Ministri i Jashtëm grek nga Brukseli: Kemi nisur bisedimet me Shqipërinë dhe Italinë, po luftojmë për zgjerimin e kufijve detarë

Ministri i Jashtëm i Greqisë Dimitris Katrugalos, ka folur nga Brukseli pas mbledhjes së OKB-së për Sirinë.

Midis shumë pyetjeve mistri grek u pyet edhe për Shqipërinë.

Në lidhje me marrëdhëniet greko-shqiptare, Ministri i Jashtëm i Greqisë tha se kishte vonesë për shkak të trazirave politike në Shqipëri, por edhe për shkak se Greqia priste përgjigje nga pala shqiptare për çështjet që kanë të bëjnë me dy ligjet e mëdha, mbi pronën e grekëve në Himarë dhe të drejtën e tyre që të vendosin ata vetë nëse do i përkasin ose jo minoritarëve grekë.

Sipas mediave greke, ministri shtoi:

Ne kemi marrë disa përgjigje nga pala shqiptare, thjesht jemi në diskutime pasi në një mënyrë ato kanë filluar,” tha ai duke vazhduar se “është e parakohshme të thuhet se do të kemi një rezultat pozitiv”.

Përsa i përket kufijëve detarë Katrougalos tha: ‘’Jemi në bisedime me Italinë e Shqipërinë për kufijtë. Synimi i Tsipras është të stabilizojë kufirin bregdetar dhe nëse bisedimet me palën shqiptare janë pozitive ato mund të zgjerohen edhe më tej.

Është një nga synimet tona për të cilën kemi të drejtë të luftojmë dhe do ta bëjmë”.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Ministri i Jashtëm grek nga Brukseli: Kemi nisur bisedimet me Shqipërinë dhe Italinë, po luftojmë për zgjerimin e kufijve detarë”

 1. i relaksuar says:

  Ku eshte cudia ketu! Aty ku e lejon hapesira ndermjetese, mund te bien ne marreveshje dypaleshe Greqia me Shqiperine, apo Greqia me Italine, apo Shqiperia me Italine dhe te zgjerohen ujerat territoriale perkatesisht per te dyja palet! Nese nuk ka hapesira, natyrisht nuk ka ku te zgjerohet askush. Nese ka hapesira natyrisht zgjerohen qe te dy palet paralelisht!
  Ku eshte problemi ketu!?

  1. Janulles me sqepar kokes says:

   Problemi eshte se me Shqiperine nuk ka vend per hapesira detare. Por ti je rrot kari qe nuk e kupton, prandaj.

 2. Baba Tasi says:

  Po per arvanitasit te njihen si minoritet e te mesojne ne gjuhen e tyre , çamet te marrin pronat e tyre, Ah ju flisni kot. Asnje cm nuk merrni, vec po bete marreveshje me Lulin.

 3. Hani pini ... derra politiqene e nderkombetare says:

  Sa ta keni spihunin rus te FSB-se Qirjako Qirko dhe t3 tjere,ju do e merrni 80% apo me shume te shelltit tone detar me miliona barrela nafte dhe ne fund do fitojne ruset,greket,qirjeakoua i qire-kos dhe shefi i tij.Ne kete loje te piset tradhtare eshte i perfshire dhe lulzim basha dhe disa te tjere.I keni gjetur Shqiptaret te vobeket dhe beni c’te doni me pasurite e tyre,perndryshe po te kishit te benit me gjermane apo franceze,do ua thenin koken dhe kembet o plehra tradhetare.

 4. Emma says:

  Anglezet kane nje shprehje specifike per greket qe thote, ‘numeroni gishtat, mbasi te shtrengoni doren me nje greket’! E kuptoni vete domethenien. Bota mbare e di e i njeh per njerez perfitues e mashtrues qe luftojne te marrin ate qe nuk i takon. Mjere ne qe na ka rene fati i zi te kemi fqinj si greket e serbet.

  1. Kalec Dega says:

   Pra ti Ema Qazimi deshe me than, Greku e ka rrembyer detin?

   Ne fakt ke te drejte po jo se e rrembeu Greku po qe e fali dje Saliu dhe e vulosi sot Rama e bukuroshi diplomat me syze qorri Bushat Jevgjiti.

   [ra si konkluzion, oj Emma,fajin ta kerkojme te vetvetja dhe jo tjetri…thote nje shprehje nga Xhibuti….

 5. Himarjoti says:

  Politika bastarde greke nuk pushon se kerkuari territore shqiptare si dhe popullsi 100% qind autoktone shqiptare ne Himare .Duhet nje mobilizim i te gjitha partive kunder revanshizmit greke,e djathta shqiptare dhe e majta duhet te jene te bashkuar karshi politikes shoviniste greke pa as me te voglin dyshim sepse ndoshta erdhi ora ti themi ndal njeher e pergjithmon bajagave greke .Asnje qeveri shqiptare te mos lejoj cenimin e zemres se laberise Himaren .

 6. EKZEKUTUSI says:

  Prona Greke ne Himare:??????????????????????Pse nuk eshte permendur nga Politika Shqipetare????????????????

 7. Baton Dr says:

  Edhe po qe e drejtë dhe pa hile kjo puna e zgjerimit të tyre në det ….ta pikojnë me lot si çamët njëherë pastaj shohim …!
  Të provojmë edhe ne shqiptarët të tregohemi “të këqinj” njëherë …!

 8. K A Z A N I S O C I A L I S T says:

  Merreni token e hajvaneve socialist dhe demokrat, merreni gratis.
  VEC LESHI PER INTEGRIM te jete i lumtur.

  Kush e bani pazarin i pari? lopa apo gomari?

 9. Korcari says:

  Greqia ka 100% te drejte ne kerkesat e saj. Mjaft me politiken filoturke.

 10. Messerschmitt says:

  Rrena me bisht …sepse italia si pjerdh fare arrixhinjte gerrrrrqqqqqqqqqqqqqq !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *