Aleatët e Lulzim Bashës: Nëse Rama bën zgjedhje pa ne, do ketë trazira dhe luftë. Nuk durojnë dot votuesit tanë

Aleatët e Partisë Demokratike paralajmërojnë trazira në zgjedhjet vendore, nëse nuk plotësohet kushti i vënë nga opozita, për zgjedhje të lira dhe qeveri tranzitore.

“Një pjesë e madhe e popullit shqiptar është përkrahëse e opozitës, kështu që nëse ajo nuk merr pjesë në zgjedhje, do të thotë që nuk shprehet vullneti i tyre.

Mund të ketë edhe trazira dhe konflikte që mund të vijnë duke u agravuar me afrimin e datës së zgjedhjeve dhe akoma më shumë ditën e zgjedhjeve”, thotë për A2 CNN, Agron Duka, kryetar i Partisë Agrare Ambientaliste.

Javën e ardhshme pritet që lideri i opozitës Lulzim Basha të nisë negociatat me partitë aleate për të dakordësuar marrëveshjen.

Kushti kryesor që aleatët kanë ndaj Bashës është ndryshimi i sistemit zgjedhor.

“Ndryshim të kodit zgjedhor, sepse po themi që të ndryshojmë sistemin politik, që ndryshon nga zgjedhjet. Dhe zgjedhjet varen nga sistemi zgjedhor”, thotë po për A2 CNN, Dashamir Shehi, kryetar i Lëvizjes për Zhvillimin Kombëtar.

“Ne kërkojmë një sistem tjetër zgjedhor, ku të ketë elementë “maxhoritar”, mund të jetë maxhoritar i pastër apo proporcional, ose mund të jetë proporcional, me korrektim kombëtar, por me lista të hapura”, shton zoti Duka.

Por, krahas ndryshimit të sistemit, platforma pritet të fokusohet edhe te drejtësia dhe institucionet e pavarura.

“Të mos përfundojë me një marrëveshje oportunizmi si ajo e 17 majit. Që do të thotë të ndryshojmë institucionet, t’i balancojmë, të zgjedhim një president nga papopulli, që të ketë peshë brenda institucioneve, t’i kontrollojë ato, të mbyllet çështja e Gjykatës Kushtetuese, të përfundojë reforma në drejtësi, por duke e ridrejtuar, duke e riformuar, jo të hyjë nën sqetullat e Partisë Socialiste.

Të vendosim një mandat të kufizuar për pushtetet në Shqipëri”, u shpreh Dashamir Shehi.

Një ditë më parë, PD vendosi të kushtëzojë hyrjen në zgjedhje, me garantimin e një procesi të lirë dhe largimin e Edi Ramës nga detyra.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Aleatët e Lulzim Bashës: Nëse Rama bën zgjedhje pa ne, do ketë trazira dhe luftë. Nuk durojnë dot votuesit tanë”

 1. NjeQytetarOptimist says:

  Ahh te shkretet ju qe sbeheni dot as nje loje me lagje futbolli.. Hapu dhe …

  1. Tirona says:

   Oooooooo na hengshi mutinnnn ju neve. Qe te gjithe Shqipetareve. Vetem bëjeni se te gjithe si tufe ne burg do perfundoni. Se shteti dhe NATO jane ne gadishmeri totale. Mutin do beni dhe mutin do hani ju te PD-LSI. Se fajin e ka Edi Rama qe nuk e groposi Sali Serbin qe kur erdhi ne pushtet. Por kjo eshte nje mundesi e arte per Shqipetaret dhe perendimore qe ta bejn kete here. Me mire vone se sa kurre. PD-LSI dhe te gjithe te korruptuarit ne burg pa dallim. Se prandaj hidhen keshtu keto te PD-LSI se e dine qe do ti fshije SPAK-u. PD-LSI me pushke dhe Shteti dhe perendimi me rraketa dhe artilieri dhe ta shofi Sali Serbi kush fiton.

  2. Komentuesi says:

   Keta mytebere jane ne hall te madh.Keta nuk e kuptojne dote se nuk e kane popullin me vehte.Ngushellojn veten e tyre se neve kemi popullin.Ne faket nuk e kane popullin.Kur shikojne pesemij apo 50 mij njerez ne protestat e dhunshem,u behen si syt e kalit qe i dyfishon objektet,dhe kata i shume fishojne dhe thon kemi popullin me vehte,Eh more lumdhenje nuk ju do njeri,dhe kurre mos u futeshit ne zgjedhje.Nuk na behet von.Sa per trazira dhe lufte do na hani ate qe nuk thuhet.

 2. Noku says:

  Kujdes nga Fatmir Mediu se i kan ngel edhe ca bomba te gerdecit pa shperthyer bashke me Duken e krimit dhe Dash pijanecin dhe Nard budallain

 3. Opinionisti i paanshëm. says:

  Kush je ti?! Orakull_i kaosit!
  Bëhuni QYTETARË, respektoni ligjin, nuk po ju mohoet gjë, shkoni në zgjedhje ose “prapa diellit” kujt i bie mëndja për ty o agron_om. Një “pikë uji” para ligjit dhe Shqipërisë,

 4. american16al says:

  Nqs PD do te hyje ne zgjedhje te mos vere kushte dhe se deklaratat per lufte, ky kryeminister zgjebarak duhet tu krijoje vende te lira ne dhomat pa qira per rrugace dhe mercenare te cdo ngjyre.
  Kercenimet te tip Berisha duhet absolutisht te denohen ashper inklude dhe personin ne fjale.

  1. Like says:

   pa lufte Nuk çlirohet populli. korrupsioni eshte ulur kembekryq. vetem Sali berisha me trima do ta shpetoje atdheun.

 5. Uo says:

  Po keni bythe….provojeni….bajga…..shpetuan shqiptaret nga ju qelbesira…

 6. XHH says:

  Ne se Shqiperia duhet te shpetoje nga Lufta Civile qe do te jet e tmerreshme po ndodhi duhet te arrestohet Sali Berisha sa me shpejt dhe kete duhet ta mbeshtesi Ambasada Amrikane dhe duhet ta bejne ata se per ndryshe cdo gje e mori lumi dhe jo lume uji por lum gjaku. Eshte nxitesi kryesor dhe hartuesi i te gjithe skemave. Ne se shpetuam nga 1992 apo 1997 eshte merit e udheheqjes qe ishte ne fuqi. Tani Berisha nuk pranon asnje gje vetem se vetem gjak dhe po organizon kete skenar te tmerreshem.
  Po nuk e beri ambassada Amerikane do jet nje fatekeqesi qe do ta godisi popullin shqiptar dhe ne ne rast te kundert do jet nje mbrekulli ne se ambassada Amerikane do ta parandaloj kete skenar. Keta flasin dhe flasi gjera vetem e vetem qe te trubullojne ujrat pa fakte dhe duan te shpifin cdo gje pa mare parasysh se po genjejne. Meqense dogjen mandatet nuk kan me rruge tjeter sepse populli nuk i voton me kurre. Populli i thjeshte i di mire keto gjera por e ka zene e keqja e madhe. Mendoj se Amerika duhet te dali me shpat ne dore dhe te mos kete frike fare se po ndrhyne ne punet e berendeshme. Perkundrazi po nderhyri do e shpetoj ate popull, po nuk nderyri e mori me qafe.

  1. Almir says:

   97 u be qe shqiptaret te luftonin grekun e serbin per trojet dhe shqiptaret e ndare por hajvanet e enverit skishin mend dhe hengren kokën njëri me tjetrin tani prape njeri me tjetrin do hane se prape ata te 97 jane qe pëllasin si bagëtitë Sala esht patriot dhe sa per te tjerat nuk mund ti thuash barriut pse pi qumesht nga bagëtitë kur skeni haber nga politika vetem shushni dhe degjoni

 7. Shoku says:

  Ju te nderuar aleat te partise fashiste e fshehur nen siglen PD (Partia Demokratike ) me fjalet qe jeni shprehur tregon se nuk jeni demokrat ,por me tere kuptimin e fjales fashist pse jo kriminel qe beni thirrje per vellavrasese sepse keshtu u do bytha juve. PO cilet jeni ju qe do te pengoni popullin te shprehi vullnetin e tij ? Cila na qenkerka sipas jushe Demokracia ? A ka caktuar nje date presidenti i republikes per votime ,qe eshte 30 qershori ? PO. Kush u pengon te merrni pjese ? Pse s’kini bythe ju te merni pjese ,c’ili eshte faji i popullit ? Na thoni : Kush e ka vertetar se votat jane vjedhur me 2017 -ten ? Klodiana Lala ? Pse Jo “Zeri i Amerikes ? PO ju gjate dites se votimit me 25 qershor 2017 ishit ne krye te detyres ,apo pinit raki klubeve ? Mos valle kini qene sylesha dhe Rama ua hodhi ? PO ministri i brendshem, po ai i arsimit, po ai i finacave ……… deri tek ai i elektrikut c’fare bene ? PO komisioneret c’fare bene ? A e kuptoni se ulni veten tuaj si te paafte ne menazhim ? Po gjate numerimit ku ishit ju ? Pse t’me pengosh mua qe dua te zbatoj te drejten time te ligjiruar me kushtetute , ate te votimit ? Pse nuk ia mban bytha Nard Nokes mekanikut ,te mos shkoi une ne votime ? Po djali i Saliut, vet Luli, JU aleatet e tij do jeni me arme ne dore ,apo me ure zjarri qe te digjni kutite e votimit ? PO ju do vrsni popullin qe do shkoi per te votuar ? Na thoni po ju u djeg zjarri? Po ju u shpon plumbi ? Jeni vetem nje tuf maskarenjesh me ate duken e krimit e pianecet e tjrre ? Nuk u ngop fatmir Mediu qe vrau 29 qytetar ne Gerdec ? Turp ! Maskarenj ! Xhelater te popullit !

 8. Tironsi says:

  Hahahaha sec me erdhi mje pordhe kur paralajmeron PD

 9. Tironsi says:

  Arrestoini keta plerat antishqiptare dhe shqiperia behet shtet U be Dash pijaneci Duka i krimit dhe Fatmir gerdeci te bejne presion per lufte,provojeni se preshin do hani me rralle

 10. Niku says:

  Nuk ka bythe asnje nga keta klloune, perfshire edhe kryekllounin Sali te beje trazira ne kete vend! Te paret qe do ju trazohet jeta do te jene ata vete!
  Iket nga lufta popitike, te tjere do rrine te bejne politike aty ku eshte vendi!

 11. Patriot says:

  E kuptoj lojen e maxhorances. Sado ne udhe pa krye te jete opozita e sotme, prape ka shume debile militante nga mbrapa (nuk po flas per demokrated e ndershem) qe jane gati te djegin vendin vetem per nje fjale goje te udheheqjes .
  Maxhoranca / prokuroria nuk ka bythe te zbatoje forcen e ligjit e te veje kokat e opozites para ligjit – o nga frika e nje perplasje civile, ose se jane edhe vete te kapur, ose nga te dyja bashke.

  Pa dale nje force e re politike me njerez te rinj qe vertete e duan vendin dhe ligjin, ky vend keshtu do shkoje, rrumpalle….

 12. Kuq e zi says:

  Po mire zoti duka si mendon basha,rama apo berisha pranojne maxhoritar te paster?
  Nqs do merren vesh as mos te shkoi ndermend maxhoritari i paster por do behen cope qe te mbajne peng listat e hapura qe dmth qe populli mos te votoi ate qe don por ate qe i paraqesin perpara

 13. Ben says:

  Dmath o koqe, do beni kryengritje! Qenkeni kthyer mbrapa 100 vjete si Haxhi Qamili!

 14. JARI says:

  Ju te hani mun,po ju te kishit popull,do ishit ne qeverisje sot,po juve ju ka perzene populli.Nuk futeni ju ne zgjedhje me E.Ramen,po,keni te drejte,se nga viti 2000 e drei me sot,ju jeni ndeshur,8 here direkt me te dhe ju ka nxjerre jashte loje,jo me tani qe ju keni dale jashte loje vete dhe po luni me rezerva,per problemin e luftes,ju e kani provuar dhe e mbani mend shume mire,si u mbyllet ne ate halen tuaj,si ne 97,si ne 98 e me rradhe

 15. tpnia says:

  Nese nuk merremi vet me problemet tona,por presim te na I zgjidhe bota gjendja nuk ka per te ndyshuar kurre per mire .A nuk do te ishte me e dobishme nese shoqeria civile,e paangazhuar me partite politike te demonstronte forcan vitale te popullit e vendit tone,duke protestuar e kerkuar nga organet e drejtesise venien para pergjegjesise ligjore te kujtedo qofte qe vepron kundra ligjit,si
  ç’ eshte rasti I thirrjeve per dhune nga perfaqesuesit e partive palo politike qe permenden ketu?A nuk do t’i benin te mendoheshin mire para se te thone mbroçkulla keta “trimosha”nese demonstrata te tilla do te organizoheshin edhe para selive te ketyre palo partive,kushdo qofshin ato,per t,u treguar vullnetin e vertete te popullit?Une mendoj se kjo do te ishte rruga me e sigurte per te rivendosur rendin kushtetues ne vendin tone qe eshte marre e merret neper kembe nga aventurieret politike te Salush- Lulusheve.Bashkohuni o njerez te ndershem e patriote ,qe e doni Atdheun e tregojuni vendin banditeve qe jane fjutur ne politike vetem per perfitime personale te tyre e te kastes qe perfaqesojne

 16. Poradeci says:

  O kafshe, c’ju duhet ndryshimi i sistemit zgjedhor, kur ju nuk do te shkoni ne zgjedhje. Na plasi trapi qe nuk do te hyni ne zgjedhje, ndera ti goni u fukes se krimit te zemunit dole shume legen, trimi i xha johos, te mbyti koli i olldashit me bandat e shijakut.

 17. Poradeci says:

  O kafshe, c’ju duhet ndryshimi i sistemit zgjedhor, kur ju nuk do te shkoni ne zgjedhje. Na plasi trapi qe nuk do te hyni ne zgjedhje, ndera ti goni u dukes se krimit te zemunit dole shume legen, trimi i xha johos, te mbyti koli i olldashit me bandat e shijakut. U terhoqe o trim ne fshatin tend, tani na ben trimin, ik ore legen, apo luan me dy porta.

 18. Jimi says:

  E nese ju horra qe derimesot e quani veten lidere partish politike , neser do te kuturisni ti futeni kesaj aventure qe pretendoni, nuk do te konsideroheni me lidere partie, por do te quheni komite dhe prijes bandash dhe dihet se si veproni shteti per te mbrojtur qytetaret e vete nga keto banda! Madje jo vetem shteti, por edhe vete populli nuk ka per t’ju toleruar. Kjo eshte enderr e qopftlargut, per te dale nga kolapsi ku ndodhet. Nje gje te tille ai e provoi ne 97-en , kur u mundua te kundervere shqiptaret ndaj njeri tjetrit , veriun kunder jugut. E pa se cfare ndodhi ne Vlore, ne Permet, ne Uren vajgurore ne Berat e tj, por tanime nuk jemi ne 97-en qe qoftlargu te vazhdoje te bej te njejten loje. Ju more te mjere qe hidhni hipoteza te tilla makabre kujtoni se me horrat qe ju rrethojne do te linconi nje popull te tere dhe ky popull perball barbarise se tyre do te rrije duarlidhur . Mos t’ju genjeje mendja ! Ne rast te nje aventure te tille te paret qe do ta pesojne do te jeni ju kryebanditet pastaj ata kamikazet tuaj qe ju i nderseni per te bere terror ndaj ketij populli te pafajshem . Cfare kujtoni ju more horra se ju do te qelloni dhe ky popull do t’u ktheje faqen tjeter ? Provojeni dhe keni per te pare !

 19. Kush jeni ju more horra kriminel qe beni thirrje te tilla apo per vete jeni te siguruar me roje dhe do coni brekgrisurit te vriten per ju si mercenaret ne siri.
  Ketej vetquheni demokrat dhe ana tjeter doni dhune

 20. XY says:

  Nuk ke se çfare te presesh nga Duka i krimit dhe nga krimineli vrases Fatkeq Mediu. Bota e qyteteruar njeh vetem pjesmarje ne votime , ose kerkese qe njerzit ta bojkotojne votimin ( duke pare pjesmarjen qe te jete i ulet ne % ) dhe nuk njeh lufte , sepse do te paguani faturen e budallallekut dhe poshtersise.Gjithsesi , uroj qe ta provoni dhe do te shikoni sa ju vlen lekura.Po ju terheq per hundesh nje kryekriminel dhe nje garroq – gungaç – shtrigan vrases. Mbajeni fjalen !!!

 21. VLONJATI says:

  O KODOSHET E OPOZITES ,O BIJ KURVASH,JUVE DO QIR GRAT DHE MOTRAT,PROVOJENI SE DO TA SHIKONI SE ÇA KENI PER TE HEQUR O BYTHSHKERDHYER ,PO JU TE HANI MUTIN SE SJENI NGA ATA BURRA ,PO JENI BYTHQIRA

 22. Votues PD says:

  Booooolllll me keto idiotesi dhe mashtrime qe nuk i ha as nje femije 5 vjec. Une jam qe nga 91 votues i PD, ose me mire i ish PD se PD nuk ka me. Ska lidhje as Luli as Grida as Salianjet me kompani me PD ne. PD istat e vjeter ose jane vrare ose jane hequr. As mos ju genjeje mendja duke thene jo do kete lufte jo elektorati yne etj etj… thjeshte fare zoterinj zvaranike gjoja PDista ju nuk keni me elektorat, ju mund te beni lufte vetem me mullinjte e eres

 23. Vatra says:

  E treta e vërteta dy herë luajti me zjarrin Salihu por këtë herë do të digjet nuk ka nga të mbajë në çfardo situate apo rrethane ai është i djegur mjaft i ka shku kogulli mbi ujë

 24. ALBAN DEGA says:

  NUK KE BOLE PER SHANTAZH MOR HOR STERHORI I SALI KARAXHICIT DHE SLLOBODAN MILLOSHEVICIT !

  Ti je nje p… jeshke mashkull, more faqezi qe bashke me Banden e Gangstereve te SaLike Fliri- Gerdecit, Farkes dhe Gjirit te Lalezit ia nxite faqet shqiptareve dhe Shqiperise ne syte e Botes, more kryekriminele, kryekusare e kryeatdheshites e kryerrenimtare te mbi 15 fishte te Shqiperise ne 15 vjet te SLikekracise !
  Mallkuar qofshi e mallkuar shkofshi nga mijera femije jetime, minorene te shitura, nuse te veja ne lule te rinise, nena shamizeza e mbi 10 mije shqiptare te vrare, masakruar, e sakatuar perjete!
  U rente mallkimi i zemrave, loteve dhe thinjave te tyre !

 25. Arber iliri says:

  Pirdh pirdh se lirohesh.

 26. shkodra says:

  Bytha juaj do bëjë trazira?Keni dy vjet që thërrisni për të rëzuar Ramëm dhe nuk ju vjen askush mbrapa përveç plerave që rinë gjithë ditën klubeve dhe nuk bëjnë asnjë punë.Provoheni edhe më 30 qershor të bëni rëmujë dhe do shikoni se ku do përfundoni.Të keni turp që flisni kështu sepse ata që morën mandatin janë 100 herë më me vlerë se ju që rini në zyra dhe jepi intervista përçart se jeni gjysëm të pirë.Ju e dini që nuk merni asnjë votë prandaj vërtiteni si pordha nëpër brekë.Ata që morën mandatin duhet të krijojnë partinë e re që duan njerzit demokratë që ju për 30 vjet shkuat në drejtim tjetër.Pastaj ju rini nëpër zyra siç rinin sigurimsat qëmoti dhe bëni plane për luftë.Turpi më i madh është se flisni në emër të popullit që ju pështyn sa herë ju shikon…

 27. Ujqit dhe cakejte ulerasin per gjak,duan mish, duan kerma, jane kthyer ne qen te zgjeebosur qe kane keputur zinxhiret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *