”Le Iene” kërkon të pajtojë një hasmëri, shqiptari mesazh italianit: Gjej vrimë e futu se do të të vras, te ne respektohet Kanuni i Lekë Dukagjinit dhe do marr gjakun e djalit

Emisioni investigativ ‘Le Iene’ i Mediaset në Itali, në puntatën e transmetuar mbrëmjen e së dielës 10 shkurt i është rikthyer dhe një herë historisë së vrasjes së shqiptarit 22 vjeçar, Gjergj Gjoni, më 20 tetor 2015 pasi u qëllua për vdekje nga italiani Francesko Sicignano, ndërsa po tentonte të grabiste banesën e këtij të fundit.

Ngjarja ka ndodhur në komunën Vaprio D’Adda në provincën e Milanos, ndërsa dy vite më parë, në dhjetor të 2017 Gjykata e Milanos shpalli të pafajshëm 65-vjeçarin italian, me pretendimin se gjithçka ishte një mbrojtje legjitime kundër një grabitësi.

Gazetari Luigi Pelazza i ka kërkuar ndihmë pajtuesit të gjakut Nikolla Shumani, për të bindur prindërit e shqiptarit të falin gjakun e të birit, por tentativa ka rezultuar e pasuksesshme.

Prindërit e Gjergj Gjonit kanë pranuar të ulen e të bisedojnë në një të ardhme me italianin që i vrau djalin e të bien dakord për një vlerë monetare nëse pranojnë faljen e gjakut.

Por ka qënë italiani Francesko Sicignano, i cili e ka cilësuar si absurde një kërkesë të tillë.

“Unë jetoj në një vend të lirë, thotë ai pas një bisede telefonike me gazetarin italian, nuk paguaj asnjë lek”,- ka thënë ai.

Prindërit e Gjergj Gjonit janë fyer dhe më shumë nga përgjigjja dhe babai i tij Mark shprehet se pas kësaj italiani i ka borxh jo më 1 por 2 gjaqe.

Paralajmërimi i shqiptarit

“Gjej vrimë e futu, o unë vetë, o me para do të të vras”, tha babai i shqiptarit të vrarë dy javë më parë, i intervistuar nga gazetari Luigi Pelazza.

Ai sqaroi se ishte i gatshëm të merrte gjakun e djalit, duke respektuar kështu Kanunin. “Tek ne respektohet Kanuni i Lekë Dukagjinit, unë do marr gjakun e djalit. Do vras atë që më vrau Gjergjin ose më mirë do i vras djalin, kështu që dhe ai të vuajë si unë”.

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “”Le Iene” kërkon të pajtojë një hasmëri, shqiptari mesazh italianit: Gjej vrimë e futu se do të të vras, te ne respektohet Kanuni i Lekë Dukagjinit dhe do marr gjakun e djalit”

 1. Arifi says:

  Ikni more se lat nam me kta monstra. E c’faj te ka italiani ty?? Cdonte yt bir ne shtepine e tij?? Apo ska gje yt bir te hynte te vidhte po ta ndjente italiani ky ta lidhte me litar ta degjeneronte ne sy te gruas dhe femijeve dhe pastaj gjen e vjedhur ta sillte ty o kafsh te jetosh ti . Ut rrac e ndyte

  1. Toni.D says:

   Jete mesejetare…. jemi kthyer ne vitet 1400 ku akoma natyra e ketyre njerzeve nuk ndryshon . Edhe ai kusheriri thoshte qe eshte turp me fshatin qe jetojme qe te falim gjakun dmth jane organizuar me te vertete qe te marrin gjakun e kusheririt. Edhe sikur Policia te nderhyje per arrestimin e prindit te viktimes (pasi jane fjale te renda ato qe ai flet qe gjoja do vrase dy persona) ata jane shoqeri primitive qe jetojne gjoja me Ligjet e Princit Leke Dukagjinit por ne realitet edhe Kanuni nuk respektohet nga keta njerez primitiv ,njolle shume e keqe per shoqerine shqiptare,per mendim tim duhet qe ;Kanuni duhet te mos ekzistoje,e turpeshme.

  2. pjeter says:

   Bravo Arif,jam shum kurreshtar te di se c’thote kanuni per hajnat qe hyjne ne shtepine e tjetrit naten?pastaj ja fal gjakun per para djalit ky? Sa para vlente jeta e djalit te tij?ajde ajde ku ka rene kanuni i famshem i Lek Dukagjinit.

 2. aaa says:

  maloke po provojeni e shkoni ne itali. brenda gardhit beheni trima. ka faj qeveria shqiptare qe ju le te llapni. do zbatosh kanunin ti. po shko zbatoje po ta mbajti ne itali. djalin ne e doje kaq shume e mbaje ne shtepi. c’ne djali jot nga malesia shkon te vjedhe ne itali. po e bente mire enveri qe ju merte si fis e ne internim.

 3. aaa says:

  nuk e kuptoni qe edhe gazetaret italiane tallen me ju.

 4. Tit says:

  Ja kush janë këta!? Mbasi nuk e shitën dot gjakun e djalit, kërcënojnë me marrje gjaku!! Megjithëse këtu s’ka fare punë gjaku, se Italiani e vrau për vetmbrojtje në shpi të vet! Ç’donte ai tek shpia e tjetrit?!!! Rracë e qelbur, na morën erëzin nëpër botë, dhe pastaj na e kanë fajin të tjerët neve!

 5. hola mucacos says:

  na degjenerune neper bote kta morracak hajna ptu rrac e flliqt te dhesha ty me gjithe at kanun te lek mutit mesjetar.

 6. O derr says:

  Epoka a paragurit. Po yt bir ne c’nen te kanunit e gjeti te drejten te futet ne shtepine e tjetrit per te vjedhur o derr.

 7. terri says:

  qeni qe leh nuk te han

 8. Media po aq fajtore sa politika says:

  Jemi bere si kopesht zoologjik. Mire do ishte qe ju MEDIA mos ti degjeneroni shqipetaret ne kete menyre, vetem e vetem per disa klikime me shume.

 9. Njutoni says:

  Malokar trima dhe malokaresha sokolesha pidhqeflesha!
  Delni me shata dhe lopata per me mor drejtsi.
  Vet sal kari ka m ju pri.

 10. kafe e hidhur says:

  kafshe prehistorike..ik lexoje kanunin cthote per vjedhjen..debila..te kishte mbajt noi plumb edhe per te jatin se qekan pjerdh si familje

 11. naimi says:

  o gazetaruca. ka veper penale per kete-kanosje. beni denoncim dhe pike.

 12. alb says:

  Qellimi i ketij robq… breshkaxhi eshte te na diskretitoje neper bote me keta njerez qe nuk perfaqsojne shqiptaret e vertete punetore e dinjitoze.
  Ja shqiptaret i shikojini ju italiane jane hajdute dhe kriminele eshte mesazhi qe kerkon te percjelle.
  Ky italiani motherfucker ben mire te shkoj te intervistoje ata kriminelet e ndyre qe mbyten ne det njerez te pafajshem ne Kanalin e Otrantos.
  Se shum padrejtesira na kane bere pepinot e pabese.

 13. ED TIRONCI says:

  ikni mer cecener..se gjakmarrjen ceceni e futi prape..djali yt shkoi per te vjedhur..po te hynte dikush ne shtepine tende ca do boje mor debil…do i ofroje goten e rakise apo do mbroheshe…hiqini keta shpellare dhe cojini ne vidicol..se turperojne nje komb te tere..hajde futu ne shpine time ta shofesh ti..shko puno e rrit kalamojt qe ke ..e pranoje gabimin e tet biri se do ishte me e ndershme..dhimbja sdiskutohet po boll me keto malokerira..se kur flet kshu ti edhe trupi djalit tat leviz ne arkivol

 14. sul korriku says:

  Lutem Informoni italianin, “le Iene” dhe Italine se ne fshijme bythen me “Kanunin e Leke Dukagjinit”
  Lutem informoni Prokurine ta fuse ne burg disa muaj kete frikacakun mjeran qe te pakten ti mbetet “burnia”
  Çfat burri; shyqyr qe vdiq djali te fitoj ndonje lek (!)

 15. Vl says:

  Shqiperia si Europa. Po ja te ulemi ne nivelin e ketij trimit, qe na pergjitheson. Kanuni thot qe i demtuari (italiani) duhet te mari hak ose te largohet nga fshati. Hakun e mori, ky ca mutin do, apo harrova, lek qe te shumohet prap

 16. Berti says:

  Nuk sqarohet menyra si eshte kryer vrasja, nuk mbroj kush nuk respekton ligjin, por hajduti denohet per hajdut , pastaj mosha e re nxitohen pak

  1. pjeter says:

   Ne te vertet djali eshte vrare ne shkallet e viles duke tentuar tia mbathte, por pensionisti nuk mund ta dinte, dhe ju duk sikur nxorri arme, dhe keshtu hapi zjarr direkt kunder hajdutit shqiptar, e vertet qe ajduti denohet si hajdut, por duhet te marresh parasysh edhe anen emocianale te pronarit te shtepise, kur ka pasur raste qe kane bere rrahje pleqve nga 80 vjet., Gjithesesi prindrit e te ndjerit permendin kanunin per te marre gjakun edjalit te tyre, por askush nuk i ka borxh gjak, sepse po me kanun kur vret hajnin ne dere te shtepise sate, nuk i ke borxh gjak kerkujt, per lek eshte pune tjeter pastaj. Por ne nuk jetojme ne mesjete, pretendojme te hyme edhe ne BE,duhet ti bazohemi ligjeve, dhe ligji nuk te lejon te kercenosh me jete dike tjeter pa piken e problemit. Djali shkoi per te vjedhur ne shtepine e tjetrit, ndoshta shume e egzagjeruar vrasja, por ndodhi, tjetri u gjykua dhe u la i lire nga nje gjykate e vendit ku djali ndoshta nuk e kishte per ere te pare, bashke me te tjere bejne kerdine, kaq eshte istoria, kush shkon te hyje ne shtepine e tjetrit duhet te marri parasysh qe mund te hase ne ndonje hunde lesh e ta numuron ne balle. Sa per fisin e ketyre, kush ka pasaporte per jashte tju bllokohet, ose te senjalizohen neper kufinje si vrases te mundeshem, dhe ndoshta e kthejne edhe mbrapsh, shife ti si ndryshojne mendje keta.

 17. BOHOTINA says:

  Mark nuk ke asnje te drejte. Lere Kanunin 500 vjecar. Akoma ti me ate. Dhe kushtetuta e para 20 vjeteve ka nevoj per permiresime e jo me Kanuni 500 vjecar.

 18. asd says:

  Shqipo kujton se italianet e kane frike. Te shtypin si morr…mo.

 19. rexha 10 says:

  SIMBAS KANUNIT ,NUKE ESHTE QE TE PREU NE BESE.NUKE E FTOI ITALIANI QE TE VINTE NE SHTEPI E TE VJIDHTE SE KISHIN BERE NJE PAZARE.NE BESE E KENI PRERE JU ITALIANIN.ITALIA NA HAPI KRAHET QE TE PUNOJME DHE TE INTEGROHEMI ME LIGJET E KETIJ SHTETI.KUJTE NUKE I PELQEN ,TE KTHEHET NGA KA ARDHUR.EDHE NE SHQIPRI PO TE VEPRONTE NE KETE MYNYRE ,DO TE KISHTE TE NJEJTIN FUNDE.ME VJENE SHUME KEQE PER JETE TE HUMBUR NE KETE MYNYRE.JAME VETE PRINDER DHE ME DHIMBSET JETA E FEMIJEVE.PORE NE SI PRINDER NA TAKON TU MESOJME FEMIJEVE TANE SE RRUGA E VETME PER TE JETUAR ,ESHTE PUNA DHE JO KRIMINALITETI,DROGA,VJEDHJA,MASHTRIMI,RREMBIMET E NJERZEVEetj.
  une si prinde do ti kerkoja falje italianit.QE TE SHKATRRONI KETE DREQE KANUNI DUHET TE SHIKONI PERPARA DHE JO MBRAPA.
  BOLLE JETE KENI HUMBUR ME KETE KANUN,PLUSE SA E SA FEMIJE JANE TE NGUJUAR PER LIGJET E KETIJ KANUNI.MUNDOHUNI NJE HERE TE VETME NE JETE TE SILLENI SI NJERZE NORMALE.NUKE E THOTE KANUNI QE TE BEHET BIZNESE ME JETEN E FEMIJEVE..NUKE DI SE CFARE TE THEME TJETER..

 20. s.g. says:

  Vraja edhe ti djalin si ta hetosh se po të futet natën në shtëpi dhe baraz baheni ti bile duhet lypsur falje se kush e kishte garantu që hajni i jot nuk do ta sulmonte njeriun pa pikë borxhi

  1. I moçmi says:

   Turp qe pas 500 vjetesh flitet ne emer te kanunit, ai i perket kohes kur nuk ka pase shtet, degjoni mire, ne Amerike nuk te mbajne ne burg as 30 minuta kur i zoti i shpise vret hajdutin ne shtepine e tij e neanadodhaket duam te shkojme ne Europe

 21. mahhh says:

  Nuk eshte hera e pare qe gazetar te huaj keqinformohen apo marrin lajme qe na nxijne kudo ne bote!
  Eshte turp dhe poshtersi te marresh nje televizion te huaj ta shoqerosh ne nje familje te gjore e te viajtur e te luash me gjemen e tyre! Eshte e qarte qe prinderit dhe familjaret do shprehen te pikelluar per ate qe ndjene pa asnje filter… thjeshte shprehin dhimbjen e tyre… ne menyre instiktive…bejne ate qe cdo prind do bente e do thoshte para humbjes se djalit te tyre pa marre parasysh perse ndodhi tragjedia humbjes se jetes se djalit!
  Turp per ata qe shoqeojne keta gazetar te peshtire qe gjoja na hiqen si miq te shqiptareve ku ne realitet… na nxijne e ulin me kronikat e tyre… ketyre u intereson vetem te terheqin vemendjen e te shtojne shikuesit ne ato tv ku punojne dhe nuk u intereson aspak as humbja e jetes se nje njeriu qofte edhe ”vjedhes apo kriminel” dhe po ashtu nuk u intereson aspak jeta e atij qe ka kryer vrasjen…

 22. mahhh says:

  Nuk eshte hera e pare qe gazetar te huaj keqinformohen apo marrin lajme qe na nxijne kudo ne bote!
  Eshte turp dhe poshtersi te marresh nje televizion te huaj ta shoqerosh ne nje familje te gjore e te vuajtur e te luash me gjemen e tyre! Eshte e qarte qe prinderit dhe familjaret do shprehen te pikelluar per ate qe ndjejne pa asnje filter… thjeshte shprehin dhimbjen e tyre… ne menyre instiktive…bejne ate qe cdo prind do bente e do thoshte para humbjes se djalit te tyre pa marre parasysh perse ndodhi tragjedia humbjes se jetes se djalit!
  Turp per ata qe shoqeojne keta gazetar te peshtire qe gjoja na hiqen si miq te shqiptareve ku ne realitet… na nxijne e ulin me kronikat e tyre… ketyre u intereson vetem te terheqin vemendjen e te shtojne shikuesit ne ato tv ku punojne dhe nuk u intereson aspak as humbja e jetes se nje njeriu qofte edhe ”vjedhes apo kriminel” dhe po ashtu nuk u intereson aspak jeta e atij qe ka kryer vrasjen…

  1. gjini says:

   jam dakord me ty mahhh por tani ai si malesor i takon te fale gjakun me italianin

   dhe te hyje ne gjak me gazetarin ose tie mare para nga gazetari.

 23. Titi says:

  Kjo rrace e ndyre cubash dhe barbaresh eshte fatkeqesia e ketij vendi. Keto mostra u sulen e zaptuan qytetet me te gjithe primitivizmin e tyre duke pas ne krye kryemonstren Sali Berisha. Demet qe i kane shkaktu keta Shqiperise dhe qytetarise nuk do te rregullohen as per 50 vjet te tjera

 24. varja says:

  po ky eshte analfabet. ku e ka lexuar kanunin ky?

 25. Doni rrumpallen vdekjeprurese apo shtet says:

  Edhe me kanun hajduti esht gjakhupt.

 26. mik says:

  Asnje nga ne nuk e dime te verteten .
  Nuk e dim se cfar asht bisedu ndermjet gazetarit dhe familjareve te viktimes . Te gjith e dim se si manipulohen intervistat, sidomos tek njerzit e pa shkolle.
  Nuk e dime se ne c’rrethana asht vra 22 vjecari Shqiptar, mbasi te gjith e dim se drejtesia Italiane nuk asht e kulluar, sidomos kur bahet fjale per Shqiptare.
  Nuk asht faji i ketij malsori qe njeh si te drejt Kanunin e Lekes . Ai e di se ligji nuk funksionon njesoj per te gjith, ndaj ai mbeshtetet tek ai ligj qe njeh ma te mire. Ai ashtu si jeton ashtu edhe mendon. Pra, ketu asht faji i shtetit qe ka lane keta krahina mbas dore, qe te “ cilivizuarit “ e Shqiperise tone moderne keta malesore i quan maloke, pa i shku mendja se nje njeri i edukuar dhe i cilivizuar kurre nuk shane tjetrin per injorance e pa u mendu aspak, se jane keta te “ cilivizuar “ qe kane lene Shqiperine ne kete gjendje, e jo keta malsore me Kanunin e tyre.
  Komentues “ modern “ , mos pretendoni se keni apo njihni kulture e shek. 21, ate nuk e arrini kurre. Gjeja qe dini me ba ma i mire asht me sha e me poshteru te tjeret, duke nxjerr ne pah kulturen tuaj “ moderne “.

 27. petriti says:

  O Mark,nuk po dike se ca asht turpnimi me duket.E paske thy cipen e turpit me kohe me duket.Me vjen turp mu si e nigjoj,si nuk ke turp ti qe e thua.

 28. Shvejk says:

  Tema, i keni rene shkurt muhabetit. Ky babai hajdutit mbreme i kerkoi Italianit te paguaj para, qe ti fali gjakun. Italiani nuk pranoi, dhe ky trimi filloi kecenimet. Kanuni per kta plehrat eshte si flete gjobe qe paguhet me leke ne dore.

 29. tironsi says:

  Mos haro hajde ne proteste te rezojme Ramen pastaj marrin gjakun e djalit tend. Gjithe hajdutet nje per te gjithe te gjithe per nje.

 30. Ptuuuu,,,, says:

  JA ME KTO HORDHIT,U MBUSHEN QYTETET TONA,NGA 90 DHE KETEJ,,,PASTAJ KAPEN EVROPEN,,,DHE TASHTI PO NA HYJN NE GJAK ME EVROPIANET,,,,AI ITALIANI DUHEJ TE ISHTE FSHATARI YT,QE TE THOSHTE SE DO DEBOHENI NGA FSHATI,,,DHE DO JU PRISHET SHE SHTEPIA,,,ASHTU THIT KANUNI KUSH HYN TE VJEDHI PRONEN E TJETRIT,,,,DO DHE LEK TI NGA ITALIANI,,,PAK KA LON LESHT AI NEPER AVOKAT,TU QEN MIR E BUKUR NE SHPIN E VET,,,VJEN SKIFTERI JOT NGA MUTI SAMES,,,DHE I THOT MI JEP MUA ATO QE KE FITUAR DHE PUNUAR ME DJERSEN E BALLIT,,,PTUUU,U SHOFT RRACA JUJ SE NA FLLIQET,,,

 31. aldo says:

  kanuni i motres tande. e xen ne shpi tu vjedh dhe thu kanuni.

 32. Kosta says:

  Thuhet se ai djali i vrare kishte punuar per vrasesin dhe ky nuk e kishte paguar.Pastaj ai i kishte shkuar ne mes te dites ne shtepi per te kerkuar parate dhe ky e vrau.Keshtu flitet se ka ndodhur.Dhe hetuesit kishin shume rezerva per kete rast.Po ne fushe zbriti partia ksenofobe e Leges dhe Salvinit dhe ate kriminelin e nxoren te pafajshem.

  1. pjeter says:

   JO JO NUK ISHTE NE MES TE DITES, POR TE NATES, NDOSHTA I KISHTE PARA PER TI DHENE, DHE NUK JA KISH DHENE TE GJITHA, OSE NDOSHTA AI DJALI KISHTE PUNUAR PER TE DHE E DINTE C’FARE TE VIDHTE NE ATE SHTEPI, POR NUK SHKOHET NE MES TE NATES I HYN TJETRIT NE SHTEPI DHE NUK TE SHKON NE MEND SE MUND TE JETE NDONJE KOKE KRISUR QE TE HEQ QAFE PA U MENDUAR SHUME, SKA PSE KERCENON FAMILJEN E TJETRIT TANI BABAI I VIKTIMES, SIC E THOTE EDHE NJE KOMENTUES TJETER, GJENE E VJEDHUR E CONTE NE SHTEPI TEK BABAI, TANI PERMEND KANUNIN?SI I THONE ASAJ SHPREHJES POPULLORE” AI STAN, ATE BULMET KA”.

 33. Gjaku i cubit ne prone te vrasesit shkon hupe.
  Ne qoftese eshte vrare per cubllik ne prone te tjetrit.

 34. Simon says:

  Kur i hyn tjetrit me dhune ne shtepi edhe pa qellim vjedhjen je i rrezikuar,por nje gje dihet se me reciprok dhe i drejt esht kanuni yne se sa ligji i sotem italian ndaj shqiptarve.Ndoshta prinderit ket ngjarje e dine ndryshe nga ne, nga dhimbja si dhe nga pamundsia per tu ballafaquar me drejtesin italiane dergojn mesazhe kercenimi, mendoj qe edhe leket i kerkojne qellimisht per t ju hyre proceseve gjyqsore per te kerkuar drejtesi.

 35. Mark says:

  Met vertete keta Shaljant ose si tja thoni Dukagjinsit t’hane mutin ky italiani as ce mos te rruajne per ta sepse keta e kane rrace muti te vrasin naten te qajne diten rrace w flliqet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *