I poqën të gjallë në Gërdec, dhe sot i kemi prapë këtu e janë kapur me thonj pas Shqipërisë

Nga Erjon Braçe

 

Deri sa te kete #Drejtesi, jo, Mos e harro kurre #Gerdecin!

Ishte dhe eshte, #KrimiShtetit!

Kerkush nuk mund ta zhbeje kete, as vete e as me prokuroret dhe, as me gjykatesit e tij!

Thelbi i Gerdecit ishte: Trafiku i armëve dhe municioneve!

Demontimi ishte aktivitet plotesues, i qellimte, legalizuar nga qeveria e Sali Berishës, per te maksimizuar fitimet.

Po e perseris, thelbi ishte #TrafikuiArmeve!

Nuk u hetua kurrë, nuk guxoi kush ta hetonte.

As trafikun, as Qeverine e Berishes, as Ushtrine e tij, as supertrafikantin qe e njihnin fare mire pas emrave te shumefishte ne Ballkan, te gjithe ne listen e zeze te trafikut!

Trafiku i armeve prodhoi Fabriken e Vdekjes!

I duhej si mbulim, si paketim ne fillim, si demontim vdekjeprures por me fitim kolosal nga shfrytezimi i nje grushti njerezish te varfer e ne nevoje per pune-mes tyre gra e femije, me pas!

I poqën të gjallë!

Krim me makaber ne kete vend nuk ka patur kurre, kurre!

Ky vend nuk do te jete kurre i drejte, i ndershem e ne paqe, pa hetuar e ndeshkuar deri ne fund, politikanet e pushtetaret e perfshire ne trafikun e armeve e municioneve nga Gerdeci.

Ate dhe aty ku nuk hetua kurre!

Mos harroni, ata jane gjalle dhe ne politike;

Nuk kanë ikur, janë po ata!

Babezia i beri bashke ne Gerdec, donin maksimumin per vete-superfitimet natyrisht dhe, e ngriten dhe e kontrolluan biznesin kriminal me familjaret e tyre!

E zhvilluan ate biznes ne kafsheri te plote, duke shfrytezuar gra e femije, ju moren shpirtin aty!

Janë pot ë njëjtë njerëz.

Nuk kane ikur kund! Jane mu ketu!

Bejne sikur nuk kujtohen per sot, por e djeshmja i tmerron!

Sali Berisha i pari,  ne ate kohe e kete kohe, ministrat e tij vendimmarres ne Qeveri-perjashtuar dy kundershtues te provuar e te zhdukur prej tij nga PD;

Ministri i Mbrojtjes e shefi i Ushtrise pas tij, vendimmarres e te perfshire ne kete histori;

Lulzim Basha anetar i asaj qeverie e vendimmarres edhe ky!

Askush nga ata qe u perfshine ne Gerdec nuk ka ikur.

Jane kapur me thonje ne politike per ti shpetuar drejtesise ne cdo kohe, pergjithmone!

Tani qe prokuroret e gjykatesit e tyre garante po ikin, jane kapur me thonj pas Shqiperise!

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “I poqën të gjallë në Gërdec, dhe sot i kemi prapë këtu e janë kapur me thonj pas Shqipërisë”

 1. Genti says:

  Te gjykohen .Secili te marre denimin e merituar.Ku jane ato familjet e viktimave te Gerdecit ,pse heshtin ? Kjo eshte per protestuar ,ky eshte momenti me i mire per ti vene keta kriminele para drejtesise.Po te ishin denuar atehere nuk do ti kishim tani ata qe kerkojne te djegin tere Shqiperine si atehere Gerdecin.I bej thirrje te tereve qe duan drejtesi te dalin te protestojne me moton :
  KRIMINELET E GERDECIT PARA DREJTESISE

  1. Komentuesi says:

   Dalja ne proteste bashke me familjaret e viktimave te gerdecit,do te jete protesta me e drejte,dhhe jo ajo qe bene Berisha,Basha,Monika per te mare karrigen e Edi Rames,duke e rrezuar ate dhe te behet Basha kryeminister.Keta edhe ne litar t’i varesh nuk shlyejne krimin e gerdecit qe kane bere.Ata edhe pse e bene nje krim te madhe,26 varre,300 te gjymtyrosur,i gjithe fshati u rrafshua nga siperfaqja e dheut,qendrojne serbes sikur nuk kane bere asgje.Pse? Sepse nuk kemi prokurori e gjykate ne shqiperi t’ hetoi t’i gjykoi dhe t’i denoi.

  2. mik says:

   Genti – Pse vetem kriminelat Gerdecit ?! A duhet ti seleksionojme kriminelat tashti, ne kriminela te bute dhe criminel te eger ? Pse ajo qeveri qe nuk denon kriminelet, nuk asht njesoj, qeveri krimininele ?
   Persa kohe na si popull do te mbajme anen e njerit apo tjetrit, dhe jo anen e drejte te interresit kombetar, na do te vazhdojme te jemi fundi i Evropes, legenat e Evropes. Pastaj themi : Na jena populli ma i vjeter i Evropes, gjuha Shqipe asht ma e vjetra ne Evrope e tj e tj duke rrahur gjoksin si majmunat !!
   Mos na tranoni more burre, se jena ba gazi i botes. Ne shekullin e 21, ala bota kujton se jena njerez me bisht. Te vrasim se na shan nanen, e te lavderojme se e perdhunon ate.

 2. ponti says:

  po ti ku ishe kur behej shteti ne bithe? ne kafene? per çfare i kishe votat e popullit, per te fjetur gjume? po tani çfare ke bere kaq vjet ne pushtet?

 3. Sinqeritet says:

  Dhe guxojne plehrat te bejne proteste,kur jane per ne qeli!
  Kur do te ndergjegjesohesh O POPULL SHQIPTAR?

 4. oxav says:

  VRASESIT NESER DUAN TE VRASIN PERSERI…

 5. drino says:

  KUR DO TE VIHET DREJTESIA NE VEND PER KETA KRIMINEL…..

 6. 🔔🔔🔔 says:

  Arrestojini pra! Çfarë bën gam gam?!
  Shkëlzen Berisha pasi ka përdhunuar dhe sodomizuar pushtetin e të atit dhe ka katandisur PD në në zagar roje në koliben jashtë vilës së tij, i është ulur mbi kokë qeverisë Rama, ku ha çimçakiz dhe e shurron në gojë.
  Një idiot i tillë ju shkërdheu edhe juve publikisht. Mbretëron i paprekshëm.
  Kur historia të ka vënë eleminimin e kërmave me çdo lloj mjeti dhe ti rri e tjere lesh, atëherë i ke bërë gropën vetes. Nuk është çudi që shqiptarët që ju zgjodhën për të varrosur Sali kërmën, t’ju vrasin me gurë, me Sali baglen që bën sehir duke fërkuar plëncin nga kënaqsia.

 7. Ergys says:

  Babezia e madhe per te vjedhur shkaktoi ate tragjedi qe asnje shqiptar nuk duhet ta harroje.Ne keto 30 vjet te gjithe politikanet pa perjashtim kane qene ne nje gare te ethshme kush te vjedhi sa me shume.Kurse Berisha Meta Basha dhe kompania qe i njohim te gjithe per te bere sa me shume vjedhje benin dhe vrasje.

 8. orli says:

  Z.Brace! Me gjithe respektin per ty(kuptohet ne distance) kam frike se dhe reforma ne drejtesi po behet gjysmake dhe jo me themel! P.sh.vellai i te Qim pekes te prokuroria e krimeve te renda e ka kaluar vetngun ose fatjona memcaj me disa kusherinj te pare te denuar per vrasje, tentative vrasje e armembajtje pa leje me denime qesharake, kusherinje te pare te denuar ne Europe per trafik te qenjeve njerezore e tani se fundi tjeter kusheri(pak me i larget brezi i dyte) i arrestuar me grupin e fajdeve! Keto duhet ti shifni nje cike ne rast se nuk keni marreveshje ju per t’ua kaluar vetngun tuajve e sali serbi te tijeve.

 9. Shkodrani says:

  E ju vazhdoni e beni sehir! Hipokrit!

 10. USA says:

  ÇJAN KETA MOTERQIRA QE JU SHKOJN NGA PAS KETYRE VRASESVE TE GERDECIT DHE 21 JANARIT KETA DUN PLUMBIN KOKES

 11. USA says:

  ÇJAN KETA MOTERQIRA QE JU SHKOJN NGA PAS KETYRE VRASESVE TE GERDECIT DHE 21 JANARIT KETA DUN PLUMBIN KOKES

 12. I says:

  Xeni kru dhomet me kockat e femijeve te Gerdecit, nderkohe qe shkon ne Karaibe me ciclopen Mevlani … per te shitur breke firme.

 13. Om says:

  Po Erion ….Delojorgji nderton sot me lejet e Edit,Lalit etj ne nje canak jane te gjithe

 14. mars says:

  O zot keta duhen te vene para drejtesise Mona Iliri Saliu Luli Mediu Shkelzeni dhe Kosta Trebicken keta e vrane.O popull mos u shkoni pas ketyre krimineleve se keta jane nje organizate kriminele me krimin e organizuar diligjent Sali Berisha me parullen me ne fitojne te gjithe qe do te thote me ne vjedhin te gjithe, mos shkoni ne protesta se Shqiperia eshte e jona duam ta shohim te bukur si lule ,keta duan gjak.

 15. tiku says:

  Drejtesia vonon, por kurre nuk harron. Ky eshte mendimi im , qe nje dite do te vihet ne vend.

 16. Kanina e ismailit says:

  Eh more kone berati ,Po te mos ishit perlyer me mutE EDHE JU SALI SERBI ME SHOKE DO ISHIN TEK DHOMAT PA QERA PREJ SHUME KOHESH,PRANDAJ MOS HA MUTE TI BASHKE ME SHALEGJATIN BABAIN TEND .

 17. operacioni zjarri says:

  Po Rama e di kete gje? Me siguri prandaj e votuat qe te rrije ti ferkoje kurrizin Berishes

 18. Lani says:

  E çfarë bete ju per te dhene drejtesi!
  Hipokrizi!

 19. Emigranti SHBA. says:

  Qe ishte krim shteteror, e pranoi ish kryeministri sali Berisha boterisht, por perse su hetua dhe te vihej para pergjegjesis Sali Berisha , Fatmir Mediu, djali i ish kryeministrit Berisha, qe e kish ber Ministrin e mbrojtejes si shtepin e tija, ku hynte e dilte tek ish ministri i mbrojtjes Mediu sa her
  i tekej ati per te ndare milionat e fituara nga pasuria kombetare e gjith shqiptareve.
  SHikoni, pasurin e SHkelzenit, qe breth neper bote dhe harxhon mijra Ero ne nate, ne telet me te shtrenjta neper bote. SHikoni pasurin e Fatmir Mediut qe harxhonte mbi 35 mij dllar ne vit per shkollimin e vahzes ne Amerik, vilen ne Tek shkembi i Kavajes, shpi ne Tiran, pa kushedi sa miliona ka fshehur, brenda e jasht vendit.

 20. Dylber says:

  Ju zoti Brace kini pushtetin , pse nuk gjykohen Bb. keta bandite per gjithe keto krime qe kane bere? N I

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *