Fatos Lubonja: Policia të përdorte dhunë ndaj protestuesve, jo të hidhte gaz. Duhet të largohet Rama me patjetër

“Hapi i parë për zgjidhjen e krizës ishte largimi i Edi Ramës. Për mua shqetësues është tejkalimi i përdorimit të dhunës ndaj protestuesve.

Janë dhunuar edhe gazetarët, pra kemi një nervozizëm në rritje të mazhorancës. S’ka pasur gjëra aq të rënda sa të kesh 40 të arrestuar.”

Kështu deklaroi nga Italia për studion e lajmeve në News 24, analisti Fatos Lubonja.

“Protesta kishte një pjesëmarrje masive, solli edhe jehonën ndërkombëtare dhe konfirmoi që këtu kemi një problem, një krizë që duhet zgjidhur.

Debati mbetet i hapur se si duhet zgjidhur. Megjithatë mazhoranca do ta injorojë që kemi krizë për të cilën përgjegjëse është vetë ajo”, tha Lubonja.

Ai u shpreh se përdorimi i gazit, në një kohë rrezikshmëria ishte e ulët, është shqetësues.

“Për mua shqetësues është tejkalimi i përdorimit të dhunës ndaj protestuesve, janë dhunuar edhe gazetarët, pra kemi një nervozizëm në rritje të mazhorancës.

S’ka pasur gjëra aq të rënda sa të kesh 40 të arrestuar.

Problemi i madh i kësaj qeverie është pandjeshmëria ndaj atyre gjërave që janë dukshëm problematike në mënyrën se si qeveriset vendi.

Protesta është mjeti i fundit, pasi ka pasur gjëra të tjera që kanë ndodhur para protestave që mund të trondisnin ndërgjegjen e mazhorancës.

Ndërsa protestat duan ta tronditin së jashtmi. Se sa mund ta çojnë vendin në drama kjo mbetet për tu parë, prirja e pushtetarëve tanë është të çojnë vendin nga drama në dramë që të ruajnë karrigen e tyre”, tha Lubonja duke shtuar se:

“Përdorimi i gazit në mënyrë jo selektive, pra kur në shesh mund të ketë edhe gra, fëmijë njerëz që nuk ushtrojnë dhunë, edhe gazetarët, është shumë i dëmshëm dhe i pamoralshëm.

Policia të reagojë me mjetet e veta të forta ndaj pakicës, por jo me gaz ndaj shumicës. Vihet re një teprim, demonstruesit treguan që nuk kishin synim të çonin deri në fund një betejë për jetë a vdekje, por një betejë thjesht simbolike, si në rastin kur u ngjitën tek shkallët.

Pra, s’ka pasur sulme agresive që të vërë në rrezik jetën e policëve.

Gazi, siç e kam parë unë, është përdorur në mënyrë të tillë masive me qëllim që ta shpërndajë turmën fare.

Në këtë kuptim është metodë e ekzagjeruar dhe e rrezikshme, plus me pasoja për njerëzit”, sqaroi ai.

Lubonja tha më tej se hapi i parë për zgjidhjen e krizës ishte largimi i Edi Ramës.

Ai shtoi se një qeveri teknike nuk mund të diktohet vetëm nga opozita, por duhet diçka e përbashkët.

“Ikja e Edi Ramës është hapi i parë i zgjidhjes së krizës. Kjo krizë është shumë e thellë, krizë që ka të bëjë me raportin e forcave politike, konflikti mes partive, kriza e ndërtimit të një sistemi ku një pakicë ka kapur shtetin, grabit në mënyrë arrogante pasurinë e shumicës, pra, ka të bëjë me sistemin që duhet ndryshuar.

Duhet larguar Edi Rama që përdori pakicën e të fortëve, kriminelëve për të sunduar dhe kontrolluar gjithçka në këtë vend.

Ndoshta një qeveri teknike, por nuk mund të bëhet qeveri teknike e diktuar nga opozita, duhet diçka e përbashkët si një konsensus për të dalë nga situata”, vijoi ai.

Është për të ardhur keq, tha më tej analisti, që edhe sot pas gati 30 vitesh shqiptarët brohorasin në sheshe “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

Ka ardhur koha tha ai që populli shqiptar të ndërgjegjësohet si në Serbi, psh dhe të përdore parrullën: Shteti jemi ne.

“Ka ardhur koha që kjo parullë të kuptohet nga populli. Shteti janë gjithë ata protestues e populli që po vuan nga ky sistem”.

Sa për vëmendjen e shtuar të mediave ndërkombëtare për protestat në Ballkanin Perëndimor, Lubonja tha: Padyshim që Ballkani Perëndimor është pjesë e Europës.

Këto protesta ndihmojnë njëra -tjetrën për ta bërë sa më europiane kauzën. Edhe Italia e ka pasqyruar protestën.

Kjo tregon që është rritur ndërgjegjësimi në Europë se në këto vende ka diçka që nuk shkon.

Pra, problemi i madh që ka pasur në këto vende është se nuk përbënin lajm. Dihej vetëm që drejtoheshin edhe nga pro europianë si Vuçiç, Rama e Gjukanoviç.

Por fakti është që Europa është kujtuar gjithmonë vonë për ne”, tha më tej Lubonja.

REMOTE_ADDR:[]

51 komente në “Fatos Lubonja: Policia të përdorte dhunë ndaj protestuesve, jo të hidhte gaz. Duhet të largohet Rama me patjetër”

 1. AMY says:

  ky kriminel maskara do thoshte po te njejten gje ne rast perdorimi dhune, qe Rama te ik, Po pse do iki Rama, se nuk te pelqen ty zotrote, qe te vjedhesh ca para, ne kazanin tuaj mediatik ?
  Pse nuk i thua Berishes qe nuk ke fytyre te dalesh ne protesta bashke me Bashen per shkak te vrasjeve ne bulevard ? ti spiun i keq, ti fytyre e degraduar dhe menderisht,

  1. O kurve burgu, o spiun serb mjaft me budallalleqe se na e shpife.

   1. Doni says:

    Bo, bo sa i neveritshem eshte ky qe pushkaton baben e vet. Media Shqipetare eshte delirante qe kerkon opinione nga ky vrases i babait te vet.

   2. Dyrrahu says:

    Sipas ketij monstrumi, Rama u dashka t‘i vret keta vandaliste. Jo lubo, edhe pse jane vandaliste Rama nuk i vret. Njeriu qe ka vrare pareshtur eshte ai, te cinin ti e pergeledhe dhe e ngrite ne lartesi qe t’i trazon mendte.

 2. kryeqyteti says:

  Lubonje , dikur te ndiqnim me shume interes, kurse tani , keqardhje qe te them por je rotk….zu komplet, si Zheji, Nikolla e kompani.
  Rama doli me i zoti se ju, kjo eshte e gjitha….

 3. FASADA says:

  Lubonja ka te drejte! Gazi i pengon protestuesit qe te prishin dhe te vjedhin. Prandaj keta i kane hapur “lufte” ne kor gazit. Gjithesesi, gazi nuk eshte se pengon aq shume. Por dhunuesit i kerkojne te arrijne gjerat lehte. Kjo eshte e verteta. Prandaj zoti Lubonja te dale vete ne balle e ta provoje nje here gazin dhe do bindet se ai nuk eshte fare i demshem. Ne se eshte i zene, le te rekomandoje te afermit e tij, dhe do bindet per kete te vertete.

 4. Ben says:

  Ore idiot nga Italia! Cbehet në Itali nëse protestuesit sulmojne? Çfarë bën policia? Në çdo vend të botës o qorr policia do të mbroje institucionet publike, madje edhe pronën private. Ti gjoja jeton në perëndim dhe flet sikur e njeh mirë shtetin demokratik! Ky mendim yti ka dy aresye. Ose nuk e njeh se cfare eshte shteti demokratik ose e njeh por do ti frysh zjarrit në Shqipëri për interesa materiale ose nuk e do Shqipërinë demokratike. Do besh mire ta studiosh me shume sistemin demokratik që të jesh një cike I thelluar në mendime. Kam një pyetje? Ke bere shkolle tjeter pas burgut? Nëse jo duhet te regjistrohesh diku mbase edhe “online” që të mesosh. Ik tani pirdhu se nuk ke çfarë mendimi ty japësh njerezve.

 5. shqip says:

  Kriza, ajo mendorja, e ka nje zgjidhje. Merr nje gur te rende dhe lidhe pas qafes. Pastaj bej nje zhytem-s’dalmo, dhe nuk do zgjidhet kriza qe ke ne koke . O psiqik! Sipas teje Amerkanet hane bar, dhe nuk e kuptojne qe gjithçka ndodh njekohesisht ne Ballkan , eshte dore e Rusise dhe Turqise. Shko o idiot, shko mjekohu se e ke lene veten mbas dore.

 6. Tom says:

  Zoti Lubonja nuk e ke kuptue akoma se shqiptaret preferojne me shume 10000 here Edi Ramen sesa B&Berishen.Ne Itali askush nuk e ka permen me shume se 10 sekonda kete proteste ( une jetoj ketu) Je ba per te ardhur keq. Ti dhe skuadra jote nuk ja keni idene se si funksionon demokracia perenimore

 7. Likja says:

  Po mor bole te iki Rama te vijne sorollopi jot i hajduteve

 8. Daja says:

  Po,kur e don ti,o i lodhuri ANAL-ist

 9. Vlora says:

  Rac e poshter, delinkuent skizofren qe nga monizmi.

 10. Gimi says:

  Po si ke fytyre qe flete mor shkerdhate,qe fute babin tend ne burge,o bure kurve.

 11. prill says:

  Po te kishe tru ti nuk perfundoje ne burg .Rama nuk iken dhe per nja 10-vjet.

 12. Gri says:

  O Lubonja mo mjafte or ti … ca te theme! Po si s’ degjova nje njeri te flase mire per ty! Njeri thote spiun! Tjetri person pa integritet! Tjeri thote manjak paraje! …
  Une theme se nuk ke nje edukim te mire per analist! Ke te folur te merzitshme!
  Nuk e kupton qe je bere i merzitshem. Sepse je njeri i vogel e meskin!
  Si mor … ca te theme! Mbron ca kafshe me kapucona qe i vune lenden plasese policise ( para se te hidhej gazi), tjeri qe i beri shurren kryeministrise se shtetitg dhe te popullit shqiptar. Apo edhe maskara si SB qe don me patjere ndonje te vrare. Por per ironi te fatit gazi i blere nga Berisha mbas 21 Janarit eshte nje mrekulli! Kjo tregon se Berisha mbas 21 Janarit kur vrau kater shqiptar ( jo analista), paska reflektu dhe paska vendos qe te perdori gaze. Por demin e beri! Dhe se fundi mjafte me kete gjoja analist i panshem!
  O ju pronar tv, jepini leket ketij tipi dhe nxirreni sa me pak se nuk durojme dot analizat idiote te ketij psikopati she kjo shkakton renje te shikueshmerise!

 13. Ptuuuu,,,, says:

  PO NUK TE RRASI MRENA KOT TY ENVERI O BUCE I SERBISE,,,,PRA ME MIR DHUNE,SE GAZ LOTSJEDHES,,,,TE QIFSHA TRURIN TAT,,,,O ZAGAR KOCKASH,,,,QE SI KE THEN AKOMA MIMENGJES PUNES,O KAZAN HALLVAXHINJSH,,,,PASTAJ DO THOSHE QE U DHUNUAN PROTESTUESIT E TROPOJES,,,,PO ATE KERKONI JU MBETURINA,SE SALIU THA FAJIN E KA POLICIA QE U CA GARDHI POLICOR,,,,SE PRISTE DHUNE NGA POLICIA,,,,PTUUUU PUSHT BURR,,,,,I MUT DO HANI TE GJITHE, JU PLEHRAT E KAZANIT,,,SE PO NA DILNI MILJONER,PA KAP PUN ME DORE,,,HAJD SE SPAKU DO JU PREKI DHE JU KERMATQE ME LAJMET TUAJA,U KENI SHERBYER NJERZVE SI SALI BERISHA,JU QE KENI TELENDISUR SHQIPERINE NEPER BOTE,ME KEQ SE SERBI,,,,,,,JU JENI TRADHETARET E SHQIPTAREVE DHE SHQIPERISE,,,,,SHQIPTARET ME NE FUND PO BEJNE DIFERENCEN NGA BAJGA SI JU,DHE SI TI,,,,

 14. M says:

  Sipas qeneve teveteemeruar me tituj : analist , gazetare, kurvare politik e ku di une tituj me grada politike protestat behen nga femijet sikur do ven tek kendi i lojrave ndaj nuk duhet te perdoret gazi qe kane blere.vete.
  Dy gjera do sjell demokracine e vertete :
  Ose drejtesia e re , ose tenja e Balos.

 15. artiles says:

  Ky kokëtuli mezi pret që të përgjaken protestuesit, të ketë fraktura, plagosje, pra me një fjalë gjak, pse jo edhe ndonjë viktimë që t’a përdorin si sebep.
  Këtij duhet me i thënë që të dalë vetë në protestë dhe t’a provëjë dajakun tek kurrizi i vet, atëherë të shohim se çfarë do të thotë.
  Sikur qeveria të kishte mundësi që të blinte një gaz që t’i bëjë njerëzit të qeshin, ky bolja prapë do gjente një sebep.

 16. Babale says:

  Ta rrefenj une se si ckokolepset kjo pune more Lubo, madje pa asnje kosto shtese! Te dorehiqet Lulka dhe Mona ashtu sic deklaruan ne 16 shkurt , Se keshtu thane, o ata, o Rama ne kete dite do te ishin te rene. Meqense Rama nuk ra dhe nuk ka ndermend te bjere, se edhe po te doje, nuk e lem ne qe e kemi zgjedhur, atehere i bie qe te shkojne ne pith te s’emes ata kanakaret e tu dhe ti bashke me gjithe ta!

 17. ha daku says:

  stë qiu ropt everi o spiun i të burgosurve që sdi çfar flet

 18. Lugatit ! says:

  Yt , lugat ! 😈😈😈😈😈😈

 19. 👎👎 says:

  UAU , MONSRTA ?

 20. Kasem gahinji says:

  Dkord me te gjithe.por thirrja e lubonjes per dhune eshte thirrje per te derdhur gjak.do pikerisht ate qe ka munguar deri tani.qellimi-jeni dhe ju vrases.jeni njelloj si basha e berisha.ju vrisni.ata vrane.ky eshte ndyresire .

 21. Alda says:

  Ky ka pamjen e një njeriu të çmendur .

 22. Billy says:

  Qorrit nuk i iken e keqja nga mbyllja e tv te italianit mashtrues..Qorri atje paguhej 10.000 euro ne muaj per brockulla. Me heqjen e shumes 10.000 euro, qorri Lubonja eshte bere bishe kunder Rames…Por dhe Rames aq i rruhet.

 23. Roberto says:

  O Lubonja o koqe kandari qe su poqe njehere. Burgu paska ndikuar per keq tek ty se vetem percart flet. Po mire mo loqe kur haje dru ne burg ankoheshe per dhunen e ushtruar?? Po tani ti thua le ti rahe policia qe pastaj te keni me se te merreni ju kazanet e plehrave?? I dhunoi policia,polici e krimit,poshte komunizmi,rrofte Sali Berisha hahahaa keshtu doni ju??? Po pse mor koke loqe pse keshtu??

 24. nari says:

  Fatos Lubonja Come sempre, un gran Pezzo di Merda.

 25. Kolona says:

  O trap o spiun i titeti o Maskara o njeri pa yndyrë o zorraxhi o plere o fulliqsire etj feza të takojnë dhe ti do gjak,. Cila ishte dhuna ndaj engjejve protestues more krric gomari. Policët nuk janë njërës sipas teje. Shpirt kazmë

 26. Xha Brahua says:

  O Lubonje! E ke pare se cfare u ben policia protestuesve kur behet G7 apo G20……
  I merr zvarre u qi nene e babe.
  Por keni gjetur Ramen ju pederasta.
  Provoje ne Itali po nuk ti shkerdhyen te 14- at

 27. Aspirantja says:

  ky e bene si tek ajo fabula.
  i ke dhene uje gomarit?

  vetem se duan gjakederdhje.

 28. undefined says:

  O zot sa te duruar jemi. Enveri paska pas te drejte qe i fuste ne karantina keto vemje kanceroze.

 29. Ilir N says:

  E paska mundësinë e mirë për t’u trajtuar në psikiatri në Itali.
  Nuk i gjenë më të mirë në Shqipëri.

 30. Lorenc Luka. Ish Kryetari i Bashkise Shkoder says:

  Si mete tan jeten kar , mor Lubnje.
  Ju ka marre para Edi Rama tanve , pritni edhe pak se skeni pa gja ala.
  Tash po ta jap da dite Dor Kajellin me te zhblloku , ashtu si din ai. Ke me mete i knaqun.

 31. Refugjati says:

  Lubonjes i duket vetja koqe kandari,por në fakt është mender koqe …gomari.

 32. Vetingu says:

  Tosi nenes te te japi ty nje dru policia do te jete mire qe te mos shkruash budallalleqe. Interesi i pergjithshem eshte te funksionoj drejtesia dhe te fillojme te fusim te paudhet ne burg e kujdo partie qofshi. Ta bejme bismilah me barinjte e maleve Salih dhe ilir e pastaj me radhe. Te gjitha trazirat jane pengese dhe ndoshta ty te paguajne qe gerricesh kot ose ben shet pa pasur pula.

 33. Nje qytetar............ says:

  Me fal qe po shkruaj jashte standartit tim. O koqe kandari,………..mos policia duhej ti luteshe ketyre RRUGACEVE, BANDITE primitive Ju lutemi shkoni ne shtepi,apo ti vinte ne dispozicion limuzina ,……………mos me keq kupto qe mund te me akuzosh qe jam apo jo me Edi Ramen,……..Une po habitem se cfare durimi ka Ai shtet atje,…… ? Dje nje miku im Kanadez me pyeti se atje ne vendin tuaj po ndodhin protesta te medha,……….i thashe qe jane protesta rrugacesh ,qe politikanes e opozites duan te krijojne rremuja per tia hedhur vetingut per vjedhjet e krimet e tyre monstruoze,………………..Fatos Lubonja , me fal ,je komplet ,OUT,………………….Shteti eshte Shtet ,…..dhe jo BORDELLO, besoj se e di se cfare do te thote bordello,…………..

 34. ALI ABDULLAI says:

  ME PELQEN SHUME KOMENTI I PLAKUT LUBONJA, I NJE MENDIMTARI ME TRU TE ZBARDHURA DHE TE RRJEDHUR FARE. ME INTERESANTE ESHTE KUR THEKSON SE DHE PARTNERET E KANE VENE RE KETE GJE. E BESOJ, SEPSE KUR PARTNERET THONIN QE KTHEHUNI NE PARLAMENT, JO BOJKOT. JO DJEGJE MANDATESH AI ISHTE KUNDER TYRE NDERSA TANI I PERMEND ATA.
  TE LUTEM O ZORA LUBONJA, MBLIDHE MENDJEN OSE SHPALL FALIMENTIMIN MENDOR SE KESHTU SI E KE NISUR BESOJ SE NDONJE DITE TE TE VENE NE LOJE SI SHABAN QOSJA NJEHERE E NJE KOHE

 35. Mukadezi says:

  Do gjak o lubo.Te ka porositur serbi te ndikosh per tu derdhur gjak dhe pastaj militantet e berishes te kene nje aresye per te djegur Shqiperine tone te dashur si ne vitin 1997.Nuk do tju eci kesaj radhe o plere se populli e di kujt tja japi voten dhe ja dha Edit.Ben mire mos ta nxjeresh fytyren tende te neveritshme ne publik.

 36. Martini says:

  Je pak sa i lodhur o.Toso!!!!!
  ..Bashkë me piktorin e taëentuar njësoj.

 37. Jkoreshi says:

  I strukur ne Itali, nderkohe qe masturbation, ky maskara promovon dhunen, cberjen e shtetit dhe nderprerjen e reformes ne drejtes pikerisht tani, ne castin qe me e mira po finalizohet nen mbikqyrjen e partnereve me te avancuar ne bote, gjermane dhe amerikane.

 38. Goni says:

  I strukur ne Itali, nderkohe qe masturbation, ky maskara promovon dhunen, cberjen e shtetit dhe nderprerjen e reformes ne drejtes pikerisht tani, ne castin qe me e mira po finalizohet nen mbikqyrjen e partnereve me te avancuar ne bote, gjermane dhe amerikane.

 39. pitu says:

  qeveri teknike e kush do ta beje luli dhe monika ???????????? ku ishim dhe ku vemi keta nuk ishin ne pushtet duhet te vijenje qeveri teknike amerikane ose evropiane se atje po vemi dhe borxhet nga ata i marrim

 40. sul korriku says:

  Me letra, Fatos Lubonja eshte butre me kulture por rruga qe ka zgjedhur eshte per mungese kulture.

 41. fantoma says:

  Tipat si ky kokëpjepri, Tak Ngjela, Andi Bushati etj. janë vezët “kllufkë” të ish Bllokut komunist, që sot u bëjnë fresk bandave shpellare PD-LSI, të dala nga fekalet komuniste, me shpresë të lëpijnë ndonjë kockë, çfarëdolloj kocke…!!!

 42. ziguri says:

  Ka munsi esht bo i squt ne burg po bu ….i po ashtu do ngelet jo se jam me ram lakuriqin po ka te boj edhe me buth….n lubonja kush me kupton ai qe ka spiunu baben e vet nuk do njiri ne bot.

 43. Gjon Leka says:

  Pak respekt ndaj vetes tënde, ô Lubonjë! I thua vetes intelektual e kërkon gjak!? Në je burrë e beson në ato që thua, jep gjakun tënd! Mos rri në Itali!

 44. HARABELI says:

  O protestues, mos e cani koken nga gazi. Ai te ben mire, te sjell ne qejf. Prandaj thitheni sa me shume se u sjell ne qejf. Merreni edhe Lubonjen me vete. Me siguri, ai do mbetet i kenaqur. Do kerkoj te vije gjithmone me ju. Keshtu qe ne vend qe te ndotni ambjentin dhe ndertesat, me mire thithni gazin. Ju befte mire! Dhe perpara!

 45. shaqo says:

  Ky Fatos Lubonja po rryp kaishi ngeli gjith jeten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *