tjetrit…. o mortja….

 4. blerta says:

  Hajdutelliqet do dalin nuk mbulohen…….

 5. Titi says:

  LSI e Ilir Monikes e ka pas te zakonshme zhvatjen e qindra milione lekeve me tendera fiktive. Shikoni tenderat e QSUT ne kohen kur Ministrine e Shendetesise e kishte LSI (2009-2013). Tendera me vlere 200-300 milione leke komplet fiktive, shuma gjigande te vjedhura pa bere asnje pune.

 6. DUCJA says:

  KESHTU ESHTE KUR NE KRYE TE SHTETIT EMEROHEN CA CUPERLINKA QE E MARRIN SHTETIN SIKUR ESHTE GALLATE. DUHET TE JETE ME LIGJ QE DREJTUESIT E NJEFARE NIVELI TE JENE TE PAKTEN 40 VJEC QE KUR TE FIRMOSIN TE PAKTEN TA KUPTOJNE PESHEN E FIRMES. MOS DEGJONI RAMEN SE AI KULUF ESHTE MUND TE MARRE EDHE PIONIERET E TI BEJE MINISTRE.

 7. Gani says:

  Ty, te lumte ciftja…. Tani bej rregjim shtepie, mos e rruj fare, cudia me e madhe, 3dit eshte, pastaj ashtu si furllani, enjoy milionat qe i fitove me “djersen e Pi……

 8. pilafi says:

  Zigur ! Qenke koplet l… druri. Mos komento me se je debil ne kub . Po te jap nje keshille falas .

 9. pilafi says:

  Shkruani tete komente dhe nxirrni gjashte . S’e kuptojme.

 10. Arifi says:

  O zigur po ku je o njeri se na bere merak!? Po qe nuk po na dilte llogaria ku i ka ber leket Rama??? I fort je o zigur si te vajti mendja… rri rri dhe shkruaj ndonje gje se na ndricon mendjen. Ta ken shitur thua drogen qe u kap??? Edhe mundet

 11. Arifi says:

  O zigur po ku je o njeri se na bere merak!? Po qe nuk po na dilte llogaria ku i ka ber leket Rama??? I fort je o zigur si te vajti mendja… rri rri dhe shkruaj ndonje gje se na ndricon mendjen. Ta ken shitur thua drogen qe u kap???

 12. Virusi says:

  Qenke Car I madh o Zigur. Ti nuk e kupton o qyqar se me ate ashpersine dhe inatin tend primitiv stonon dhe fiton vetem urrejtje. Ka ca rregulla si komunikohet ne nje komunitet qytetaresh se na cave trapin me injorancen dhe verberine tende. Po te ulesh ne tavoline me shume nga keta qe shkruajne ne kete mjedis ty s’ti hedh kush qurrat. Mos u mshef pas pseudonimit po thith pak kulture, meso pak etike, meso si shkruhet gjuha shqipe, si ndertohet fjalia, si e ku vendosen shenjat e pikesimit dhe pastaj hajde shprehu.

 13. FATMIRI says:

  O ZIGUR. NA RROFSH KARIN DHE MOTREN NE PUDH TY DHE GJITH SOJIT QE JAN SI TY BAJG

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *