Andi Bushati: Borchardt, një lake e pupac i Rilindjes që duhet përbuzur

Nga Andi Bushati

Bernd Borchardt e ka radhitur veten në linjën e paraardhësve më të përbuzshëm që OSBE ka dërguar ndonjëherë në Tiranë. Nëse Dan Everts bridhte me uniformë ushtarake në mjedisin e militarizuar shqiptar, duke përdorur çdo armë që kishte në dorë kundër opozitës së demokratëve, nëse Eugen Volfarth, nginjej me qofte dhe fryhej me birra mbi kufomat e demostruesve socialistë në bulevard dhe zgjedhjeve vjedhura në Tiranë, diplomati gjerman do të mbahet mend si një pupac qesharak në duart e rilindjes.

Këtë profil të tij e bën edhe më të theksuar fakti se ai pasoi në gusht 2016, një profesionist race si Florian Rauning, i cili u vu në qendër të goditjeve të qeverisë, për largimin e OSBE nga Shqpëria, pas publikimit të raportit që pretendonte se Edi Rama kishte 200 milionë euro të fshehura në kompanitë offshore. Ky raport konfidencial që tronditi skenën politike vendase nuk përmendte vetëm kriminalizimin e parlamentit, 10%-20% që merte ryshfet ish kryetari kur dejtonte bashkinë, ndërtuesit që i kish bërë deputetë, por fshikullonte fort, me të njëtën ndershmëri, edhe Sali Berishën apo Ilir Metën.

Kjo ishte një nga herët e vetme dhe të fundit (pas zbulimit të kabllogrameve të Wikiliksit) kur publiku shqiptar kuptonte se ç’mendonin saktësisht ndërkombëtarët për politikën shqiptare. Nuk kaloi shumë kohë pas këtij “skandali” dhe austriaku i fisëm Rauning, u largua. Bernd Borchardt që e pasoi vendosi ta drejtojë ndryshe misionin e vendosur në hotel Sheraton.

Askush nuk mund ta gjykojë për këtë. Askush nuk mund të ankohet për preferencat e tij për rilindjen apo për idenë që ai ka për zhvillimet politike në vend. Natyrisht, një pjese të mirë të shqiptarëve nuk u ka ardhur mirë, që në pikun e protestave studentore ai u involvua në këtë krizë, që nuk është në mandatin e tij, duke u bërë zëdhënësi i Ramës në thirrjet për dialog.

Ata mund ti kenë parë me dyshim absurditetet publike të zvendësit të tij, se blerja e votës nuk cënon rezultatin. Ata mund të jenë tallur me deklaratat se kodi zgjedhor mund të votohet edhe pa opozitën (që s’kanë guxuar ta thonë aq troç as vetë socialistët). Ata mund t’a kenë nënqeshur kur e kanë parë të përdridhet teksa flet për degradimin e lirisë së mediave në vitin e fundit.

Ata mund t’a kenë përçmuar teksa e kanë ndjekur duke ndryshuar në kohë reale vetëtimat që lëshonte kundër dhunës në protesta. Por, pavarësisht nga këto ndjenja të përziera ata, në pjesesën më të madhe, mund ta kenë justifikuar, si një arbitër të anshëm me preferencat apo interesat e tij. Në këtë pikë nuk do të qe as i pari e as i fundit diplomat perendimor që sillej kështu në Tiranë.

Ndërsa ajo që ndodhi të shtunën në mbrëmje e derdhi gotën, pasi Brend Borchardt pranoi ta degradojë statusin e tij: nga një gjykatës që imponohet, në një zar që përdoret. Mënyra se si ai e lejoi pushtetin të manipulonte me rastin e “kërcënimeve” ndaj tij, qe e turpshme. Disa pak qytetarë, nga portretet më të paqme që janë parë ndonjëherë, thjeshtë guxuan ti thërrasin se duhet ti vijë turp. Ata nuk patën frikë tia zhgarravisin këtë edhe në muret e shkallës ku banon.

E ku qenkërkësh akti terrorist këtu? Ku është “dhuna kriminale e pashembullt” për të cilën vuri alarmin Edi Rama? Megjithëse vjen nga një vend ku akte të tilla proteste, as nuk përbëjne shkelje, jo më të trajtohen si krime të padëgjuara, Borchardt vendosi ti nënshtrohej logjikës autokratike të regjimit të Tiranës. Ai e vuri veten me gaz në shërbim të propagandës, njësoj si ata aktorët e Portokallisë që mbjellin pemë te liqeni, apo ata katundarët që marrin tapitë në fushatë.

Ai nuk bëri asgjë më pak sesa një lake i zakonshëm shqiptar. Dhe prandaj ai e reshtoi veten në aradhën e diplomatëve që meritojnë përbuzjen. Jo thjeshtë për aktet që ka bërë, as për fjalët që ka thënë, por për mënyrën si ka lejuar ta shpërdorojnë. /Lapsi/

REMOTE_ADDR:[]

38 komente në “Andi Bushati: Borchardt, një lake e pupac i Rilindjes që duhet përbuzur”

 1. AM says:

  Foli djali i byrose!

  1. Fadil says:

   Rri me Shijakun o dumbabisti i Balines.

  2. kozi says:

   Eshte e turpshme kjo lloj gjuhe ndaj nje zyrtari te huaj te nje organizate te huaj nga nje gazetar shqiptar. Nuk shkon as me kodin shqiptar te mikut e te mikepritjes.
   Nuk e kuptoj kete lloj pasioni shkaterrimmtar e dashakeqas ndaj vendit te personave si Bushati qe duke u perpjekur te jete gjoja kunder rrymes dhe gjoja kunder cdo pushteti perfundon ne nje “sidekick”/njelloj loloje te Lubonjes ne variantin e tij kobezi e nxirres nda cdogjeje shqitpare.
   Keta lloj “opinionistesh” te vetequajtur te tille dhe me injorance te jashtezakonshme nuk duket se e kuptojne se mund te jesh kunder nje qendrimi apo personi pa u perpjekur te biesh ne nivelin e gjirizit dhe te shash e te ofendosh/trillosh pa fund e pa hesap per persona qe nuk te pelqejne. Keta birbo te peshtire nuk e kuptojne se qendrimi kunder i shkruar me kulture e racionalitet duhet te jete baza e cdo mendimi intelektual dhe shkrimet pasionante, eksreme te mbushura me denigrime, trillime apo genjeshtra te qellimshme e keqadashase kunder individeve apo institucioneve shqiptare jane moralisht te turpshme dhe ne cdo vend tjeter perendimor edhe ligjerisht te denueshme. Bushati me teper se nje here ka bere thirrje idiote antikushtetuese per terror dhe ngritje te opozites ne veprime te dhunshme dhe madje ka qene nje nga te paret qe ka shprehur idene idiote se opozita/t duhet te djegin mandatet duke i bere keshtu me apo pa qellim jehone anarkise e levizjeve ekstremiste. Dhe kjo behet ose me naivitetin e papergjegjshmerine me te madhe ose me cmiren dhe urrejtjen patologjike ndaj te tjerreve.
   Tte flasesh dhe te nxisesh nje kthim ne vitet 97 apo 2011 do te thote ose te jesh miop e gomar fantastik ose nje ndyresire e perkedhelur e narcistike qe merr kenaqesi nga gjoja parashikimet dhe konspiracionet kobezeza per shqierine dhe shqiptaret. Une e shoh kete dhe lubonjen si dy budallenj pseudo-intelektual qe kane mbledhur kaq shume urrejtje ndaj te tjereve sa kjo nuk ju lejon te llogjikojne e te shohin se kush eshte me e mira edhe per ata vete. Cdo lloj pretendimi apo pikepamje gjoja utopike dhe pordhe pseudo-filozofike per sistemin e duhur politk/social etc eshte nje deficence mendore e intelektuale. Vendet normale nuk kane nevoje per Republikat e 7-8-9 e me rradhe por per permiresimin gradual te sistemit dhe evoluimit te shoqerise shqiptare gjithashtu ne menrye graduale por te pandalshme. Persona si Bshati dhe Lubonja vjen nje dite dhe pa e kuptuar behen pengese pikerisht per kete evoluim. Shqiperia duhet tu beje daljen ketyre lloj gjoja opinionistesh pa audience sic dueht ti ksihte bere daljen kufoma politike si Berisha/Meta/Basha/Monika etc..
   Kritika ndaj Rames kur eshte e bazuar ne fakte reale dhe nuk behet per inat apo urrejtje personale eshte i mirepritur nga kushdo por marrezia e kerkeses antikushtetuese te rrezosh nje qeveri te zgjedhur demokratikisht eshte nje harakiri kombetar. Shqiptaret duhet te mesohen se nje demokraci e mire e funskionale lejon nje force politike dhe kryeminister/president te qeveris per 4 vite – edhe kur individi apo forca politike nuk te pelqen apo te shkon pas shtatit, madje edhe kur mendon se keta gjoja nuk na paskan fituar ndershmerisht . Ky eshte sistemi qe kemi zgjedhur dhe ne variantin shqiptar nuk mund te jete kurre perfekt. Nuk mund te jete kurre perfekt as ne vende shume here me te zhvilluara, perfshire USA dhe UK. Sistemi zakonisht ndryshohet nga brenda – dhe Edi Rama eshte eshembulli me i mire per kete.Cdo variant tjeter si ato qe sugjeron Lubonja jane ose marrezi ose ZILI e ketij – si puna e dhelpres me rrushet, ose ca me keq tejet e rezikshme dhe me kosto te jashtezakonshme per vendin. cdo levizje e ekstremeve te majte apo te djathte nga individe sharlatan apo anarkist ne kete moment historik do te kishte pasoja te jashtezakonshme per te ardhmen e Shqiperise.

  3. syri says:

   I perbuzuri te perbuz. I talluri te tall. Injoranti te injoron! Mercenari i Saliut eshte edhe me sy blue si prostitutat mediatike shqiptare! Andi nje plehre!

 2. arber says:

  Ty te duket vetja si Robespieri ose Dantoni dhe te eshte mbushur mendja qe je duke krijuar revolucionin francez nga e para. Po ne fakt artikujt e tu idioteske dhe donkishoteske qe gjithe kohes bejne thirrje per revolucion te kujtojne vetem haxhi qamilin qe bertiste dum baben.

 3. Popull says:

  Foli ky plera e kapove. Ik or q…. ben sikur merr vesh. Analiste si puna jote une bej nga nje ne dite. Se kush eshte ai shk…. qe i boton shkrimet tuaja me na acaru ne nuk e di.

 4. nga Gjermania... says:

  Mi halesh pa nder,fekale njerzore…ptuuuuuuuuu te peshtiros! Ndryresisre!

 5. arberbrooklyn says:

  Doli konia, ik ore I perbuzur , ngele miau miau o qyqi ti , ik shiko hallin personal qe te pjerdhin femrat mu ne hallate, nje vit te rrine sa e kuptojne qe je frroco ta bejne mutin ne koke , ik o mavro me boje ik , do japesh ti mend botes e shqiptarve , nena vito sorra e gjyshi hysni bytha , Jane njolle e zeze ne sofren tuaj te permbysur e ne pragun tuaj te perbuzur .

 6. fredi says:

  me pelqeu shume Konkluzioni ;meriton perbuzjen…jo per aktet as per fjalet..por per Menyren ???!!!

 7. Tonini says:

  Po ku ka njerez me te perbuzur se ju ne kete vend.Ju nuk doni ta kuptoni se jeni ushqimi me i keq i se keqes ne kete vend,prononcimet,mender analizat,veprimet dhe qendrimet tuaja,e katandisen opoziten ne kete gjendje,deri sa te perfundoje me 300 spartane (hajvane),neper rruget e Tiranes,sic ka perfunduar vazhdimisht me opoziten tone

 8. Rexhepi says:

  O pronar i ketij zagari! Ç’ do gje ka nje kufi. Lere dhe paguaja per te lehur brenda vendit kete nipin e vrasesit Hysni Kapo dhe birin e Kryetarit te deges P.brendeshme qe kafshonte ne gryke te dyshuarit. Por DERI KETU! Pas 30 vjetesh qe po kerkojme te integrohemi me perendimin te durosh fjalet e Hoxhes dhe te Hysnit nga goja e keti bythpalari eshte e tepert.Dhe e turpshme per ju qe e paguani.

 9. Janig says:

  Mbylle llapen o nipi kriminelit Hysni
  Me leket tona u shkollove ne Paris
  Me gjakun e tepafajshmeve Gjyshi jot beri kariere
  Sa vdiq si qen

 10. birisha birisha rama tqisha nanen says:

  o bushmut nje tjeter shkrim qesharak nuk jane te huajt problemi i shqiperise si te sillen seriozisht apo te tallin janullen
  problemi ne vend eshte plaku kanunor sali serbi qe ka shkaterruar kte vend dhe vashdon ta demtoje per 30 vjet

 11. Zonja says:

  O Zot mire qe i bere keta analiste e gazetare injorant e dasha keqes per vendin po pse i mblodhe me kaq shumice te tv.Klan.Behen kaq te neveritshem per tu lepire e per te rrojtur tepet vila e te thone cfare u a detyrojne te thone. Haha i duketvetja dhe i mencur katranit.

 12. Niku says:

  Pse I jepni hapesire ketij legenit? Le te shkruaje vetem ne ate portalin e tij, boll ja transmetuat shkrimet ne cdo faqe lajmesh shqiptare, si me qene kingmaker. Jo vetem ketij, por te gjithe atyre qe shkruajne dhe ju duket sikur fatet e vendit varen nga fjalet e tyre. Njerezit duan pune dhe siguri jetese, ashtu si te gjithe ne bote, nuk ka njeri nerva te beje proteste per Monen e Lulin. Doni te hiqni Ramen? Shkoni ne zgjedhje, mbushini mendjen njerezve qe t’ju votojne. Shume e thjeshte dhe s’ka nevoje per protesta e Molotov. Keshtu sic eshte katandisur PD-ja, fati I Rames qe do rrije ne pushtet deri sa te vdese se s’ka alternative tjeter.

 13. john says:

  O Andi bytha… ik dhe mos dil me o muti i Hysniut qe aq shume i ka borxhe popullit, sidomos popullit te Vlores. Pis.

 14. Sali kerma says:

  Kur te ka nderruar doktori lecken me mut ne shtepin e gjyshit partizan aty ne Bllok te paska nderruar edhe trurin.

 15. MALLKUAR SOJI JUAJ ! says:

  BUSHAT , ÇFARDO QË TË THUASH, NJË PJELLË E NDYRË
  E KOMUNISTIT KRYEKRIMINEL-BYTHLĒPIRËS TË ENVERIT , JE .
  PO I LËPIN BYTHËN SALIUT , SI SALIU HYSNIUT DHE HYSNIU ENVERIT .
  BËN MIRÊ QË NDIHESH, SE NA KUJTON TËTGJYSH!
  MALLKUAR QOFSHI ME FAR E SOJ !👎

 16. Moni says:

  Ka qene dhe nje tjeter si ti, Don Kishot ja thonin. Kujtonte se po bente beteja te medha, te drejta dhe fisnike. Por ne fakt luftonte me mullinjte e eres.
  Kaq kunje te ka ngelur me Edi Ramen sa te jane errur syte deri ne kete pike? E kuptoj qe mund te te kete shkelur ne kallo ose fyer me harbuterine qe e karakterizon, por ne kete pike po e demton me shume veten sec mund te te kete demtuar ai. Me shume kuptoj Zhejin qe nuk e « rregulloi » ne ndonje qosh te mire, ku te siguronte mjaftueshem te ardhura per alkool, bixhoz, dhe kurva. Po edhe Adi Krasten, Sonila Meçon etj, i kuptoj ne pa-skrupulltesine e tyre, se i la pa rrogat anormalisht te majme qe merrnin tek TV i atij mashtruesit nga Italia.
  Po ty s’te kupton njeri se nga e ke? Po shprehe mo xhan, ku te ka mbetur.

 17. Refugjati says:

  Taborri politik Berisha-Meta i vune kazmen themelit te institucionit politik-parlamenarizmit,prandaj edhe jane abandonuar ne mase nga shqiptaret dhe nga miqte nderkombetare në familjes e te cileve në duam te bashkohemi.Per Bushatin&co.merr vlerë ajo shprehja e urte “dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete”,kur kerkojne të japin leksione demokracie dhe kujt,institucioneve demokratike europiane.Bushat shko mbytu në shurren tate dhe mos shit dengla atje ku s’te shkojne.Mos nxit dhunen dhe mos promovo antiligjin.Shqiperia ka nevoje per nje shtet te forte ligjor,te drejte dhe demokratik dhe këtë e kerkojne shumica e shqiptareve qe e duan Shqiperine si gjithe europa.Me këtë shumice shqiptaresh jane edhe institucionet europiane që i sulmon ti Bushat&co.

 18. Artan says:

  Ore gazetar truthare, cfare duhet te thote ky Borchardt -digjni institucionet, shkaterroni shtetin, zgjidhni nje qeveri si ta doje Berisha, perdorni instrumentet te nderrimit politik te shpikur nga Basha dhe mundesisht ju lutem beni cte beni qe te mundesoni ardhjen e Bashes ne krye te qeverise qe te shkaterroje reformat e bera aq sa djali dhe vajza e berishes dhe ky vete te dalin te palare nga rastet e korrupsionit qe jane bere dhe film ne hollyood? Dhe me mire, shqiperia duhet te avancoje drejt demokracise permes nje krize si ajo e 97-s qe mundesoj krijimin e nje kaosi institucional sic e ideuan shqipertaret auktone te ardhur nga malet ku pushka ben ligjin. Mbase per te te bere qefin ty duhet dhe te shtoje qe gazetaret truthare qe mundesojne ardhjen ne fuqi me force te Basha-co duhet te jene te lire te genjejne, te injorojne faktet dhe te mbutesojne shkaterrimin ne rrenje te shtetit shqipetar sepse fjala e gazetarit eshte e shenjte. Ti o idiot gazetar I nivelit te ulet duhet te mbash pergjegjesi per budalliqet qe leshon si pordha te qelbura dhe fatkeqesisht ke mundesi ti shperndash ne shtyp.

 19. eli-tiv says:

  ky eshte nje fodull e budalla…po te kish pak tru sdo ishte keq ..

 20. Shkodrani says:

  Nipi i xha Hysniut dhe i bushatlinjve lehu perseri si nje kone e keqe e lake bastard !

 21. SHQIPE-FREE says:

  @@Andi Bushati:Je nje Shkaerdhate i Ndyre…Gjitmone Lolo i Falangave Serbe-Berishjane….
  Z.Bochard, nuk i shiikon Gjerat si nje Mjeran ne Shqiperi…por si nje Europjane mor Idjote Berishjane…
  Nuk ka Bllokime Rrugesh ne Austri dhe Gjermani…jane njerez me Kulture dhe Disipline qe kane RESPEKTE PER INSTITUCJONET Shteterore dhe Shtetin…
  Si nuk te vjen nje Here Turpe????Po ku keni Turpe ju…Me “Fale” Se “Harrova” qe je i Borderose se Shkelzen Berishes…nuk i thone shaka:TE PRETE BUKEN AI…te qi…nene..dhe Gruan..ste jepe me asnje Koqe Leku..ki mor Koqe…se na “Menderose” halen e Fshatit….

 22. Doktori says:

  Po ti pupac i kujt je mor bythec pa bythe? Nese do kishte kmpionat langaraqesh do ishe shpall kampion i padiskutueshem? Ti nuk je as gazetar as analist,je nje legen

 23. qazim says:

  Je nje qelbesire o nipce qe gatuan vec jashteqitje me lapsin tend.Sigurisht e ben per klikime(para),e je gati te cmendesh dynjane me genjeshtrat e cinizmat e tua.

 24. NjeQytetarOptimist says:

  O gomar, po si I vajtke nje zyrtari te akredituar ne Shqiperi I zgjedhur nga BE-ja ne shtepi dhe I shkruan parrulla “Debatikase” sikur e ka gje me dore ai si sillet opozita.. Mjekrrosh ISI..

 25. Besi says:

  Foli kur byth,,,,, qe flet si gay sikur e ka mren flet ky

 26. Alban Dega says:

  TI JE NJE ZAGAR I VLADIMIR PUTANINIT DHE MANTENUTE E LULUSH KARABUSH SALADINIT !

  Merita me e madhe e Fatos Lubonjes, e Artur Zheles, e Ylli Karr…rrrripit … dhe e jotja eshte keshilla per te djegur mandatet qe ne fakt e dogjen edhe masken e fundit demokratike te Partise Demokratike te Shqiperise dhe aleateve te saj dhe e cuan ne theqafje te lire nga gremina ne gremine!
  Kush degjon patruret i humbet dhe poturet, thone nga krahina e gjyshit tend burre shteti !

 27. @ says:

  Komentet e me siperme te kujtojne Flete Rrufe-te e diktatures..
  Komentues te tille jane te “denje” per ate kohe, por jane turpi i demokracise.
  Prandaj nuk behet Shqiperia, sepse ka humbur qytetaria dhe na mbyti katundaria..
  PS
  Katundaria, nuk jane banoret e fshatrave por qeniet amorfe te fshatrave dhe sidomos qyteteve te medha.

 28. @ says:

  Komentet e me siperme te kujtojne Flete Rrufe-te e diktatures..
  Komentues te tille jane te “denje” per ate kohe, por jane turpi i demokracise.
  Prandaj nuk behet Shqiperia, sepse ka humbur qytetaria dhe na mbyti katundaria.
  PS
  Katundaria, nuk jane banoret e fshatrave por qeniet amorfe te fshatrave dhe sidomos qyteteve te medha.

 29. j says:

  Nga mbetja radioaktive e byrose politike,ky eshte reagim i pritshem.
  Lakeizmi eshte praktike morale tipike e shoqerise shqiptare dhe jo evropiane,
  o bastard kelysh bushtre !

 30. raul says:

  Gazetari me shpirtzi , duket nga syte qe i ka si gjarper dhe njeriu qe vetem e kemi pare te nxire ne ekran , ketij njeriu i ka vdekur buzeqeshja njehere e pergjithmone, mjere familja qe e ka ne shtepi,,,,,

 31. Flutura says:

  Ata femijet e manipuluar nga Monika dhe Sali Berisha mund te protestonin shume mire perpara zyres se Bochardt, po jo tek banesa😏

 32. opinionisti pa cip says:

  XHDO FIS E KA NJI PIS.

 33. pirua says:

  Kur u be burre dhe ky muti Bushati!

 34. Deshmitari says:

  Po pse kaq gjate more Kozi?! Nuk e kupton qe keto plehera, mund te injorohen me vetem nje fjale… PARAZITE…

 35. Koba says:

  Je Ti i Perbuzur dhe i Ndyre o Legen Llamarine i Shpuar i Bllokut,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *