Ministri serb paralajmëron botën: Mos luani me zjarrin, po krijoni një Shqipëri të madhe në tokën serbe

“Mos luani me zjarrin duke krijuar një Shqipëri të madhe brenda territorit të Serbisë”. Është ky mesazhi  i fortë që i përcjell botës ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin, në një intervistë për agjencinë e lajmeve ruse Tass.

“Nëse dikush dëshiron të zgjidhë çështjen kombëtare shqiptare në Ballkan, ata duhet të zgjidhin edhe çështjen serbe. 

Ne nuk mund t’i japim shqiptarëve diçka pa i dhënë të njëjtën gjë edhe serbëve. Prandaj gjej rastin të paralajmëroj të gjithë botën: Mos luani me zjarrin! Mos krijoni një Shqipëri të madhe në tokën serbe”- tha Aleksandër Vulin.

Ambiciet ekspansioniste të Shqipërisë, sipas Vulin, rrezikojnë paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

“Një kërcënim i madh për Ballkanin aktualisht është krijimi i një Shqipërie të Madhe. Kjo është një përpjekje për t’u përhapur në territoret e shteteve të tjera, duke nisur nga Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, territori i Kosovës dhe Metohisë dhe një pjesë të Serbisë qendrore. I vetmi vend që e kundërshton këtë është Serbia”– tha ministër i Mbrojtjes në Serbi.

Sipas Vulin, pas hyrjes së Maqedonisë së Veriut në NATO, të gjitha shqiptarët do të jetojnë në një zonë të përbashkët sigurie politike. “Kryeministri shqiptar shprehu dëshirën për t’i hequr kufijtë mes shteteve ku jetojnë shqiptarët, dhe kjo është alarmante”, ishin fjalët e Vulin. Agjencia ruse citon edhe ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov i cili më herët tha se Moska ishte e shqetësuar për mungesën e veprimit nga ana e Bashkimit Europian, ndaj të ashtuquajturës “Platforma e Tiranës”.

 

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Ministri serb paralajmëron botën: Mos luani me zjarrin, po krijoni një Shqipëri të madhe në tokën serbe”

 1. Epiriiiiii says:

  Ska Faj ky, ka Faj Shqiptaret qe nuk i Aktivizojne edhe Tensione ne Sanxhak dhe Vojvodine. Te kuptojne se çfar miniJugosllavie jane akoma

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   U shofsh o Aleksandar
   me gjithë fis e me farë
   sepse si Tokën edhe emrin
   borxh na e ke(ni) marrë.

  2. Ziguri says:

   Per Sanxhakun eshte barrikade Kastriot Myftaraj, prandaj kujdes !

  3. sunitet nuk bejne ''shtet''...........lloji i kafshes! says:

   cilet shqipo,myslot po shkojne per lesh ………..der me 2030 parashiohet te katandisen ne 2mln nga 2.7 mln koke qe jane sot,gezuar ramazonin

   1. NjeQytetarOptimist says:

    Cmut ka feja sa koke do behen shqipot.. Kualiteti I jetes dhe punedhenia ndikon ne rritje apo zbritje te popullates.. Feja eshte per ngushellim dhe asgje tjeter.. Te jetosh sa me shume o lloje kafshe dhe mjekrroshat ortodoks apo sunit te bekofshin..

  4. ec aty says:

   Vulin ka “harruar” te permende trojet shqiptare ne Greqine e Re, dmth Epirin e Jugut (Camerine dhe Fushen e Janines) dhe Makedonine e Jugut (te Selenikut).
   Harron ai, po s’harrojme ne 😀

  5. vang says:

   Ku e gjeti token Serbe ky ,nga Uralet e solli??Jo vetem kaq:Shqiperia plus Kosoven prap jane me te vogla se vete Serbia.

  6. Dushi says:

   Kan hedhur ne aksione revolucionare PD e Lul Bashes e Sali shpellarit.

 2. agon says:

  Ku e gjeti token serbe ky ky vetem duhet ta dije pasi aty ku eshte Serbia sipas Vulin akoma jetojne shqiptaret qe ata perpiqen ti quajne boshnjake e serbe … po kur kerkon shume shpesh ngelesh pa gje vazhdo keshtu Vulin se se shpejti do marresh ate qe kerkon…

 3. Shqiptar says:

  O Vulin, te humbte vula. Nuk na kercet trapi nga fjalet e tua.

 4. syri says:

  Serbet kane ardhur ne Ballkan ne vitet 800nd! Pra 1200 vjet te shkuara, kur shqiptaret jetojne ne vendin e tyre,qe kur eshte krijuar raca njerezore! Por shqiptaret e kane veshtire te bejne shtet ne mos te pamundur! Prandaj u kontrollua nga Romaket si shesh luftimesh apo nga greket para tyre dhe nga Europa me princ Vidin apo nga Enveri dhe Sali kriminel Vicidol Saliu! Qytetet tona u tropojezuan! Tirana dhe gjithe Shqiperia flet tropojance si Saliu! Nxirreni Salen para nje gjyqi dhe largojeni nga politika!

  1. agon says:

   Greket jane per 85% arvanitas per cfare kontrolli nga greket flet zotrote ajo qe quan greqi ti ka filluar te quhet keshtu ne 1830 me perpara quhej iliri … ne shqiptarve na e kane fajin fete ose me mire e kemi vet fajin se jemi ndare ne te gjitha fet …

   1. Kris says:

    Disa komentues shqiptare jane injorante! Ne kohen e Aleksandrit dhe Para tij i jati Fhilipi kontrollonin te gjithe! Flasim per vitet 380 PS. Grekerit mund te jene arvanitas por e kane per turp te quhen shqiptare! Po flasim per shqiptaret qe nuk duan shtet! Ne nuk kemi sulmuar njeri sepse s’kemi patur dhe s’kemi shtet! Shqiptaret duhet te edukohen se jane me injorantet!

    1. undefined says:

     Kujt po i rruhet kkkk se e kane per turp te quhen …shqiptare…disa te pabese e antishqiptare te ndyre disa injorante qe per nje dogem jevgjite mohojn gjakun..genin..prej tyre nuk ke cfare pret pervecse poshtersive…eshte per turp tu thuash….shqiptare atyre haleve qe jane kthyer ne me jevgj se jevgjit….ne te semes me arvanitet e pabese e gjakedhjere..

  2. eeeeeeeeeeeeeeej says:

   “greket” nuk kane kontrolluar asnjehere hapesirat shqiptare, per arsyen e thjeshte se “greket” (kedo qe te etiketosh keshtu, ndac helenet e lashte ndac neogreket e sotem) nuk kane kontrolluar hapesirat e veta e jo me te te tjereve! Per here te pare ne histori qe “greket” dmth keta neogreket e sotem, kane kontrolluar hapesira shqiptare, ka ndodhur ne shek XIX-te kur u krijua nga gjermanet shteti i Greqise se Re dhe me ndihmen e Fuqive te Medha, ju dhane ketij shteti artificial haperira te banuara nga shqiptaret!

  3. Titi says:

   Sllavet e ballkanit te ardhur nje mije vjet me pare ishin nje minorance irrilevante argate te arberberve punet u djallosen vetem dy shekuj me pare me luften ruso-turke ku muzhiket e rusise pushtuan tokat e arberve duke masakruar dhe asimiluar popullsine autoktone.

 5. Virusi says:

  Zjarrvenesit e Ballkanit Jane serbet. Serbet kane sulmuar te gjitha fqinjet. Serbet pjellin lufte, Jo shqiptaret. Bota e njeh mire historine, s’ka nevoje te degjoje kriminelet.

 6. Shqiperia Etnike says:

  Nga Nishi ne Prevezë ishin toka shqiptare more ardhacak sërb. Fqinjet pra si Grekerit (jo Arvanitet) bashke me Sërbet i vodhen e i vrane shqiptaret ne tokat e tyre gjoja vetem se ishin turko myslimane! Shqiperia etnike po formohet!

 7. arberkaonya says:

  Ke te drejte cigan, xhike , tahir lluku papashta , shiki java, ti kanistraxhi ti sitaxhi muti , qe je nje qenie frymore pa identitet , kut arberit udhehinin boten pasardhesit direkt te pellazeve e ilireve, ju qelbesira dythundrake , nuk kishin hequr akoma bishtin , rrace muti , vetem per kurveri e servillik shquheni ju komb legen , do vej cdo gje ne vendin e vet , deri tek molla e kuqe cigani se arb , dmth, sjeni arb , jeni dhe i hedhur ne ato troje o serb, se arb , 1912 ,1013 , 1945 , cdo gje do vej ku i takon , mesoe mire harixhi muti !

 8. Kozmos says:

  SERBET JANE NJE PLESHT PARA BOTES , JO TE MARRIN ROLE TE RENDESISHME , ME PARALAJMERIME . KUSH PYET PER SERBET ???? MOS VALLE ATA QE E BOMBARDUAN ???? KOKRRAT E HAJVANEVE , SHPRESOJNE SE I MBRON RUSIA . KU ISHTE RUSIA KUR NATO BOMBARDOI ??? RUSIA FIRMOSI .

 9. Kosta says:

  Ne shqiptaret duhet te aktivizohemi ne te gjitha trojet tona ku jetojme prej mijera vjetesh per bashkim e bashkepunim.Jo per ti bere ndonje padrejtesi ndokujt por per te bere drejtesine qe shovinistet me fuqite e koheve te vjetra na e kane mohuar padrejtesisht.

  1. ''....nese gervish sadopak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh ''arabin'' qe ai fsheh mes veti.......! says:

   sa jane shqiptaret ne nje shtet si albanistani ku sunitet, shiitet[te gjithe keta rrace arabe] perbejne 87% te popullates

   1. " ... nese gervish sadopak nje grekoman shqipfoles, do zbulosh turko-jevgjitin qe ai fsheh mes veti ...! says:

    Pyet tet’eme mo Pisoglendi dhe ta tregon sa jane. Ka pervoje nga semaforet ajo 😀 😀 😀

 10. undefined says:

  Vajmedet cfare kane shqiptaret per fqinj si ne Jug ashtu edhe ne Veri disa turma paranoidesh qe jetojn akoma me perralla me lesh…

 11. Trajko says:

  Ne te gjithe historine, qysh ne lashtesi, Shqiptaret nuk kane sulmuar kure ndonje vend tjeter. Ne histori e dine dhe femijet e shkollave se shkaketare te luftes pare boterore ishin Serbet, ne te dyten pjeserisht me karshillekun ndaj Hitlerit. Ishin ata qe e pergjaken gjithe token e ish Jugosllavise me krime makabre te padegjuara qysh nga lufta e dyte boterore. Ku e shikon ky Vulin rezikun e Shqiptareve? Po qe se i ri ngushte teritori Serbise se sotme duhet te lexoje historine e kohes se re dhe te kujtoje se mund te humbase akoma por jo nga Shqiptaret

 12. Zhanini says:

  Dikush andej nga Serbia t’i beje ketij mendjemadhi nja dy leksjone historie see s’ja paska haberin.

 13. Fundi per rracdhjeret po afron .....RRacedhjerve po i vjen fundi .......... says:

  rracedhjeret arrixhinj serbo gerrrrrrckkkkkkkkkkkkkkeeeeeeeeeeeeeeeeeeee e dine qe po ju vjen fundi !

 14. Nick says:

  Nuk behet fjale per Shqiperi te Madhe por Natyrale , ben mire te harrosh endrren e Serbise se Madhe , se Shqiperia Natyrale shtrihet nga Preveza e deri ne Sanxhak , Bosnje, Medvegje e Bujanovc, nuk i tjetersoni dot me shqiptaret as me dhune e as me demagogji. Kosova tashme eshte nje me Shqiperine.

 15. Mandi says:

  Shqiptaret duhet te kerkojne tokat sipas Vilajeteve te Turqise qe kane qene deri ne vitin1912.
  Tokat shqipetare jane deri ne Nish dhe Prokuple ku serbet kane bere spastrim etnik, dhe sigurisht lugina e Presheves.
  Ne marreveshjen me Serbine duhet te kerkohen keto Troje.
  Serbet jane te ardhur ne ballkan si barbare dhe kane pushtuar dhe shtuar tokat ne kurriz te fqinjeve dhe kryesisht duke u marre toka Shqipetareve.
  Siperfaqja ku sot banojne shqipetare eshte 70 000 km2. ( Shqiperi, Kosove, Serbi, Maqedoni, Mal te Zi dhe Qameri.
  Tokat shqipetare sipas Vilajeteve shkojne 100 000 km.
  Duhet te hapen fletet e Historisë.
  Rrofte Shqiperia Etnike.

 16. Blaublut4 says:

  Shikojeni! C’far ka fytyra e ketij sërbi që kerkon Toka në Ballkan me një europianët.
  Asgjë të përbashkët. Cohuni shqiptarë dhe tregojani vëndin Vulinit dhe këtij populli që ka humbur rrugën ne Gadisbullin Ilirik.

 17. populli says:

  ketij te shkretiti nuk i paskan tone se ke ardh nga stepat eRusise.
  deri atje nuk bohet Shqiperia e madhe prandaj mos u boj merak

 18. Mandi says:

  Sot qe Serbia ka humbur luften duhet te dorezoje tokat shqiptare sipas hartave te Vilajeteve te Turqise qe kane funksionuar deri ne vitin 1912. Tokat shqiptare ne Serbi jane sigurisht Lugina e Presheves, dhe nga Prokuple deri ne Nish ku serbet kane bere spastrim etnik. nga Prokuple ne vitin 1190 kane perzene 50000 shqiptare me pretekstin se do te bejne baze ushtarake dhe pastaj do te kthehen dhe ata nuk i kthyen asnjehere ne trojet e tyre.
  Edhe nje fenomen duhet te kuptojme se serbet nuk kane luftuar kurre me kombe qe kane patur shtet por vetem me kombe akoma te paorganizuara. Sot Kosova ka ka Shtet dhe Ushtri , ka NATO-n she Shqiperine dhe kurre nuk rrezikohet nga serbia.
  Ka ardhur koha e Shqipetareve.

 19. Mandi says:

  Sot qe Serbia ka humbur luften duhet te dorezoje tokat shqiptare sipas hartave te Vilajeteve te Turqise qe kane funksionuar deri ne vitin 1912. Tokat shqiptare ne Serbi jane sigurisht Lugina e Presheves, dhe nga Prokuple deri ne Nish ku serbet kane bere spastrim etnik. nga Prokuple ne vitin 1190 kane perzene 50000 shqiptare me pretekstin se do te bejne baze ushtarake dhe pastaj do te kthehen dhe ata nuk i kthyen asnjehere ne trojet e tyre.
  Edhe nje fenomen duhet te kuptojme se serbet nuk kane luftuar kurre me kombe qe kane patur shtet por vetem me kombe akoma te paorganizuara. Sot Kosova ka ka Shtet dhe Ushtri , ka NATO-n she Shqiperine dhe kurre nuk rrezikohet nga serbia.

  1. Korcari says:

   Shqiptaret kane qene kolone ne tokat serbe

   1. u dhime duke qesh says:

    Po cobenet ne tokat shqiptare 😀 😀 😀

    1. Korcari says:

     Te gjith Korcaret Orthodokse jemi autoktone. Turqit jane kolone te sjelle nga sulltani

   2. korcar says:

    Ti bir putane nuk je korcar, po coban i ardhur ne Korce 🙁

    1. Korcari says:

     Ti Beqir je kolon Turk pjelle haremi pyet tet gjyshe c’i bente bej efendiu. Korcen e kemi ne Orthodokset ne duar per fatin tend te keq.

 20. anton says:

  ja pse po mbahet rama ne fuqi nag perendimi the pse po ben PD.lsi me teper protesta sepse ps po thote hapen kufijsh ne tokat shqiptare.o prej pariotizmit pot korruptimit te ps.dhe PD pè te kunderten pikerisht po prej korruptimit te bere ndaj tyre…nga ‘lindja the nag perendimi

  1. ik ere pirdhu says:

   Shko futi nje gote dhalle me mire o teveqel 😀

 21. Emigrante says:

  Uje ne mullirin e tyre ka cuar e po con Berisha me Bashen prandaj krehet ky karafil. Zjarrin po ja ve opozita

 22. Anti Janatullos says:

  Vulinizis,ftyrë aziatike e ngjajshme me rracen e zezë që deklarohen Helen.
  Dardania,Maqedonia,Morea,janë toka të Plisëbardhëve,që flasin gjuhën e zotrave,Shqipen.
  Shumë beteja kemi humbër kunder aziatikëve dhe afrikanve,veriorë por luften dota fitojmë.

 23. Kuq e zi says:

  Ja mor burre se nuk eshte vetem serbia qe kundershton shqiptaret
  I harrove greqit ska asnje jave qe thane se kush nderron kufij ne ballkan do perballen me forcen greke
  E vetmja gje qe skuptova ishte se e kishin fjalen para apo pas buke
  Megjithate ne mesazhin e vulin ai thote meqe po lejoni te bashkohen shqiptaret na lejoni dhe ne te bashkohemi me serbet e bosnjes
  Gje qe zbehet
  1) je filorus
  2) keni duart me gjak te pafajshem
  3) kosova buk eshte serbe jua dha evropa me firme sot jua hoqi
  Dhe si perfundim federata e re do jete mali i zi,kosove,maqedoni,shqiperi 10 milion popullate nje shtet qe do jete vendimtar ne ballkan ku aksi beograd-athine do keputet ne mes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *