Një film i përsëritur në kërkim të viktimave!

Nga Mero Baze

Ajo që pritej të ishte protestë e madhe, ishte më e vogël se çdo herë tjetër. Është e natyrshme pas katër dështimesh dhe deklaratash euforike për rrëzimin e qeverisë, që protesta të rrudhej dhe në rrugë të mbeten vetëm fanatikët.

Dhuna që pritej, ishte më e madhe se herët e tjera. Ishte më cilësore dhe më sasiore. U hodhën qindra bomba molotov dhe kapsolla, ju vu flaka dyerve të institucioneve dhe u lënduan rreth 15 policë. Por dhe ky ishte një objektiv që pritej.

Rituali i protestës ishte po i njëjtë. Pasi u sulmua Kryeministria, dhuna u zhvendos tek Parlamenti. Skenat e gazit lotësjellës dhe molotovit, u përsëritën dhe ndryshimi qëndron vetëm tek numri i të plagosurve.

Reagimi ndërkombëtar ishte po njësoj. Ambasada e SHBA, BE, Britanisë Madhe etj., dënuan ashpër dhunën dhe i bënë thirrje krerëve të opozitës që të merrnin kontrollin mbi turmat, dhe të vendosnin qetësinë.

Reagimi i qeverisë po njësoj. Edi Rama, që tallet me zërin e Lulit dhe Erjon Veliaj që shqetësohet për qytetin dhe shkatërrimin e tij.

Reagimi i shtypit po njësoj, me pak ankesa më shumë. Gazetarët e terrenit që raportojnë torturohen mes gazit lotësjellës dhe dhunës së protestuesve, siç i ndodhi një ekipi të “ABC”.

Reagimi i qytetarëve është po njësoj. Shumica kundër dhunës, të tjerë pro saj, pa llogaritur Arben Malajn, që është i shqetësuar për cilësinë e gazit lotësjellës dhe jo për cilësinë e bombave molotov.

Dhe në fund të protestës, ne duhet të dëgjojmë sërish himnin e Flamurit nga Lulzim Basha, që nuk dihet se kujt i betohet dhe përse, dhe të dëgjojmë se Edi Rama do rrëzohet në mes të qershorit në protestën e radhës.

Ky është një talent i veçantë për ta bërë të mërzitshëm “revolucionin” dhe të gjitha seritë e filmit njësoj, me shpresë se do ketë ndonjë vdekje rrugës.

Por ajo akoma nuk po duket, dhe deri atëhere do vazhdojmë të shikojmë këtë film mediokër, në pritje të shpresës së Berishës, që dikush të vdesë për të.

Por deri tani, e vetmja viktimë e këtij revolucioni është shpresa tek opozita.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Një film i përsëritur në kërkim të viktimave!”

 1. Lulushja si lenini ne mes te turmes qe kerkon revolucionin socialist per ti mar pasurin oligarkeve.

  1. prind says:

   po shoh ne TV , ora 24 00, jane femije 13-14 vjec mor zot keta cunat qe godain policine me gure. a kafshe jane ata prinder apo cfare jane? @mesoni te protestoni , mbi te gjitha mesoni te mbroni femijet tuaj more zullumqare, qe nuk kurseni asgje per karrike pushteti. [email protected]

 2. FIX316 says:

  Edhe Saliu,me nje maske ne hunde ishte po njesoj.Vetem se ishte plakur shume…

 3. Shqiptar says:

  Arben Malaj te vi ne Paris e ta shikoje ate te memes si e ka , sepse jo gazi lot sjelles e uji me presion , por kercet arma me fleshbol qe u ka keputur gishtat e duart e nxjerre syte protestuesve jelek verdhe pa pjrdhur se je i ri apo i vjeter , je femer apo mashkull , kunder pergjigja e ligjjit nuk ka dallim e diferencim , nga kjo nate qe po ndjekim nga ekrani me keqardhje pashe nje reagim dinjitoz te kr. te parlamentit ku tregoje deri ku eshte kufiri i lirise dhe kufizimi i saj , me keto lojera u mesuam ketue 30 vjet dhe asgje nga fronti i pushtuesve te pronave si toke e xanun e ky mentalitet montanjar u dashka perte zaptuar dhe jeten e te tjereve qe respsektone ligjin dhe shtetin .

  1. d.didani says:

   Le te vij ne Amerike te shoh si behet protesta:Vendosen ca shirita te verdhe ne teritorin e lejuar dhe policat qendrojne ne distance…Ne se ndonjeri mendon te dal nga fjongot e verdha ….Le ta provoje. Te nesermen do thote : Nuk mbaj mend asgje!!!

  2. HOMORA says:

   tu parle de quoi là?!
   La révolution des JG c’est aussi important que celle qui ont fait les étudiants de notre pays pendant le mois de décembre.
   Donc tu pense que la violence de l’état contre son peuple est justifiable?
   Tu pense que la violence policière qui s’exerce sur les GJ est légitime?
   Tu pense que les gens n’ont pas le droit et de se relever contre les injustices que l’état leurs fait subir?
   Toi l’albanais qui a quitté ton pays pour un morceau de pain tu pense que les 196 taxes injustices qui portent les GJ sur le dos accroupi par l’exploitation de l’état c’est juste?!
   Bien sur un état makronien qui a de la haine envers le “petit peuple” il ne prends rien en considération de ses exigences vitales,ni l’age ni le sexe et ni l’état de la santé des gens,raison pour laquelle il tire sans état d’âme sur son peuple,pire que hitler en 1933.
   makaron veux restituer l’état de la dictature mondialiste,l’état nazis de l’esclavage moderne,et pour ça il faut qu’il réprimandes avec toutes ses moyens les pauvres gens qui sont les GJ,qui n’arrivent plus à finir leurs fin du mois avec le fruit de leurs travail,avec la sueur qui inspire leurs dignité envers la vie et son prochain.
   S’ils n’étaient pas aussi généreux que ça,sache que toi aurait été au fond du gouffre en ce moment que tu compare l’injustice de l’état avec les droits légitimés du peuple.
   Démocratie=pouvoir au peuple par le peuple avec le peuple!!!
   le RIC ça ne te dit rien?!
   makaron démission ça ne te plait pas?!
   makaron et son état de violence a échoué, makaron a capitulé,le peuple n’en veut plus de lui,il restera dans l’histoire de la France comme le pire des dictateurs,pire que Marie Antoinette.
   makaron c’est fait guillotiné tout seul comme un psycho-névrosé de première classe,la petite marionnette de rotchilds est allé de son plein grès au boucher.
   Les GJ ont gagné une bataille mais leurs guerre sera fêté pour bien tôt.
   Qui sait…?
   Le temps le prouveras…
   VIVE l’Évolution DÉMOCRATIQUE.
   à bas les traitres de la PATRIE!!!
   ” Ne fais pas aux autres ce que tu ne veux pas qu’on te fasse à toi “.
   Fais aux autres ce que tu voudrais qu’ils te
   fassent dans les mêmes circonstances.
   ” Traite les
   autres comme tu aime- rais à être traité par eux dans des circonstances analogues ”

   écarte bien tes yeux mon pote:

   Petite citation – Hélder Câmara.
   « Il y a trois sortes de violence. La première, mère de toutes les autres, est la violence institutionnelle, celle qui légalise et perpétue les dominations, les oppressions et les exploitations, celle qui écrase et lamine des millions d’hommes dans ses rouages silencieux et bien huilés”.
   WOW,montagnard!!!

  3. HOMORA says:

   tu parle de quoi là?!
   La révolution des JG c’est aussi important que celle qui ont fait les étudiants de notre pays pendant le mois de décembre.
   Donc tu pense que la violence de l’état contre son peuple est justifiable?
   Tu pense que la violence policière qui s’exerce sur les GJ est légitime?
   Tu pense que les gens n’ont pas le droit et de se relever contre les injustices que l’état leurs fait subir?
   Toi l’albanais qui a quitté ton pays pour un morceau de pain tu pense que les 196 taxes injustices qui portent les GJ sur le dos accroupi par l’exploitation de l’état c’est juste?!
   Bien sur un état makronien qui a de la haine envers le “petit peuple” il ne prends rien en considération de ses exigences vitales,ni l’age ni le sexe et ni l’état de la santé des gens,raison pour laquelle il tire sans état d’âme sur son peuple,pire que hitler en 1933.
   makaron veux restituer l’état de la dictature mondialiste,l’état nazis de l’esclavage moderne,et pour ça il faut qu’il réprimandes avec toutes ses moyens les pauvres gens qui sont les GJ,qui n’arrivent plus à finir leurs fin du mois avec le fruit de leurs travail,avec la sueur qui inspire leurs dignité envers la vie et son prochain.
   S’ils n’étaient pas aussi généreux que ça,sache que toi aurait été au fond du gouffre en ce moment que tu compare l’injustice de l’état avec les droits légitimés du peuple.
   Démocratie=pouvoir au peuple par le peuple avec le peuple!!!
   le RIC ça ne te dit rien?!
   makaron démission ça ne te plait pas?!
   makaron et son état de violence a échoué, makaron a capitulé,le peuple n’en veut plus de lui,il restera dans l’histoire de la France comme le pire des dictateurs,pire que Marie Antoinette.
   makaron c’est fait guillotiné tout seul comme un psycho-névrosé de première classe,la petite marionnette de rotchilds est allé de son plein grès au boucher.
   Les GJ ont gagné une bataille mais leurs guerre sera fêté pour bien tôt.
   Qui sait…?
   Le temps le prouveras…
   VIVE l’Évolution DÉMOCRATIQUE.
   à bas les traitres de la PATRIE!!!
   ” Ne fais pas aux autres ce que tu ne veux pas qu’on te fasse à toi “.
   Fais aux autres ce que tu voudrais qu’ils te
   fassent dans les mêmes circonstances.
   ” Traite les
   autres comme tu aime- rais à être traité par eux dans des circonstances analogues ”

   écarte bien tes yeux mon pote:

   Petite citation – Hélder Câmara.
   « Il y a trois sortes de violence. La première, mère de toutes les autres, est la violence institutionnelle, celle qui légalise et perpétue les dominations, les oppressions et les exploitations, celle qui écrase et lamine des millions d’hommes dans ses rouages silencieux et bien huilés”.
   Et j’ai peur que tu sois un vrais albanais,donc enlève ton faux pseudo,tu nous salis.

 4. Agimli says:

  Egzakt Mero shto dhe fytyren e emigranteve te zverdhur per marrezite qe shikojne

 5. prizem says:

  PeDe-rat e filluan me Revolucion te vlerave te kombit dhe po e perfundojne me Revolucion te plehrave te kombit…

 6. Titi i Nuries, i forti i kopshtit says:

  Po nuk u mbyt me marje fryme persegjalli Sali buçja Serbe Kardjič, nuk vdes kanceri. Xeni sykoqepordha do vazhdoje te kruaj dhëmbët me kockat e femijeve te Gerdecit ne Karaibe, nderkohe qe Shqiperia ngelet nje lagje jevgjish ne mes te Evropes.

 7. Gardiani says:

  Levizje anarkiste filloi , e tille do perfundonte !

 8. katarakti says:

  Problemi nuk qendron te kerkimi i viktimave, por te forca e opozites dhe dobesia e shtetit! Kjo eshte per tu komentuar. Si spjegohet qe qeneria e ka vene perpara kete kryeminister karagjoz dhe sharlatan?! Kjo eshte çeshtja! Kesaj pyetjeje jepi pergjigje ti Mero Baze po qe i zoti dhe i drejte. Boll i bere fresk Zdapit, siç i benje dikur malokut.

 9. shpellar me toke te xanum says:

  Meroja vazhdon ti quaje keto banda kriminelesh Opozite.Nuk e ke mire keshtu Mero.

 10. Aldo says:

  BERISHA, KRYEKRIMINELI !NË BURG.!
  BASHA ËSHTË VIKTIMA.
  META, NË HALL TË MADH .

 11. Turi says:

  PO SHTETI PSE NUK ARESTON ORGANIZATORET E PROTESTES. APO VALL JAN BASHKE🤔 Z Baze policia esh jona sesh e Edi Rames. Ne jemi ne gjume ata na ruajn me gjithe difektet e tyre ata na rruajn ne shtepi e katandi. Duhen areatuar se i din kush i ben pse i len!?!?!?

 12. Qytetar says:

  Bllokoni municionet plasese,tek selia e PD,per te evituar plagosjet dhe zjarrveniet !

 13. Olimpia says:

  Nje sqarim per bombat…molotov…Keto bomba jane ne te vertete arme zjarri , shume te rrezikeshme ne luften kunder tankeve.Gjate muajve te pare te sulmit nazist kunder BS ne shume raste kur tanket gjermane arrinin te canin mbrojtjen e sovjetikeve , e cila ne kete periudhe demonstroi shume dobesi , komandantet dhe ushtaret direkt ne vijen e pare shpiken …bomben molotov…nje shishe e mbushur me benxine , me nje fitil jaahte ndizej dhe hidhej mbi tank ne afersi .Benxina ne flake futej nepermjet pareteve te tankut dhe tankistet e kishin te pamundur te rrinin brenda .
  Me vone keto ..bomba molotov..prodhoheshin nga industria.Emri kujtonte disa here kryeministrin dhe ministrin e jashtem sovjetik..Molotovin.
  Pra kemi te bejme me arme te verteta ,praktikisht demonstruesit kane realizuar nje sulm.te armatosur.Konkluzionet le ti nxjerrin prokuroria por edhe gjykata e cila duhet te veproje mbi faktet ne flagrance pa patur nevojen e denoncimeve te policise .Ne se Basha ulerinte ..liri ose vdekje ..cfare doni me shume?

 14. true says:

  vetem bindja democratie do tua vere kufirin te thana ketyre idjotava.

 15. Bert says:

  Me bëni mua prokuror dhe gjykatës për 24 orë dhe ia jap unë saliut viktimën që po kërkon kaq shumë..
  Sum*n e tij pas hekurave, në izolim deri sa të japi frymën e fundit.
  Nuk ka faj lulushja, fajin e ka Edi Rama që nuk ka t*pe ta rasi saliun atje ku e meriton dhe të shpëtojmë njëherë e përgjithmonë nga kjo vemje, kancer, kërmë, mortje me emrin sali berisha.
  Me bëni prokuror per 24 ore ju lutem

 16. dionis says:

  Per te qene i sinqerte nese verioret njihen sidomos ne tranzicion per slloganin “toke e xanun” dhe jugoret qe sikur bota te permbyset nuk e leshojne pushtetin nen slloganin “pushtet I xanun”. Njelloj me duken te dy slloganet dhe pse kete te dytin mundohen me e fshehe. Behet fjale per token qe eshte e zotit dhe pushtetin qe i perket gjithe popullit.Gjithe bota ben zgjedhje te parakohshme. Ne fanar -shishe mootov gjithmone?!

 17. true pa tru says:

  O true pa tru. Te dhjefsha bindjen demokratike.

 18. Ce says:

  Kur do ta tërhiqni zvarrë Flamur Herman Geringun që drejtonte dje turmat e vandaleve të Mamurrasit për hedhur molotov mbi policinë. Fundi i pd leshelis po vjen . Shkofte në të s’emes Nora Bythderrja e Haremit veror të Jales që thoshte mbrëmë se le të vriten dhe qytetarë se ndryshe ajo nuk bëhet zv.ministre. shikoni cfare sharebajgash ka rreth vehtes Nafije Fallxhorja e leshitdhise

 19. TR says:

  BASTARDET E BERISHES, KANE PRISHUR FASADEN E KRYEMINISTRISE , DUKE HEDHUR BOJE . ATA MENDOJNE SE KY OBJEKT ESHTE PRONE PRIVATE E RAMES .
  BASHKIA E LALI ERIT, DUHET TA PASTROJ ME KLOHOR , PER ZHDUKJEN E NGJYRAVE .
  Ndoshta Lali Eri, nuk e ka gjetur akoma pastrimin e bojes .

 20. NjeQytetarOptimist says:

  I shof keto zhvillime si shqipe ne toke tjeter dhe habitem qe jemi I vetmi vend qe protestojme sa here na “therret” partia.. Nje gomar kerkon revolucjon dhe nje pakice dhunon institucjonet e te gjitheve.. Te filloj druri, rende…

 21. ann says:

  Mero ,o zot pse jane keta gazetare kaq medioker; jepu derrave nje leksion,po ashtu karieristit ArbenMalaj. .PiSAT E KOMBITna flliqen . te lumt pena o gazetar objektiv.BRAVO!

 22. Labi says:

  Mero. Ti e di fatin e Gebelsit?

 23. Spagna says:

  E fituat pjaten e supes o komentus…. ose sufllaqe o dobicet e Beogradit…. Rama nuk shpeton dot ,me gazi me llesh, me lal me erjonke, me tao i librazhdi edhe sikur gjithe komunistet e lagjeve te mblidhte nuk shpetonte dot cuni i Sorosit… Shkoni tani shikoni titullin e Partizanit se mbase ju kujtohet Petrit Dumja …. o morra te kuq…. hajde tung tani dhe hani supen se po ftohet… ti Mero futi nje sufllaqe pa qepe se keshtu i pelqen dhe Endri Fuges

 24. j says:

  Shteti, nuk mund te bashkëjetojë me malokët.

 25. Forca Luli says:

  Po ndezjen e dritave të celularëve pse nuk e përmend fare ti? A nuk ishte kjo diçka e re në këtë seri të telenovelës “Shtyje edhe pak se po bie…”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *