Fatos Lubonja: Faiku e ka përshkruar mirë Ramën, si tiran, vagabond e aventurier i dehur me ambicie. Basha është ndryshe nga ai, Berisha e Nano

Fatos Lubonja ka përdorur një përshkrim të Faik Konicës, për Edi Ramën:

“Edhe pas një shekulli nuk mund të mos ndalesh në këtë përshkrim për të kërkuar natyrën e këtij “dheu” ku mbilulëzon fara e keqe e “tiranëve dhe vagabondëve”, e “aventurierëve të dehur me ambicie, të ndezur nga etja e pasurisë, të tërbuar nga lakmia e fuqisë dhe e arit”.

Kur shikon Edi Ramën e kujton edhe paraardhësit e tij, thua se asgjë nuk ka ndryshuar që prej asaj kohe”, shkruan Lubonja për “Panorama”.

Ai vijon akuzat ndaj Ramës, dhe për t’i bërë më të besueshme, përmend edhe Berishën dhe Nanon, por lë jashtë Lulzim Bashën, edhe pse ky i fundit i është shmangur gjyqit për vjedhjen e më shumë se 200 milioën eurove.

“Pas Luftës së Dytë dolën tiranë dhe vagabondë edhe më të shfrenuar se ata që ka pasur parasysh Faiku, si Enver Hoxha me shokë, që e kthyen Shqipërinë në një burg deri në vitin 1991.

Mjaft të kesh parasysh se edhe pas asaj tragjedie, shqiptarët nuk mësuan, por prapë nxorën në krye të tyre aventurierë të dehur edhe më rëndë se në kohën e Faikut, me ambicie të ndezur edhe më keq nga etja e pasurisë, të tërbuar edhe më shumë nga lakmia e fuqisë dhe e arit, si Sali Berisha, Fatos Nano, Edi Rama me shokë, që ua kanë bërë jetën aq ferr shqiptarëve, sa sot më shumë se gjysma e tyre duan të lënë vendin”, shkruan Lubonja, që “harron” të përmendë Bashën. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “Fatos Lubonja: Faiku e ka përshkruar mirë Ramën, si tiran, vagabond e aventurier i dehur me ambicie. Basha është ndryshe nga ai, Berisha e Nano”

 1. Koba says:

  Nuk e kam dashur as Komunizmin e as Enver Hoxhen ,po duke pare Bemat e Zagareve udheheqes dhe analisteve Lehes si Llacifaci Lubonja I KERKOJ PERENDISE QE TA SJELLE DHE NJEHERE NE sHQIPERI E TE ZHDUKE KETA QENER QE E KANE GRABITUR DHE PERDHOSUR SHQIPERINE DHE MOHOJNE DHE VLERAT KOMBETARE

  1. Tirona says:

   O Lubo ti i hongersh mutin Rames. Kishe ble shpi tjeter me leket e Bashes aaaa, shpi pushimesh. Skeni faj se jane leket e Rusise.

  2. Lopez de vega says:

   Ndersa Cervantesi i ka pershkruar shume mire ca njerez si puna jote.

   1. Plaku Xhuxhumaku says:

    Ou, eshte ai shkrimtari shqiptar, qe ka shkruar Don Kishotin?

  3. BLLOKMENI says:

   Tosi, po pse ecen ne krahun e kundert te akrepave te sahatit, me duket se te eshte bere ves ty dhe Bushatit kjo gje. Jeni te pandreqshem deri ne qeliz.çte degjoj i shkreti popull nga ju , nga mengjesi deri ne darke , jeni bere si lajmet e kronikes se zeze. Aq i merzitur dukesh sa gjynaq qe vuan kaq shume per kete popull. Ne nga anet tona per tipa si ju themi qe jeni peme pa kokra. Pse nuk kalon jeten ne Itali atje tek oxhaku por kruhesh kot me dynjane. çoç ben edhe ndonje liber se sa shqyhesh per te rrezuar qeverite. Si duket te perlqen rroga qe te jep mendjendrituri Rakipi , i cili kujton se duke qene nga zona e Faik Konices, ka dellin e njeriut te zgjuar. Kujtoja neser ne emision qe kur i tha dikush po shkoj tek stomatollogu se kam probleme , Rakipi ju pergjegj qe nuk vuaj nga stomaku duke vene doren ne pjesen e stomakut, dhe tjetri tha me vetej qe mire se nuk i thashe se do shkoj tek kardiollogu se kush e di ku do ta vinte doren Rakipi. Megjithate tenxherja ka gjetur kapakun.

  4. Toni.D. says:

   Jo ne kazan ket mattrapazin…. por ne kazan ku uji vlon… spot jo Ljuba… .

 2. I paguar - neoesadist says:

  E ke marre rrogen nga esfalia e udb-ja more rrugac?

  1. pompisti says:

   Miresia e zotit eshte e pafundme, por maskarenjte si f. lunonja ja kalojne. Nuk mundet te gjendet njeri me i ndyte dhe ma i poshter se ky moster.

 3. Bert says:

  Hahaha.Llogjike idiote.Lubonja eshte bere idiot. complet ne shkrimet e tij.

 4. i inatosur says:

  KuKu Nane! Ku ka arritur i dashuri Fatosi i Partise te Shqiperise! Nje idiot i lindur shan te gjithe! Mjaft me keta njerez qe jane te pushtuar nga Djalli!

 5. Sali pekmezi says:

  Degjo ti ore repacuk,more druvar dru me pre je bere nje plak i shemtuar nje tullac muti.nje langaraq burr, ik ore mut stermuti,ik ore zagar lapanjos.

 6. Cuku says:

  Po Fatos ngele tere jeten o bole
  Nuk u bere Pioner edhe ne pleqeri
  Spiun muti

 7. M says:

  Pse media i ben jehon gomarlleqeve dhe injorances te nje funderine pa asnje rol ne zhvillimet social- ekonomike, politike te shekulli 21 .ky gabel ka ngelur nje shekull pas kur bente luften e klasave duke spiunuar e tradhetuar te atin e hengri dhe per vedi pataten .

 8. Poradeci says:

  Ore akoma nuk e ke kuptuar se ja kalove edhe gores me te keqe te lagjes. Je bere personi me i peshtire qe kam pare ndonjehere. Me fal por me duket se dikur si pervers qe ke qene dhe je ke shkuar me Ramen dhe tani te ka lene nuk shkon me me ty, se kafilluar me femrat, prandaj xhelozia te ka bere kaq agresiv. Surrat i qelbur, shoku i ngusht i bari falluut

 9. A says:

  Idiot , kto shprehje te madhit Faik Konica,i vin per shtat vec sali berish udb se ,ilir metes hajdutit edhe krricit lulit te vocerr uu se harrova edhe monikes.
  Se ca nuk po vjellin nga goja per shqiperin,vetem per pushtet. Ca te kan premtu more harbut!

 10. Kalopi says:

  A do te kete vetinge per medjat? Sidomos per keta analiste te cilet nuk e dime se si bejne nje jete luksoze pa bere ndonje pune vecse duke shpifur sipas interesit te atij qe i paguan dhe nuk thone te verteten.

 11. USA says:

  Lubonja ha mute ha o PLERE o ZAGAR Po sta ve rama ne BYTH ty MOR FELLIQSIR

 12. Alban Dega says:

  TI JE NGE LEGEN MATERNITETI !

  Ke shok vetem Robert Cimcakizin!

 13. Edukimi says:

  Ky ka rrjedhur ne menyre te parevokueshme

 14. mars says:

  Rames ti maresh te keqen o fantazem. Ju doni rumpalle si ne kohen e Berishes xhungel e po ska me iku ajo kohe.

 15. Leksi says:

  Ku jeton ky anal- ist? KRYEKAZAN I ZI SKËTERRË.
  A ka ky njeri ndonjë familjar ose mik që ta bindë të bëjë një vizitë nga psikologu?
  Besoj se kjo qënie është në krizë psikologjike dhe ekonomike.Prandaj shet edhe shpirtin edhe b**ën tek djalli. Ai ka pranuar që të gëlltisë çorbën e qelbur që i servir Lulzim milioneri & company.

 16. dritani says:

  Ka nevoje shtypi per palaco te tille si ky Lubonja…Ndryshe, te ishin te gjithe serioze, do te harronim edhe te qeshnim…

 17. Tironsi says:

  Njerzit sa do te perkryer qe te jene mbartin edhe nje fare cmire apo ligesie, por ky njeri eshte ekzemplar i rralle ose me mire me thene se nuk hyn ne rafhen e njerzeve, ky eshte ligesia vet. Fare e keqe qe turperon kete komb.

 18. Lymi Tutit says:

  Duket qe Tosi ka bere “progres”……Me ne fund,ne vend te pare ka vene Saliun….Ka folur per “lakmine e fuqise se arit” dhe ka harruar Like Floririn, po ashtu dhe Hollandezin,si dhe Mona çizmen…..Edhe diçka,te jeni te sigurte qe sa me shume ne ta shajme aq me teper kenaqet Tosi ! Le te bejme nje prove,ne ndonje publikim te ardheshem te mos e komentojme fare ! Lymi Tutit

 19. Roberto says:

  Fatos Lubonja ne kete foto me kujton Beun te filmi”Koncert ne vitin 1936″ shikojeni me vemendje fytyren e tij. Eshre gati te dale jashte orbite bashke me shoket e tij pionere qe per 5 para te qelbura shesin vendin e tyre tek te tjeret me shpresen se neser do kthehet perseri koha e qofte largut Sali dhe deti do behet kos ku i gjithe anetaret e kazani mediatik do hane e do pine si derrat.

 20. qazim says:

  O Fatos “digj” dhe ti mandatin qe te te shohim sa me pak ne ekrane e gazeta.Bashkohu me truhumburit e tjere se ti je edhe me keq se ata.

 21. Arber iliri says:

  Tosi kurre nuk mendoja se mund te arrije ne kete stad te mohimit. Se dyti me lulin je gabim.eshte nje hajdut me fytyre te qeshur biles edhe vrases me 21 janar.
  Rama me duket si ndryshe mor lubonja.

 22. Shqiptar says:

  Po pse merreni me psikopat Lubonjen..?

 23. zoga e vodices says:

  Ska faj burgu e ka lene cyryk duhet te futet prap se mbase i vjen mendja.

 24. Niko Shpiragu says:

  Kam vec nje keshille per ju Lubonja: Lexoi keto komente nje nga nje dhe mundohu te gjesh ndonje qe eshte dakort me ty. Po gjete, atehere vazhdo rrugen qe ke nisur, por po s’gjete mendohu mire se perse nuk jane dakort njerezit me ty.

 25. Tirana says:

  Akoma ky analisti i periferis se bllokut i internuar dhe i rizgjuar per te perseritur te njejtat brockulla qe ka mesuar nga feminia.

 26. Peço says:

  Po me Fatos Nanon, ç’dreqin keni? Ai është i vetmi politikan që ka ditur të bëjë atë që duhet bërë në një kohë të caktuar. Ka që nga viti 2005 që i ka kthyer menderen gjithë klasës politike shqiptare dhe jeton jetën e tij. Në pushtet, për aq sa ka qënë dhe për kohën që ka qënë, ka bërë ku e ku më pak zullume se këta bastardë të të dy krahëve, të cilët nuk ka zot që ua shkul nga shpirti dëshirën për sundim të përjetshëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *