Piktura në “vaj” e Tefta Tashko Koços fiton çmimin e parë në Angli

Piktura në vaj e divës shqiptare Tefta Tashko Koço, e titulluar ‘Perla’, pikturuar nga piktorja Suela Pulaha Brown kor suksesin e parë.

Brown morri pjesë me këtë pikturë në Ekspozitën e Festivalit të Artit 2019, të zhvilluar përgjatë muajit Shkurt në Galerinë e Arteve të qytetit Nuneaton, Angli, ku dhe u vleresua me Çmimin e 1-rë në kategorinë e portretit, si dhe me trofeun David Wilson.

Piktura u përzgjodh nga rreth 700 piktura që morën pjesë në konkurim. Piktura e Divës Shqiptare, tërhoqi vëmendje të veçantë të kritikës si dhe publikut artdashës në Angli.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Piktura në “vaj” e Tefta Tashko Koços fiton çmimin e parë në Angli”

 1. ariana says:

  Bravo Suela! Suksese dhe nje falenderim per gjithe ata shqiptare qe na nderojne neper bote!

 2. Gent says:

  Kjo nuk eshte pikture por nje kopje mbas nje fotografije ,piktura eshte art dhe riprodhimi i saj nje kopje autorja ka pasur si nje qellim zgjedhjen e nje portreti klasik sic edhe eshte ne fjale kjo fotografi e artistes kurre ka jetuar ne Paris ne vitet 1930 . Arti i vertete eshte punimi i nje portreti i cili eshte edhe me i veshtire se natyra e qete , apo arti modern por jo ai i kopjuar per te arritur deri tek media dhe parate. Sot piktoret riprodhojne gjera te pa vlefshme por me ambicje sic edhe shihet ketu ne kopjen e fotografise te nje artiste te madhe Shqiptare . Artisti i vertete Shqiptar nuk ndron emra apo mbiemra nuk ka nevoje as per levdata as per media. Kush e njeh historine e artit apo jeten e artisteve te medhej ata kane punuar nga forca e tyre madhore pa marre parasysh fitimin por ka qene dashuria e perfeksionit te artit . Kurre shikojme artin dhe historine e artit dhe njohim pak nga ky art dhe njekohesisht lexojme keto lajme te mburshme shohim sa poshte ka rene arti i vertete i ketyre kopjaceve te artit dhe lakmuesit e drejtperdrejt te parave.

  1. Toni.D. says:

   Cdo gje qe na rrethon eshte Art.. zoteri
   por vete piktura eshte;
   Vizatim ose paraqitje e nje motivi te caktuar
   ne nje siperfaqe te sheshte.
   Piktura eshte degene Artit ose displine e
   Artit figurativ. Resp.

 3. Black Eagle says:

  Vlersimet me te larta!

 4. Fuck Islam says:

  PO PIKTURA NE FLORI E EDI RAMES ME PORTRETIN E SALI BERISHES ..ME BAZE SHKATERIMIN E KOMBIT .NUK MORI PJESE !!! ESHTE PER TU CUDIDUR .APO NUK PRANOJNE BOJAXHI NE GALERINE E Londres

 5. Gent says:

  Cdo njeri ne bote nenkuptohet nga fjalet qe ai shpreh ajo eshte identiteti i tij apo kultura e tij . Arti njeriu me nc.TD nuk konsiderohet me dy fjale per arsyen se edhe njemije fjale nuk mjaftojne. Per te njohur artin nuk mjafton te jesh vetem piktor por ne vetvete duhet te kesh etjen per diturine. Per te njohur artin si fillim personi me nc TD duhet te njohesh Historine e kritikes te Artit e shkruajtur nga Lionello Venturi apo Historia gjenerale e artit e shkruajtur nga Louis Hourticq ne 1919 ku edhe Rembrandi nga me te permendurit ne artin boteror kritikohet. Perpara se te klikoni ne internet nga rebelimi i kompleksit te pa diturise pyesni mire vetveten sa ju e njihni artin dhe kompleksin e ndjenjes se tij .

 6. Melissa says:

  Te shkretet ju qe cdo gje e ktheni te Edi Rama. Kur te japi driten jeshile Prokuroria dhe Gjykata per Sali Berishen dhe per cdo njeri tjeter, atehere do ta pikturoje Edi.
  Sa te trashe qe jeni nuk e mesuat si funksionon s
  Shteti.

 7. ali peza says:

  Perse i ka fshehur tiparet e fytyres!?

 8. marjani says:

  ali peza sepseajo eshte nje figure historike e popullit shqiptar ndersa piktorja eshte ne atmosferat e nje mikelanzho te ri sado larg&afer kohen e ka perpara fati ta ndjeke kudo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *