Aleksandër Meksi: Si u hoq ylli nga Flamuri Kombëtar me propozimin tim në prill 1992

Ish kryeministri Aleksandër Meksi kujton momentin kur me propozimin e tij në prill të vitit 1992 u hoq ylli nga Flamuri ynë kombëtar.

“Meqenese u përmend këtu si u hoq ylli nga Flamuri Kombètar në fillim tè prillit 1992…po e tregoj si dèshmitar i atij akti.

Isha une që bëra propozimin me gojë nga vendi….!

Nga krahu i majtè i sallës dikush foli qe duhet me shkrim propozimi dhe une shkruajta me nxitim…siç dhe shihet…dhe nxitova t’ia dorëzoja Kryetarit Z. Arbnori…!

Por prap i njejti zë tha se duhen 25 firma u ktheva tek bankat dhe shumé nga deputetet u afruan dhe fimosèn e dorèzova dhe u miratua…..!”, reagon Meksi.

26 komente në “Aleksandër Meksi: Si u hoq ylli nga Flamuri Kombëtar me propozimin tim në prill 1992”

 1. Mali says:

  Po c’po na thua more Meksi Ti ishe vetem kukul nuk ishe kryeminister Mbledhjet e qeverrise te gjitha i drejtonte Berisha

 2. Bk says:

  Trimeri e madhe. Me keto jeni mare,qe ne fillim : hiq yllin, ndrysho daten e clirimit, sulmo cdo gje kombetare, sulmo luften nac-clirimtare etj. Maskaralleqet tuaja nuk kane fund. Me e keqja eshte se i shisni si trimeri. Tregon se sa fucka keni qene dhe jeni. Tregoni nje iniciative qe e ka cuar ekonomine perpara xhanem.

  1. Grigor says:

   Bk, je i nderuar.
   Ky Meksi, ne ate kohe ja qene kukull e Saliut, siç e thote nje komentues tjeter.
   Por tani paska rrjedhur nga pleqeria.
   Po flamuri Amerikan qe ka nja 50 yje? Qenka flamur koti me duket, flamur komunist.
   Ka rrezik qe Meksi t’i shkruaje presidentit Trump qe te hiqen yjet nga flamuri Amerikan.
   Te shpetoje edhe Amerika, siç shpetoi Shqiperia.

 3. Cudia says:

  Ylli ishte problemi me i madh per te rregulluar Shqiperine. Vjedhja e votave me 1996 ishte demokracia e vertete per te cilen punove.

 4. toma says:

  Z Meksi akoma me kane ngelur ca letra me vlere qe zoterote drejtoje ekonomine e vendit,a mund te me thuash se ku mund ti shkembej me para .Kete punen e yllit dhe te tjera mashtrime i besoj se ato duken akoma kudo.Te lumte ,a ke akoma pardesyne bardhe sepse na duhet per muzeumin e demokracise.

 5. Anarko-Sindikalisti says:

  Boll trima paskeni qene !
  Me mire te kishit hequr shqiponjen e ne vend te saj te vinit gjysmehenen.
  Ne vend te RPSSH, ta quanit RISH (Republika Islamike e Shqiperise), nje emer plotesisht i “merituar”, sidomos pasi vendoset ta anetaresonit ne konferencen Islamike !
  Gjithsesi edhe pse jo De jure, De facto ia arritet !
  Qelbesira!

 6. Boza says:

  Po u ra ne dore halabakeve si puna e ketij musteqemutit te benin ligje ne ‘92 dhe shife si I kane bere, me copa letra bakalli. Me kujtohet ushtaraket e shkrete dukeshin si palla me ato kapelet pa simbole ne ate kohe.

 7. Boza says:

  Po u ra ne dore halabakeve si puna e ketij musteqemutit te benin ligje ne ‘92 dhe shife si I kane bere, me copa letra bakalli. Me kujtohet ushtaraket e shkrete dukeshin si palla me ato kapelet pa simbole ne ate kohe.
  U desh me shume se 1 vit te vendoseshin simbole te reja, sepse Shif si e ka bere ligjin ky kerrma bashke me pederin spiun arbnori.

 8. lisi says:

  Vertete ti paske propozuar heqjen e yllit nga flamuri por tezuri e drejta e tij se pastaj shkopin e flamurit ta rrasen ne bythe PALACO!

 9. VERI says:

  a qe s`te fshin morti ..!

 10. Tiki says:

  Bravo te qifte.

  Na trego i cik si i mbylle te gjitha uzinat, fabrikat, tekstilet, kooperativat, institutet kerkimeve/ arkitektve, shkollat, ushtrine!!! Nje shtet te tere qe lek nuk kishte ama te gjithe kishin nga nje vend pune e specializim.
  Mesues e arkitekte, ajka e shoqerise u liruan nga punet me preteksin se i kishin sherbyer komunizmit, kishin dhene leksione te gjuhes ashqipe. Nxorrwt ne asistence nje komb te tere, premtuat nje chek te bardhe, dhe ne fund te fundit o Meksi i leshit nje spital nuk ditet me ndertu, leje ekonomine dhe sigurine se me shume flas e me shume me vjen te te fus nji shkrlm ne bythe. Plak i qelbur plot morra e kujtime te dhjera.
  Ne dac hiqe a vije

 11. olimpia says:

  Tiki,e gjithe ajo bande do cuar perpara gjyqit,jo te historise ,por gjyqit te posacem ushtarak.E.Hoxha ne nentor 44..n sapo mori pushtetin ,perpara cdo aktiviteti ekonomik,arsimor,shteteror,perfshi edhe ato private,vuri njerez te armtosur per ti ruajtur ,sado qe ishin te prapambetura dhe shume pak .Ndersa Berisha ,Meksi dhe banda e tyre shkaterruan 95 perqind te pasurise kombetare .Kaq mjafton per ti vene para skuadres se pushkatimit,sepse pasojat ishin nje katastrofe gfjigande ekonomike ,shoqerore,strukturore dhe morale qe e cuan vendin 40 vite pas.

 12. sa gomer dhe te pa turpshem qe jeni qe deklaroni per carlliqet qe keni ber.
  cfare bete per popullin qe thoni se ishte i varfer ne soc,apo edhe ato lek qe kursyen nga puna ne emigrim ja moret me piramidat…..
  cfare bete per pronen apo e moret per vete dhe shpellaret…
  cfare bete per bllokmenet qe i kritikonit dhe i shanit aq shume apo u bet vet bllokmen….
  cfare bet per sigurimsat dhe ish sekretaret e ppsh per mos pjesmarjen e tyre ne politike apo hapjen e dosjeve dhe kush ishte perfshir ne krime te denohej apo edhe keta i moret nen mbrojtje dhe i bet antar te pd edhe sot na cani menderen me histori sigurimsash e drejtora burgjesh…..
  ti dhe sera jote jeni ca mashtrusa qe keni gjete ca budallenj qe ju ndjekin….

 13. Pall ariu says:

  Ti bëre mirë që hoqe yllin, por vetes i vure nje yll te madhp ne ballë si e shkatrove ekonomin e ketij vendi. Njeri idiot, qe të nervozonte dhe vetja jote. Pa, le ajo gruja jote, ne ministrin e brendshme, sikur kish çliru Tironën. Sa her e nxirrni koken, na çohet stomaku.

 14. Kosta says:

  Fol e trego o Meksi tani ne fund te jetes tende cfare i bete Shqiperise se gjore.Si e vodhet dhe e rropet.Si e shperfytyruat dhe e gjakoset Shqiperine.Rrefehu dhe clirohu nga sikleti more i biri i spiunit te asfalise.(Babai i Meksit ka qene agjent i shovinizmit grek).

 15. Xhoxhi says:

  Ylli na prishte punë.Ai yll shkatërroi gjermaninë dhe shpëtoi gjithë bota.Paske bërë trimëri dhe meriton lavdërime.Nuk shikonit që gjithë komunistët,gjithë prokurorët,hetuesit ,gjykatësit i futët në partinë demokratike për të fituar vota po shikon një cop hekur të kuq në kapelet e ushtarakëve dhe tmerroi që në fund të fundit ylli tregonte luftën për çlirim dhe ju alabakët na e paskeni hequr dhe prandaj Shqipëria pas 30 vjetësh po jeton si jo më mirë.Duhet tju vijë turp që lëvdoheni për këto punë e të tjera si këto….që shkatërruat një Shqipëri të tërë..

 16. PIRDHSESHFRYHESH says:

  edhe mburresh? po na trego me mire si e shkaterruat ekonomine e shqiperise e si mbushet xhepat duke i blere me letrat me vlera e cuar per skarp anijet e industrine e rende shqiptare…t’ju thuash kriminele eshte pak…antikombetare jeni e keni qene. E shkaterruat shqiperine dhe e kthyet mbrapa pese shekuj

 17. Arjan says:

  Keto ishin gjera te rendesishme ne fakt? Meksi, respekte per figuren tuaj por mos i permend keto gjera. Fakti qe nje pjese e mire e njeresve thone. Ahhh te ishte Enveri gjalle, tregon qe kjo qe ne po perjetojme sot nuk eshte me e mire se ajo qe perjetuam dje. Shikoni ku e katandiset kete vend me tranzicion pa fund e duke na vjedhur nga te tera anet, dhe nje vend kaq te begate e keni lene me page minimale 25.000 leke ne muaj. Turp e faqe e zeze.

 18. Donald says:

  Lere yllin o meksi, por trego Si shkaterruat e vodhet pasurine kombetare, Si I shkaterove muzete e pasurite etnografike, arkeologjike e Si zhduke te kaluaren kombetare. Si je bere koka e ndertimit e qarkulluesi i parave . E gjoja nuk flet me Saliun. Eh ju keni mekate sa edhe né varr nuk do ti lani dot
  Keto te shkruaje media e perdhosur e kazanit

 19. Donald says:

  Lere yllin o meksi, por trego Si shkaterruat e vodhet pasurine kombetare, Si I shkaterove muzete e pasurite etnografike, arkeologjike e Si zhduke te kaluaren kombetare. Si je bere koka e ndertimit e qarkulluesi i parave . E gjoja nuk flet me Saliun. Eh ju keni mekate sa edhe né varr nuk do ti lani dot
  Keto te shkruaje media e perdhosur e kazanit mos bllokoje komentete

 20. Ledri says:

  Ke qene kryelesh per dy mandate dhe mos harro edhe arkitekt. Dukej Shqiperia sikur ish ne gjendje lufte kur populli jua besoi drejtimin. Ndertesat E uzinave e fabrikave ishin kthy ne gerdalla te heshtura. Qytetet kryesore me kolibet e ndertuara pa leje dukeshin si çadra te fushimeve te sulltanve. Nje meter hekurudhe nuk e shtrite, e nje spital se ndertut. Pese vjet vetem shtat kilometra autostrad ndertut edhe ate kot me kot. Gjith merita jote esht se ka heq yllin. Shiko kete cop letre ku ke shkrujt si kom pule edhe fletorja e hallvaxhiut do kish qen me e paster dhe me firmat me lloj lloj ngjyrash si firmosje e nje topi futbollisti.

 21. BUJARI JU DEGJON says:

  Po per yjet lart ne qiell nuk mendove ndonje “shpikje” qe t’i shuaje,mor ndyresyre!???

 22. astrit shba says:

  Meksi mos u mburr per ate qe thua,ti ndoshta ke propozuar te hiqej ylli i partizaneve qe dhane jeten per kete vend sipas idese saliut, por si arkeolog qe je, pse nuk te shkoje mendia jote e “ndritur” per yllin ne flamurin e kohes Skenderbeut,ta dish mire se te dy keto yje ne periudha te ndryshme te historise jane te cmuar per shqiprine dhe sado ti heqes me nje dekret nuk i shuan dot historija dhe gjaku i te reneve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *