FOTOT/ BBC vëmendje bunkerëve: Në vend që të prodhonin mbrojtje teknologjike, shqiptarët bënin strehë për derrat

Fotografi, Robert Hackman ka krijuar një album fotografik, ku dokumenton bunkerët e shumtë që u ndërtuan në Shqipëri midis 1975 dhe 1989 me frikën e Luftës së Ftohtë.

Robert Hackman me Marjola Xhungën dhe Johanin e Edin

Vlerësuar me një numër që shkon deri në 500,000, disa bunkerë janë në gjendje të degraduar ose janë konvertuar në kafene, shtëpi, restorante, pishina, ura dhe rezervuarë uji.

Gjatë viteve të pasigurta të Luftës së Ftohtë, kur kombet përgatiteshin për një luftë të mundshme bërthamore, diktatori shqiptar Enver Hoxha futi bindjen në vend se bota e jashtme dëshironte të sulmonte shtetin e tyre komunist.

Në vend që të prodhonin mbrojtje teknologjike, bunkerët u prodhuan në masë. Libri i Hackman-it, i quajtur Metamorfozis, tregon bunkerët siç shfaqen sot.

Hackman thotë: “Fabrikat e fabrikimit të betonit në çdo komunë filluan ndërtimin e bunkerëve 24 orë në ditë, çdo ditë të vitit nga viti 1976 deri në vitin 1989.”, shkruan BBC.

“Një punëtor i intervistuar më tha se fabrika ku punonte ishte e organizua në tre ndërrime prej tetë orësh secili. Secili turn merrej me ndërtimin e pjesëve të ndryshme në mënyrë që askush të mos dinte detajet e sakta konstruktive të bunkerëve që po ndërtonin.”

“Një tjetër, një inxhinier i fushës, përgjegjës për ngritjen e bunkerëve më informoi se ai kishte punuar 10 orë në ditë, çdo ditë për tetë vjet. Kur u pyet nëse ndonjëherë e kishte perceptuar kërcënimin dhe nevojën për bunkerë, ai u përgjigj se atyre iu jepej rregullisht një alarmi i rremë ajror duke kushtëzuar mendimet e tyre.”, shkruan BBC.

“Shumica e shqiptarëve i konsiderojnë bunkerët si një pengesë, por rrallë ndonjëherë diçka që të vriste syrin.

Ka kaq shumë bunkierë saqë ata janë mësuar me praninë e tyre, njëjtë si një londinez me kutitë telefonike të kuqe ose njujorkezët me kabinat e verdha. Ata janë bërë pjesë e jetës së tyre të endura në strukturën e mjedisit të tyre.

Një fermer më tregoi një bunker të këmbësorisë me një pjesë të vogël të anës së saj të hequr për të bërë rrugën për një rrugë.”

“Ajo që dukej si një punë e vogël, u kishte marrë atij dhe vëllait të tij tri ditë për të hequr me ndihmën e një hamalli.

Më lart në kodër ishte një tjetër bunker ku kishte vendosur antenën televizive dhe strehonte gjithashtu derrat e tij.”

24 komente në “FOTOT/ BBC vëmendje bunkerëve: Në vend që të prodhonin mbrojtje teknologjike, shqiptarët bënin strehë për derrat”

 1. moni says:

  “Yellow cabs” jane taksite e verdha te new yourkut or ti shoq dhe jo “kabinat e verdha”.

  1. Hoxh Armandi says:

   Po ca teknologjie pretendon o ingles nga turkoshqiptaret? Keta jane te gjithe me 5 klas shkolle dhe luajne lloto.

  2. Epiriiiii says:

   Mbrojtje tekologjike ne vitet 70….80 qe ja bere Bunkeret. Aaaa me henksht mu…… Teknologjia pas viteve 2000 ndryshoi o burdallenj…..

  3. LAVDERIM RPSSH says:

   PO KETA FUNDURINAT JASHQITJET E HUAJA SE KANE MESUAR FORTIFIKIMIN E STALINGRADIT QE MPOSHTI GJERMANET….Shqiperia ishte e fortifikuar deri ne dhembe…. TURP PER JU ALABAKET INFERIOR QE ULNI SHQIPERINE E KUQE

  4. Zagora says:

   Mire ky anglezi se ka detyre nga padronet e tij te shpifin e te shajne socializmin me te gjitha menyrat,po keta shqiptaret,qe mbeshtesin keta armiq te zinj te Shqiperise cfare kane?
   Qe jane injorante ne fushen ushtarake,kjo nuk diskutohet,por kur hiqen si eksperte te politikes,ekonomise etj kur thone se pse shqiptaret nuk perfeksionuan teknologjine,por bene bunkeret,kjo eshte kulmi i idiotise!
   Jam ushtarak qe kam marre pjese ne planifikimin,ndertimin dhe perdorimin e te gjitha objekteve fortifikuese te kembesorise,artilerise tokesore,vendkomandave te njesive e reparteve ne kufirin me ish Jugosllavine.
   Kam pare objekte fortifikuese ushtarake dhe ekonomike ne Suedi,Kine dhe Vietnam ne vitet 70-te.
   Mund ta them me kompetence maksimale se fortifikimi i te gjithe brezave te mbrojtjes te vendit tone se pari eshte e do te mbetet si shembull i pa precedent ne te gjithe boten!
   Asnje shtet deri me sot nuk ka marre persiper te fortifikoje te gjitha elementet e mbrojtjes ne te gjithe teritorin e vendit duke garantuuar mbrojtjen e sigurte te te gjithe efektivit uahtarak,armatimit dhe municioneve te tij,rezervave te shtetit e ushtrise jo ne nje por ne 3 variante!
   Asnje ushtar i kesaj ushtrie gjigande nuk do te luftonte i pa mbrojtur dhe cdo qender zjarri apo grup artilerie ishte i ndertuar ne menyre qe te mbrohej nga jo me pak se 3 qendra zjarri apo grupe artilerie te tjere!
   E gjithe hapesira ajrore dhe tokesore ishte e planifikuar qe te mbulohej me zjarr te fuqishem nga disa lloje armesh,duke bere te pamundur jo vetem sulmin tokesor,por edhe ate desant ne te gjitha fushat apo malet e vendit!
   I gjithe kufiri me ish Jugosllavine nga Vermoshi e deri ne liqenin e Shkodres,ku kam sherbyer si drejtues artilerie,ka qene i mbuluar me zjarre te fuqishme ku me nje goditje mbuloheshin siperfaqe nga 6-9 hektare toke.
   Kishte nje bateri te artilerise se rende me larg hedhje te madhe,qe ishte planifikuar te mbulonte me zjarr te gjitha objektet e rendesishme ne kufirin armik si aerodromet ushtarake dhe aeroportet nderkombetare si dhe rruget e urat ku do liviznin kolonat e transportit ushtarak duke bere te pamundur funksionimin e tyre!
   Vetem nje predhe peshonte 48 kg!
   E gjithe fusha e Postopojes ne Koplik ishte e planifikuar te mbulohej me zjarrin e artilerise si ne ajer kunder desantit ajror,por edhe ne toke!
   Nje mbrojtje e fuqishme ishte e planifikuar dhe e vendosur per luften kunder tankeve,mbeshtetur kjo edhe me nje fortifikim qe ishte ne mbeshtetje te te gjithe manovres se reparteve gjate luftimeve te mundeshme!
   Sidoqofte nje gje duhet te dine te gjithe armiqte e Shqiperise ,qe te veshur me petkun e antikomunizmit hedhin poshte mundin,zgjuarsine dhe pasurine ekonomike e ushtarake te vendit tone qe kurre nuk ka shpenzuar me shume se te tjeret gjate luftes se ftohte!
   Le ta mesojne mire keta horra se fortifikimi i mbrojtjes se vendit tone eshte nje arritje e madhe e shkences ushtarake shqiptare,e pa pare ne asnje vend te botes me te cilen brezat e ardhshem do te mburren para botes njelloj sic mburren sot egjyptianet me piramidat e Keopsit!
   Por idiotet e sotem nuk arrijne te kuptojne rendesine e ketij fortifikimi prandaj sajojne te ashtuquajturat “bunkarte” ,”shtepia me gjethe” etj,qe nuk jane vecse nje idiotizem me brire!
   Dhe mos kujtoni se armiqte e vendit tone nuk e dinin kete fuqi mbrojtese te ushtrise tone,ndaj prej gushtit te 49-tes nuk guxoi askush te sulmoje vendin tone!
   Te gjithe e dinin se ketu kishte Cecua bicak!
   Por tradhetia gjithmone ben punen e vet!

  5. greece is shit says:

   anglia eshte kanceri i botes…..mos harroni qe greqirat nuk kane fituar asnje lufte me Shqiptaret por ishte flota angleze qe bombardonte kunder Shqiptareve nga deti. E njejta histori perseritet edhe me Shqiptaret e malit te zi………….anglia eshte e semure kanceroze qe nuk ka me spital ta sheroje….pervec varrit

 2. Detari says:

  Keta anglezet duhet rrahur cdo dite.

  Keto 20 vitet e fundit pothuajse cdo jave publikojne histori me bunkera.

  Keshtu eshte kur gjejne shtet te dobet me politiqen qe duhen groposur ne ato bunkera.

  Ta benin kete me ndonje shtet serioz keto gazeta do falimentonin neper gjyqe.

  1. mirel says:

   Po ashtu jua prezanton Ramuti. Prandaj tallen.
   Sa per teknologji, mjafton qe e shkaterroi Berisha dhe Ramuti. I shiten e i dhjene tere armatimet, i shperthyen predhat, policanin e kane dhene me koncesion te Bullgaret qe na duan me fort nga serbet dhe qe punojne me serbe e ruse.., per te miren tone, kuptohet.

 3. ° says:

  duhet ti kishim ruajtur,koh te veshtira po vijne.

 4. Fredi says:

  Ato streha per derrat do ta shkerdhenin maman ty po ta gerricje bythen i degjenerum , shkerdhat e degjenerume , as qe na rruhet fare çfar mendimi ka nje homoseksual per ushtrin , mund te jet kopetent per bythen , problemet e ushtris i zgjidhin te tjeret.

 5. Njutoni says:

  Bobobo!
  Ala me bunkerat pa rrota t enveros po merren kta!?
  Se i zgjidhen hallet e tyre dhe po merren me t tjerve tash.
  Anglest jan bo t gjith si enver hoxha dikur i cili ishte kunder bashkimit europjan.
  Edhe anglest e Brexit. Enverexit=Breksit.
  Vecse ka nji nryshim formula.
  Atehete ishte vec nji Enverexit
  Kurse tash jan miljona Britishexit qe bejn Brexit
  Jan shtu enverat shum
  Kan pushtu krejt perendimit

 6. AQIFI says:

  pra me pak fjale , pamje nga shqiperia e shitur ..!

 7. Ndertuesi says:

  Po pse bunkeret shpikje te Enver Hoxhes ishin? Harojne bunkeret e tyre dhe qytetet e nenedheshme? Ne fund te fundit, ata bunkere nuk kercenojne njeri dhe kishin dhe nje domethenje ekonomike. Mbas prishjes me Kinen u nderpre puna ne dhjetra kantjere qe ndertoheshin me ndihmen e Kinezevet dhe rezikoheshin te mbeteshin pa pune dhjetra mijra njerez qe punonin ne kantjeret e ndertimit dhe ne industrine e materialeve te ndertimit gje qe do rezikonte vete pushtetin. Prandaj u gjend kjo zgjidhje tejet jo ekonomike por i jepte oksigjen per ca kohe pushtetit. Sa per te tjerat qe shkruan Anglezi jane dengla te zakonshme.

 8. ish usharak says:

  Gazetar IDIOT dhe bashkepunetore shqiptare krejt teveqela! Keta lloj budallenjsh, njerez me komplekse inferioriteteti dhe injorante ne shkallen me siperore, bejne kesifar lloj “libra” per te nxjerre ndonje lek duke budallallepsur injorantet, qe ka me bollek ne perendim dhe jo vetem! Cdo gje qe ka shkruar ky Hacman debili eshte nje gomarllek, qe tregon vetem se ky person (dhe ata qe e shoqerojne per 2 leke) jane INJORANTE e asgje tjeter.
  Sipas specialisteve dhe profesionisteve ushtarake, sistemi mbrojtes i fortifikuar i Shqiperise ka qene nje nga zgjidhjet me fantastike dhe efektive te artit ushtarak! Nje zgjidhje jo vetem profesionale dhe mbi bazen e nje doktrine mbrojtese shume te studiuar, por mbi te gjitha nje zgjidhje shume EKONOMIKE! I gjithe sistemi fortifikues mbrojtes i Shqiperise nuk ka kushtuar me shume se vlera e 10 aeroplaneve gjuajtes ushtarake! Ky sistem fortifikimi (i cili ishte shume efektiv edhe ndaj luftes berthamore edhe ndaj luftes konvecionale) u ndertua mbi bazen e nje Doktrine Mbrojtese te Ushtrise Shqiptare qe percaktonte se :
  – FATI I LUFTES VENDOSET NE TOKE nga forcat ushtarake tokesore! Ngritja dhe vendosja shume PROFESIONALE e ketij sistemi me skalione mbrojtese, kishte nje efekshmeri maksimale ne zjarrin kunder armikut tokesor dhe desantit ajror dhe nje pamundesi perdorimi nga armiku nese ato pushtoheshin prej tij (bunkeret luftarake jane te perdorshem vetem ne nje drejtim, ne drejtim te ardhjes se sulmit armik, ndersa nga pas jane te hapur, pra nuk mund te perdoren nga armiku nese pushtohen prej tij). Nje sistem mbrojtjeje me skalione njeri pas tjetrit me qindra mijra gryka zjarri qe shtinin kunder forcave armike, ja benin jashtezakonisht shume te veshtire perparimin tokesor kujdo ushtrie qe mund te sulmonte, sado e sofistikuar apo e pergatitur te ishte ajo! Sistemi mbrojtes tokesor (se bashku me forcat tankiste dhe xheniere) ishte i kombinuar me sistemin mbrojtes kunderajror, po ashtu me mijra gryka zjarri kunderajrore dhe raketore. Keto dy sisteme ishin po ashtu te kombinuar me sistemin mbrojtes antiberthamor (per popullsine civile dhe forcat ushtarake), i cili ishte po ashtu i provuar si i garantuar dhe i sigurte!
  – MUNDESITE FINANCIARE TE KUFIZUARA, qe do te thoshte se shteti shqiptare sado i fuqishem te ishte (ai deri me sot eshte shteti me i fuqishem ne historine shqiptare) nuk kishte kapacitete financiare te blente arme dhe avione qe te siguronte ruajtje te garantuar te hapesires ajrore te Shqiperise. Me financat e harxhuara per ndertimin e sistemit mbrojtes te bunkereve, mund te blinin deri vetem 10 aeroplne gjuajtes luftarake, te cilet ishin krejt te paket per te siguruar mbrojtjen nga pikepamja ushtarake profesioniste. Duheshin te pakten 300 aeroplane te tille, qe te mund te kishe shpresa per ruajtjen e hapesires ajrore.
  Keto kane qene dy arsyet e ndertimit te sistemit mbrojtes te bunkereve, i cili nuk ka kushtuar me shume se 20 pallate 5-katesh te kohes se Enverit. Shqiperia ishte e detyruar t’u pergjigjej kushteve dhe situatave nderkombetare te cilat NUK KRIJOHESHIN DHE NUK VARESHIN prej shtetit shqiptar, por nga faktoret dhe konjukturat nderkombetare. Sidomos Shqiperia kishte detyre historike te perballej teorikisht dhe praktikisht dhe t’u kunderpergjigjej fqinjeve armiqesore (Greqise dhe Serbise) te cilet kishin shkallen e tyre te armatosjes. Kjo do te thoshte patriotizem dhe pergjegjesi historike! Te gjitha te tjerat jane GENJESHTRA per budallenj!

 9. Alban says:

  Po me bunkeret e Zvicres pse s’merret njeri? Apo s’ua mban marmita, se zvicerianet dine si ta mbrojne shtetin e tyre?! Ne Zvicer ka bunkere per te mbrojtur gjithe popullata, dhe behen dhe ushtrime te pervjetshme ne rast rreziku. Nga se mbrohet Zvicra, po Suedia?
  Dmth keta duan te ridikulizojne se gjasme ideja e bunkerve ishte thjeshte nga paranoja dhe shqiptaret jane budallenj. Po ne 1999 kur serbet hyne ne Shqiperi e di ky zoteria qe popullata ne Kukes u mbrojt me ato bunkere? Keto artikuj te neveritshem europianesh kolonizator, qe kane vrare e prere neper 4 anet e botes , nuk duhet te ndikojne ne mendimet e shqiptaret dhe as ti marrim seriozisht.

 10. Juli says:

  Perse sta mbajti bytha te sulmoje shqiperin. Cdo spiun angles nuke vinte dote

 11. K9 says:

  Lufte e Fronte se sajuam ne, ne paguam pasojat.
  (Kostaq Karoli shef i shtabit të ushtrisë)
  Sistemi i fortifikimit tonë duhet parë në kontekstin e kohës dhe neutralitetit. Ushtria Popullore me gjithë vështirësitë dhe paradokset ja doli me sukses të ruaj të paprekshëm si pushtetin e komunisto-nacionalist të Enver Hoxhës, si paprekshmërinë territoriale mu në mes të një fërkimi global dhe histerie shoviniste të fqinjëve tanë.
  Kështu që ushtria popullore, përgatitja e saj, teknika, fortifikimi, ballafaqimin e saj me historinë në kontekst të kohës dhe ideologjisë, e fitoi dhe justifikoi bindshëm.
  Sot Zvicera (jashtë çdo lloj konteksti të krahasuar me Shqipërinë e asaj kohe), e rrethuar nga vendet europiane më demokratike të botës, në qendër të Europës, vazhdon me detyrim dhe kosto prej miljarda dollarësh bunkerizimin antiatomik, fortifikimin si në kontekstin federativ, ashtu edhe atë qytetar, ku cdo shtëpi ka bunkerin personal antiatomik, të detyruar t’a ndërtojë me ligj të 1978. Sot Zvicera ka 270000 ndërtesa publiko ushtarake të fortifikuara ( bunkerë, transhe, baza) dhe mijëra km tynele.
  John McPhee, analist ushtarak amerikan ka thënë se Zvicera nuk ka një ushtri, Zvicera është një ushtri.
  Cdo shtet i vogël e ka të pamundur prodhimin e teknologjisë, që është monopol i pak vendeve dhe kur është neutral prioritet ka sigurimin e jetës së qytetarëve të tij dhe teknikës në kushtet e një lufte të mundshme, përmes fortifikimit.
  Fortifikimi nuk është qëllim në vetvete, por në artin ushtarak ka një vlerë strategjike të jashtëzakonshme të një prej taktikave më komplekse të çdo lloj lufte, Deterrencës strategjike. Fuqitë e mëdha Deterrencën strategjike e zhvillojnë me armët hipersonike ndërkontinentale bërthamore. Që në mentalitetin civil nuk kanë kuptim, sepse zhdukin çdo gjurmë jete në tokë, por kanë kuptim në strategjinë ushtarake sepse parandalojnë çdo aventurë të kundërshtarit.
  Mendoj se kur trajtojmë probleme të tilla duhet të jemi shumë më seriozë, sepse diletantizmi, injoranca, ndjenja e inferioritetit dhe histeria dominojnë gjithçka.

 12. shqip says:

  Shiko, asnje nga ne nuk eshte ekspert per çeshtjet e mbrojtjes. Por fakti qe kete teme e sjellin ca gazetare, reportere, qe nuk jane te fushes, lene shume (?) brenda. Para ca kohesh, nje ish ushtarak solli ne vemendje te opinionit publik, fakte dhe shifra mbi pasurine ne mjete e armatime te UP. Per nje vend me sip te tille, e me nr popullsie relativisht te ulet, shifrat qe sillte eksperti i ushtrise ishin vertete te larta. Tani duhet te jesh budalla qe te genjesh veten me sloganet “kala e pamposhtur ” . Por ama duhet te jesh dy here budalla qe te thuash se pa bunkeret, pra ne fushe te hapur, zbuluar, ti do kishe aftesi mbroitje te njejte. E para e punes asnje fuqi nuk do perdorte arme berthamore kunder Shqiperise. Ne s’ishim Japonia, qe leshonte avionet e vdekjes dhe nxirrte jashte luftimi 1/2 e marines Amerikane. Ç’interes do kishin fuqite e kohes te benin nje mesymje ne disproporcion kunder vendit tone? Ne mbrojtjen e benim kundrejt vendeve qe historikisht kane patur synime ndaj territoreve shqiptare. Mirpo si gjithnje memorja eshte e dobet. Shume bejne ironi. Ca te tjere hiqen si eksperte. Por po ti referohemi historise tone, neve na kane hekurosur shtetet fqinje. I binin Shqiperise nga veriu ne jug, dhe nga lindja ne perendim . Prandaj o tru thartuar mbrojta ishte imperativ i kohes. Ky vend prandaj nuk qendronte ne kembe. Se nuk kishte as ushtri, as bunkere, e as flotilie detare e ajrore. Me dyfek qe donte 10’te mbushej, e provuan edhe Cercizi, edhe Bajrami ( Curri) . Po nuk shkuan me tutje. Ju harroni nje fakt domethenes. Shume e anashkalojne. Ne nuk benim pjese ne ndonje mbrojtje kolektive. Te pakten pas vitit 67 – 68, qe kur dolem nga traktati i Varshaves. Pra fortifikimi me bunkere ka filluar diku nga mesi i viteve 70. Atehere çfare ka ketu per te bere fantahistori ? Perderisa ekzistonte lufta e ftohte, perderisa ushtrite e vendeve te tjera rrisnin potencialin mbrojtes , qofte edhe godites, pse Shqiperia duhet te bente perjashtim. Po ti o njeri , nje shi bie dhe fut koken poshte nje çadre. Pa mendo sikur ne vend te pikave te ujit, te vinin mbi koke bresher me predha, etj. A nuk do te shtynte instikti te vrapoje drejt ketyre “stallave “bunkereve? Nejse histori e kaluar. Ne terma ekonomike nuk shkuan dem. Sakrifikoi nje brez, qe te gezoje brezi i skrapisteve. Ja , siç shkruan edhe reporteri anglez, dikush ja pa hajrin. Kush u be pronar lokali, kush hapi biznes e beri stalle, kush i morì hekurin per skrap, kush beri rrugen qe e kishte kallamishte dhe balte…..

 13. Plaku Xhuxhumaku says:

  Akoma ka gjalle nga keto vejushat idiote te Enver Bythos qe na mburren me bunkeret e qisin shkume e budallalleqe nga goja dhe nuk iu ka dale hashashi i Enverit. Pupupu sa thelle ua paska futur ai i marri i Gjirokastres. Hapni syte mer kara dhe kuptojeni pak qe ai rregjim qe varri i Shqiperise dhe burimi i te gjitha te keqijave, edhe te ketyre kelysheve te sotem. Harruat se si u arratis mileti ne 1990 nga varri i hapur Shqiperi? Apo ishin armiq ata nje milion shqiptare qe e lane vendin e nuk e kthyen koken mbrapa e ju kane lene juve “patrioteve” mbrapa qe te hani buke me miell serbi te lyer me mut e ju akoma shikoni endrra me Enver e me Shiperi te kuqe e me lesh.

  1. VFLP says:

   Xhuxhuk burgaxhiu, ti qenie e neveritshme inferiore, qe kablli i Enverit te ka ngelur ne fyt! Ju FUNDERRINAT te tille do mbesni deri ne fund te jetes, sepse e keni ngrene lugen e corbes se prishur. Problemi eshte se jeni si muti ne kepuce, qe i jeni ngjitur Shqiperise dhe mbani gjithmone ere te ndyre 🙁

 14. IVONI says:

  ore ushtarake te Shqiperise , perse nuk flisni , perse ju lejoni hapesire “te shiturve ” te llomotasin ?! keni frike ?! , doni priviligje?! doni poste per kalamajte ? KY ESHTE SISTEM I DJALLIT KU “HUMBESIRAT ” U VUNE NE SHERBIM TE TIJ , KU U SHKATERRUA CDO VEPER E NGRITUR ME GJAK E SAKRIFICA DERI NE VITET 80 DHE SHKATERRUESIT PO BEJNE “KARRIERE ” ME PASURI , PASI VENDI , EKONOMIA E TIJ NUK JU INTERESON ..! USHTARAKE , PASTERTIA E KOMBIT , ZGJOHUNI ..!

 15. Brek_exit says:

  Kane te drejte. Enveri vertete kishte frike nga derrat perendimore. Sepse e dinte we kta derrat do ta shkaterron shqiperine nevkte far feje

 16. Rudi says:

  Bbc harron se Uk ska mundesi te bej nje pordhe dhe shumicen e arsenalit e blen nga USA.
  Enderra

 17. Drenova says:

  Po ti kush je more mut?
  Mos e ke vajzen prostitute qe ta ngroh xhepin plot?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *