“Bomba” e gazetës “Bild” për Ramën, me “profesorin e respektuar” Ylli Manjani dhe “hulumtuesin” Basir Çollaku

Gazeta gjermane “Bild” ka bërë një shkrim për protestat e opozitës shqiptare në Tiranë.

Ajo shkruan se Shqipëria po digjet, sepse Rama e ka kthyer në një shtet mafioz.

Dhe për të argumentuar akuzat, “Bild” i referohet akuzave të opozitës dhe dy personave që ka marrë në intervistë, Ylli Manjanit dhe Basir Çollakut.

“Shqipëria është shembull shkollor i një shteti kaotik në duar të gangsterëve: tashmë një vit opozita ka braktisur parlamentin – në shenjë proteste kundër korrupsionit dhe blerjes së votave nga ana e qeverisë. Qe dy vite nuk ka Gjykatë Kushtetuese – dhe Kushtetuta e vjetër nuk është në fuqi, e reja nuk ka hyrë në fuqi.

Opozita e akuzon Ramën se me para të drogës ka blerë vota. Thuhet se një bisedë e përgjuar e dëshmon këtë. Më 11 shtator 2016 Rama i telefonoi shefit të një zyre elektorale rajonale për të pyetur nëse gjithçka kishte shkuar «sipas marrëveshjes» gjatë zgjedhjeve.

Ai u përgjigj: «Po, shef, gjithçka sipas marrëveshjes». Në Shqipëri ky rast është i njohur si «Dosja 184»”, shkruan “Bild”, dhe për gjithë këto akuza iu referohet Ylli Manjanit, që e cilëson një professor të respektuar të drejtësisë, dhe “gazetarit hulmutues”, Basir Çollaku.

Është e kuptueshme, që një media e huaj, kur bën shkrime për Shqipërinë, do iu referohet “burimeve” të saj në Tiranë.

Në këtë rast, “burimi” janë Ylli Manjani e Basir Çollaku, ndërkohë që mediat e PD-LSI na Tiranë, e kanë cilësuar si shkrim “bombë”.

Sepse, siç e kanë zakon mediat e Tiranës, duhet të marrim vesh se çfarë ndodh në vendin tonë nga ato që shkruajnë të huajt, në një kohë që zakonisht, mediat e huaja raportojnë ato çfarë shkruajnë mediat e Tiranës.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në ““Bomba” e gazetës “Bild” për Ramën, me “profesorin e respektuar” Ylli Manjani dhe “hulumtuesin” Basir Çollaku”

 1. Janig says:

  E kur eshte ylli profesor
  Gomari im eshte astronaut

  1. Alo says:

   Ylli Manjaku i merr të keqen gomarit tënd.
   E shumta mund të jetë koqa e gomarit

   1. Beni says:

    Ha ha ha ha
    E forte Kjo shoku (alo)

  2. Cudia says:

   Te hidhet ne gjyq gazeta te na tregohe faktet persa tjote. Ndryshe kjo qeveri eshte vertet mafjoze.

   1. xxx says:

    une them qe ti je idiot, ma verteto qe nuk je

 2. Taraboshi says:

  Doli perseri kyrrota iLSI perseri ilepihet Mones dhe ilirit pavarsisht se ato ja dhane rrugen nje here.Edhe si rrace duhet te jene rrace muti.

  1. pompisti says:

   U martua gjarperi me shejtanin dhe pollen ylli manjanin. Njeri i nyte, hajdut dhe bir hajduti. Ketij duhet me perkedheluar ate grua qe ka ne shpi.

 3. Arturi says:

  Harruat Vasilin ,Kseren e me radhe a pika pse si bie

 4. Sem says:

  O zot Ylli Manjani Basir Collaku dy bajga

  1. Alban says:

   Mos ofendo bajgen here tjeter!
   Eshte shume me e vlefshme… ushqim organik per frutat, perimet zarzavaret !
   Keta nuk kane asnje lloj vlere njerezore !

 5. Vlesh says:

  Turru And Bushati, erdhi ushqimi! Lajmero edhe shoket! Mos harro Qimin P.

 6. s.g. says:

  Gezeta Bild në opinionon gjerman konsiderohet gazetë e nivelit ma të ulët vetem e senzavioneve e asgjë srioze

  1. tarasi says:

   E jo dhe gazeta me e ulet , ndoshta ne rastin konkret per Ylli Manjanin ja ka futur pordhes , megjithate Bild mbahet nje nder gazetat me lajme me te sakta ne bote , sidomos Sport Bild eshte teper e sakte ……megjithate ne rastin e Manjanit , ja ka futur kot .
   Kryeministri Rama per mendimin tim beri nje gabim shume te trashe , te pafalshem , dihej boterisht qe pd-ja , bazen e kish tek kanabisi dhe drejtesia e kalbur , pate ndonje tregetare te kanabisit te rasej brenda kur qeverisjen e moren te majtet socialiste ???? Per ta nuk duhet vetting , por vullnet politik per te cfarosur nje here e pergjithmone njollen e shemtuar .
   U kapen disa tregetare te vegjel , por jo kokat , pikerisht ata qe i sherbenin pd-se , ata nuk kane besim politik , me ke bejne marveshje , me ate jane dhe ate mbeshtetsin
   Rama te gjithe kokat dhe Eskobaret shqiptare , ui dha urdher jo direkt por indirekt qe gjithe kapitalin e akumuluar nga tregetia e kanabisit ta ” hidhnin ” ne treg , dhe te krijonin investime , kete ide e kapen dhe e dinin disa nga kreret e lsi-se , dhe hapen barkun dhe gojen e tyre si corape e shqyer pa llastik , pikerisht keto jane faktet dhe arsyeja qe opozita hidhet ne greva ……..

 7. Lani says:

  Kjo eshte nje gazete qe nxjerr keyesisht foto dhe ndonje shkrim 4-5 rreshtash duke iu referuar njerezve te sensacioneve. Edhe Manjanin per te tille e paskan marre kur e kane pare dhe me ato fotot qe i nxjerr Meroja. Eshte gazeta prane se djathtes ne Gjermani

 8. Tropo says:

  Keta bastarde duhet te ndeshkohen. .per tradheti.. ..

 9. Eri says:

  Sa here ka shkruar kjo reviste per kryeministrin Cipras qe sipas kesaj duhet te kishte dhene doreheqjen disa here.Por cuditerisht Ciprasi eshte akoma ne qeveri.Mos te harrojme ministrin e Ekonomise te Greqise se asaj kohe ,pas nje replike me omologun e tij Gjerman .Kjo reviste e kryqezoji per nje vit ate minister.Jo vetem ate por me tituj shume te forte be ate kohe.Edhe pse ne duhet ti japim rendesi kesaj reviste javore?

 10. Tom says:

  O ju ka djegur keq ky shkrimi i gazetes me te madhe ne Europe, gazetes Bild, e lerini pordhet.

  1. Bild Zeitung says:

   Or Tom,
   Po ti vete nuk e beson dot ate qe thote Basir tropoja dhe Manjani mercenari lezhjan, qe i qinte xhaja momen dhe kur u rrit dhe e mori vesh pati kriza qarje pa fund, po duhet te justifikosh tasin e supes per sot.
   Nuk ngeli gazete e burre ne bote qe nuk e shan ate qe kane bere koqet e pd-lsi, pse vetem bildi do ju rregulloje imazhin juve.

 11. KANIDATURA TE KORUPTUARA says:

  Aty ku ka ze sdel pa gje – fjale e urte popullore.
  Le te shkojne ne prokurori ta provojne fajsine apo pafajsine dosjet 184, 339 por me kanidaturat e vendosura nga ps per 61 bashki,
  kanidatet jane me dosje korupsioni athere, a duhet te shkojne ne votim populli ?????
  Te votoj hajdutet, dhe vete te varferohet , shtim taksa,papunesi, emigracioni nuk shteron
  Ja kanidatura e DRITAN LELIT dmth rikanidim- KLSH e ka nxjerr me shperdorim fondet e taksa paguseve , buxheti I shtetit
  vjedhje galopante , dem ekonomik — duhet vlora ta votoj??????
  Kur i kerkoj Edi Rames qe ky nenpunes I zgjedhur nga vota e popullit eshte hajdut
  Edi Rama I kapur nga krimi nga oligarket e rikanidoj athere a mund te besoj une si popull dosjet ne fjale /
  BESOJ QE PO DHE PO
  Miljona euro, 80 miljon u hodhen per ndertim trotuare ne Vlore, Vlora u mbyt si ne Venecia , uje me fekale
  ta besoj dosjen 184, 339 ——BESOJ QE PO DHE PO . faktet jane kokeforte jo llafe , populizem
  Popull ngrihuni zgjohuni verni perpara bandat politike para drejtesise, mos shkoni te votoni hajdutet

 12. Goni says:

  Gjermanet qe kane fuqi vendim marrese nuk i refereohen gazetes Bild e cila edhe njihet qe shkruan artikuj me porosi, por informacioneve te njerezve te tyre ne Shqiperi.
  Ata kane dosje me informacione te hollesishme per politikanet shqiptaret.
  Psh per Berishen, kane aktivitetin e tij politik, agjenturor, kriminal dhe gjendjen e tij te shendetit mendor te cilesuar si ” maniak nervasteniko- skizofrenik”.

 13. Operacioni Zjarri says:

  Ah more komentuesit e paguar te Rames, nuk e ka fajin pasqyra nese ua tregon surratin te shemtuar. Por edhe ti o Tema qe i kthehesh gazetes Bild me kujton Saliun kur e quante New York Times leter higjenike. Mesa duket kur iu vjen fundi legenave fillojne e shajne gazetat qe pasqyrojne surreterit e tyre te shemtuar. Me vjen keq per keta komentuesit e paguar nga Rama se do kthehen te shesin prape banane si me pare.

 14. skrapalliu says:

  Eh moj gazeta Bild , qenke katandisur te remosh e te vleresosh krimbat e qenefit ne Shqiperi.

 15. anton says:

  Rama ka bere plot abuzime.vjedhje.krime.droga. por per u deshe te dime se cfare thote bota per lowering tone.qe ne e njohin po as sa te tjeret qe zihen me te.pra lideret jane horra the vete I zgjedhim per te vuajtur prej tyre si nje popull idiot.Kete the kemi bere per 100 vite

 16. maximus says:

  kur do zhduken keto vemje nga shqiperia, ketyre u do q**e gjith familja se ndryshe nuk vene mend , te shash vendin tend neper bote s’eshte pare e s’eshte degjuar ndonjehere. jane hedhur ne sulm te gjithe bajgat e shqiperise, sepse e dine shume mire qe se shpejti do dorrezojne plaçken e vjedhur qe kane vjedhur gjate ketyre viteve.

 17. Millosh Derri says:

  “BILD” është fletushkë me 90% të përmbajtjes të mbuluar me foto dhe jo gazetë siq pretendohet. Kjo fletushkë i është dedikuar injorantëve dhe gjysëmanalfabetëve në gjermani. Prandaj edhe shkrimet e sajë jo që nuk lexohen, por edhe as që komentohen nga intelektualët dhe elita politike gjermane. Nuk e shohë të arsyeshme të brengosemi se ç’shkruan Bild’i për Edi Ramën, të sponzorizuar nga piromanët e PD-LSI’së. Kjo fletushkë është e njohur që publikon çdo lajm, nëse pagesa është në rregullë. Leku që u pagua për “lajmin bombë”, vie patjetër nga tregu i zi, por jo nga PS por ata të PD-LSI.

 18. vera says:

  Gazeta Bild = me Fahri Balli , Çim Pek , Nikoll Leshi , R.D se nuk po e di se kush e drejton = me babale , basri , e bolet tjera .

 19. Flutura says:

  Keto jane perralla per tua treguar militanteve te PD( se LSI nuk ka militante) tek Fevzo, qe ti zere gjumi, sepse jane te shqetesuar per demokracine🙄

 20. Vizioner says:

  Zoti Mero Baze,

  Ju duhet ta demaskoni dhe te nxirrni te verteten rreth Autorit te Artikullit tek “Bild-Zeitung”.

  Autori eshte, Peter Tiede, Extremist i djathte.
  Me nje Investigim te shpejte, shikoni se cilet MIQ shqipatere ka Autori.
  Shikoni Linkun poshte. Nder Miqt e tije eshte Dritan Zagani. Me kete do te kuptoni kush jane nxitesit dhe investoret e shkrimit.
  https://www.facebook.com/peter.tiede.1/friends

  Ky Artikull i njeanshem eshte,nje nga ndyresite me te medhaja qe Bild ka butuar ndonjehere.

 21. Shqiperia qe duam says:

  Fletushke qe mashtron per tu shitur ama shume.
  Jetoj ne Gjermani dhe e njoh mire kete fletushke qe u dedikohet injoranteve. Kesaj fletushke i kane dhene material sic jane dy injorantet nga Tirana . Nuk ia vlen as ti jepet popullaritet
  Shqipetare veredijesohuni se jemi ne ato qe duhet ta bejme Shqiperine!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *