Nikoll Lesi, letër Sandër Lleshajt: Thirri mendjes se je dhe katolik dhe shkon edhe në kishë. Pse nuk më more në telefon të shtunën?

Nga Nikoll Lesi

Sandër Lleshi është një ish-gjeneral ushtarak, mirditor nga origjina. Ata që e njohin, flasin për një njeri korrekt, i pakorruptuar dhe besimtar në Kishë.

Por duke parë këto javë, kur nën drejtimin e tij hidhet gaz lotsjellës, helmues, mbi njerëzit që protestojnë, ku ka ka gra, fëmijë, madje edhe gra shtatzëna, të ndryshohet përceptimi për të, siç mundohen ta përshkruajnë disa kolegë gazetarë katolikë, si Agron Gjekmarkaj etj.

Sandri mund të jetë skrupuloz si një ish-ushtarak që është edukuar ndër dekada në “luftë me armikun”, por ai duhet të kuptojë se protesta mbetet një e drejtë njerëzore e gjithsecilit, madje ndonjëherë edhe duke e kaluar cakun e ligjit, kur shpirti të vjen në majë të hundës nga varfëria apo nga padrejtësitë e pushtetit të radhës.

Ende kam disi bindjen, personale, se Sandër Lleshi duhet të jetë akoma ai që më ka përshkruar me nota idilike, Agron Gjekmarkaj, kur nuk po e mbështesja në fillim në kohën e dekretit të presidentit Meta. Asokohe u ndjeva keq prej përshkrimit të gazetarit të njohur, Gjekmarkaj dhe ndryshova qëndrim.

Por kur shoh gazin helmues që hidhet nga policia e garda, dhe gaz helmues, pasi kam plot oficerë miq ndër radhët e policisë, të cilët me thonë nën zë se “është jashtë normales nga ai që përdoret jashtë shtetit, është gaz shumë i rrezikshëm”. Fill pas kësaj, që ma pohojnë oficerë të lartë, fillon e më ndryshon mendimi që ma nguliti Agron Gjekmarkaj për Sandër Lleshin.

Nëse beson në Zot, ky njeri me emrin Sandër Lleshi, duhet të ndalojë urgjent përdorimin e gazit helmues, duhet të ndëshkojë ata që e kanë përzier me lendë kimike helmuese jashtë çdo norme botërore si dhe t’i thotë kryeministrit: Ndal, Beg se ka hendek! T’i thotë t’i thërrasim arsyes pasi nuk mbahet pushteti me dhunë e gaz!

Edhe një gjë, Sandër!

Për hir të detyrës tënde si ministër, për hir të Besimit në Zot (nëse e ke akoma), në emër të çlirimit të ndërgjegjes, por mundet edhe si katolik (po ka mbetur ndonjë gjë te ti si katolik) duhej të më telefonoje pas incidentit të dhunshëm të policisë me mua ditën e shtunë, ku tashmë dihet se nuk kisha asnjë faj.

Thjesht me njohën si Nikoll Lesi, si njeri antiregjim. Unë nuk kam thënë dhe as nuk e them, me bindje, se policët kishin urdhër nga Ju apo zoti kryeministër, por është fryma nga lart që zbret te militantët, ndër radhët e policisë, e që bën të keqen e madhe të konfliktit të pushtetit me median e lirë.

Fryma antimedia, e kryeministrit, mbetet më e rrezikshme se sa po të ishte dhënë urdhri direkt se “goditeni Nikoll Lesin!”.

E fundit, Sandër Lleshi!

Jeta vazhdon me ty apo pa ty, ministër. Me mua apo pa mua në këtë jetë. Por duhet të mos harrosh se kryeministri të përdor dhe të hedh. Kur të mblidhet laku, që do të mblidhet, atëherë ai do të drejtojë gishtin: Sandër Lleshi ishte ministër, ai e bëri, ai të arrestohet!

Ndaj ato flokë të bardha, mos i lër të t’i nxijnë!

REMOTE_ADDR:[]

37 komente në “Nikoll Lesi, letër Sandër Lleshajt: Thirri mendjes se je dhe katolik dhe shkon edhe në kishë. Pse nuk më more në telefon të shtunën?”

 1. kasemi says:

  Si ka mundesi qe ministri nuk merr ne telefon kete qelbesire te likes e mones dhe kujtdo qe i jep ca para per te mbajtur vehten dhe gazeten qe e ka bere leter higjenike? Si mund te shpjegohet kjo???

  1. tepelena king says:

   Ik mor qen i zgjebosur! Ai gjeneral eshte jo Sander Lleshaj, por Sander Drita sepse vepron ne drite te diellit dhe pa iu dridhur qerpiku ne mbrojtje te lirise e te pavaresise se shtetit shqiptar, duke mbrojtur njekohesisht policine e shtetit e po ne te njejten kohe duke mbrojtur edhe protestuesit plehera qe te mos bien pre e makinacioneve politike te Saliut dhe te Bashes e qe i kane duart e lyera me gjak njerezish.

   Saliu ka treguar vazhdimisht se protestuesit me aktive i perdor si “grupe zjarri”. Keta fatkeqe mendojne se kur te hipi ne fron Saliu do t’i shperbleje mire, por harrojne se shpeshhere mbeten viktima te ketyre makinacioneve te qelbta te Sali Mut Berishes! Te paret qe e pesojne jane pikerisht keta qe hedhin shashka e kapsolla por kujt t’i thuash. Se mos marrin vesh! Jane idiote me brire!
   Pyesni Izetin se ai iu tregon.

 2. Vito & Niko Mashtruesi says:

  Nikolla qe e filmun duke i fut durt njanes ne banjo.

  1. palla says:

   Ckaf po don me than ky Nikoll Leshi bre burra. Ky tash asht kthye nja zagar i Ilir Florinit. Edhe kat njeri e ka mallkue zoti.

   1. Erion says:

    Nikoll Lesi pall kari,hund derr e surrat fshatari.(Te na falin banoret e fshatit).

  2. Bureto says:

   Ç’është ky idiot! Si ka mundësi të guxojë t’i kërkojë ministrit të një shteti laik, të pozicionohet si katolik, sikur të ishte prift. Po sikur një tjetër të ngrihet e të kërkojë sjellje islame apo ortodokse gjithashtu, nga një ministër tjetër? A nuk janë këto thirrje të këtij idioti, apo të ndonjë tjetri, thirrje antikushtetuese? Dikush, nga institucionet përgjegjëse kushtetuese, duke filluar nga presidenti, zëdhënës i të cilit është rrjeshtuar së fundmi Nikoll Lehsi, duhet t’ua bëjë me dije këto lajthitje këtij veshgjati, që ka 25 vjet që vetëm të keqes i ka mëshuar dhe jo për hir të informimit publik, por për para. Por mesa duket ai njeh vetëm dajakun. I friget vetëm ndonjë shtetari të tipit Berishë, që jo vetm e ka rrahur, për i ka vënë dhe flakën biznesit të tij dhe mu për këtë, ky jo vetëm që i hëngri munë, por u kthye dhe i lëpiu bythën atij. Maskara njeri. Ç’t’i thuash më tepër, edhe ose do t’i meritonte.

  3. besimi says:

   PO mire mor pleh! Po ti si katolik qe na qenke, pse nuk i ben thirrje protestuesve qe te mos ushtrojne dhune ne Tirane por te tregon paqesore??? Se shteti nuk rrezohet me dhune? Keto nuk i di ti eeee?!!!

 3. Kasem gahinji says:

  Po pse?kush je ti?aq me teper permend kishen.mos je prift dhe zoti lleshaj nuk ka ardhe per rrefim?jo.je nje copr gomar qe edhe pse shiesh ne hu ,i shkon parase mbrapa.ky tip i korruptuar nuk i duhet lleshajt,por sali dajakut.kerko saliun ne telefon.ai te vjen hakut,o qen i rrahur.

 4. Haku says:

  Sa rendesi i jep vetes mor aman. Kur don te besh dhe protagonistin.. po kush te njeh ty, dhe ata qe te njohin e dijn se cfar lloj kafshe je. Je i pagdhendur, tipik bole. V.k

 5. hahahaha je dhe katolik e shkon ne kishe, pa cfar mentalitetit kane kta zgjebsa ma mire ti kishe thane troc je bythqim qe shkon te pedofili ahahhahaha

 6. Emigrant says:

  Nikoll Lesi ke te drejten si gazetar te thuashe te shkruash idete e tua si te kesh qef. Por nqs vazhdon te jesh akoma me partite PS-PS-LSI kushdo qe te jete mos i thuaj vehtes gazetar por sahanlepires. Kij te pakten minimumion e dinjitetit si “gazetar”(e ve ne thonjza se as emrin e gazetarit nuk e meriton) te shkruash dicka dinjitoze per professionin tend dhe jo te lepish bythen e partive ne rastin tend te Bashes apo Berishes. Mjaft se eshte turp i madh. Kushdo gazetar qofte i majte apo i djathte si puna juaj eshte nje TURP IMADH PER PRFESIONIN TUAJ, nje degjenerim i gazetarit. Nqs e beni per 5 lek atehere ndrroni profession. Me mire te jetosh me pak lek dhe me dinjitet se sa si servile te PD apo PS APO LISI.
  I lutem gazetes ta botoje komentin

 7. Flutura says:

  C’ do me thene katolik?
  Shteti nuk drejtohet me fe e nder, po me rregulla e ligje. Po na cudisni.

  1. x says:

   Katolik psh eshte Nikolla. SHIH E SHKRUAJ. Me nje fjale nje fuqi madhore e ndihmon Nikollen te rjepe te tjeret e ai behet miljarder.
   Nuk e di a kane qene katolik ato qe kane filluar luftrat qe nga kryqezatat e deri ne luften e dyte boterore.
   Nese jo, athere sipas Nikolles ne duhet ta heqim laicitetin e shtetit nga Kushtetuta.
   NUK E KUPTOJ PERSE KRUHET NE VEND TE KEQ DITEN PER DIELL.

 8. Korrekt says:

  Perse duhet te te telefonij ministri? Cfare keni me shume se nje qytetar I thjeshte ju zoteri? Po komentoj se qellova rastesisht prezent ne incidentin ne fjale dhe jam faji ishte totalisht juaji. Ju nuk ju bindet policit rrugor qe ju thoshte se rruga ku donit te hynit ishte e bllokuar, por ju donit te hynit me force. Madje I ofenduat policet e shqiponjes qe dhe ata ishin ratesisht me semafor.

 9. LONI says:

  IK MORE IDIOT , MALOK I CMENDUR. TI JE NJE DALLKAUK I NDYRE DHE TURP QE E QUAN VEHTEN GAZETAR. JA RRUAJTE BYTHEN EDI RAMES , JA HENGRE ATE O BASHIST I NDYRE . SA MIRE TA PASKA BERE ATEHERE SALI QENI SE DHE TI QEN JE . IK MORE PIRDHU DHE I RRUAJ TRAPIN KRYEMINISTRIT TONE TE NDERUAR . TI JE GAZETARI ME ANTI GAZETAR , SEPSE RRACA JOTE NUK NDRYSHON KURRE .

 10. katoliku says:

  Lereni te shkretin se e ka jete te dyte pas zjarrit qe i vuri berisha. E po pa pasoja nuk mund te dilte , ka nje shkarje te mendjes , por i falet , gezon qe u kthye ne jete.

 11. Saliu te mori ne telefon kur te dogji red.
  Ah te kishte djeg edhr ty ,do ishim rahat.

 12. todi says:

  o plehre Nikoll leshi a i pe ata rrugecerit e pd = lsi qe i ghuanin policise ? Pse nuk thua nje fjale o plehre…………he derr o derrrrrr

  1. katoliku says:

   Nikoll Lehsi je dhe zagar dhe maskara ,ndoshta ne kete lloj te duket vetja i vcante ,dikur dhe Sali Berisha te ka quajtur nikoll LEHSI. ndersa per ti dhene keshilla Gjeneral Sandrit je piciruk,qe nuk ke mundesi te rritesh me shume po kenaqu me ato para qe tejapin dhe vazhdo te shkruash pacavure,Po i ben pyetje vetes kur mer guximin ti kundervihesh SHBA,GJERMANISE,AUSTRISE etj ,besoj si gazetar i”madh” qe je ,ke dhe keshillat e Prof Gjekmarkaj i degjove deklaraten e Palmert?

 13. Xhaa Suloja says:

  Z. Nikolle ashtu eshte protestat paqesore shquhen nga distancimi i dhunes dhe perdhosjes se institucioneve . Por keto protesta qe organizohen nga krahu i partive qe u bejne thirrje protestuesve per dhune nuk jane paqesore por shkaterruese te sistemit te demokracise, te prones dhe hedhje balte te piste imaxhit te vendit . Z. Lesi nese protestat e bera, ju i quani paqesore je i lutur te na thuash nese nuk do ishte policia dhe mjetet mbrojtse ku do kishte perfunduar protesta? Ti je i sigurte se ata sipas urdherave tuaja, do te hynin brenda ne kryeministri, ne parlamet dhe do ti vinin zjarrin. atehere kush do pergjigjesh? Se par ky katoliku jot qe zotronte nuk e dashke, mbasi ai nuk do merrte masa etj per te mos u zgjatur. Te gjithe e dime se si ju dhe ata qe ju i lepiheni kete kerkoni. Qe te mos kete polici dhe as mjete mbrojtese dhe te turreni si ujqer per te shqyer Shqiperine. Por kjo qe ju po punoni nate e dite nuk ka shanse qe te realizohet, pikerisht se ne krye te mbrojtjes se Shqiperise eshte ky gjenerali juaj, pak rendesi ka se kujt besimi fetar i takon. Fete tek ne jane shpirterore kurse ruajtja, mbrojtja dhe zhvillimi i vendit jane primare, por me sa duket jo per ju. ju deshironi zjarr e flake ashtu si dikur qe nje medie u shkermoq. Nuk e di nese ju kujtohet.
  Xha Suloja

 14. Vertete ky Nikolla i Leshit kenka një koqe gomari.Tashti po e njoh mire megjithsecdhenjat i ka dhanë me kohe kur u ba urë e Sali Kriminelit qe desh e dogji në redaksinë e gazeyes Koha Jonë.Ky na hoqet si gazetar por një interesaxhi e karrikaxhi i thekun, luan rolin e diversionistit me polic e oficer policie dhe rren sa ka ktyet se i paska edhe miq e ju ankonkan Nikolles.Hajde loqe hajde.Po si nuk zure mend një here duke u mbeshtetur tek kriminelët e ketij vendi vetem për një copë karrige?Tashti të ka mbete vetem me shkua atje në Manati e me mbajtë një tufe dhi se jua sheh hajrin ma shumë dhe je ma i respektuar.

 15. Lezhjoni Fort Shum says:

  Nikoll Leshi…shtit eshte Laik edhe smerret me punet e besimit kshqu besimin mbaje afer per vete apo harrove ate videon qe te beri Berisha ne banjo. Te shkuara te harruara po jo aq kollaj. Dhe se dyti ti ske asnje te drejte me shume se cdo qytetar qe te marresh drejtor a ministra ne telefon kur ben shkele. Ndyrsirave si ty i vinte hakut Enveri, ne spac me hu n’byth

 16. Likja says:

  Nje zagar i Ilir ndyresires ka goje t’i beje morel Sander Lleshit.

 17. fariu says:

  O Nikoll Lehsi, akoma se ke marre vesh perse nuk te mori ne telefon te shtunen?
  T´a them une: Sepse ti je shume skile e me ment aq sa peshqit e kanalit te Manatise.

 18. Monitor says:

  Edhe ky burre i kec eshte barre per Shqiperine dhe katolicizmin!
  S’ka ģje ne dore, po ky tip mendjelehte, do ti kish bere namin Shqiptareve! Ska turp , i kerkon telefon ministrit te gjithe shqiptareve, ne emer te katolizmit?!
  S’ka prokuror te pavarur qe ti fus nje padi ne gjykate per ndarje, diskriminim dhe nxitje te urrejtjes fetare!
  Cojani kete mesazh heretik Papes! Dhe te shohim…

 19. Kolona says:

  Ti shkruash letër ministrit në këtë mënyrë është si të vesh të qahesh atje ku nuk të dëgjojnë. Ti besh presion një ministri aqe më pak është e pa moralshme po ke moral Ti o lesh morali largohet nga ty me vite drite. Ti je një pellg në mocalishten e anti shqiptareve qe së shpejti do të thaje koha. JE VEÇ NJË PLERE.

 20. Himara says:

  Nikoll,
  Paske ngelur keq per para prandaj je bere lavire e Mones, ose ta ka zene koken ne cark Likja si Yllit.

  Cfare duhet te beje policia kur drejt saj hidhen mjete djegese, plasese etj.? T`i falenderoje sulmuesit e pararojes se Lulit dhe Mones?
  Apo t`i thote bujrum hyni ne parlament apo K/ ministri?

  Policia nuk eshte as e Rames, as e Sandrit (jo e frangajt) por eshte e shtetit dhe ka per detyre kushtetuese te mbroje institucionet te cilat nuk jane po ashtu as te Rames apo te Sandrit .
  Sic nuk do te jene neser as e Bashes apo e Erionit ( Veliajt)…
  Nikoll!
  U bene 30 vjet nga rrezimi I shtetit diktatorial dhe ti vazhdon me alternativen antishtet. Sepse nuk e kupton dot c`do te thote shtet!
  Edhe kur frymezimi yt antishtet ka qene ne gjume ka qene per aresye se ke qene duke mjele pushtetin (jo shtetin se ate nuk e di ti cfare eshte).

  Kur lopa e pushtetit ka shteruar antishteti yt eshte zgjuar.
  Nuk eshte faji yt. Kaq di nga shteti dhe kaq ben…..

  Edhe une nuk jam dakord per shume gjera me Ramen, me shume bile dhe per te tjera gjera nga Luli, Mona, Ilri apo ti. Vecanerisht me arrogancen e tij dhe me faktin qe sfidat e qeverisjes dhe te PS i personalizon.

  Por demokracia dhe shteti i saj funksionojne ndryshe. Ne krye te kater vjeteve problemi zgjidhet me vote. Energjite qe po harxhon ti duke mbeshtetur antishtetin veri ne dobi te mbrojtjes se votes. Atehere une do te jem me ty.

  Ndryshe do te jemi ne tranzicion permanent (ose dhe revolucion permanent) sic po vazhdojme te jemi deri me sot.
  Tani edhe dicka per Qezarin qe ti japim ate qe eshte e tija!

  E mendoje ti Nikoll qe ata qe ishin para Rames ti dorezonin opozites gjysmen e qeverise dhe institucionet me kryesore me impact te mundshem ne zgjedhje?

  E pra ky arroganti e beri dhe nese Luli apo Mona qe pretendojne se u vodhen apo u blene votat duke pasur keto institucione nen drejtimin e tyre, do te thote se nuk meritojne te jene lider te nje opozite qe pretendon pushtetin!

  Thoni se doni nje qeveri tranzicioni pa Ramen. Pra nje qeveri mixe. Po mixe qeveria ishte dhe votat u vodhen apo u blene sipas jush. Pra meqe kjo qeveri do jete pa Ramen i bie qe votat i bleu Rama “in personam” me “parate e tija te droges”.

  Kush na garanton se nuk do ti bleje perseri pasi sipas jush ai i ka parate e droges….?

  Nikoll!
  Kur turma (e drejtuar sigurisht nga Rama) ne Janar te 2011 po terhiqej pas rremujes qe krijoji jashte gadhit te K/ ministrise, 4 njerz me duar ne xhepa u vrane dhe ty nuk te pame keshtu te revoltuar! (Sandri , ai frangaj, me keq genjeu me ane te TV se tij ).

  Turi Zh. dhe Adi K. kane te drejte te revoltohen se Rama nuk u dha te drejtonin TVSH, Sonila M., Tosi L., etj po ashtu kane te drejte se u hoqi “buken e gojes 10mije eurshe” duke demaskuar Beketin si mashtrues nderkombetar.
  Po ti Nikoll na thuaj cfare te hoqi nga goja Rama….?
  Reforma ne drejtesi Nikoll, aty fle lepuri!

 21. Jimi says:

  Lehes! Mbolle furtunen, do te korresh stuhine! Kete rradhe ka nje ndryshim, qe ate qe mbolle ti, duhet ta korresh vete dhe jo te tjeret! Ajo per te cilen ti ankohesh nuk eshte gje ! Dale se nuk ke pare gje akoma! Ti kujtoje se Stambolli do te digjej dhe ti do te kriheshe? Kete rradhe nese i fryni ketij zjarri, te paret qe do te digjen do te jeni skota juaj dhe jo mileti. Mjafte me me ju horra, qe tere jeten keni ngrohur duart ne zjarrin ku mileti digjej!

 22. Zgalem says:

  Ka kohe , qe Nikoll Lesi eshte shkeputur nga gazetaria eshte kthyer ne nje llafazan pa skrupull dhe pa piken e dinjitetit . Merrni guximin dhe humbni nje ore , per te lexuar fletushken etij , qe eshte ngritur ,pasi e shkrumbosi Saliu . Gazeta e sotme “Koha jone “ shtjellon vetem thash e theme , si kjo letra e sotme , qe “personaliteti “ Lesi i dergon Ministrit “Katolik “ .
  Qysh sot me kete leter , Nikoll Lesi nuk eshte me llafazan , se gazetar ka dekada , qe nuk eshte . Nga sot e tutje , Nikolli do te shugurohet prift . Zgalem

 23. Berti says:

  Paska pas te drejte Berisha qe ti q.u robt, te shkrumboi redaksine e ta ktheu ne hi dhe ty do te hiqte qafe por ti u fshehe e dergove shoferin ne redaksi te cilin e plasen brenda.
  Pas nja 3 muaj si shurraq qe je te pane ne aeroport duke i mbajtur valixhen Berishes.Tani i ben fresk Ilir floririt.E kupton çfare mut burri qe je ?

 24. 666 says:

  Ndigjo or ti Nikoll Leshi . E para . Ti si njerì qe hiqesh sikur din , a lejohen femijet ne protesta (pra ài prind qe ka marr femijen ne proteste duhet denuar ) . E dyta . Edhe ty po te qaka shume barku per te varfrit mos edhe ti je i varfer sa Luli qe mbron ti . E treta . Cfare do thuash qe je edhe katolik çfare do besh ti dallime fetare se tipi jot per ngatrresa eshte si ato fetare edhe veri-jug .E katerta- Mos keq informo publikun me dashje se nuk eshte gaz helmus por gaz lotsjellesh se po te ishte gaz helmues teçonte atje ku ke dal mor pleh . Po i ben edhe diversjon ,dashka me te marre leje ty me perdor gazin lotsjelles a po e sheh qe po po perdoret ne te gjithe boten ku edhe ato paskan harru me te marre leje ty .

 25. Daja says:

  Ky ka nevoje ta mare Sala ne telefon,jo Sandri

 26. Dema says:

  O Nikoll je nje xheloz qe nuk e ke shoqin se ti mendon qe je shum i rendesishem po jo zoteri kur ti hyn ne vende te gabuara je sikur nje qytetar tjeter ti nuk mund te kundershtojsh policin nga qe je gazetar ty te thot policija ktheu ti do kthehesh,ty askush nuk mund te shty ne qoftse je duke interpretuar detyren tende por ti si gazetar duhet ti dish rregullat,edhe ska te bej fare se ti je katolik apo musliman ai esht kryministri i te gjithve por ti je nje njeri qe don nxitesh fen ne ket mes,thirri mendjes e banu burr si themi ne malsoret

 27. te sheshi says:

  filluan dhe sulmet fetare qënka katolik por është shqiptar or nikoll leshi

 28. Gav(Z)eta Nikoha says:

  O nukoll, edhe ti nje limon i shtrydhur dhee akoma po te shtrydhin e ke kthyer gayeten ne zedhenese te PD dhe LSI, kjo gazete (gavete me mire ti thuash) eshte me shume se gav(z)eta e likes, i ke zevendesuar denjesisht ke humb pavaresine dhe je bere mashe e bashes dhe e munikes. Mos zer ne goje kishen se ska lidhje me kryerjen e detyres shteterore, ne se sulmon kuvendin ska plumba por ka gaz dhe uje, jo doni te vdese nje qe te shkateroni shtetin

 29. moni says:

  Heuuuu mer Nikolle, po sipas kesaj logjikes tende ca i bie te thuash per mafian italiane? Jo, se dhe ata katolike jane…………….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *