Kujt ja dha Lulzim Basha filmimet për masakrën në Krushë dhe si hyri në politikë me një milionë euro pasuri?

Milaim Bellanica ka rrëfyer për Insajder, një ndër mediat më serioze në rajon, një fakt të frikshëm, që përfshin kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai thotë se i ka dorëzuar këtij të fundit filmimet e rralla të masakrës së Krushës, ku 240 shqiptarë u masakruan nga serbët.

Basha atëherë ishte përkthyes i UNMIK-ut.

Akuza konkrete, nga një njeri me emër dhe mbiemër, për Lulzim Bashësn është e rëndë dhe ngre disa pyetje, që krue i PD-së duhet t’ju përgjigjet.

Së pari, Lulzim Basha duhet të përgjigjet se ku kanë përfunduar këto përgjime, kujt ia dha ato dhe përse nuk u bënë asnjëherë publike.

Së dyti, përse Lulzim Basha nuk e ka përmendur këtë fakt asnjëherë publikisht?

Së treti, Lulzim Basha duhet të përgjigjet nëse ka përfituar materialisht nga ato përgjime, duke i shitur?

Kjo, për faktin se, Lulzim Basha është një ndër të paktët politikanë shqiptarë, që ka deklaruar se hyri i pasur në politikë, me mbi 1 milionë euro në pasuri.

Pasuri kjo, që gjithmonë ka ngritur pikëpyetje, pasi deri atëherë ai kishte punuar fillimisht si kamarier, dhe më pas si përkthyes.

Vështirë në fakt, se një kamariero-përkthyes, mund të vinte një pasuri të tillë me rrogë.

Pasuria e Lulzim Bashës në vitin 2004, kur hyri në politikë

-Shtëpi në Utrecht, Holandë, 510 mijë gulden / 231.500 euro (shitur)

-Apartament ne Tiranë, 205 mijë USD / 171.700 euro

-Apartament në Durrës, 33 mijë euro

-Apartament në Tiranë, 17.500 lekë

-Apartament në Tiranë,  62 mijë USD/52 mijë euro

-Troje 22 100 metra 2 në Tepelenë

-Automjet Mercedes Benz, 72 mijë euro

-Pikturë , 6500 euro

-Orë dore, 5200 euro

-Ore dore, 4500 euro

-Unazë diamanti, 11.500 euro

-Servis porcelani,  6800 euro

-Aksione në NASDAQ, 18 mijë USD/15 mijë euro

-Depozitë bankare, 52 mijë USD / 43.500 euro

-Depozitë bankare, 81 mijë euro

Të ardhura si këshilltar në UNMIK, 80 mijë USD

Të ardhura nga bashkëshortja, 52 mijë euro

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Kujt ja dha Lulzim Basha filmimet për masakrën në Krushë dhe si hyri në politikë me një milionë euro pasuri?”

 1. Rule of law says:

  shiheni sa do te reagoje media e pavarur ne tirane e me gjere…edhe nje pordhe po te beje Rama, djali apo vellai i tij do cohen dhe do analizojne detajet korruptive te pordhes dhe kush e ka opaguar qe ta beje ate pordhe…ky pordhaci shalngjitur eshte tradhtar dhe vrases dhe ka fytyre e del e thote jam kryeministri i ardhsem i shqiperise… o tempora o mores

  1. Komentuesi says:

   Dihet dhe eshte e qaretse si do pergigjet ketyre pyetjeve Bahsha.Une po pergjigjem sikur jam Basha.
   Pyetje pare-Nuk ka patur farepergjime dhe nuk kame pse t’ja jap te tjereve kaseten,kur ajo nuk ka ekzistuar.
   Pyetja e dyte- Nuk kame permendur ne publike nje gje qe nuk ekziston.
   Pyetja e trete-Nuk kame pse te pergjigjem per perfitime finaciare,nga ato pergjime qe nuk kane ekzistuar.
   Pra afersisht keshtu mund te pergjigjet Basha dhe nuk ka prokuror apo hetues qe t’a akuzoi Bashen kur nuk kane prova.Basha do dalin i paster dhe do akuzoj per akuza te rreme.
   Kurse per pasurine marramendese qe ai ka vene,eshte tjeter pune dhe ketu ka te drejte prokuroria te hetoi.Nga nje kamarrier,perkthyes te vere gjithe kete pasuri.Kjo ha diskutim.

  2. ben says:

   Mbasi e lexon kete gjene 1 njeri normal fillon e mendon dhe ben ca pyetje ????????
   1) Ky tipi qe kishte filmimet si mund tja japi nje perkthyesi qe nuk e njef njeri ( Lulzim Bashen atehere nuk e njifte njeri nuk ishte askush) ne kohen e luftes se kosoves si ne shqiperi edhe ne kosove kishte me qindra cuna te rinj qe punonin si perkthyes.
   2 ) ky tipi qe kishte filmimet I bie qe te ishte nje njeri shume I rendesishem nuk I shkoi mendja te bente 1 kopje ose shume kopje?????
   3) pse nuk ja dha filmimet UCK psh??????
   4) pse ky tipi me emer dhe mbiemer duhej te priste qe te kalonin 20 e ca vjet dhe pastaj te kujtohej vetem kur duhej rilindjes?????
   5) dhe me e rendesishmja a kishte ndonje deshmintar tjeter kur ja dha filmimet Lulzim Bashes????? Ne cfare vendi ja ka dhene?????
   Mero
   Mbasi erdhi ky Palmeri ne Tirane si me magji propaganda rilindase ndaloi me buton sulmet ndaj PD dhe Lulzim Bashes per ate punen e lobimit rus.
   Mero ti nese je burre dhe ta mban bej ndonje artikull per financimet ruse te PD??????
   Jam I sigurt qe nuk do ta besh
   Por edhe nese e ben une ve bast publik se ambasada amerikane do te heqi publikisht vizen.
   Rilindja
   Me fake news qe njeri I dha bomben atomike lulzim bashes dhe ky e shiti, nuk keni gje ne vije jo.
   Bile kam pershtypjen nese PD para dy javesh ishte ngritur 10% po te behet sot e sigurt qe eshte ritur dhe 5% te tjera.
   Vetem njerezit e pashprese dhe te kapur diku keq mund te bejne gjera te tilla qesharake!!!!!!

   1. Shqiptare says:

    Fake news me i madh eshte se Lulzim Basha kish fituar me djerse 1milioneuro ne2004kur u fut ne politik dhe qe ESHTE KRYETAR I VERTET I PD!

   2. cccp says:

    O ben idioti; po ti je idiot dhe nuk ke mendje te besh keto supozime; je kryeidiot sepse nje njeri normal do thoshte – te presim reagimet dhe pastaj te flasim.

   3. ben says:

    ben-fake ben, po perpiqem ti pergjigjem aresyetimeve tuaja dhe tu tregoj se perse ato jane te gabuara:
    1) une besoj se nje shqiptar qe takon nje grup hetuesish te huaj, te shoqeruar prej nje bashkatdhetar qe punon me to, pra eshte pjese e grupit hetimor duhet te koknsiderohet si me I besueshem se sa te huajte. Edhe une do ja jepja atij nje filmim te tille, duke menduar se ai si shqiptar do te beje punen e hetuesit shume me mire se sa nje i huaj qe vjen ne nje zone lufte duke qene i paguar.
    2) te bente nje kopje, mund te ishte nje ise shume e mire, por ajo kerkonte te pakten nje kompjuter qe te kishte softwaret e duhura. Nje kamera edhe mund ta gjesh, por nje kompjuter, apo desktop, sic quhen ndryshe, eshte shume me e veshtire ne situate lufte. Nuk dihen se cilat ishin mundesite e atij qe ka bere vidjon, prandaj me mire te mos spekullojme se cfare mundej dhe cfare nuk mundej ai qe ka bere vidjon.
    3) personi ne fjale ishte pjestar i UCK-se.
    4) pyetje shume e drejte, por pergjigjen mund ta jap veteme ai zoteria. Perseri, ky lajm u dha sot ne mediat qe njohim, por nuk e dime ne se eshte dhene me pare ne media te tjera brenda e jashtem vendit.
    5) perseri nje pyetje e drejte, por perseri vec ai person mund ti pergjigjet. Cdo mendim tjeter do ishte spekullim dhe personalisht nuk do desheroja te spekulloja sic keni bere juve.
    S’ka lidhje ardhja e Palmerit ne Tirane me kete ngjarje; vazhdoni te spekulloni pa asnje prove.
    Sa per financimet ruse, nuk besoj se Mero do hezitonte po te kishte qofte edhe nje fakt te vetem, por keto jane gjera qe duhen dokumentuar, para se te flasesh qesim, ashtu si po beni juve.
    Njetjeter “fake news” eshte kur thoni se aprovimi per PD-ne eshte rritur me 10%. Ne fakt, duhet thene se numrat e PD-se dhe LSI-se jane ne nivelit historikisht me te ultat dhe po vazhdoi keshtu, do mbesi pa perkrahes, me perjashtim te bandes se perhershme te krimineleve dhe kontrabandisteve qe jane dhe do jene pro saj. Njerezit jane te lodhur nga pelivanlleqet e Saliut me Lulin dhe duan qetesi. E gjithe kjo zhurme qe behet eshte per te justifikuar humbjen e rradhes te PD-se e LSI-se si dhe frika nga vetingu. Te tjerat jane vec lloqe.

 2. Free says:

  Klysh serbi ka qene qe ne fillim kur i shkonte pas bythe Rrugoves ne Holande.

  1. Endri says:

   Rama ❤️ Vuqiq

 3. ts says:

  A doni ma per “Belulin” ? Shkoni ti hani m….n tani si perher ! Shkoini mbrapa tani me protestat qe usheheq e ferkoini k…t !

 4. skrapari says:

  ja pra pse Lulzim Basha qane hallin e popullit. Ja cili nuk ha dote kafshaten e gojes. Paska 3-4 shtepi ,pse nuk e fal nje ? Ja dhe une i pasuari nga Hasi, me nje shtepi qe c’bie jashte bie dhe brenda. Ama fotografine e Saliut dhe Lulit i kam varur ne shtyllen e ngulur ne mes te shtepise qe mos te bier. Me rente pika mua qe une rroj si kont e Luli me vuan…..

 5. pensionisti says:

  Per filmimiet mos beni llap-llap neper televizione,por faktet qe kini i coni ne prokurorine e Shqiperise dhe Kosoves.Pse jo dhe ne Strazburg.

  1. Grigor says:

   Shoku pensionist,
   Ke ngaterruar gazetaret me prokuroret.
   Pastaj, qe te behet ajo qe thua ti, duhen prova konkrete. He per he, kemi verem nje deshmi me fjale.
   Eshte fjala e ketij personit, kunder fjales se Bashes. Nuk peshon shume ne gjyq.
   Jo ta dhashe, Jo s’ma dhe. Se keshtu me fjale, me ke edhe ti mua nja 100 mije euro borxh.
   Prandaj duhen bere hetime nga organet perkatese, sepse gazetaret shkojne deri ne nje fare vendi dge ngecin – ose nuk te le ligji, ose rrezikon te lesh koken.
   Keshtu qe nga tekefoni duke bere komente, ne e kemi futur nja 20 here ne burg Saliun, por kush ka bythe t’i hedhe prangat dhe ta denoje ne gjyq?
   Ja per shembull, ti ke bythe ta bësh?
   Nqs ke, dil e beje. Nqs nuk ke, atehere rri urte e mos u jep mend te tjereve, sepse mend kane vete ata. Bythe nuk kane.

 6. eli-tiv says:

  ..mos prisni pergjigje nga luli..qofte edhe genjeshtera..duhet ta detyrojne ..

 7. Elidoni says:

  Ky kurva vodhi leker e VEFA-s….si qysh le ta hetoje Andi Kadriu, apo Kadri Lubonja, apo ndonje nga Kadrinjte e tjere….

 8. Zigur Qarri says:

  Milaim Bellanica akuzon Lulëzim Bashën dhe mikun e Edvin Ramës,Dashamir Pezën,si fajtorët e vetëm të zhdukjes së këtyre filmimeve.
  “Lulëzim Basha dhe Dashamir Peza kanë keqpërdorur të dhënat që i ka dhënë BBC për mua që kanë qenë të detyruar të japin shpjegime,
  i kanë marrë për veti, kane marrë kontratat dhe nënshkrimet dhe kane përfituar në krah temin,”thotë Milaim Bellanica.
  Kjo pune zgjidhet shume shpejt, Berisha duhet te pyesi Lulëzim Bashën,Rama Dashamir Pezën,Shteti Tribunalin e Hagës dhe BBC.
  Do te harrohet skandali ne ajerportin e Rinasit nga kjo zhurme,ku mbrapa qendron Rama dhe M.B. Aleksander Lleshi ?
  Po protestat do te ndalin?Mbasi e futet ne burg Ilir Meten dhe Berishen,tani do te fusni edhe Bashen!
  Protestat nuk ndalin,shancet e Shqiperise per fillimin e negociateve me BE jan te vogla,pikerisht sepse te gjitha energjite
  perdoren ne sensin negativ,ne funksion te pushttetareve dhe zagareve te tyre.Ne te gjithe keto akuza(por kurre padi),ne te gjitha
  keto lloqe dhe nxitje,natyrisht dale nga guzhina e propagandes”rilindase”,e humbur mbetet Shqiperia.Aq shume ka vjedhur Rama,
  sa nuk eshte ne gjendje te denoi Berishen?!Nje milion vota te shqiptareve per te shporrur Berishen,por per çudi ai eshte aty,
  e sfidon Ramen ne rruge dhe Parlament,per korrupsion,per perdorues droge dhe te pamoralshem!!!Dhe Rama hesht,dhe Rama
  nuk ngre asnje padi ndaj tij,por mbi 20 padi ndaj Salianjit!Mashtrim,hipokrizi.A ka shqiptare normal qe ti besoje më Rames
  dhe bandes korruptruar te”rilindjes”?

  1. am says:

   Te paska ngref keq luli me doktorrin. Akuza e ketij tipit eshte me emer mbiemer lulzim basha ka pervetsuar kaseten dhe nuk i ka thene cfare eshte bere me te. Problemi eshte qe ska akuze te mbaje ne prokurori sepse ky ja ka dhene me duart e veta. Akuza eshte morale o rob sepse mblidhen fakte per krime lufte . Fale edhe punes se lulit po dalin shqiptaret si agresore dhe serbet si viktima. Kuptohet qe luli si artist qe eshte kontibuon po spunon dot i vetem sepse ka nevoje per mbeshtetes €€

 9. Kaonia says:

  A tu qifshin ropt o lulush kurva qe i ke vene leket mbi gjakun e shqipetareve.

 10. Sqepari says:

  Lavdi VEFA, Rrofte e qofte ne mote miqesia shqiptaro – jugosllave (alias serbe). Poshte kamunizmi!

 11. Gjon says:

  Ceshtja e demokracise, krimit e korrupsionit ne Shqiperi prevalon mbi cdo lloj emri sado publik te jete qofte dhe i Lulit a Dash Pezes. Rinasi kryeveper e krimit jo vetem ordiner dhe kercenimi se nuk do kete vote te lire e sovranitet te popullit ne kete vend jane kryetemat. Pas 20 vitesh kujtohet per videon ky babalja apo fredi? Cbehet keshtu more njerez!

 12. Koli says:

  Lulzim Basha ka studiuar(nuk e ka mbaruar shkollen)ne Hollande.Ne Hollande gjendet diaspora serbe.Profesore te unuversitetit rezultojne te lidhur me ish-Udb-ne.Atje Basha eshte rekrutuar nga sherbimet serbe.Salih “Bisturia” po plakej dhe lindi nevoja e zevendesimit me nje agjent te ri.Dhe u organizua ngjitja e tij ne Pd.Ta gezoni Bashen o bythqirat e Pd-se.

 13. Komentuesi says:

  Dihet dhe eshte e qaretse si do pergigjet ketyre pyetjeve Bahsha.Une po pergjigjem sikur jam Basha.
  Pyetje pare-Nuk ka patur farepergjime dhe nuk kame pse t’ja jap te tjereve kaseten,kur ajo nuk ka ekzistuar.
  Pyetja e dyte- Nuk kame permendur ne publike nje gje qe nuk ekziston.
  Pyetja e trete-Nuk kame pse te pergjigjem per perfitime finaciare,nga ato pergjime qe nuk kane ekzistuar.
  Pra afersisht keshtu mund te pergjigjet Basha dhe nuk ka prokuror apo hetues qe t’a akuzoi Bashen kur nuk kane prova.Basha do dalin i paster dhe do akuzoj per akuza te rreme.
  Kurse per pasurine marramendese qe ai ka vene,eshte tjeter pune dhe ketu ka te drejte prokuroria te hetoi.Nga nje kamarrier,perkthyes te vere gjithe kete pasuri.Kjo ha diskutim.

 14. Durimi says:

  O zihur, ben ndonje gojore sa te jashteqitet Rama, pastaj shko per nonsum o mavri.

 15. 666 says:

  He mo ju te P.D se Luli qe ju qane hallin te varferve para jush perdite ne televizore a shikoni çfare pasurie marramendse ka pse nuk ndihmon ndonje te varfer qe i ka per zemer . Pra shikojeni kete pune se ky eshte hajdut vrases kriminel antishqiptare si kendej dhe andej kufiri . Ka ka shku ky vetem krime ka lene prandaj vazhdoni e shkojini mbrapa per ato pak lek te qelbura qe ju jep se pastaj po vazhduat e ti shkoni perseri mbrapa tij atehere paçi vehten ne qafe se nuk do kete ilaç tju pastroje kaq pare te pista ka ai pra kaq pis eshte Luli me babajn e tij politik .

 16. Leon Rrapini says:

  Nuk luftohet kurren e kurres korrupsioni I nje krypushtetari e kryepartiaku i nje shumice .,me anen e nje ish shumices te qelbur nga korrupsioni dhe me kryetarin e ndyre qe pallet per marrjen e shtetit.

 17. Ergys says:

  Ne Holland eshte nje grup me rrenje te thella te ish-Udb.Eshte pothuajse si diaspora jone ne Usa.Ata kane rekrutuar ne Hollande profesioniste si profesora universiteti dhe politikane.Nuk eshte e cuditshme qe mund te kene rekrutuar dhe Bashen qe nga hici erdhi ne krye te Pd.Shume kriminele serbe te akuzuar per krime lufte ne lufterat e ballkanit jane larguar nepermjet Hollandes ne Australi,Afriken e Jugut dhe Zelanden e Re.Lulzim Basha ka shume gjera te pasqaruara se kush eshte ai ne te vertete.Ka ardhur koha qe sherbimet tona sekrete dhe gjykatat e reja qe po ngrihen ta berifikojne dhe sqarojne figuren e tij misterioze.

 18. uji says:

  Ne Amerike te punosh 4 breza dhe nuk kursen lesh, nderkohe ky sumci thote se ka bere me pune te “ndershme” 1 million euro ne Kosove. Imagjinoni cka kositur ky shalqiri pas hyrjes ne politike per te “miren” e Atdheut.

 19. Kosta says:

  Vertete se ne Hollande disa deputete kane kerkuar qe Shqiperise ti kthehet regjimi i vizave,se shqiptaret sipas tyre merren me droge.Me droge merren dhe shtetas gjermane hollandeze italiane greke angleze etj etj.Keshtu qe i bie dhe ketyre shteteve td vendosen vizat.Atehere qenka e vertete kjo qe thone komentuesite mesiperm qe diaspora serbe ne Hollande qenka si ne shtepi te vet.Dhe Basha nga Hollanda na erdhi si zabit.

 20. Johani says:

  Po mjafton qe shqiptaret vetem ta kujtojne se sali berisha dhe lul basha kishin kshilltar special per siguri kombetare serbin fazlliq i akuzuar per krime lufte kunder boshnjakeve ne bosne dhe mjafton ta kuptojne se ku kane perfunduar ato filmime dhe shume te tjera,e ai qe e mendon bashen per shqiptar dhe qe ia do te miren shqiperise per mua nuk eshte gje tjeter pos nje fazlliq i dyte ose nga ata qe deri para 20 vitesh ne kosove ishin ministra te millosheviqit apo UDB-sh apo pro grek e drogerash nga lazarati,vetem kjo kategori njerezish qe eshte turp te quhen shqiptar i shkojne bashes pas,a se harrova edhe vrasesit e Haklajve te gerdecit e te 21 janarit,prandaj putini me klysht e tij e financon PD-n dhe ka protesta ne te njejten dite e te njeten ore ne tirane,serbi e podgorice,ne tirane dihet kriminelet,lazarati e pronaret e kazinove,ne serbi bashpartiaket e bashes qe kane kryer maskarat ne Krushe e gjithandej ne kosove kurse ne podgorice kundershtaret e pavaresise se malit te zi dhe te kosoves,e ata dihet se kush jane,partit proserbe,ai qe dyshon ne keto pra ose eshte proserb ose progrek ose i zhytur ne krim ose i ka qe te tria bashke.

 21. US says:

  E megjithatë,
  Fakti që është teveqel dhe vegël,
  Fakti që është një milioner nga hiçi,
  Fakti që ka shitur e blerë dhe ka bërë intriga me gjakun e shqiptarëve, sipas atij që e paguante më mirë,
  Fakti që ka vjedhur e vrarë në qeverinë e Sali Berishës,
  Fakti që është gënjeshtar ordiner,
  Fakti që është komplet karagjoz, irritues, tekanjoz dhe kukull seksuale e Sali Berishës,
  Fakti që për diplomatët perëndimorë shihet i “Kostumi Bosh”
  Nuk e ka ndaluar të përfaqësojë opozitën dhe PDnë. Çfarëdo idioti t’ju kishte sajuar Saliu demokratikasve të tij dhe jo vetëm atyre, të gjithë do t’a duartrokisnin fort, që nga ujku i Cërrikut e deri tek Fatos Lubonja, që e sheh si shpresë.
  Atëherë, a është faji i Lulzim Bashës, apo i një populli si ne?!

 22. BALLISTI says:

  TE GJITHE JU QE KENI SHKRUAR KOMENTE KUNDER BASHES -JA RROFSHI TARAVOLET BASHES ME GJITHE TRAPIN E PRAPANICES— KETE RRENE E KAN POROSITUR RAMA+HASHA KUNDER DEMOKRATVE NGASE ATA BASHK JAN PER CUNGIMIN E TERITORIT TONE SHQIPTAR DHE JAN PRO LINDJES E KUNDER PERENDIMIT KJO ESHTE MBASE E SIGURT -KETA DY JANE PASARDHES TE ESAT PASHE TOPTANIT E QE NUK ESHTE RASTESI QE MARVESHJA 13 PIKSHE ME SERBIN U NENSHKRUA MU NE NISH NGA RAMA E QE NE TE NJEJTIN QYTET PAT NENSHKRUAR EDHE ESATI = KJO ESHTE OSE KTHIM MBRAPA NE DIKTATUR OSE TE VAZHDOJM ME TEJ NE DEMOKRACI -TANI JU ZGJIDHNI E PAQIT VEHTEN NQAFE -A UNE THEM KTHIM MBRAPA NUK KA !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *