Artur Zheji: Sandër Lleshaj, një nga ish-rekrut i thjesht që zgjohej nga boria e kapanonit, sot na bën si ylli hollivudi

Artur Zheji akuzon ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, se po helmon popullin e tij.

Duke komentuar protestën e 13 prillit, Zheji shkruan se Lleshaj urdhëroi përdorimin e gazit për të tortuar njerëzit pse protestojnë kundër qeverisë.

Shkrimi i Zhejit

Sigurisht që urdhërin për të lëshuar gaz të shumtë, në disa seanca të përsëritura, kundrejt protestuesve që po qëndronin paqësisht dhe me flamur kombëtar, përpara Kuvendit të Shqipërisë, e keni dhënë ju zoti ministër!

Por unë nuk dua ta besoj, ose më saktë nuk do të doja ta besoja. Sepse pikërisht kur gazi u derdh mbi shqiptarët që nuk e mendojnë si ju, por që janë shqiptarë po aq sa ju, ata, ishin më paqësorë se asnjë çast tjetër të asaj proteste.

Kjo do të thotë se gazi, u përdor si torturë dhe si ndëshkim masiv, thjesht sepse, ata po protestonin kundër kryeministrit tuaj dhe kundër qeverisë ku ju bëni pjesë. Kjo ndoshta ju, që e mendoni ndryshe nga ata, por keni pushtet, policë, pushkë e gaz, mund tju ketë lënduar dhe revoltuar në brendësi.

Ndoshta ju, si ministër, si ish- anëtar e kryetar bordesh të rëndësishme, ndoshta ju pra, po përjetoni pjesën më të bukur të jetës suaj dhe të karjerës që keni ëndëruar, që kur u veshët me uniformë ushtarake për herë të parë.

Ndoshta ju dëshëroni me gjithë shpirt që të qëndroni ministër për një kohë sa më të gjatë, të jepni urdhëra dhe të ndjeheni i rëndësishëm, kjo është padyshim një ndjesi e bukur në jetën tuaj personale, që dukshëm ju ka magjepsur dhe ju bën tashmë të pandjeshëm ndaj njerzve.

Ndoshta ju, në këtë kohë krize, ndjeheni, fill pas shefit tuaj që ju besoi kaq shumë, njeriu më i begenisur i kësaj qeverie mjerane dhe kjo ju jep një gjumë plot ëndra dhe një zgjim mëngjesor nën tingujt e një burie imagjinare triumfuese!

Një ish- rekrut i thjeshtë me plot ëndra në sirtar, bëhet gjeneral dhe më pas, ish- rekruti, është sot ministri i rëndësishëm, që komandon mijëra e mijra vetë, që ndiqet nga kamerat e televizionet si një yll kinemaje, e plot gudulisje sedre si këto, në një moshë kur ndoshta e kishit humbur shpresën se mund të vinte një ditë e tillë, edhe për ju…

Dhe nuk ju zgjon më në mëngjes, prej shumë kohësh buria e ashpër e zgjimit në kapanon, por tringëllima me variacione e celularit, mbushur me sms-ëra kryeministrore…

Të gjitha këto, ti gëzoni zoti gjenaral e ministër Lleshaj, por në emër të këtyre miklimeve, ledhatimeve të sedrës apo të përfitimeve të tjera, nuk keni të drejtën të helmoni mijëra njerëz me gaz të rëndë dhe të merrni në shënjestër të gazit, të varfërit e popullit tënd, deputetët e vendit tënd, mediat shqiptare në krye të detyrës, fëmijët e shumtë që barisin si pjesëmarrës apo si kureshtarë në rradhët e protestuesve.

Ajo që ndodhi në datën 13 prill 2019, ishte një goditje ndëshkuese me gaz nga policia e shtetit!

Ishte një goditje për të shkaktuar dhimbje dhe vuajtje, pa asnjë shkak dhe detyrim operacional. Permimetri i Kuvendit, ndryshe nga perimetri i Aeroportit të Rinasit, ku u grabitën ditën për diell 10 milionë euro, ishte i sigurtë, i paprekur dhe aspak nën sulmin e protestuesve.

Dhatë pra, ju zoti Lleshaj, një urdhër krejt antiligjor, ndëshkues dhe torturues, ndaj mijëra njerëzve të pafajshëm dhe të pambrojtur, madje më pas, patët edhe hipokrizinë të akuzonit se shkaku ishin ata dhe maskat e tyre.

Gjithsesi, unë ju falenderoj për këtë veprim që bëtë, sepse ju zoti ministër, me këtë akt, themeluat shtetin e ri policor të vitit 2019 dhe bëtë edhe më të dukshme se jeni i gatshëm të urdhëroni ose të jepni edhe vetë, urdhëra kundra popullit, që ju paguan mirë dhe shtrenjtë, që ta mbroni dhe jo ta sulmoni!

Populli nuk është armiku juaj, zoti Lleshaj, ndërsa ju, kryet një vepër të vullnetshme ndëshkimi të paramenduar ndaj tij.

Mendoj se sot, së paku moralisht, ju zoti Lleshaj, i humbët përgjithmonë gradat e djersitura të Gjeneralit, që mbani diku në sirtar, qëkurse u veshët me teshat civile të ministrit dhe helmuat me qëllim torturën dhe vuajtjen, popullin tuaj, që ushtronte të drejtën kushtetuese të Protestës!

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Artur Zheji: Sandër Lleshaj, një nga ish-rekrut i thjesht që zgjohej nga boria e kapanonit, sot na bën si ylli hollivudi”

 1. am says:

  Zheji krijon alibi per deshtimin e protestes. Kesaj rradhe e paska pasur fajin policia qe nuk i la te hynin ne parlament.

 2. undefined says:

  O zot ke duhet te shohim dhe degjojme !!!

 3. astrit shba says:

  Z.Lleshaj ti mor turpi gazetarise shqiptare ti hash ate qe nuk thuhet,ai vetem ka bere detyren e tij ,ku ishe ti athere qe padroni yt i urryer ne 21 janar vrau 4 te pafajshem dhe plagosi dhjetra te tjere,Pse nuk flet per ata qe perdorin dhune dhe kerkojne te dhunojne institucionet Sab here te bejne kete me gazin dhe ujin do te perplasen si kujton ti more idiot do ti lene keta huligane te dhunojne institucionet ,ata per kete detyre jane aty shko provoje edhe ti nese ke deshire te qellosh me mjete te forta policine .Kaq shume te ka pasuruar politika qe je i perfshire qe nuk di cfar shruan dhe pozash merr me gjith ate te ardhurin nga fushe e korcesh per ti hapur syte atyre qe kane ardhur vitet e fundit ne kryeqytet,se tiranasit autoktone te njohin mire se kush je

 4. astrit shba says:

  Z.Lleshaj ti mor turpi gazetarise shqiptare ti hash ate qe nuk thuhet,ai vetem ka bere detyren e tij ,ku ishe ti athere qe padroni yt i urryer ne 21 janar vrau 4 te pafajshem dhe plagosi dhjetra te tjere,Pse nuk flet per ata qe perdorin dhune dhe kerkojne te dhunojne institucionet Sab here te bejne kete me gazin dhe ujin do te perplasen si kujton ti more idiot do ti lene keta huligane te dhunojne institucionet ,ata per kete detyre jane aty shko provoje edhe ti nese ke deshire te qellosh me mjete te forta policine .Kaq shume te ka pasuruar politika qe je i perfshire qe nuk di cfar shruan dhe pozash merr me gjith ate te ardhurin nga fushe e korcesh per ti hapur syte atyre qe kane ardhur vitet e fundit ne kryeqytet,se tiranasit autoktone te njohin mire se kush je,komenti u be sapo u lexua shkkrimi

 5. WTF says:

  po ik ti mor kokepalare…harrove naten e 21 janarit qe dole te fevziu dhe thoje mire ben qe u vrane kater vete. Mendon ti se harron populli kur mbroje saliun qe vrau kater vete. Nuk ti harrojme keto gjera jooo. Del sot edhe shan sandrin per gaz qe ka 0 efekt ne individ. Ik ore lapanjoz lere popullin rehat.

 6. Lui says:

  E mor Artur a te kujtohet Ku flije ne ROM ne vitet 90,,? Ku Na vije per vizit te djelave ishim te preokupuar se na haje buken ishe me barkun bosh. Se nuk ishe I zoti te punoje e skisha as I lek. E doje te beje gazetar te kishat e vatikanit. Te thonin ARTUR KARITASI. 😅😅😅😅😅😅😜😜😜😜

 7. studenti i vjeter says:

  lesh krimineli do te pergjigjet nje per nje per krimet e tij.

  1. moni says:

   Ashtu sic do pergjigjet dhe idhulli yt Dr. Frankeshtejnit nga Vicidoli 😉

 8. bubuzheli says:

  Sikur te kishim nje shtet policor, ky palaço Zhei do te ishte poshte ures se lanes duke i bere gojore bythaceve per 1000 leke te vjetra si ka bere ne Itali dhe qe e deshmojne dhjetra bashkeatdhetare.

  1. trimi says:

   Ketij Zhejit, keyij kosovari te nyte dihet me i shkerdhye te gjithe rob e shpise. Asht pijanec dhe bixhozxhi.

 9. Komentatori nga cadra e lulit per portalin e xenit. says:

  Sa poshte keni rene.nje rekrut qe zgjohej dhe hante me buri ,ju beri kaps me ligj.ndersa ju pseudointelektuale ,pseudo patriote beni gam gam gam si qente.o zheji,kam lexuar diku se je me baba artistin qe luan skenderbeun.ngjashmeria fizike eshte e madhe.e ke bere adn?

 10. Flitura says:

  Ky vleresim per Sander Lleshaj nuk meret ne konsiderte fare, pasi te vleresosh nje njeri, minimumi duhet te jesh i te njejtit nivel me te.🤔

 11. likarde says:

  Sander Lleshaj eshte njeri i shkolluar, kualifikuar ne Gjermani, GJENERAL, more debila. Nuk ju vjen turp. Ju duhet te lani gojen kur permendni emrin e tij. Ai nuk eshte pederast si ju. Qelbesira.

 12. Dajti says:

  Dy fytyrat me te ndyra sahan lepirese. Keta pseudoanaliste komentojne e dalin ne perfundime gjithmone ashtu sikurse e ju a dikton pagatori i tyre dhe kurre sic eshte e verteta, prandaj jane bere edhe me te peshtirosurit e gazetarise Shqiptare. shajne e denigrojne nje figure si gjenerali Lleshaj, keta qe jane liliput perballe statures dinjitoze te kesaj figure, qe i ben nder vendit. Por sic i thone , llumi vetem llum e baltosje bie nga pas. E verteta eshte, qe policia duroi tej mase sulmin e eger te nje sere huliganesh , duke qelluar me gure, kapsolla e shashka ku si pasoje sollen plagosjen e shume policeve, qe nuk nderhynin e vetem nbroheshin pa patur as shkopinj e as skafandra. Kur turma e huliganeve shtoi shtoi sulmet e veta edhe me zjarrvenie , policia u pergjegj me gaz lotsjelles.Eshte po ai gaz qe bleu me bollek e perdori kriminelet berisha e luli ne 21 Janar, por me ndryshimin se pas gazit dhe ne mbarim te protestes u perdoren edhe plumbat ku u vrane kater burra , jo protestus huligane por protestues te qyteteruar e me duar ne xhepa. Shtroj pyetjen ku ishte atehere kjo peseshe analistesh bastard ?

 13. anton says:

  veriu eshte I ulet the I lart e ku ultesi perbejne ato qe jane Inferiore qe luftojne kunder te partive dhe kete e bejne zakonisht ne sherbimi te te huajit qe ne kete easy eshte I ulet I jugut.qe gjithashtu mund te ndahet ne te ulte the te larte si qenka n jerezore. .pra shqiperia vuan 80 vite prej te kohe he.fshatareve te keqinj injorante qe jane te ardhur ne shqiperi Per ketyre dy hordhive te jug e veri jane te uletit e europes the mission I tyre eshte shkaterrimin I shqiperise.europes.botes. Prandaj te uletit nuk mund te drejtohen dot sepse nuk mund te nderrojne por shkaterrojne boten..Tashme who stress intelektualeve.patriote.nacionaliste.me bese.karakter.miresi qe ishte dikur eshte eleminuar ne shqiperi.ballkan.europe.bote.Darkness ka mbuluan boten…the need of the light has come

 14. M says:

  Pederastet, vjedharaket, kriminelat, hajdutet, antikombetaret, te koruptuarit,injorantet qe per hire te rjetit familjar e baballareve te tyre kriminel, fuksa ( ndryshe 1200) te sigurimit te regjimit komunist perfituan te sigurojne nje cope dipllome me servilizem dje dhe sote me diplloma 6- mujore te plepave pa nje shkolle te mesme na dalin profesora e doktora , analista e shkrimtare sikur kan pjellur vezen e arte te gjelit dhe krijimin e alibive edhe ne njerezit e aferm familjar si kundershtare te regjimit ku benin pjese prinderit e tyre, ku me mekatet qe bene dhe krijonin duke pergjuar mbrapa dritareve te gjitonit e duke masakruar femijet per te thene ate qe kishin gatuar ata per te patur privilegje, per veten e tyre si proletare dhe vigjilent ndaj armikut te klases , veshen sote nje lekure tjeter si demokrat qe bejne revolucion dhe pakicen qe shkateron , djege, vandalizon na e quan popull ,qe ka te drejte kushtetuse, ta cbeje ate, qe eshte bere nga djersa, mundi i taksepagueve dhe ata qe e administrojne, ndertojne dhe ruajne veprat dhe aspiratat e shumices ,bashke me shumicen te vertete demokratike dhe perendimore gjithmon duke u mbeshtetur ne rezultatet, tregusit evropiane qe jane votat dhe numri arithmetik se 5.000, 10.000 apo 20.000 nuk quhen shumica por vetem militant, te paguar , te koruptuar qe kerkojne te vijne ne pushtet me dhune.dhe te gjithe bashke me ne krye ata, qe i tremben drejtesise se re , nuk kan mbeshtetjen e derkombetareve,nuk kan vizion ide, ideal, program mblidhen bashke e luftojne dhe kercenojne personalisht kundershtaret politik, duke sulmuar familjet si ne kohen e baballareve qe zhvillonin luften e klasave.

 15. A says:

  Nuk e dija se njeriu lind direkt gjenera. Ne pergjithesi njerezit per te arritur nje shkalle te larte duhet te kaloj neper shkallet e ulta, apo zoti Zheji lindur direkt gazetar, anal-ist, intelektualist. bravo

 16. Refugjati says:

  Te gjithe e panë se si sulmoheshin institucionet shteterore në menyre te dhuneshme,me molotov, gurë etj. Zheji shqetesohet pse policia keta protestues te dhunshem i shperndau me gaz lotsjelles.Turp per keta lloj gazetaresh që abuzojne me fjalen e lire në emer të lirise te shprehjes,që merr ne mbrojtje dhe cileson thjeshtë shprehje te mendimit ndryshe dhe paqesore turmen e drejtuar nga opozita e rruges,qe sulmoi institucionet e shtetit.

 17. fantoma says:

  Zoti Zheji, andej nga je ti dhe kështu, “i mirë” je, thonë në fshatin tim… Thonë që gjithë Zagoritët, kanë të paktën, një vidhë mangut, ndërsa ty të mungon jo një vidhë, jo një dërrasë, por i gjithë “tavani”… ! Vetëm Taku i Kiço Ngjelës, “ta merr”, sepse i mungon edhe “dyshemeja”…!!!

 18. Zani says:

  Ok more zhele po ty ska lavatriçe te laje me pisllikun qe ke, flet ti per drejtsi, si pas teje çfar duhet te bej policija!?. Protests ne 6 te darkes kishte qellime te ça ktu ar. Je paçavure e politikes Salijane koha juaj ka mbaruar ti je ber si ajo gazeta qe e le ne diell per ca vite.

 19. Vushe says:

  AKTUALITETI
  Si nuk kane turp keta gazetar (i thençin) te degraduar qe duan ta masakrojne kete vend,po turp nuk u vjen per qefin e disa delenxhilereve u dashkan shkaterruar institucionet publike djersa e te gjithe njerezve te ndershem qe me shume mund e djerse rropaten per te mbajtur familjet e tyre,ç’duan këta palo protestues me LULASHIN & MONKEN në krye ti versulen kuvendit si bisha,kur ky LULASHI vete ka vrare 4-protestues te pafajshem ne bulevard,a ka gjykata ne kete vend qe e lene akoma jashte kete vrases gjakftohte qe e udheheq kete kope ujqerish per te çapluar çar te gjejne perpara e per ta degraduar ket vend,harram i paçi votat e njerezve te ndershem qe jane distancuar nga ju me kohe e me vakt,udhehiqni ate tufe uqerish qe i keni ushqyer per te ngrene ç’tju dale perpara per karriket tuaja qe nuk po ja arrini dot ashtu si e kishit menduar.Pa pike turpi na shkruan ky palo gazetar ,çfare do populli te kuvendi mor i pacipe, te protestoj si njeri e jo me huj e dajeqe si ne kohen e qepes,mortja qe nuk u ha,popullit varfer i merrni taksen nje me nje,e ju trashuni dhe i vini flaken djerses fukarase.Ne ka nje zot mbi ju te veproje.

 20. Mulla Omari says:

  Funderina Zhei. Po pose mor bole ziqi, ai si pune presidenti, nishani, nuk ka qene dikur rekrut?. Edhe ai ka qene rekrut, si ke qene edhe ti mor surrat i ndyre kur fillove te fshish qurret qe te vareshin edhe kur u rrite dhe le mustaqe dhe mjeker per ti fshehur.

 21. Jimi says:

  Edhe Napoleoni karieren si ushtar e filloj !

 22. nje spiun i vjeter says:

  cdo periudhe e regjim thuhet ne nje thenie te vjeter te sferave agjenturore ka spiunet e bythlepiresit e tij.Ti Artur Zhei je plotesisht trashegimtar i nje familje spiune.Familja tende me banim ne pallatin ne krah te ish ambasades Jugosllave me nje fushepamje vigjilente ndaj kesaj ambasade armike,ishte e vetmja me nr telefoni dhe ku nje here ne jave vinin oficerat e sigurimit te sektorit te pergjimit pasi ju kishit mjete te teknikes stacionare te vendosura ne shtepi me dijeni e miratimin tuaj.Pasi brodhe ca vite si refugjat u riktheve dhe lepive sumen nanos ku i ngjisje me peshtymen tende te qelbur parrullat neper sarande,kalove me Meten ky te beri dhe kandidat per deputet ku more 9 vota gjithsej,e me pas fillove ti sherbesh Rames,por nga qe ai sta pordhi,ju ktheve serisht Metes e ne fund po lepin topet e fishkura te Sales.Je nje kerme qe ska oqean qe te laje.shko e vrit veten ne hale se vetem ai vend te meriton

 23. selami says:

  Ti je nje i pafytyre, qe shkon sa andej kendej dhe vetem bosht burreror dhe gazetari nuk ke! Edhe si analist nuk vlen asnje grosh, se asnje nga parashikimet e tua nuk ka dale! Ben llapa llapa neper TV vetem per leke! Pak respekt per ushtaraket qe zgjoheshin dhe zgjohen nga buria! Jemi shume dhe kujdes se do te mbytim me shurre o i pacipe!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *