Një medikament i ri nxjerr jashtë loje morfinën

Shkencëtarët francezë të institutit ”Galien Paris-Sud” kanë arritur të krijojnë një medikament të ri, që mund të nxjerrë jashtë loje përdorimin e  morfinës.

Falë modifikimit të molekulës së enqefalinës që prodhohet në trurin e njeriut, ata kanë arritur t’ia dalin.

Kjo metodë, tanimë e provuar, është më efikase dhe nuk shfaq asnjë rrezik për të krijuar varësi.

Eksperimentet kanë treguar se efektet zgjasin dy herë më gjatë dhe nuk provokojnë asnjë rrezik për organizmin, sikurse morfina, tanimë antike.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *