FOTOT: Funari, perla e virgjër e natyrës, gjendet 30 min larg Elbasanit

Njësia Administrative Funar, dikur komunë, sot pjesë e Bashkisë Elbasan, shtrihet në një reliev kodrinoro-malor, me forma të bukura e të larmishme piktoreske.

Një vend tërheqës për turizëm, i cili çdo ditë e më shumë po vizitohet nga turistët.

Funari,  veç bukurisë mahnitëse, që i dhurojnë liqenet dhe pyjet, një rëndësi të veçantë i është dhënë  zhvillimit të bujqësisë dhe blektorisë.

Funari, me afërsisht 2300 banorë,  është terren kodrinor me klimë jo fort të ashpër.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *