Njihuni me trakte anti-komuniste: Poshtë duhanxhiu Enver Hoxha

Në përshtypjen tonë, trakti është një produkt propagandistik komunist, me logon e famshme V.F.L.P – vdekje fashizmit, liri popullit!

Por ka dhe trakte anti-komuniste dhe një i tillë është dhe ai ku ndërsa Mehmet Shehu quhet satrap, Enveri, eprori tij quhet… thjesht duhanxhi, një xanxë e padëgjuar më parë, pasi në fjalorin e përditshëm shqiptar nuk rezulton fjalë me konotacion negativ, si fjala vjen pijanec. E nuk ka qenë vetëm por një por disa, ku në kokat e tyre, naivisht është cilësori “shokë”, pra me konotacion komunist.

“Thirrje

Shokë!

Luftoni për Liri për jetën e Lumtur

Mos kini frikë nga vdekja se pse kush e bën vehten për atdhe nuk ka vdekur por ka le.

Poshtë Stalini dhe satelitët e tij, poshtë duhanxhiu Enver Hoxha, poshtë satrapi Mehmet Shehu.

Poshtë partia Pseudo Komuniste”

Po kush i ka sajuar atë? Nga e kanë burimin? Nga ç’mendje, nga ç’duar? Nga datojnë?

Bëhet fjalë për trakte të gjetur në fillim të viteve ‘50 në Vlorë. Eshtë një ngjarje gati e panjohur deri më sot, e që do shfaqet si dokumentar të martën në mbrëmje në A1 Report, përgatitur nga gazetarja e njohur e arkivave, Admirina Peçi.

Bëhet fjalë për tre adoleshentë gjimazistë, ku mes tyre veçohet Rreshat Kripa, sot 83 vjeç, që atë kohë vendos të ndërmarrë akte anti-komuniste pasi regjimi ia arreston të vëllanë, ndërkohë që dhe babanë e kishte një tregtar të njohur, jo dashamirës me regjimin.

Kështu, Reshatit së bashku me dy bashkëmoshatarë i ngrihet mendja që ta luftojë regjimin komunist që kishte më pak se një dekadë i instaluar në Shqipëri, duke përdorur një prej metodave të tij, atë me trakte.

Ka një zhvillim që i ka trazuar keqazi organet e Sigurimit të Shtetit në atë kohë, që as u shkonte mendja se pas atyre fletushkave armike gjendeshin ca “mistreca” – gjykuar nga mosha, por tejet të rrezikshëm – gjykuar nga veprat. Zbulimi i tyre ka qenë krejt rastësor, diçka e shumëçka që mund të mësohet duke ndjekur dokumentarin me personazhin kryesor, Reshat Kripën. /tesheshi/

28 komente në “Njihuni me trakte anti-komuniste: Poshtë duhanxhiu Enver Hoxha”

 1. u dhime duke qesh says:

  Uhahahahahaaaaaaaaaaaaaaa HALABAKERIA e burgaxhinjve ka shkrujt trakte me leter bythe dhe me shkrim katranjosi uahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaa

 2. Njutoni says:

  Kush do ta rrxonte qeverin e enverit?!
  Reshat Kripa
  Jorgo Uthulla
  Myrvete Sheqeri
  Qinan Krypa
  Elez Piperi
  Myfit Salca
  Shaqir Byreku
  Vait Trahanaja
  Sinan Tepsija
  Shaban Limontosi
  Behxhet Teritali
  Rrahim Çomleku

 3. Trevizo says:

  Nuk e kuptoj pse naj servirni kto trakte sikur i kan shkruar burrat me te meçur , llumi i asaj kohe kan qen ata qe i kan shkruar , ca injorant qe kishin inatin e gjyshit qe ishte pushkatuar si tradhtar e qen bir qeni ose si agjent i UDBsbdhe ASFALUS GREKE siç ka qen dhe xhaja mero bazes , kta nuk i benin kto trakte se ishin me bindje tjetr politike jo se me i zgjuari prej tyre me shkoll te mesme ishte , te tjeret ishin cop cop njerez injorant pa shkoll, llumi asaj kohe , kur te tjeret punonin kta rrinin rrugve tu pi raki dhe urrenin sistemin gjoia . Pun legenash , ja ku jan sot kush po i dhjet ne politik ku jan , pun legenash aventurier vari teneqen .

 4. Trevizo says:

  Nuk e kuptoj pse naj servirni kto trakte sikur i kan shkruar burrat me te meçur , llumi i asaj kohe kan qen ata qe i kan shkruar , ca injorant qe kishin inatin e gjyshit qe ishte pushkatuar si tradhtar e qen bir qeni ose si agjent i UDBsbdhe ASFALUS GREKE siç ka qen dhe xhaja mero bazes , kta nuk i benin kto trakte se ishin me bindje tjetr politike jo se me i zgjuari prej tyre me shkoll te mesme ishte , te tjeret ishin cop cop njerez injorant pa shkoll, llumi asaj kohe , kur te tjeret punonin kta rrinin rrugve tu pi raki dhe urrenin sistemin gjoia . Pun legenash , ja ku jan sot kush po i dhjet ne politik ku jan , pun legenash aventurier vari teneqen . Kto artikuj botohen vetem per te mbajtur ndezur zjarrin e urrejties nder SHQIPTAR i bejn me qellim ktu tek tema , se dhe mero ka ngren diku noj lug çorb te prishur fill mbas nderrimit te sistemit , tani kthen borxhet tek ata qe i dhan parat per te ngritur gazeten , prandaj tema esht ber me keq se gazeta 55s.se ku i gjeti leket .

 5. ENVER HOXHA ISHTE DHE MBETET LEGJENDA

  1. Alb says:

   Astri Peqini!
   Enver Hoxha ishte dhe mbetet MIZOR

   1. VFLP says:

    Mizor per armiqte dhe tradhetaret e Kombit 🙂

 6. Enver Hoxha u bë i njohur në luftë. ,pas lufte ka qënë thjesht një kryetar partie pasi kryeministër dhe President Presidiumi ka qënë dikush tjetërr.

  1. u dhime duke qesh says:

   Sa klase shkolle ke mor derdimen?

 7. Leon says:

  Kemi qen popull dele !!!
  Dhe po ashtu vazhdon te jemi !!!
  U genjyhet nga Berisha e Nano e Lulzim Iraniani me mbiemer Basha , futjuni punes e mos I hidhni votat kot per keta te pabese, Lulzim Basha Ka nja later shtepi dhe shume llogari bankare ne Hollande ,por meqe Tafmaqarlliku dhe egoismi I tij Oriental Iranian
  we I Rrjedh ne Damare e Ka bere qe ti Futet me Vrull politikes Shqiptare !!!!!

 8. Nik says:

  Zhurmè tè madhe nè Vlorè ka bèr arrestimi i grupit tè Azizit me shokèt(zanati i i tyre ishte murator ,imagjinoni kèta tè varfèrit) ku edhe ndèrtuan shatèrvanin e famshèm pèrball Teatrit tè Vlorès- Petro Marko i cili u u quajt Tre Rracat sepse ideuan tre fèmij tè vegjèl mbi njè top me tre ngjyrat bardhè,verdhè e tè zezè .Dègjonim nga tè mèdhenjt se i arrestuan kot fare pèr dy fjalè,njè zot e di sa pèrfunduan brènda nga 7/8 vjet pèr propagand .

 9. Genti says:

  Ju jeni injorante o te mjere.Flisni keshtu se nuk e njihni regjimin e kriminelit Enver Hoxha ose keni prejardhjen nga ai regjim kriminelesh.
  Bajga mos ofendoni ata qe dhane rinine per Shqiperine

  1. VFLP says:

   Rinine dhe jeten per Shqiperine e dhane komunistet dhe populli i lidhur me ta (90% e shqiptareve kane lidhje direkte ose indirekte me komunistet). Ndersa kriminelet, halabaket dhe funderrinat moren denimin e merituar dhe perfunduan burgjeve

 10. Une kam pare edhe kimunistin sali qe shperndante trakte te tilla ne bllok kur ndizte oxhakun e komandantit.
  E ka pare edhe nipi hysniut bushati por ne ate kohe heshti se e dinte qe do behej kryeshpellar.

 11. antonio says:

  GOGOLI-GOGOLI-GOGOLI-GOGOLI!
  Kemi 28 vjet qe ne vend te bukes,punes,drejtesise etj na japin TRAKTE-ANTIKOMUNIZEM-PERDHUNIME-AUSHVIC-SIGURIMSA etj!
  E kane zevendesuar gogolin e djeshem me Enver Hoxhen,sikur ai na e ka fajin keto 28 vjet!
  Po kur nuk ishit te zote ta ngopnit popullin me buke,pse e moret pushtetin?
  Hani mut tani!

  1. Nuk mbush fare says:

   Antonio,kush te tha ty qe e moren pushtetitin per te ngopur popullin me buke,
   kush pjerdh per ty,ata e moren pushtetin te ngopin veten,c’pune ke ti ne ate mes,
   ti je vetem per ti votuar dhe kaq eshte puna jote.
   Edhe nje gje tjeter, mos u merr me politike, por ul koken e puno, ate bej,te tjerat
   ka kush i zgjidh ! Presidenti ka nje jete te tere,ngeli me bllok ne dore,nate e dite qe punon per ju.
   Qeveria nga ana tjeter nga 20miljon tender per zhvillimin e qytetit e ka,per ju or per ju,cope po behen,
   c’do gje per popullin e kane

   1. X says:

    Edhe Enver vagabondi per popullin mendonte o shtaze!

    1. Ti s'ke ca t'mbushesh says:

     Enveri beri “njeriun e ri” majmunin e albanistanit, X
     O bageti,te gjithe cobanet per ju “menduan” te djeshmit dhe
     te sotmit, deri sa te arrini te beheni njerez, ushqehuni me bar.

  2. Alb says:

   Astri Peqini!
   Enver Hoxha ishte dhe mbetet MIZOR

 12. Njutoni says:

  Ke ato traktet komuniste. t e qemal stafes shkruhej”vdekje fashizmit liri popllit”.
  I bije qe ke kto traktet anticomuniste te ktyne te shkruhet “vdekje popllit liri fashizmit”.
  Mejk sens a!?

 13. Monitor says:

  Trebizo te dhjeu Merua ne koke me botimin e postimit qe ke bere! Vetem ndjesa ndaj Meros ta heq provokimin hileqar qe ke bere!

 14. Artjoni says:

  I hengret me nder m……po tani qe ky popull eshte kthyer ne nje monster …si ju duket Enveri e kishte mire apo keq qe ta kepuste deri ne rreze doren po vodhe…ate mikun po te beje imoralitet…etj..etj…te jepte shkollen..teatrin…dijen.

 15. Pellazgos says:

  Llogjika dhe guximi eshte per njerezit patriote (Patridha),do zemer te nderosh dhe te respektosh Drejtesine qe Zoti eshte ZeusI simboli i Dijes,i Drejtesise dhe i sakrifices.
  Keta te guximshem dhe me llogjike per tu patur zili ka patur nevoje,ka dhe do kete shoqeria dhe jo servile,te shitur,pa dinjitet,spiune qe po perdoren nga armiqte e vertete.
  Kush ishte ai qe ”mbrojti” dhe “sakrifikoi” veten apo familien per Cifutet kur dihet mire qe shqipetaret ishin spiunet me te medhenj,ishin nje vend myslimane,treguan “fytyren” e tyre per luften e tyre per Dum Baben apo fashizmin duke luftuar popullsine Arvanitase,Greke,Epirote.
  Nje vend si Al-bania qe eshte komplet i shitur,nuk njeh historine e Tij te Epirit apo te Vorio Epirit te Pirros dhe Ilyreve,per keta pa identitet Vorio Epiri Historik nuk “egzistone”.
  Mirepo ka akoma patriote (Patridha) si keta guximtaret qe per fatin e keq ishin me identitet Turk,qe mbi gjithcka vendosen Patridhen,pamvaresisht qe ishte nje burg I Madh dhe ne emer te ketij burgu anti Epirote,anti Greke,anti Ilyre,anti Arvanitas,nuk la dhe nuk le Fuqi te Madhe pa e shkerdh……..er.

 16. Traktori says:

  Oboboboooo,trakte kamuniste!
  Po ku jane sot keta traktoristet qe nuk hedhin me trakte?
  Apo jane te lumtur qe u lepijne sumen padroneve te tyre zoterinj,se me shoket nuk iu hahej muhabeti!
  Kishin humbur lirine te shkretet dhe e gjeten pas 90-tes duke cuar grate,motrat dhe vajzat e tyre tek semaforeet!
  Ha ha ha haaaaaa cfare lumturie!

 17. taso kume says:

  Nuk na mjaftojne spiunet e BEOGRADIT por kan mare zemer dhe keta te Athines, si” pellazgos” qe eshte kjo gjendje ne SHqiperi e dime qe jane pasojat e DULLES dhe kjo gjendje per fatkejsine e popullit do vazhdoje shume gjate.

 18. X says:

  Edhe Enver vagabondi per popullin mendonte o shtaze!

 19. Flutura says:

  E nxoren koken agjenturat e huaja ..u lumte kur gjejne arixhij si puna jone …gjejne shesh e bejne pershesh
  Kemi 100 vjet me ate te makuar lufte e dyte..Enveri e perdori per pushtet edhe pasardhesit e tij u bene bashke me kriminele hajdute, filoserb e filogrek per ta pasur ate pushtet, prandaj duan Pandin e leshte se Edi Rama po ve ne vend ca te verteta….E drejta vonon po nuk harron. Brezat e rij duan DEMOKRCI te vertete. Edhe 100 vjet do votojne per Edi Ramen kunder cakejve te cdo rrace e ngjyre

 20. antonio says:

  E po kur dalin e zhgarravitin turli lloj injorantesh,qe arsimin me te larte kane filloren,qe punen me cilesore kane o burgun,o internimin ,o kazmen ne fshat!
  Duan te maten plehrat me gjigandin Enver Hoxha,qe sa ishte gjalle nuk ua mbajti te mateshin as FUQITE E MEDHA te botes!
  E filloi Enveri me Konferencen e Paqes ne Paris ne 1946 dhe e mbylli me Mbledhjen e 81 PK te gjithe botes duke ia tundur grushtin para fytyres Hrushovit!
  Po keta qelbesirat e sotme me cilin jane matatur ketio 28 vjet?
  Po maten me njeri tjetrin se te tjereve u hane …mutin!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *