Berisha i del në mbrojtje Nikoll Lesit: Është goditur dhe rrahur nga falangat e krimit shtetëror, Edvin Urrejtësi frymëzon banditët ndaj botuesit të “Koha Jonë”

Sali Berisha i ka dalë në mbrojtje gazetarit Nikoll Lesi i cili pretendon se është goditur nga efektivë të policisë.

Ish kryeministri shprehet se ndaj botuesit të gazetës “Koha Jonë” është ushtruar dhunë dhe terror duke kërkuar që të merren masat sepse sipas tij gazetarët po rrezikohen si asnjëherë tjetër në historinë e Shqipërisë.

Duket se marrëdhëniet mes Lesit dhe Berishës janë rehabilituar ku kujtojmë se 22 vite më parë, pikërisht më 3 mars 1997, pushteti i drejtuar nga Sali Berisha dogji redaksinë e gazetës “Koha Jonë”.

Ndër të tjera Berisha shkruan:

“Mediat, liria e tyre ne gijotinen e narkoshtetit!

Terror dhe dhune e papare kurre me pare ndaj gazetareve.

Terrori dhe dhuna ndaj gazetareve nga narko qeveritaret, rrezik madhor per lirite e shqiptareve!

Te dashur miq, nje vale terrori e narkoshtetit ndaj gazetareve, e papare kurre me pare qe nga ditet me te zeza te diktatures, ka shperthyer kohet e fundit ndaj gazetareve kryesisht te kronikave te mediave por ne ndonje rast edhe drejtuesve te tyre.

Ne nje hark kohor tre javor ne Tirane jane goditur, rrahur nga fallanga te krimit shteteror gjashte gazetare, fotoreportere dhe drejtues te mediave, me shume se ne çdo zone lufte te globit.

Keshtu mund te permendim dhunen ndaj botuesit te gazetes Koha Jone, Nikolle Lesi, apo ndaj gazetarit te A2 Renaldo Salianji ne komisionin e ligjeve brenda ne parlament, gazetarja Doriana Bezat e News 24 e cila u ndalua te raportoje protesten e banoreve te Bregut te Lumit, gazetari i News 24 Erion Skendaj, i cili u pengua me force nga narkopolicia te transmetonte protesten e opozites para parlamentit, gazetarja Eliza Gjediku e Tema TV te ciles i ra te fiket nga perdorimi i gazit lotsjelles me urdher te kriminelit Llesh Kimikut, fotoreporteri Arben Dajci u dhunua dhe u godit ne koke gjate protestes se te shtunes apo dhe gazetaret e Fix Fare qe u kercenuan me jete nga Kryebashkiaku i Pukes.

Kjo fushate terrori e papare kryesohet nga dhuna dhe terrori i perditshem verbal i kreut te meduzes, skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi ndaj gazetareve, analisteve qe transmetojne me korrektese kronika e realitetit te narkoshtetit kriminal dhe analisteve qe guxojne te kritikojne aktet banditeske te qeverise se tij.

Ky qendrim kriminal i sfazuar dhe rrugaçeror i skizoidit Edvin Kristaq Urrejtesi frymezon banditet, kriminelet, trafikantet me uniforme qe te versulen si kafshe ndaj gazetareve te rrahin, ti keqtrajtojne, ti gjuajne me bomba gazi helmues per shkak te detyres fisnike, misionit te tyre per te paraqitur te verteten.

Ndaj kesaj vale dhune shteterore te papare reaguan dje me nje proteste nje grup gazetaresh ne teresi te rinj.

Me kete rast shpreh solidaritetin tim me te madh ndaj tyre por gjithashtu iu bej thirrje mbare gazetareve, analisteve, redaktoreve, kryeredaktoreve te te gjitha mediave te shkruara dhe elektronike te bashkohen ne nje proteste te fuqishme kunder narkoshtetit dhe te mos presin momentin kur do t’iu vije radha edhe atyre te rrihen, torturohen apo dhe me keq te blihen si plaçke tregu.

Iu bej thirrje qytetareve te mbrojne dhe mbeshtesin gazetaret dhe lirine e fjales dhe mediave te kercenuara sot me shume se kurre.

I bej thirrje OSBE ne Vjene, Keshillit te Europes, Komisionit te Helsinkit te Kongresit te SHBA, Komisionit te te Drejtave te Njeriut te Parlamentit Europian, Human Right Watch, Amnisty International, Reportereve pa Kufij te nderhyne fuqishem per nderprerjen e kesaj stuhie terrori ndaj gazetareve ne narkoshtetin shqiptar! sb”, shkruan Berisha.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Berisha i del në mbrojtje Nikoll Lesit: Është goditur dhe rrahur nga falangat e krimit shtetëror, Edvin Urrejtësi frymëzon banditët ndaj botuesit të “Koha Jonë””

 1. Shvejk says:

  Sala ja ka qi nonen Nikollit, tashti Nikolli i thot Sales baba.

  1. bureto says:

   Plagjiaturë Shvejk, plagjiaturë! Më vodhe mendimin vetëm për 30″ vonesë.

  2. Kur xhelati Berisha merr ne mbrotje viktimen says:

   Lesi e ka bere vete dhe jo policia. Dje ky tha qe me ndaluan dhe nuk nxori gje. Sot paska nxjerre qe e paskan gervishtur. Kjo duket si gervishtje kur bie nga motorri qe Lesi po ngiste dhe jo si duar policesh. Me cfare e demtuan policet Lesin? Policet vetem nga nje shkop kane. Si mund te beje shkopi nje demtim te tille te dores? Nuk eshte e mundur! Lesi genjen! Ndersa sa per Berishen, ai i ka djegur redaksine e gazetes ‘Koha Jone” Lesit dhe tani i del ne mbrojtje. E mund ta merrni me mend se sa poshte ka rene Lesi. Se si Lesi e ka shitur veten per nje grusht me para per tju vene ne sherbim xhelatit te tij. TURP!

 2. Loku says:

  Saliu ka harruar qe ja dogji gazeten Nikolles dhe e mbyti ne dru ate dhe Ben Blushin ( koha jone 1997)

 3. Nikollaqi cun palikari says:

  Nikollaqi me dy fytyra, e harron faktin qe berisha IA godhi ne ere gazeten, prape vazhdon I lepihet e del ne protesta

 4. Gezimi says:

  Ti e dogje e shkaterrove koha jone ,

 5. Flutura says:

  Ky qe i dogji gazeten, mori zvarr deputetet e opozites ne bulevard, vrau njerez ne bulevard, plagosi gazetare….flet si Pons Pilati

 6. Nick says:

  Hahahaaaaaa me lot! Kur shpetoi nga ty, nga haxhileret e mulosmanet e tu, nuk ka per ta gjetur gje tani joooo!

 7. Rezorsi says:

  AH AH AH BANDITI SALI KRIMINELI QE DJE I DOGJI SHTYPSHKRONJËN NIKOLL LESHIT I DEL SOT NË MBROJTIE HAJDE BYTHLE…. RI E.. HAJDE PLAK DINAK. KUSH IHA ATO PETLLA O SAL. PO KY QEKA PALL DERI DJE E SHAU MA BER KESHTU E ASHTU E SI NDROHEN ROLET GJITHMON HAJDUTET I PUQ INTERESI. HIPOKRIZI.

 8. peoples says:

  Bajga ,Nikoll Lesi…Ta dogji gazeten dhe te qiu nenen ne 97 dhe tani pranon te mare ne mbrojtje krimineli…Njer pa karakter nje llafazan i peshtire…

  1. Olsi says:

   Tani Nikollen po e qi Sali bythrreshkuri.Po mos i qi Cim Peka ndonje tjeter person ne familje.Se keta te Pd e kane zakon te qijne motrat dhe grate e njeri-tjetrit.

 9. prind says:

  po ata qe vrau vete , gazetarin qe plagosi me plumb ne 21 janar dhe me pas Frangaj e hoqi nga Klan ?! Si ka goje e flet ky?!!!

 10. Timi says:

  Ha mut ha o monstra e Vuçidolit. Jepi edhe Lesit sr ka uri….

 11. vlora says:

  Po ky ka te drejte pasi Nikolle Lehsi ky ja dogji komplete redaksine e gazetes ,ZENEPE LUKES ja hodhi shtepine ne ere ne Vlore,ne protesten e 21 janarit ky palo burre e goditi per te vrare gazetarin e KLANIT,sa e detyruan te kerkoj azil.Tani kerkon fjalen e lire.Nikoll LEHSIN nuk e ka prekur njeri pasi ai bente namin sic beri me Berishen kur ju dogj gazeta komplete.Une do ta zgjith na betohesh ne parlamente dhe e zgjidhi duke i bere m….
  Rama eshte shume liberal kundrejte kytere palo gazetareve qe bejne thirrje anti kushtetuse ,per lufte civile,revolucion do ti heqim zvarre dhe plote thirrje fashiste.Rama ta ndaj mendjen me keta ,te zbatoj ligjin se qe te shkruajne cfare te duan por brenda ligjit kushtetues.

 12. kasemi says:

  A vetem kaq e kane goditur. Ai e do ne taç te kokes, ose prapa veshit.

 13. AGO says:

  Wow si ka mundesi???
  Kaq Te mos e njohi veten ky plehra?
  O I qofte kina Cfar ka ne soj

 14. Tajari says:

  Si ndihesh Nikoll kur te merr ne mbrojtje djegesi I gazetes??? Besoj se eshte njesoj kur te mbron perdhunuesi.

 15. BARDH I says:

  TI ZOTI BERISHA BEJE JO THIRRJE POR BJERI CDO DITE KEMBANAVE TE TE GJITHE KISHAVE NE SHQIPRI,ASNJE SHQIPTATRE NUK TE DEGJON DHE NUK TE BESON.TI E NISE LIDER I RRUGES DHE PO E MBYLLE JETEN TENDE NE SHERBIM TE RRUGES.DHE TI MENDON SE TE HUAJTE DO TE BESOJNE TEK TY KUR STE BESON POPULLI SHQIPTAR? NUK E KUPTON SE CFARE DEMI PO I BENE KETIJ POPULLI SOT LERE TE KALUAREN,CDO GJE QE TI MBRON E KE QELBUR DERI NE ATE SHKALLE VET SA ME SBEHET.VERTET TI JA DOGJE GAZETEN LESIT POR ME VONE JA PAGOVEDISA FISHE ME PARET E POPULLIT DHE NIKOLLA ESHTE I ZENE SI MIU NE CARK DHE SE LEVIZ DOT ATE PRAPANICE .TANI ZOTI BERISHA VETM DEME I SJELL PD DHE KOMBIT E POPULLIT SHQIPTAR. BARDI

 16. ZIGUR QARRI says:

  Po ti i dogje redaksine para disa vitesh, apo harrova, ato nuk quhen. KM, E Rama, nuk ta ka permendur kurre emrin e babait tende, a thua nuk dihet kush eshte?

 17. Latif Qyramidhja says:

  Ky qe dogji shtypshkronjat ne kohen e tije dhe sote behet mbrojtesi i gazetareve eshte shume e çuditeshme/!!!!!!!!!.
  Mjer ne nga kush jemi drejtuar.!!!!, Po kaqe budallenje i bene ky plaku i rrjedhur i Viçdolit shqiptaret.
  Nuk ka moster ne bote se ky, ruhuni nga arinjet.

 18. Saleu i thote Lesit se une te du shume,te kam fut dru dhe te kam ndreq,ti je me mu dhe per mu,bej si them une dhe Ramen do e rrezojme ,bashke do jetojme,ndersa Lesi ngelet lehes ,bythelepires,nuk ka rendesi dajaku i sakes dhe djegia e gazetes sepse e shperblen shumefish,prandaj ne keto raste shesin prapanicen per para dhe politiken bordello bsadjeva me çdo maskara.

 19. 666 says:

  Po rri o Sale se nuk e kan rrah shume ti e din qe Nikoll Leshit i kruhet shpina o e ke rrah ti o se ka rrah kush prandaj te do aq shume , ti biles ke dasht me e djeg te gjalle me jà bere ate miresi por nuk arrite .

 20. Roberto says:

  Po Saliu eshte ne rregull me mendjen e vet. Qe kur vuri kemben ne pushtet nuk la gje pa bere. E dogji,e rropi dhe e vrau Shqiperine ne gjithe sundimin e tij prej krimineli. Njesoj si Sllobodan Milloshevic’ eshte,njesoj si Karaxhic’ qe kane kryer krime lufte por pervec 97′ Saliu ka kryer dhe krime ne paqe. Ky njeri duhet te denohet nje ore e me pare. Sa per Nikollen s’kam c’them. Ju i dini mire se c’fare i ka bere Berisha atij por keshtu eshte kur e shet bythen majtas-djathtas.Legen njeri dhe kaq mjafton.

 21. Germicoku says:

  Jo me keq se ti Sali kur rrahe Servet Pellumbin e ate gazetarin spanjoll e te tjere. Pastaj ti vrave 4 qytetare dhe nuk lajmerove agjensi te huaja ,por i fute falangat e gardes qe vrane tri dite ne bodrumet e kryeministrise. Nuk le as prokuror te afrohen prane kryeministrise. A je ti Saliu i 2011-tea ,apo ke ndryshuar ? Besoj se jo. Ndaj sa here qe flisni Ju beheni me qesharak e mosbesues,se bashku me ate Moniken e Presidentin., pa LULIN e ate rakitikin Bardhi si pjerdh njeri….. O kerma per korbat nuk u degjon njeri se vini ere…

 22. njaci says:

  Sali krimineli e rrau dhe e dogji Nikoll LESHIN, tani jane bere aleat sepse ” ai qe te rre te do”, e moe Nikoll LESHI, pyete nje hete Saliun perse nuk thote me Ilir FLIRIRI…….

 23. Refugjati says:

  Nuk është se i vjen keq per Lesërit,por sb po ndien dhe po sheh t’i afrohet fundi tij i hidhur,ndaj është çartur dhe bertet si bishe e plagosur.Frika nga drejtesia e ben te duket i viktimizuar,nuk di ku te futi koken dhe nuk di ku te kerkoj ndihme.Ora po afron tik-tak…

 24. populli says:

  Si ka mundësi që një kërmë si Sali Karaxhiçi të flasë për mbrojtjen e gazetareve,kur ishte ai që dogji gazetën Koha e Lesit,(se nuk mund të quhet Koha jonë pasi nuk përfaqeson popullin por Liken dhe Monën), ishte ai që plagosi Fatos Mahmutaj në 21 Janar,ishte ai që quajti puçistë gazetarët që nxorrën të vërtetën për vrasjet e 21 janarit, ishte po kjo monstër që kërcënoi me plumb gazetarin investigativ Artan Hoxha në një studio televizive,po ky maskara ishte që mqse një media nuk ju bind e gjobiti me 13 miljon €.Ky është biri dhe dhëndri i Serbisë të cilit sot i qan zemra për gazetarët.Prandaj gazetarët nuk duhet të dëgjojnë ndyrësitë që nxjerr nga goja e qelbur kjo fundërrinë.

 25. Beni says:

  Paskeni qene felliqesira,ja paskeni bere mire njeri tjetrit

 26. am says:

  Nikolle lesi ka marre goditje se i eshte kanosur policit sic e kane zakon brezi halabako komunist ne te cilin ben pjese. Kjo ska te beje me te qenurit gazetar por me te qenurit halabak. Ndaj duhet te reagoje shoqata e halabakve. Nga ana tjeter nuk kuptoj se si nuk u be merak kush nga keta politikejt shqiptardhembshur per gjithe kete dhune qe ushtrojne mbi policine duke e justifikuar me te drejten per proteste. Ne nje vend tjeter te pakten do kalbeshin burgjeve pervec nje doze dajaku si e drejte “mbrojtjeje” e forcave te rendit. Sa per saliun , ka hapur plot varre e plage qe deshmojne se sa shume i intereson liria.

 27. shqipe says:

  Ej nikolla!
  S’deshi dreqi te ishe ndodhur ne zyra te gazetes, ate dite,qe te vuri flaken sali GJIRIZI
  se do ishe pjekur kukurec,nje goxha vakt per Fari dos balliun…

 28. Koba says:

  Kesaj i thone Dora qe te Rreh Puthet! Keshtu po e ben Nike Lehesi me Sali Kriminelin.

 29. Baton DR says:

  Epo ta ketë fytyrën si bytha burri i botës jooooo….se vetëm lëkura e menderes as nuk skuqet as nuk nxihet ….
  Po s’ka faj udbashi i Sheqeres….me këtë stil na ka ngrënë bukën 30 vjet rresht….

 30. Piro says:

  Na can bythen kriminelet qe perdorin median per propagande. Berisha qe ka vrare njerez dhe hedh hajdutet cdo jave ne protesta te dhuneshme, gjoja i digjet bytha per demtimin e tyre. Ti monster qe ankohesh per gervishtje, ke vrare njerez ne mes te bulevardit. Ke vrar, o te vraft zoti!

 31. durrsaku says:

  Ne kohe te Bersishes kryeminister ne vitin 2011 ka qene zev/ministri i Kultures, Turizmit, Rinise dhe Sporteve. Sala e çoi ne Moske ne kry te nji delegacioni shteteror. Ju bo pritje e madhe dhe u pasqyru gjanesisht ne shtypin rus. Ketu ai vendosi kontakte me sherbimet sekrete. Para 4 mujsh ministria jashtme ruse tha se e pagun Lesin me botu shkrime kunder amerikes, be-se dhe qeverise shqiptare. Prandaj mos u habisni me ket njeri qe e man gazeten me rubla.

 32. vilson naci says:

  keta lloj jane tipa njerzish qe nuk e kane per turpe ate qe peshtyjne sot ta lepijne neser. Cmund te presesh nga keta njerez.

 33. Luzati says:

  Ky eshte kokra e mashtruesit ,dhe neqoftese ja kan bere ato qe tregon ,pak e ka .Por dyshoj shume ne fjalet dhe figurat qe tregon ,sepse Rilindja nuk ka njerez te tille ,po te kishte nuk do ti shkonin punet kaq keq

 34. Veshgues says:

  Prape Berisha populli nuk e can trapin per Nikollen catholiksin!
  O berisha po kaq pa mend je, lexon a s’ lexon! Ky gomari i Lezhes thote pse s’ma hape tele si katholoc! Dhe ti i del me mbrojtje ketij sharlatani! E ku je katandis! Kesaj rradhe edhe mund te mos shkruaje! Nejse mire! Me SPAKUN sie kemi punen? Ti apo Zeni i pari? Kupttohet qe nd cdo rast se bashku!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *