STUDIMI: Flini më pak se shtatë orë gjumë në natë? Kujdes, mund të shkaktojnë kancer!

Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët.

Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, sugjerojnë studimet.

Ky është studimi i parë i këtij lloji me të rriturit prandaj duhen bërë hulumtime të reja për këtë çështje.

Studimi u përqendrua tek mjekët, të cilët duhet të përshtatin orët e gjumit për shkak të punës së ndërrimit të natës. Shkencëtarët nuk e dinë ende përse mungesa e gjumit dëmton ADN-në.

Sasia e rekomanduar për të fjetur gjumë është përgjithësisht shtatë orë në natë, por shumë prej mjekëve flinin pesë orë.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “STUDIMI: Flini më pak se shtatë orë gjumë në natë? Kujdes, mund të shkaktojnë kancer!”

  1. 🤰 says:

    Kanceri shkaktohet nëse insister të flini me anë të ilaçeve. (valium ).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *