Primo Shllaku: Toskërishtja na u imponua si gjuhë standarte ushtarakisht, gegnishtja u përjashtua

Shkrimtari Primo Shllaku ishte një ndër të ftuarit e kësaj puntate të emisionit “Provokacija”.

Në një diskutim mbi gjuhën shqipe, ai tha se standardi që ne përdorim sot është një zgjedhje ushtarake.

Sipas tij, në vitin ku u mblodh kongresi nuk na duhej standardi sepse kuptoheshim.

“Kongresi i ’72 ishte një zgjedhje ushtarake, jo një zgjedhje kulturore, sepse kujtdo duhet ti dhimbte dora.

Me çfarë kam kuptu unë nga reflektimit në lidhje me Eqerem Çabejn, të cilit pa dyshim do t’i takonte nderi të ishte në krye të pilotimit të kësaj nisme, dhe i takoi dikujt tjetër që ishte komisar, tregon se kemi të bëjmë me një zgjedhje ushtarake.

Në atë kohë ne nuk na duhej standardi. Ne gjuhën e kishim.

Mirëkuptim dhe kuptim njëri-tjetrit ia kishim në shkallën optimale dhe u bë një zgjidhje e cila i hapi të gjitha anomalitë që ka tosknishtja, ja hapi dyert për t’u ba normë, dhe me gjithë gegnishten me ruajtjen e formave, u përjashtua.

E keqja më e madhe ishte se nuk mbaroi puna aty.

U tha tjetër gjë dhe u realizua tjetër gjë. Ishte pjesë e propagandë.

Otellos iu vu emri Bardhosh. Imagjinoni tek tragjedia Otello, dikush ta thërrasë Otellon hajde këtu Bardhosh”, tha Shllaku.

Sipas Shllakut, “ne na duhet një gjuhë që duhet t’i ketë embrionalisht të dyja. Se si duhet të jetë ajo, këtë nuk e di.

Gabimi që është bërë i ka dhënë një goditje të rëndë kulturës shqiptare”.

Për sa i përket ditëve të sotme, shkrimtari theksoi se sfida nuk mbetet më tek gjuha, por te shkrimi.

“Sfida nuk është më gjuha. Problemi është a di me shkruar mirë! Ky është problemi.

Kam dasht me u than të tjerëve që ne jemi brenda atdheut tonë, brenda shtëpisë tonë dhe nëse nuk mund të çojmë çfarë do lloj flamuri, ngjyrën e tjegullave mund ta bëjmë si të kemi qejf”, tha Shllaku.

 

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “Primo Shllaku: Toskërishtja na u imponua si gjuhë standarte ushtarakisht, gegnishtja u përjashtua”

 1. Kaonia says:

  Boll o roçke se le nam.

  1. Flm says:

   Shqetesimet jane me se te drejta.
   ###
   E keqia eshte se nuk dime nga “t’ja mbajme” dhe c’far te korrigjosh me pare.
   Dihet qe gjuha Shqipe nuk ka nje “pik referimi” nga e shkuara sepse nuk kishim alfabet qe te percillte gjuhen nga e kaluara. Dhe keshtu bejme hipotez mbi hipotezen.
   ###
   Ne bote ka 2 lloj gjuhe, ajo qe “etiketon” (emerton) dicka dhe ajo gjuhe qe etiketon pershkruan dicka dhe rasti qe dy te mesipermet nderthuren.
   ###
   Rasti i pare eshte shume i perhapur, krijon nje gjuhe te ngurt, plot me probleme dhe pa logjik.
   Rasti i dyte eshte i rall gjuha eshte plot kuptim, elastike, e logjikshme, aritmetike …
   ###
   Shembuj te rastit te dyte jane gjuhet e vjetra si Greqishtja, Hebraishtja, Latinishtja, Arabishtja …
   ###
   Marim rastin e Greqishtes, ku mbi 60% e Shqipetareve e njohin (deri te pakten ne fazen e komunikimit).
   ###
   Nuk ka fjale ne Greqisht qe mos te ket kuptim (deri ne detaja) ETYMO-LOGJI, per vec 2-3 % te barbarizmave, te cilat gjenden ne c’do gjuhe. Psh fjala “ηλιος” “djell”, ne greqisht pershkruan perberjen e objektit “helio=helium”, i cili digjt dhe ndricon.
   ###
   Ky shpjegim ndodh me te gjitha fjalet ne gjuhen Greke
   ###
   Kurse ne Shqip ndodh e kunderta, nuk gjen fjale qe te ket kuptim thelbesor, por eshte vetem “etiketim”.
   Dmth fjales “Djell” mund ti thoshnim edhe “gur” ose “hene”. Sepse thjesht keshtu u etiketua ne fillim.
   ###
   Keto nuk i them per te mburur ose injoruar as edhe nje gjuhe ne Bote. Por per te kuptuar qe secila gjuhe percjell, tradit, tinguj dhe “ngjyre” te vecante, emocion, dashuri … prandaj eshte e respektueshme.
   ###
   Kurse Greqishtja per vec karakteristikave te siper permendura, percjell ide, filozofi, mesazh, sintez, logjik, pershkrim … , prandaj nuk eshte e rastesishme qe perdoret ne te gjitha shkencat qe njofim Sote.
   Si ne mjeksi, fizik, astronomi, filozofi, teknik, sport, art, gjuhesi, histori, gjeografi ….
   ###
   Kjo nuk eshte as racizem as mburje, por nje e vertet.
   Duhet te kuptojme qe Greqishtja gjuha e vetme e lashte ne Bote qe perdoret edhe sot ne te gjith boten e pa cenuar per mijera vjet. (nuk ka popull ne Bot qe mos te perdor qindra mijera terma Greke, ne shkenc, art …)
   ###
   Me mijera vjet te gjitha kane ndryshuar (popullatat, traditat, ideologjit …), 3 gjera nuk kane ndryshuar alfabeti, gjuha dhe pik-nisja gjeografike e kesaj gjuhe.
   ###
   Prandaj e them me gjithe bindjen qe Greqishtja nuk i perket vetem Grekeve por gjithe Botes, sepse eshte gjuh e shkences, filozofis … per te cilet ka nevoj njerezimi.

   1. Argjon says:

    Rrenat me greqishte, nga padija dhe dhuna e shekujve mund t’i merrnim si të vërteta më parë. Ja që kohët po i afrohen edhe më shumë së vërtetës. Sa për illios-in apo ylliosin, di-ell apo ditë-yll mos harroni syzet e diellit, sepse shqipja është verbuese. 🙂

    https://zeus10.webs.com/

    Hellenism and its near past.
    What is Hellenism?

    You get plenty of definitions about this word; it’s been labeled: an “esthetic movement”, “the Greek people and their culture”, “the academic study of ancient Greece”, or even “the proper use of the Greek language”.

    Studying the definition of this word is worth considering since is only by refuting doing that it could be used on developing a far fetched propaganda, whose Hellenism is the foundation. The strange thing is that you never get a definition what Hellenism really is: an ideology.

    The Hellenism embodies a hypothesis (now on “widely accepted”) for the natural connection between mysterious Ancient Greek race and today’s population of the so called Modern Greeks. This ideology was created around 18-19th century with the sole purpose: developing a new national conscience over people who were living in a territory “academically” described by some western scholars as the land of the “Ancient Greeks”.

    The unusual thing with it, is that this ideology was never been created by its own people (the so called Hellenes) elite, as expected to be. This was created from foreigners, and the Francophile puppet Adamantios Korais, motivated by Great Powers interest especially by British and French. Like any other ideology Hellenism has been used as a far fetched propaganda without absolutely any ground but very powerfully supported by different subjects, whose interest was spreading this tale.

    No common so-called Hellene knew about their ancestry, until they were taught about this. A forgotten history of an almost mythical race, was carefully picked, elaborated to be credible and then written by the foreigners. The people living in modern Greece were literally told what they didn’t know they were. These people were told to embrace the new artificially created reality, to forget their present that was anything, but Hellenic. This population composed from people of many ethnically origins like Albanian, Vlach, Slavic, Turkish etc were taught (sometime forcibly) how to speak the language based on the so-called Koine (which means common Greek[???]), a semi-artificial supposedly ancient language, spoken only by some high ranking Christian Church clergy and a small minority of Christian educated.

    Choosing the character of newly created nation was done along with the establishment of the Modern Greece state territories, which would coincide as much as possible the spooky Ancient Hellene’s ones.

    So everything was set to match those in the past:

    the name (Hellenes)
    the language
    the territories
    The creators of this ideology knew that the appearance (name, imposed language, territories) somehow communicates the essence (the ethnicity), so once the Hellenic national conscience created among these people the mission was completed. Using people’s ignorance, absence of other nation’s states, and supported by the local orthodox clergy, France and England successfully completed the transition from one reality to a false one, which would suit their political interest. Thus Modern Ellada was created to be a continuation of the phantomlike Ancient Greece, even though nobody heard from it and its inhabitant since long ago.

    Thus despite the very big 2500 years historical gap to join artificially two very different realities, the creators of this tale found the way of giving this tale a credible appearance. This was made possible through the language. The teaching of the ‘church language’ aka Hellenic, was made compulsory in the school system after the independence. Once the language started being spoken, the evolved Hellenism claimed: our Greek language had to be no more inferior version of the ancient language. Thus they created the ‘monster’ Katharevousa a perfect imitation of the Attic language mixed with thousand of newly coined words. This language remained official until 1976 and heavily influented the spoken language which was a monster ‘per se’.

    https://zeus10.wordpress.com/

    1. armand says:

     Ne gegenishte c’kuptim ka fjala “Primo” ?
     Me falni se s’di te shkruaj ne gegenishte . Fajin e kane komunistet dhe Enveri qe na e bene shkollen si repart ushtarak…….
     Vari leshte primos dhe shokeve te tij . Hedhja e shashkave eshte bere sport kombetar . Hajde mere vesh se cili eshte sponsori i ketij lloj sporti.

     1. Hoxh Armandi says:

      Primo dmth i pari ne gegnisht

   2. Himarjoti says:

    Shkoooo dhe pirdhu ti dhe gjuha greke ik e shurros nga greku mos na hap barkun .Greqia ka shkuar ne te …….ti vjen e jep leksione ketu?

   3. Leksuli says:

    Shkrim i persosur

   4. Historia says:

    Per FLM Kam vene re, qe njerzit trupshlare, kane te njejta karakteristika. Psh s’ka ndryshim ndonje islamit i ISISIT me nje ty coban dhish, qe mendon se ke lidhje me greket e lashte. Pak a shume te dyja llojet bazohen mbi nje llogjike gjysmake dhe kane nje injorance selektive qe i bene te mendojne se ajo qe ata mbrojne eshte me e mira.

    Greket e vertete, e te ditur ne fakt s’kane keshtu deliresh dhe eshte shume e trishtueshme qe ju emigrantet me ndjenje inferioriteti, jeni me agresiv e shovinist se vet vendalinjte. Kjo tregon per gjendjen tuaj mizerable shpirterore dhe ndjenjen e inferioritet.

    Sa per informacion, lidhje e greqishtes se lashte me greqishte koine qe flitet sot s’eshte e provuar totalisht. Kjo per arsye te kuptueshme pasi jane gjuhe si dita me naten. Shpjegim me teper ta ka bere dhe Argjoni!

    Termat qe perdoren ne shkence nga Greqishtja e lashte, ne fakt jane terma te perdorur ne periudhen e Rilindjes e deri ne revolucionin Industrial, ku ishte e modes dhe ekzotike perdorimi i Greqishtes dhe Latinishtes. Psh nje shkenctar francez i 1820 Etienne de Cuvillers quajti nje fenomen te gjumesise se zgjuar si Hipnoze, duke e marr nga Hypnos qe do te thote Gjume ne Greqisht.

    Me vjen keq te jesh kaq i mjere te mendosh, se Greket e Lashte i thonin Diellit Helios nga qe dinin se kishte Helium qe digjej. Tani po tregon qe je komplet idiot, te mendosh, qe 2000 e ca vjet me pare greket dinin perberjen e diellit. Sa per informacion Helium u zbulua ne 1868 dhe po ju vu emri sipas nje Titani te Zotit, Helios. Por kjo s’kishte lidhje me greket te cilet ato kohe ishin te zene duke formuar ndergjegjen e tyre kombtare bazuar mbi fe, perkatesite etnike te popullatave bullgare, pomake, turke, sllave, shqiptaret etj qe ndodheshin ne territorin grek.

    Por deduksionet e tua prej njeriu trushplare qe mendon se termat e rinj shkencor qe ju u vune ne vite 1700-1800 zbulimeve te bera pergjithesisht nga shkenctare europian kane lidhje me greket e Greqine jane qesharake dhe idiote. Eshte njesoj si te thuash Arabet bene makine Tuareg qe eshte emertimi i nje fisi Arab.

    Je i mjere dhe deshperues me kete delir qe te rrethon. Ky lloj patetizmi do te haj te gjalle, ne mos ke mbaruar komplet si njeri. Po nese je aq mjeran e merresh kush nga kombet ballkanike (qe jane te nderthur ne cdo gje) qenka me e mire, e sipas teje ata qe sot vetquhen grek na qenkan, atehere mblidh dy lek e be nje test gjenetik. Mos u merzit ama, nese duke pritur te dalesh pjelle e Aristotelit del pjelle e Qamilit.

    Sa per shqipen, shqipja eshte nje gjuhe unike, e cila i ka rezistuar mizorive nga me te cuditshme. Ishte e vetmja gjuhe e cila u ndalua me Ferman te Sulltanit per tu folur e perhapur ne Perandorine Osmane. Kisha Ortodokse e Romoit (sot e vetquajtur Greke) mori pjese direkte ne asgjesimin e patrioteve shqiptar qe punon per gjuhen shqipe. Ndaj edhe sikur gjuha me humbur e botes te ishte, e meriton nje pjedestal nderi, qe me gjithe perpjekjet qe ju bene per ta zhdukur sot jeton e gjallon. Per shume arsye dhe gjuhetar boteror e quajne gjuhe te vecante, dhe me te vjetra ne Europe. Ik tani sherrohu nga kjo urretje patetike qe ke per shqiptaret e ky delir qe ke per greket.

   5. Kroni says:

    Haha, o Flm, na hape barkun. Me ra kuocienti i inteligjences vetem duke te lexuar. Qenke i mbaruar komplet o derrzi! Ti mendon me te vertet se termat qe shkenctaret e Europes Perendimore, ja vune zbulimeve te tyre, nga Greqishtja, eshte merite e gjuhes greke apo larg qofte e kombit Grek? Seriozisht e ke? Hahaha, me lot

    Sa per dijeni gjuha kryesore e shkences eshte Latinishtja, dhe kjo jo per merite te italianve. Hahaha! Zot s’po mbaj dot te qeshurin nga komenti yt idiot. Hahah, e madhe kjo me Diellin! Hahaha!

    Ti je tipiku atij grekut te trash, leshator e vetullnjesh, qe tallin tek filmi ‘My Big Fat Greek Wedding’,i cili thoshte, se fjala japoneze Kimono vjen nga Greqishjta, se Himono do te thote Dimer ne Greqi. S’ma merrte mendja qe nje shqipfoles, do ishte ne ragun e nje personazhi qe tallin neper filma. Ndonese e imagjinoj qe si nje emigrant pa pike arritje ne jete, ti ngushellon veten qe tani i perket nje kombi qe para 2000 vjeteve ( haha, Zot na ruaj nese mendon se greket lashte dhe te sotem kane lidhje) dhe jo nje kombi mashtrues e me borxhe shume, sic realisht i sheh bota greket.

    Nuk e di nese greqishtja i perket botes, por me shume siguri, borxhi i 380 bilion euro qe greket dembel e hileqar moren dynjas i perket taskpaguesve te shkrete lituanez, slovak, italian, por dhe shqiptar, qe jane pjese e FMN dhe paguajne kuote antaresimi. Pa kete borxh ai vend do kishte marr fund. Ndaj tani per tani, Greqia i detyrohet Botes ekzistencen e vet.

    1. Flm says:

     O Krom o kellir … nuk fola per Grek dhe Greqi, por per gjuhen Greke.
     ###
     E kuptoj qe kerkon te “shkasesh” me fjale qe nuk kam shkruar. E kuptoj qeshjen tende skizofrenike prej debili.
     ###
     Qe mos te shkruaj shume, lexo vet ne internet “English words of Greek origin”,
     “English Vocabulary Derived from Greek” dhe
     “NTC’s Dictionary of Latin and Greek Origins”
     ###
     Nuk jane theniet e mia por shkrime te huaja dhe realiteti i “kapshem”, fjalori i siper permendur qarkullon ne treg, i shkruar nga studjues te huaj dhe jo Grek, jane me shume se 150 mije fjale ne amglisht me orgjin Greke.
     ###
     Fjalet “anglisht” , Cemetery, Pyramid, Nautical, Semaphore, Extasy, Cistern, Georg, Sicilia, Marseille (Marseja FR.), Indonesia, Europ, Atllantik, Artic (Antarctic), …. jane disa fjale qe nuk beson njeri qe jane Greqisht.
     Por nqs e shoqeron keto fjale me termin etymology, do te gjeni prejardhjen e tyre.
     ###
     Jane qindra mijera (fjale, emra njerzish, toponime) Greke ne gjithe boten.
     Sa per fjalen Greke – Ηλιος (Djell) – Helium, fjala Pyramid Egjypt …. jane si rasti i enigmes “veza beri pulen apo pula vezen”
     ###
     Por shpjegimin e thote …
     1- Platoni (Greqishtia gjuhe hyjnore).
     2- Marcus Tillius Ciceron (Nqs Zotat flisnin, me siguri perdornin Greqisht).
     3- ….
     Theniet e shume njerzve te shquar per gjuhen Greke lexojeni tek linku “GREAT PEOPLE SAID ABOUT GREEKS and the GREEK LANGUAGE!”.

  2. Filip says:

   Po te germosh mire ky kari me emrin Primo del se brez pas brezi familja e tij kane qene spiuna te Serbise qe prej vitit 1914.

 2. Epiriiiiii says:

  Me sa di une Baze Standarte u mor Gegnishtja e Elbasanit kjo per Arsyen se ishte me e Perafert me Toskèrishten dhe Gegnishten e veriut. E folura Standarte Sot nuk eshte Toskerishtje, por Gegnishtja e ‘hollume’

 3. malokëria = qenëria says:

  Godiiteni edhe gjuhen standarte se e kane bere komunistet. Hiqjani themelet kombit dhe shtetit dhe hajeni thelle brenda pastaj. Une ja kam bere mutin me kohe Shqiperise dhe nuk me rruhet edhe sikur te flisni gjuhen e arixhinjve aty, por provojeni njehere se nuk dihet ku ju con kjo rruge. Mbase ju del me mire. Te dhjere, por krenare. Qekiqi, cepa, xhiza, xhalpi, gjaketa. O burra barbare, beni para se koha juaj eshte. Kolec Topalli e lau halene, te presim te lajne halene edhe ky me ndonje tjeter qe shkruan arabisht. Une them edhe shkrimin ta bejme nga e djathta ne te majte, pse ta fillojme nga e majta, nga komunistet. Per alfabet te kemi nje hibrid midis shkronjave arabe, cirilike dhe hieroglifeve. Zhelefina ne kundershtim te plote me ligjin fliste ne Parlament me dialektin e saj, jo standartin.

  1. Feniks says:

   Nuk ka mbetur malok dhe armik i Shqiperise pa sulmuar historine,kulturen,heronjte,monumentet e kultures,pasurite kombetare etj ja edhe tani po sulmoheet edhe GJUHA LETRARE!
   Cfare doni o armiq te Shqiperise?
   Po ju te gjitha komuniste do t’iu quani te keqia!
   Se doemos qe ne socializem e kane fillimin cdo gje e mire qe ka qene ne kete vend,qe nga arsimi,shendetesia,bujqesia,industria,pyjet,hekurudhat,universitetet,stadiumet kultura,teatrot,estradat,opera,pallatet e sportit,elektrifikimi i vendit,tharja e kenetave,mbrojtje e fuqishme,shtet dinjitoz etj,etj!
   Cfare keni bere me te mire se sa socializmi ne keto fusha per 29 vjet ju kelyshet e fashizmit,per vec se keni shkaterruar e vjedhur cdo gje?
   Pse jeni kafshe,prandaj dhe Enver Hoxha ju vuri plumbin e litarin o kerma!

 4. lalai says:

  Më injorantë se ka sot besoj se nuk ka patur ndonjëherë….
  po ku paskan qënë fshehur në ndonjë shpellë!!!

  Atëher Italia duhet të ketë 4 versione Spanja 5 Gjermania 3.

 5. Astriti says:

  Akoma me keto teorirat e “menjanimit” te qellimte te gegerishtes? Vendosja e gjuhes standarte ishte arritje kombetare, o Prim, qe s’je “prim” (i pare), as si aktor, as si shkrimtar! Mua me pelqen gegerishtja e embel, por nevoja e vendosjes se nje gjuhe standarte, qi i ra fati te jete toskerishtja, ishte me vlere per kombin tone. Arsyet se pse ndodhi kjo, e kane shpjeguar specialistet. Po bej nje analogji, mbase mediokre: eshte sikur ne nje ndeshje futbolli, me nje arbiter te paanshem, ta akuzosh kete te fundit per padrejtesi, pse nuk fitoj skuadra jote e zemres.

 6. 17nentori says:

  Kerkojeni bijte e mi se do ta gjeni!

 7. Moisi Golemi says:

  Eshte per te ardhur keq per keta tipa si ky jo primari qe vazhdojne ti fryjne akoma
  zjarrit te percarjes jug – veri . Tjegullat e shtepise tende mund ti lyesh me care boje te duash ,
  por jo te vendosesh cdo lloj flamuri o dytesor…

  1. Kimi says:

   Ky kari i shllakut ka kohe qe ha ne tasin e asfalise greke,po tani mendon se ka ardhur koha te dale me veprime konkrete.Ky ka kohe qe ben pjese ne listen e zjarrndezesve rezerve te asfalise.Vellai i tij Bruno e di shume mire kete gje prandaj nuk shkojne bashke.

 8. Peshkaguri says:

  Kur ka lindur primo shllaku familjes se tij fantazia i kishte mbaruar prandaj i kane vendosur emrin ne italisht Njesh.Italia ishte 60 miljon dhe mazhoranca e popullsise eshte veriu ndersa si gjuhe letrare zgjodhen ate fiorentine ne qender te italise.Primua na del si ata te venetos ose lombardise qe kerkojn fonde nga shteti per dialektet .

 9. ASTRIT VETIU says:

  Kur nuk njeh proceset gjuhesore ne te gjithe Europen, mund te flasesh ne kete menyre.Te vjen keq per kete lloj arsyetimi kaq te mbyllur .

 10. Baliu says:

  Mos harroni se veprimtaria kunder shqiptare sjell leke. Pra tipat si ky dhe jo vetem, nuk e bejne kete nga padituria, apo nga “etja” per te “verteten”, por pikerisht per leke (te ndyte) pa djerse.

 11. shqip says:

  Shqiperia s’ka qene ndonjehere shtet para 44es. Kesisoj nuk kishte as gjuhe zyrtare. Te lexosh materialet e kohes, nje i binte gozhdes, tjetri patkoit. Ketu duket qe me shume se me gjuhen, e kane me shtetin. Dihet nga i pari te i fundit qe, ne gjithe vendet perdoret nje gjuhe zyrtare. E cila ne vetvete nuk zbeh aspak ate letrare dialektore. Ka nje tendence dashakekeqe nga ana e “gegeve ,qe duan te zhbejne jo vetem gjuhen standarte, qe perfaqson shkallen e emancipimit te nje kombi. Po kane filluar me historine, me luften, me artin kinematografik etj. Nuk them qe Primo Shllaku eshte i asaj kategorie. Po duke filluar qe nga Saliu e te tjere, kane arritur te deformjone edhe datat e çlirimit. Vendi feston 4 vite me 29, e 4 vite me 28. Ja pra qe ky eshte revanshi i shtet prishurve . Po keta keshtu e zune me arsimin, me bujqesine, me shkermoqjen e industrise e te prones se shqiptareve. Nuk e shikoni qe nderohen Xhaferr Deva me Hamit Matjane, e me Markagjonet? Tani o Primo si thua ti, nga “shtepia” ta bejme “shpaja” ? Apo nga “e bej vete ,ta bejne “e baj vedi “. Po jo mor zotri. Ti fole si te duash ne shtepi tende. Po mos e bastardoni gjuhen shqipe me pasthirrma te pa kuptimta, e te pa zhgjedhueshme per me teper. Po ça ti themi Saliut qe edhe pas 1/2 shekulli ne Tirane, nuk mesoi te flase. Po thote akoma “po qy “. Po jo mor burr se nuk eshte gjuhe ajo e Jozefines,; kapne per zhelesh, ulu nejun. Kjo eshte gjuha qe doni te fusni ju? Pastaj duket qe eshte komplet tendencioze qe kur thoni se toskerishtja u vu ushtarakisht. Ne kongres kane marre pjese edhe nga Kosova, Maqedonia, apo diaspora. Ata rane dakort te ishte kjo gjuha standarte. Shiko, nese ka pase nje gje ku Enveri nuk mund te imponohej, kjo ka qene rasti i gjuhes. Eshte e vetmja gje qe nuk varet dot nga “diktatura”. Te gjithe thoni qe gegerishtja u penalizua, po asnje nuk sjell ndonje punim shkencor qe te pakten te ndihmoje ne pasurimin e gjuhes. Pasi te mendosh per zevendesim, eshte ti thuash toskeve shpallni autonomi tani. Se ne u morem si shembull me ndonje fjale nga veriu. Po ka edhe me keq. Ka edhe nga Shqiperia e mesme qe eshte turp te debatosh. Si thua ti Prim, nga shqiperimi “eja ketu ,ta bejne “ja ko ere “. Apo kur thone verdho. Ose nga fjala mama -mami, ta zevendesojne me fjalen mume -mome. Po mire turp nuk paska fare ‘fare? Po pse per keto pasthirrma vuri veton Enveri. Po duhet te jeni naiv ne rastin me te mire. Personalisht shpresoj qe zoti te bej ndonje mrekulli me Shqiperine. Pa si eshte nisur kjo pune, degradimi social, ekonomik, e akademik, do ta shkaterrojne perfundimisht ate vend.

 12. Binak ULAJ says:

  Në qoftë se Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe i vitit 1972 ishte ” të mos e zjas një zgjedhje ushtarake”, siç ka pohur z. Shllaku, si e shpjegon faktin se në Konsultën Gjuhësore të Prishtinës, të mbajtur në Institun Albanologjik të Prishtinës, më 22 e 23 prill të vitit 1968, 150 intelektualë, profesionesh të ndryshme, njëzëri marrin vendim për njësimin e gjuhës letrare shqipe? I kishte detyruar regjimi i Beogradit të bëjnë ” zgedhje ushatarke’? Duke pasur parasysh vlerësimet e z. Shllaku dhe të bashkëmendimtarëve të tij, s’ është çudi që sot kemi zëra që propagandojnë e ” arsyetojnë”, ME GJITHË BAGAZHIN E TYRE INTELEKTUAL E KOMBËTAR, ” lindjen e kombit KOSOVAR ”dhe të kodifikimit të normës gjuhësore të kosovarishtes. Ku po na shpien veprfimet e tilla, më se miri e dëshmon gjuha e përdorur në institucionet e informimit publik dhe privat në Kosovë. Për rrjetin social, as të mos flasim. Të ndikuar nga mediat, por edhe nga vlerësimet si të z. Shllaku dhe bashkëmnedimtarëve të tij, të rinjtë dhe të reajt në Kososvë gjithënjë e më pak po e flasiin gjuhën standarde shqipe. Për më tepër, ata pandehin, me ndonjë përjashtim, se normat e gjuhës standarde shqipe nuk vlejnë për ta?! Pasoja largvajtëse.

 13. Star says:

  Ishte vendimtare veprimtaria e shquar e intelektualeve nga veriu,si dhe asaj te klerit katolik qe Shqiperia sot eshte shtet dhe me kete alfabet te gjuhes. I perjetshem qofte kujtimi i veprimtarise unikale te At Gjergj Fishtes per kete.

 14. Finoku says:

  Fllm
  E more 300 per sot me trapelleqet qe shkruan
  Por harron se ketu ka njerez qe dine historine e gjuhes greke me shume ngaanalfabetizmi qe te pershkon tyja
  Pas formimit te shtetit grek disa vite pas fillimit te luftes per pavaresi te 1821 nuk dihej fare se cila ishte gjuha zyrtare greke !!!!!
  Ne ate kohe perdoreshin ne greqi mbi 20 dialekte te ndryesheme ne baze te cdo krahine dhe gjithashtu perdoreshin edhe shqipja nga arvanitasit apo sllavishtja nga popullesite sllave fhe turkishtja apo latinishtja dhe duke pasur parasysh edhe analfabetizmin qe kapte nje 90%te popullesise se ateheresheme
  Atehere u vendos me lugj mbizoterimi i Katherusas mbi te tera format dhe dialektett e tjera
  Katheroysa nga fjala e paster kishte te bente me lidhjen e greqishtes me gjuhen e lashte
  Por kjo forme nuk gjente pershtatje ne gjuhen e perditesheme dhe ishte e e pakuptimte per shume pjese te popullesise qe flisnin nje forme tjeter te gjuhes qe ishte me popullore
  Dhe jo vetem kaq por edhe Bibla qe qe e perkthyer ne kete forme dialekti te gjuhes nuk qe e kuptuesheme nga pjesa derrmuese e popullesise se thjeshte qe ne shumice qe analfabete ne ate kohe
  Bile kishte pasur edhe perplasje dhe dhune neper rruge vetem e vetem per shkak te gjuhes dhe menyes se si perdorej ajo
  Ne rruget e Athines ne ate kohe flitej kathereusa greke gjuha dimotike greke gjuha arvanitise dhe dhjetra dialekte te zonave te ndryesheme !!!
  Bile edhe ne parlamentin grek deputete kur ishin brenda tij perdorenin gjuhen kathareusa ndersa ne bisedimet ndermjet tyre dhe ne jeten e perditesheme perdorej Dimotiki popullore gjuha
  Perfundimishte me 1977 me urdher dhe aspak me bisedime ndermjete glisologeve u vendos si gjuhe zyrtare forma e dhimotikose mbi ate te kathereuses
  Persa i perket dialekteve te ndryeshem edhe sot ne greqi mund te kemi mbi 10dialekte ku shume prej tyre jane krejtesishte te pakuptueshem per perdoresit e gjuhes se zakonsheme greke
  Ne qofte se nje banore i Athines viziton nje zone te Kretes e quajtur milopotamo eshte i detyruare te kete shoqerues nje banor qe te njohi. dialektin e kesaj zone se perndrshe do hapi syte dhe do pyesi veten ku ndodhem !!!!!
  E njejta gje ndodh edhe me dialektin pontiako ate Vlah Cakoniko kapadoiako ate te ishujeve te egjeut apo ate qipriot
  Kjo nuk eshte nje vecori vetem e gjuhes greke apo shqiptare por e te tera gjuheve te botes
  Psh
  Ne disa pjese te Anglise perdoret akoma edhe sot dialekti i anglishtes qe perdorej qysh 400 vjete me pare arkaik qe eshte i kuptueshem por krejt i ndryeshem me anglishten e soteme
  Prandaj ky Ultimo shkllaku qe ben shkrimtarin duhet te kuptoje dicka qe sot e kupton edhe nje nxenes i tetevjecares
  Dialektet e nje gjuhe jane burime pasurie te nje gjuhe dhe duhen mbajtur dhe ruajtur dhe financuare pasi pasurojne gjuhen e nje kombi por funksionimi i nje shteti dhe sistemi arsimor i tij duhet te bazohet ne nje forme gjuhesore pavaresishte se cila eshte ajo

 15. Shaqo says:

  …po qenka idiot fare i shkreti.
  Paska rrjedhur, fol mor si te duash, shkruaj si te duash, por sa te lexojne eshte puna.
  Antishqiptarizmi s’ka brire, ka keta maskarenj qe flasin ne emer te kultures.

 16. Shaqo says:

  …po qenka idiot fare i shkreti.
  Paska rrjedhur, fol mor si te duash, shkruaj si te duash, por sa te lexojne eshte puna.
  Antishqiptarizmi s’ka brire, ka keta maskarenj qe flasin ne emer te kultures.
  ..he se vetem ne Shllak ta kuptojne te folmen tende.

 17. Ergys says:

  Ky 0 Primo Shllaku eshte i rekrutuar ne Greqi nga struktura te agjentures greke.Kete e dine dhe ne Tirane sepse ne Greqi aktivistet patriote e kane evidentuar me kohe.

 18. katarakti says:

  Nje nga arritjet me te medha te kohe se socializmit ishte uniformizimi edhe standartizimi i gjuhes shqipe. E verteta eshte se gjuha letrare dhe zyrtare shqipe eshte mbeshtetur ne dialektin e te folmes se Elbasanit. Nga ku kane dale dhe kane punuar edhe linguistet me te vyer te gjuhes shqipe si Aleksander Xhuvani, Mahir Domi, Ahmet Gashi, Peter Elezi etj etj. Pa folur ketu per Konstandin Kristoforidhin e te tjere. Jo me kot po ne Elbasan ne fillim te shekullit te 20-te, kur Shqiperia ishte ende e pushtuar nga Turqia u ngrit edhe Normalja e Elbasanit, e para shkolle shqipe per mesuesit e gjuhes ne vend. Nje pjese e madhe e ketyre mesuesve te dale nga kjo Shkolle, ne kohen e Zogut vajten per te dhene mesim edhe ne Peje dhe vise te tjera te Kosoves. Dhe dihet se Elbasani gjendet ne kufirin qe ndan Toskerine me Gegerine. Pikerisht per shkak te kesaj tradite te hershme te mbruajtjes se gjuhes shqipe, e folmja e Elbasanit u mor per baze ne hartimin e gjuhes letrare dhe zyrtare shqipe ne Kongresin e drejtshkrimit te vitit 1972. Nje arritje e madhe gjithekombetare. Dialekti i Elbasanit ishte me i levruari dhe me i sakti nga te gjitha dialektet e tjera te asaj kohe. As dialekti i Laberise, as ai i “Malcise” nuk kishin arritur ne stadin e frazeologjise, te perpunimit dhe pasurise qe zoteronte treva e Elbasanit. Fajtori kryesor qe shqipja sot nuk flitet dhe shqiptohet si duhet eshte injoranca dhe mungesa e cilesise neper shkolla. Zor se ke sot ndonje deputet ne Kuvendin e Shqiperise qe di ta flase dhe ta shkruaje sakte gjuhen shqipe. Nga ana tjeter kosovaret duhen pergezuar per pastrimin dhe pasurimin qe ata i kane bere gjuhes shqipe duke filluar qe nga viti 1970. Mua me pelqen shume fjala “shitore” qe ata e perdorin ne vend te fjales turke “dyqan”! Apo fjala “seter” qe e perdorin ne vend te fjales se huaj “xhakete”! Etj etj. Ne nje kohe qe Shqiperia eshte shkaterruar me gjithçka, do te ishte shume mire qe te pakten te ruajme standartin e gjuhes letrare shqipe. Ne kohen e Enver Hoxhes çdo organ shtypi si dhe radio dhe televizioni kishin nga nje redaktor te gjuhes shqipe, i cili jo vetem perdorte gjuhen zyrtare, por eleminonte edhe te gjitha fjalet e huaja qe mund te perktheheshin ne shqip. Ndersa sot or tej, secili mund ta flase shqipen siç ia thote truni apo siç e flet katundi i tij dhe te ankohet se fajin e ka Kongresi Drejtshkrimor!

 19. komentatori nga cadra per portalin e zenit says:

  or taj,prym shllakja.si ke ni ,or taj.njikta toskt paskon ken ttan komunist or taj.njy kjo asht shqypja e vrtete.me tregonte nje nepunese e gjendjes civile.me erdhi nje grua malsore e ardhur ne zone.foli e foli,e degjova me vemendje dhe i thashe”zonje,ju lutem flisni shqip se nuk iu kuptoj c’kerkoni.”Pergjigja me shqipen e saj-“kjo eshte shqipja,mesoje ti”.dhe ajo nepunesja kish mbaruar universitetin e tiranes qe ne kohen e xhaxhi tosku ushtarakut,tani duhet te mesonte nga nje analfabete gjuhen shqipe.na i rrofsh or taj prymo.

 20. Ad says:

  O shpellar Primo?
  Dhe emrin nuk e ke as nga Gegeria dhe as shqiptar.
  Po ti fole gegerisht kush nuk te ndalon o kafshe?
  Gjuha jone letrare eshte mikse o idiot o spiun Serbi.
  Fjalë krye-tar cfare fjale eshte toskerisht?
  Ti do mbyllur ne Spaç nuk do Demokraci ok!

 21. Kosta says:

  Ne Greqi kete Primon asfalia e ka rehatuar si mesues frengjishte.Po ky ne fakt eshte agjent antishqiptar.Kishte shume nevoje ne Greqi per nje mesues frengjishte dhe vajten e gjeten Primon?! Jo or vellezer jo ky eshte antishqiptar i vene ne sherbim te shovinizmit antishqiptar.

 22. Koli says:

  Disa nga mediat kryesore ne Shqiperi financohen nga Ministria e Jashtme e Greqise.Dhe keto media na paskan ftuar agjentin e asfalise Primo Shllakun te propagandoje antishqiptarizem.Ne rruge te mire jemi.

 23. kasem gahinji says:

  e po kot nuk ben argumentimin gjuhesor per “kombin shkodran” te prof.dok.gurakuqit te shkodres

 24. Tori says:

  Une kete nuk e njoh dhe nuk di me cfare merret.Po nga mbiemri Shllaku duket si gje qe nuk ka te beje me Shqiperine.Se une di qe komplet Shllaku i Shkodres nuk deklarohen si shqiptare por deklarohen si malazeze.

 25. Josifi says:

  E mor Primo muti a e more vesh qe edhe njerezit e thjeshte e dine qe ke kohe qe ha ne tasin e asfalise o spiun i flliqur?

 26. Jugu says:

  Ky Primo qenka nje injorant idiot. Njehesimi i gjuhes eshte nje proces qe ndodh ne cdo vend te botes. Zakonisht zgjidhet nje dialeket i nje vend, dhe nuk krijohet nje moster amorfe nga bashkimi i dialekteve sic pretendon ky. Ne Suedi gjuhe zyrtare kane nga dialektin i Skones, ne Gjermani nga dialketi i Saksonise se Ulet, por s’ka ndonje idiot qe te diskutoj pse nuk perfshit dhe dialekte te tjera.

  Nuk e kuptoj cfare eshte ky debat shterp qe eshte hapur ne Shqiperi. S’eshte e vertete qe para njehesimit te gjuhes shqiptaret merreshin vesh, mbase merreshin vesh fshataret e tij me njeri-tjetrin, sepse nje gjirokastrit me nje nga Vermoshi apo Kosova s’merreshin dot vesh.

  Madje edhe brenda gegerisht eshte e veshtire te merren vesh nje shkodran me nje dibran. Ashtu si ne Kosove nje nga Drenica eshte veshtire te merret vesh me nje gjakovar.

  Vetem per nje gje ka te drejte, qe sot shqipja s’flitet korrekt. Te tjerat jane sic thone shkodranet ‘ endrra ne zheg’.

 27. Eljana says:

  Mund te jete sherbetor i agjentures greke sepse ai ka mbaruar fakultetin e gjuhes shqipe por ne Greqi nuk jep aspak kontribut per mesimin e gjuhes shqipe femijeve te emigranteve ashtu si bejne disa zoterinj dhe zonja ketu ne Greqi qe dikur kane punuar si mesues te gjuhes shqipe ne Shqiperi.Mund ta kete si mbulim kete punen e mesuesit te frengjishtes per te bere veprimtari pro shoviniste greke.

 28. Flm-it says:

  Paske bere shkollen e plepave (haleve).
  Autori :- nje injorant i veçante.
  Gjuha jone ka baze Elbasanin . … Kongresi Manastirit.
  Greket :- lexo “Gli Indoeuroliani …. ” jane Iranian … oi paditur …

 29. Standarti i shqiptareve says:

  1.5 milione ne Shqiperi flasin Gege
  2 milione ne Kosove flasin Gege
  600 mije ne Maqedoni flasin Gege
  50 mije ne Mal te zi flasin Gege

  Me diasporen behen 5-6 milione shqiptare qe flasin Gege, dhe shoh qe sipas nje pjese te madhe komentuesish Gegerishtja ska pse te perfshihet ne gjuhen standarte…..hajde mendje hajde…..kshu ska bere naj here hajer shqiperia se jeni mendje shkurte dhe rraciste per njeri tjetrin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *