Arben Malaj: Unë, Tsiprasi që do shpëtoj Shqipërinë. Do e nis nga Tirana, jo Vlora, se ata nuk janë mendjehapur

Arben Malaj është aktualisht anëtar i këshillit mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

“Ditën që do të marrë vendimin se do të kthehem në politikë do të jap dorëheqjen”, shton ai, edhe pse pohon se ky moment për të ende nuk ka ardhur.

Ai në këshill ka pranë ndër të tjerët Ridvan Boden. Dy ish- ministra të Financave, të caktuar nga Rama.

Malaj e mohon me forcë këtë. “ Jo, unë nuk jam i caktuar nga Rama. Ne duhet të mësohemi me ndarjen e pushteteve, shumë politikanë të PS-së nuk e kuptojnë ende.

Unë nuk aplikova te qeveria, edhe pse e di që mazhorancën e ka qeveria. Duhej vullneti politik? Pse mos të kishte vullnet politik, për mungesë aftësie profesionale, apo kontributi ndaj vendit?”, thotë Malaj në një intervistë për A2 CNN.

Për rikthimin e tij në politikë, ai ka deklaruar që nuk do të jetë detyrimisht brenda PS-së.

“Po, sepse dihet që marrëdhëniet e mia me drejtimin e PS-së nuk janë më të mira. Unë pata kurajën të them që në 2011 që partia do të ndodhej përballë sfidave të vështira, që tani po i paguan”, thotë ai.

Më konkretisht?

“Heqja e pushtetit absolut dhe për kohë të gjatë. Rrinim deri vonë natën për të numëruar votat. Tani gjithçka bëhet me telefon”, thotë Malaj.

Por kush është modeli politik i Malajt?

Modelin e ka të prekshëm, edhe pse paksa jashtë kufijve shtetërorë.

“E majta duhet të ketë një model si ai i Syrizës, unë kët model kam si politikan”, pohon Malaj.

Por nuk ka aty një populizëm që ai vetë refuzon?

“Deri diku, por mos harroni se  pasi mori pushtetin ai e çoji vendin në zgjedhje të parakohshme, sepse tha “me zemër jam me popullin, por si kryeministër duhet të nxjerr vendin nga kriza”, deklaron Malaj.

Vetëvendosja sapo ka hapur zyrat e saj në Tiranë, por ai mohon të ketë lidhje me modelin e tij.

“Jam larg rrymave populiste”, e mbyll.

Ai ka opsionet e hapura për të ardhmen, por diçka e ka të qartë.

Nëse kandidohet në zgjedhjet e ardhshme, kjo do të ndodhë në Tiranë dhe jo më në Vlorë, “sepse njerëzit janë me mëndje hapur, ka numrat më të mëdhenj dhe mundësitë po ashtu”.

Arben Malaj ka qenë për disa kohë këshilltar i kryebashkiakut aktual të Tiranës. Por gjerat kanë ndryshuar dhe po të krijoheshin mundësitë politike, ai do të donte ta sfidonte atë, ose më shumë modelin e tij socio-ekonomik për Tiranën.

Ai e gjykon qeverisjen e Veliajt si “ arrogante” dhe kjo ka qenë përplasja kryesore që i ka larguar.

“Unë pranova të jem këshilltar i tij, por ishte kërkesë e tij, edhe pse kisha të drejtën morale që të mos bashkëpunoja me atë njeri”, thotë Malaj, pa dhënë shumë detaje.

Ai shprehet i gatshëm të sfidojë jo vetëm Ramën, por edhe Veliajn.

Por, se si do ta bëjë këtë gjë, mbetet mister.

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Arben Malaj: Unë, Tsiprasi që do shpëtoj Shqipërinë. Do e nis nga Tirana, jo Vlora, se ata nuk janë mendjehapur”

 1. xhemal says:

  malaj nje vemje tjeter politike .imagjinoni miku i fatmir gerdecin enderron gjithmone pushtetin e bashkohet edhe me djallin.

  1. Cudia says:

   Malaj! Mos harro dicka shume te thjeshte ne lidhje me aftesite e tua ne karriere. Punen qe je duke bere tani nuk ta dhane me zor por thjesht e more me deshire pas deshtimit tend ne politike. E dime te gjithe qe je copa e hajdutit por qe te eshte dhene mundesia te kontribosh ne shoqeri thjesht si nje burokrat i zakonshem i shtetit. Boll llape lart e poshte se populli e di shume mire se sa te vlejne duart dhe trute qe i ve ne sherbim te duarve.

  2. Turi says:

   Grupi i Nanos qe sollet Berishen e Meten ne pushtet. Nje mut jeni te tere. Ka ikur koha juaj.

 2. Shqiptaret e bashkuar says:

  A bukeshkelur eshte thjeshte te kritikosh, duhet te jesh i drejt, ai qe te votonit me shume te kupton me shume dhe Ke detyrim me shume plus qe Vlora u denua nga gjitha qeverit qe nga koha e Zogut nuk u be azgje nga oushteti ,eshte zhvilluar vetem nga njerzit puntore e te drejtperdrejt

  1. Komentuesi says:

   Kame patur besim dhe respekt per Arben Malaj,por shume shpejte u terhoqa se eshte nje karjerist dhe njeri qe i pelqen vehtja me keq se Ben Blushi.Kur shikoje te ky se lavderon vehten,atehere mos prisni gje te mire nga ky.Kur ai arrine te shaj Erion Velin qe te gjithe e vleresojne punen e mire te tij,Arben Malaj ne e quaka arrogant.turp per Malaj,se, e ka ulur shume vehten me keto mbivleresime qe i bene vehtes.

 3. Ne nga Vlora says:

  Paska hikur per lesh dhe ky qe mbahej si burre i mire
  Te gjithe profesionistet kur nuk kane sukses ne profesion i turren politikes. Aty eshte leku i kollajte.

  1. Jo per gje... says:

   Ky mbahej si burr I mire? Mos na bej per te qeshur… Njeri I felliqur me te gjitha aspektet.

 4. ppa says:

  A.Malaj eshte personifikim i figures se “provincialit” sipas te madhit Teodor Keko; dmth i fshatarit , natyrisht te zgjuar, qe pret pas ferres dhe me cdo mjet synon te realizoje qellimet e tij. Ku ka rast me te mire per ate , se sa tani qe deti eshte bere kos dhe gjithe karavidhet apo gaforret si Berisha, Meta, P. Milo, A. Dade etj. jane bere bashke kunder Rames. Sa i perket krahasimit me Syriza apo me trendet e reja ne politike, profesori i piramidave edhe kur drejtonte financat apo tatimet ishte inferior edhe krahasuar me ekonomistin tjeter R. Bode….Perfundimisht, nuk mund te honepset kthimi ne politike i fosileve tridhjete vjecare.

 5. Gani says:

  Nuk ka me keq kur te hipen vetja ne qejf, sidomos kur nuk ta var njeri . …

 6. spata says:

  Ah more Malaj . E nise me shume vrull dhe perfundove qe te ken meshire per ty . Rama te dha ate vend qe smund ta merrje kurr po te ishte ndonje socjasliste tjeter jashte grupit te Nano pijanecit . .Me Nanon bere cte deshi qejfi .Hengre , pive e mbushe xhepat .Tani na del dhe flet per Cipras . Te paska hyre vetja ne qejf duke e krahesuar veten me Cipren . Cipra eshte politikani me i paster nga te gjithe politikanet e te majtes Evropjane .Ai triumfoje vetem se nuk qe i lyer me aferre korruptive .Ti o Malaj je nje zgjebe kur thua e vlonjatet nuk jane mendjehapur .O rrush i Llakatundit mbete fshatar dhe laje gojen te krohesohesh me vlonjatet . Gezoju atij vendi dhe mos e hap shume oreksin se do te prishet stomaku .

  1. deshira says:

   o “spata”, vertete e ka tepruar ky produkti Qamilit, por pershtypje me beri ajo shprehja per vlonjatet qe “s’jane mendjehapur”! ky, meqense i ati erdhi nga fshatrat e Tepelenes ne Llakatund, kujton se nuk ja dine bilahite te tjeret. Une kam menduar se eshte njeri i drejte, por kur e kam degjuar ky eshte dhe i pa afte profesionalisht, pa le qe beri dhe detyren e drejtorit te bankes ne Vlore, pa lere qe shane dhe vlonjatet. E, çti besh; merr nga dhite (jo te dhierit po dhite) e vur zabit. Mire Arben Malaj , mire , kruaje me vlonjatet se do te ngec ndonje hu ng te atyre.

  2. XheJ eN Bi says:

   spata….

   Nuk është aq i pastër Cipra sa na e bën ti.
   Si shpegohet që miku më i ngushtë i Ministrit Papa nga 5000 € deklarim në 2015-ën tani ka miliona Euro dhe në Qipro ????
   Po qe se Malaj ndjek shëmbëllin e Ciprës ,Shqipërinë e mori lumi ,si mori Greqinë.
   Cipra në 2014-ën tha se do griste Memorandumin që kishin nënshkruar partitë paraardhëse dhe në 2015-ën grisi provramin e tij të Selanikut.

 7. Spectrum says:

  Leri denglat je per burg deklaro pasurine erdhe nga llakatundi me opinga te grisura dhe u bere me miliarda,Shqiperine e shpeton vetem Amerika jo fara juaj e keqe

 8. Kasem gahinji says:

  Ti po.do ndertoje gjalicen nga vlora ne tirane.

 9. Go west says:

  Qe ke enderra eshte gje e bukur, por mbase ben mire te jesh pak me kembe ne toke.
  Si nje nga “mendjembyllurit” ne se me lejohet, deshiroj te te them se do ta kesh shume te veshtire per disa arsye. E para ti je mosmirenjohes dhe ky eshte ves i rende dhe i pasherueshem. Gjithekush ka fole fjalen e mire e eshte angazhuar per te te ndihmuar ne ngjitjen tende, sot eshte penduar. Nuk e kam fjalen vetem per PS qe te nderoi me “punera te medha” pa ndonje merite te veçante, por kush te njohu nga afer. Se dyti, duket qe te ka hyre vetja ne qejf dhe ky ves, siç thone shkodranet e zgjuar, eshte mallekim, sepse nuk do njeri afer. Se treti ti gjen modelin Erion Veliaj, si nje model te qortueshem, kur opinioni brenda e jashte vendit e gjen te suksesshem, druaj qe edhe metri te eshte prishur.
  Te prifte e mbara

 10. Moni says:

  O Ben katunari, te duhet dhe nje kulle tjeter binjake ne bulevard a si? Nuk vodhet mjaftueshem nga ky popull qe ridilni ne skene ju plerat e politikesh shqiptare?
  Kur ishe i vogel dhisje tek haleja me grope septike ne fund te baçes, tani dhjet ne tualete Versace, por po mut po ben.

 11. Emigranti says:

  Malaj harron qe ishte ne politike dhe e provoj se ç’fare kombinoji. Askush nuk pret nga ti qe mund te sjellesh ndryshime per mire,mos mbllaçit kot se koti. Nuk mund te zgjidhesh ti problemet e vendit qe je pjese e problemit,njeri nga shkaketaret…..😛PS_ja mjafton te çoje ne realizimin reformen e re ne drejtesi dhe pas kesaj do te jete sovrani qe do te vendose per gjitheçka. Shqiperia nuk eshte ne krize,por nje pjese e politikes aktuale dhe te shkuar qe i ka hyre frika ne palce,majtas e djathtas,pa dyshimin me te vogel. Kush kerkon qe te mos realizohet reforma e re kerkon te ruaj privilegjet dhe gjene e vjedhur. Sot per çdo politikan qe ndihet atdhetar duhet te luftoje per realizimin e reformes,te tjerat janë pallavra. Pa sistem gjyqesore te paster dhe te pavarur nuk mund te pretendohet per konsolidim te demokracise. Apel Edi Rames qe se bashku me partine socialiste te realizoje reformen me çdo costo se sovrani eshte aq inteligjente qe t’ja hape hakut cilitdo…….kjo eshte zoti Male,qe ke folur per gjitheçka dhe as pake per domosdoshmerine e reformes ne drejtesi…..kushedi te djeke diku. Ne Shqipetaret ne emigrazion e dime shumë mire se çdo te thote nje shtete me drejtesi te paster dhe te pavarur….meruni me detyren qe ju kane caktuar dhe mos bej te zgjuarin…….

 12. Nuk i afrohesh aspak modelit Chipras, se nuk ke shkqlqyer as ne ekonomi dhe as ne politike, te vetmen gje qe ke bere mire ke bere kontrabanden ne vitet 90, je pasuruar me kontrabande dhe me shume me korrupsion, vetem pordhe me ere ke pas gjithe jeten

 13. Tsipras lab says:

  Edhe ky halja mosmirenjohes nuk u ngop.
  Ketij i duket vetja si i zgjuar dhe fryhet si gjel deti.
  Ky eshte edhe konsull nderi austris per cmokthinen.
  Eh moj kasolle ku na mblodhe

 14. Janig says:

  Ky lab harron qe ka qene nje hajdut
  Berisha i thosh Malavita
  Kur doli anti PS???
  Po parlamenti socialist te votoje?
  A je themeluesi i piramidave?
  Ne Krah ke Boden ortak ne Piramida??

  1. spata says:

   Per sqarim . Kujt i thua lab Majat ? E di ti nga vjen ky morr .Coban Llakatundi . Llakatundi ka qene pjese e Myzeqes se Vlores e pa populluar nga vlonjat por nga te ardhur e evgjte,cam ,coban e ndonje nga malet per hasmeri .Llakatundi filloj te popullohej ne kohen e Italise se pare aty rreth viteve 1914. Ne kohen e Hoxhes dergoheshin te persekutuarit si vend i veshtire per te jetuar .Ne Ps e futi Nano si nipin e tije .

 15. e verteta says:

  Piksepari kthehu parate aksionereve ,puntoreve te fabrikes se sode-sapunit ne vlore te cilat i vodhe ti te gjitha dhe se dyti parate e fajdeve qe ishe ti ideatori skicuesi e zbatuesi i tyre.

 16. Vaso says:

  Me i miri je Arben MALAJ, Ke gjithe te drejten te kandidoshe sepse nuk e ke humbur kurre koherencen.

 17. vlora.vlora says:

  o bythqir ke bere kerdine ne kohen e nanos ,sa vetem emri yt flitej ne vlore ,keshtu qe koken thyefshi ju malajt dhe ju zente haku njerezve

 18. moni says:

  O Beno, mbeturine e Katovices, dil ne pension o daku dhe mos u duk me neper lajme

 19. Love Laberi says:

  Nje njeri qe punon per bankat do mendoj per te varferit!!!! Hahahaaa ..ly zakonishte me da di une nuk pi..

 20. Albnr1 says:

  Ti skuth pa dinjitet, pasi more mandatin si antare i Keshillit Mbikeqyres te BSH nga PS, fillove te flasesh. Turp i madh per ty dhe mos thuaj me se je nga Vlora, pasi e turperon ate qytet dhe popullin e saj me karakter.

 21. fieraku says:

  vlonjatet jane me gjihe mend bukeshkalur e te pabese..neper europe jane thuajse te gjithe e uratat kineze nuk i harojne ,mendje ngushte e te vegjel fare

  1. Love Laberi says:

   Mos i fut vlonjatet ne nje “thes” se ne Ta kendojme kengen pa muzik areee fierakuuu…te paskan lenduar keq vlonjatet, te dhemb akoma?

  2. tarasi says:

   Pergjithesimi dhe paragjykimi jane karakteristikat e injorantit ….

 22. Anetari i PD says:

  O vulehumburi Arben. Kur ishe drejtor i Bankes se shtetit vlore a te kujtihet sa vlonjateve u dhe kredi vetem per te blete gozhde ku sipas llogaritjeve te atehershme me sasine e gazhdeve mund te punonte shqipetia per 25 vite. Sa petqind te kredive merrje per vete se nuk shpjegohet ndryshe dhenja e nje sasie kaq te larte kredi per te blete vetem gozhde. Ik o vulehumbur dhe pi deshe hajde kendej e filloje nga vlora ta shikosh te senes o vemje e ngordhur.

 23. Mandi says:

  Pershendetje.
  Une mendoj se Arben Malaj eshte idealist dhe mund ta beje Shqiperine, madje me mire se Cipras Greqise.
  Mos degjoni llafet e opozites sepse te miret ai i luftonte.

 24. drinosgjirokaster says:

  ky analfabeti krahason veten me revolucionarin e ekonomise greke , zotin ALEKSI TSIPRA , po ik ore idiot , si skeni turp ore injorant , ju e keni mendjen te vidhni, dhe sa per dijeni ti zoteri ke bere burg per vjedhje , ndaj e ka marre lumi ate mut vend , mendojn se eshte jeta trafik , vjedhje poshtersira , e tha i madhi zoti mevlan shanaj , popull pa dinjitet , the-end .

 25. undefined says:

  Nje e Majte shiptare si …Syriza..thote kllufi i Vlores….te ashtuquajturit…politikanet..tone nuk kane horizont me shume se pertej gardhit ballkanik.. kjo eshte te vesh duart ne koke

 26. a.f. says:

  Mos ja nxirrni inatin Malajt dhe Bodes. Merruni me ata qe i punesojne. Ata do te mbeten ne histori si noteret financiare te shefave te tyre, njeri ne PS dhe tjetri ne PD. Meqe jane deshmitare okulare dhe dokumentare te pislleqeve dhe vjedhjeve qe kane ndodhur perkatesisht ne kohen e tyre, sot jane te shperblyer njesoj nga kapo banda i radhes. Edhe sikur Berisha te ishte ne pushtet, nuk do ta linte Malajn pa nje rroge te majme me buxhetin e shtetit, sikurse Rama po shperblen edhe Boden. Te gjitha bandat aleate e mafioze te botes keshtu funksionojne.

 27. a.f. says:

  Mos ja nxirrni inatin Malajt dhe Bodes. Merruni me ata qe i punesojne. Ata do te mbeten ne histori si noteret financiare te shefave te tyre, njeri ne PS dhe tjetri ne PD. Meqe jane deshmitare okulare dhe dokumentare te pislleqeve dhe vjedhjeve qe kane ndodhur perkatesisht ne kohen e tyre, sot jane te shperblyer njesoj nga kapo banda i radhes. Edhe sikur Berisha te ishte ne pushtet, nuk do ta linte Malajn pa nje rroge te majme me buxhetin e shtetit, sikurse Rama po shperblen edhe Boden. Te gjitha bandat aleate e mafioze te botes keshtu funksionojne..

 28. Populli says:

  Arben
  Jepi sa me shpejt, shfaqu sa pa u bere m….mullar.Dhe gjeja e pare qe do besh anullo konncesionet ne shemdetesi se po e gerryejne buxhetin dhe po shmang konkurrencen.

 29. Cuku says:

  O Beni ti maksimumi mund te behesh
  NEVOJTORAQIS
  Te futi Rama tek banka dhe tani fillove si ne vaftet e pera si llazore

 30. Sami says:

  Familja e ketij dhiarit te Llakatundit dhe hajdutit te parave te piramidave eshte transferuar nga fshatrat e Tepelenes ne Llakatund per rrethana te turpshme dhe te pa deshiruar per fshatin. Ky hajdut me IQ te ulet ka te zhvilluara vetem instiktet e vjedhjes dhe se ka problem se ajo qe nuk eshte e jotja nuk duhet prekur. Per Shqiperine do te ishte kapitullim ne se lloje si ky Arben Malaj nga Llakatundi te vegjetojne ne sferat e larta te shtetit dhe politikes. Riciklimi i ketij debili nga PS do te hapte plage te vjetra per shqiptaret dhe vecanerisht mbi qytetin e Vlores qe u gjakos me gjak rinor nga makuteria e hajduteve si Arben Malaj. Ky nuk eshte fare Vlonjat. Ne xhep ka akoma tollonin e autobuzit per ne Llakatund.

 31. Gri says:

  Z.Molja! A di gje nesee Tsipras ka punu tek Piramidat, mos ka punu edhe te Leftoja!?
  Pergjigju dut, pergjigju!

 32. ceni boston says:

  Po juve te gjithe te vetequajturit “specialist te ekonomise” te mblidheni nuk I afroheni dot Cipras o fshatare! Po ikni lani kembet o te mjere se gojen nuk e lani dot se ju vjen era e qepeve qe keni ngrene!

 33. PO , PO says:

  Ky fare burri ka qene ideatori shkencor i firmes piramidale
  “Gjallica” ! Une , gjate gjithe kohes e kam pare me dyshim
  kete njeri , sepse nuk arrin ta fshehe aq “holle” etjen e
  terbuar per kusari ! Ky eshte nje tip “dublanti” i Kacit te
  Zi , qe s`ka din e iman ( s`i zihet bese ) !

 34. popull says:

  Je mendjemadh dhe mosmirenjohes. Mendon se do fitoje ate vend ne Banke po te mos qe dakord Rama?. Provoje te te dalesh ne politike dhe te siguroj se me vehte do kesh vetem daden , kacin , bellon e ndonje bukeshkale si puna juaj. Me duket se e provove njehere ne Vlore dhe more ate qe meritoje. Edi Rama, keq me vjen te ta them, por eshte i pa arritshem nga te gjithe ju. Edhe pse shpesh ai gabon, perseri eshte mendjendritur dhe vizionar e prandaje votohet.

 35. Futja kot says:

  Mos na lente Zoti pa budallenj!

 36. Lani says:

  Arben Malaj ben mjau-mjau -mjauuuu eshte si macok kur e shikon.Kur dikush botoi ne gazete para disa vitesh dipllomat e politikaneve doli qe Arben Macoku i kishte notat te gjitha 5-a.Dhe merreni me mend qe ishte dhe minister i financave dhe ekonomise per ca kohe.

 37. Rreth vicioz says:

  Kur Kermat e njoma vijne shume ere , kermat e thara nga koha hidhen ne treg . Harroni se porsa ti lagni(vishni me pushtet) , do ndjeni eren e qelbur e te harruar.

 38. VLONJATI says:

  KETE MOTERQIRIN SE PJERDH NJERI NE VLORE ,SHKO RRUAJ KOQET FATOS NANOS QE TE NXORI NE SELAMET O HAJDUTI FIRMAVE PIRAMIDALE O BYTHQIR

 39. Saras says:

  Mos e shani Benin…(Malajn ,jo Blushi),perderisa i pelqen Vicidollit ,HOLLANDEZIT ,CIZMES ,…patjeter edhe Florirt e zagareve te tjere…ai eshte shpetimtari i Shqiperise….
  …….hahaaaa….e quajtka veten Cipras…deshtaku.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *