“Financial Times”: Nëse BE i mbyll derën Tiranës, do ndezë nacionalizmin shqiptar dhe mund të ringjallet ideja e “Shqipërisë së Madhe”

“BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon”, shkruan “Financial Times”.

Sipas gazettes së njohur, BE mund të bëjë një gabim historik në Ballkan, pasi krerët e BE në samitin e qershorit duhet të vendosin për negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi duhet të jetë unanim, por disa vende, Franca dhe Holanda, hezitojnë në fazën e ardhshme të zgjerimit të Bashkimit.

Franca dëshiron që BE të përqendrohet në reformat e saj, duke forcuar zonën e euros dhe duke shmangur masat që mund të forcojnë rrymat nacionaliste dhe populiste. Megjithatë, kjo mund të kthehet kundër BE-së, që e konsideron Ballkanin të jetë nën kontroll, beson Financial Times.

Gazeta britanike përmend një shembull të zgjidhjes së një mosmarrëveshjeje midis Maqedonisë Veriore dhe Greqisë, me të cilën Shkupi ka treguar se braktis ultranacionalizmin e paraardhësit të saj.

Populli i Maqedonisë Veriore mund të pyesin nëse BE do të hapë dyert e saj nëse diplomacia e guximshme dhe menaxhimi i zellshëm i dimensioneve kombëtare të mosmarrëveshjes së emrit nuk shpërblehen me negociatat e pranimit, shkruan  gazeta.

Një vonesë e tillë do të vononte reformat në Maqedoninë Veriore, do të dëmtonte luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, i cili gjithashtu mund të ringjallë shovinizmin maqedonas, vlerëson gazeta.

“Nëse dera e BE-së mbetet e mbyllur, rrymat e moderuara mund të diskreditohen, por ekziston rreziku që dera të jetë e hapur për Maqedoninë Veriore dhe Shqipëria do të mbetet për të pritur.

Një nismë e tillë do të hedhë benzinë në zjarr në nacionalizimin gjithë-shqiptar”, shkruan FT dhe shton se mund të ketë rrezik për një ringjallje të idesë së një “Shqipërie të madhe”.

Në një analizë të mëtejshme, e përditshmja britanike konsideron se një skenar i tillë do të minonte më tej përpjekjet për të zgjidhur çështjen midis Beogradit dhe Prishtinës dhe për të intensifikuar tensionet midis boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve në Bosnjë e Hercegovinë.

“Nëse paqëndrueshmëria rajonale përkeqësohet nga droja e BE-së, atëherë do të krijohet një terren i përshtatshëm për ndërhyrjen e huaj“, shkruan Financial Times, duke përmendur ndikimin e Rusisë, Turqisë dhe Kinës.

Ata që kritikojnë zgjerimin e BE-së kanë të drejtë kur thonë se në vendet e Ballkanit cilësia e demokracisë dhe sundimit të ligjit është më e ulët se normat e BE-së. Por besimi i rajonit në BE dhe entuziazmi i popullit të saj për reformat e vështira të nevojshme për anëtarësimin do të zvogëlohen nëse BE nuk dërgon sinjal pozitiv në samitin në qershor, shton gazeta britanike.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në ““Financial Times”: Nëse BE i mbyll derën Tiranës, do ndezë nacionalizmin shqiptar dhe mund të ringjallet ideja e “Shqipërisë së Madhe””

 1. sunitet nuk bejne ''shtet''...........lloji i kafshes! says:

  ore jeni ne metro ju apo jo,”big albanistan”!!? sunitet po shkojne per lesh,nje tjeter artikull thote se janar-prill lindjet m’vatan ishin me te ulta ne 20vjecarin e fundit! te tjere po vriten mes tyre,te tjere burgjeve te evropes,pa harruar ketu dhe ormonet apo qumeshti me shurre lope………………gezuar ramazonin!

 2. enter"" says:

  Mos u beni merak.
  Ideja e shqiperise se madhe ka kohe qe ekziston ne mendjet e idioteve shqiptare.

  1. like says:

   idjotet shqiptare nuk e çojne neper mend shqiperine e madhe por duket se po zgjohen nga gjumi i opiumit serb, grek e bullgar dhe jane te zgjuarit qe e mendojne. shqipria e madhe eshte nje e drejte per garanci ligjore e demokraci te vertete. mosnjohja e saj eshte nje tmerr per kontinentin dhe hap mbrapa ne çdo fushe perfshi ketu edhe paqen e prosperitetin.

   1. theatrical says:

    askush nuk do behet as I madh as i vogel..
    perveçse Shqiperia do bashkohet heret a vone me gjysmen e trungut te saj,Kosoven,kufijte jane ashtu siç jane
    ne fakt “shtetet e medha” kane qene dhe mbeten platforma politike afatgjata te Serbise dhe Greqise
    e ndersa Serbia e ka te qarte qe nese insiston te rimare Kosoven me lufte( se me paqe s’behet fjale),rrezikon te humbase nje dite edhe Vojvodinen…ndersa Greqia ka problem te madh Turqine e cila eshte gati ti futet ta shkedheje popullin grek si gjithmone duke u zgjeruar mbi territoret dhe ishujt Lindore te Greqise ,te jemi realiste

 3. Stambolliu says:

  Shqiperi deri ne Prevez ne jug dhe Turkye deri ne Selanik atehere qetesohet Ballkani….

  1. enter"" says:

   Shhhhhhhh
   Preveza eshte Greke dhe e tille do jete ne shekuj te shekujve.
   Turqia duhet te ktheje tokat greke te grabitura.
   Kur Shqiperia deri ne Shkumbin e ka kufirin.
   Po te flasim me te drejte.
   Pooooooooooooooooooor njerez si ty jane ekstremiste. Mesohuni te jetoni ne harmoni me Greke, Serbe, Turq etj.

   Jeta eshte e shkurter per gomarlliqet qe ju karakterizojne

   1. Epiroti says:

    Po he na trego ti krimb haleje te drejten e Shqiperise deri ne Shkumbin…ne More mbaje veth ne vesh turkoorthodoks i Smirnes.

   2. xxxxx says:

    Shko e merrini “tokat greke” si ne Turqi tek Erdogani….ashtu edhe ato..”deri ne Shkumbin” po patet bithe…..se keni gjithe jetes suaj si Shtet (200 vjet) qe vetem lehni si Qen kazanesh per nje dicka qe nuk ju takon…provojeni dhe do te shikoni se sa ju vlen ajo bithe e zeze jevgjito-anadollake…

   3. Shqip says:

    Do vij dita,gjith cameria do pranoj njerzit qe deboj, greket e dine qe sjane ne shpit tokat e tyre.

 4. !1!1! says:

  Gazeta Financial Times e sheh situaten ne Shqiperi pare nga nje kendveshtrim europian . Ajo cka eshte thelbesore vete ne shqiptaret nuk do te mund te jemi te gatshem per Europen as edhe per 30-vjet . Nacionalizmi jone avdall kursesi nuk na mundeson ne te enderrojme per Shqiperine e Madhe.Ndoshta arsye te tjera jane me thelbesore per futjen e Shqiperise ne BE.Po nese nuk futemi nuk eshte ndonje hata e madhe ,ne fund te fundit atje(ne BE) po te jemi do jemi bishti i kavallit.Mbase dhe vete BE mund te shkermoqet nje dite duke pa qe nuk ka ndonje hov ekonomiko-politik ne vendet antare.

 5. Shpirti i ARBERIT gjithmone ka qene dhe do te jet, spurdhiket e Egjyptit do i heqim nga toka ARBERIT. Rrofte shpirti ARBERIT..

  1. enter"" says:

   Arberit?
   Po Arberit kane lidhje me Krutanet????? E me lacjonet????

  2. Vlonjati says:

   CDO NJERI KA MENDIMIN E VET.MENDIMI IM ESHTE QE DISA PAK KAURE TE ARDHUR DISA VITE ME PARE NE SHQIPERI,JANE TE MIREPRITUR TE HYJNE NE EUROPE E KU TE DUAN NGA MOMENTI QE JANE TE LIRE .PJESA TJETER AFERSISHT 90% MYSLYMONE NUK KANE QEJF EUROPEN ..A KA NANJI GJE TE KEQE KETU? DUAN DIKE TJETER .PRANDAJ KUSHDO QE E QUAN TE DREJTE KETO VONESA NGA EUROPA TE IKE NE EUROPE ..EDHE KY TFGS NGA ZHOLZHANI I LUSHNJES , ESHTE I LIRE NGA MOMENTI QE U ZBYTH NGA RUMANIA E JETON NE VILAJETIN E PASUR.

 6. undefined says:

  Jashte nga toka Arberit si dhe nga Gadishulli Ilirik ardhacaket e Uraleve si dhe kolonet e Anadollit

 7. Toni says:

  O Greko. ARVANITASIT ne 1827. Mos I harro keto te dyja se nuk do ekziztoje si komb!!! Ik ne Azi mer bythezi nga erdhe e mos na trego ne Shkumbinin, Krutanet e Lacjonet se te cojme ne te sateme po bere pordhe ne token e Shqipeve sic cuam ate trimin e madh para ca muajsh

 8. Aleksander Thana says:

  Ingliterra ka merakun e Shqiperise se Madhe!? Kete cope Shqiperi e kemi peshqesh nga ju qe krijuat Greqi mbi tokat e popullin shqiptar, qe krijuat Jugosllavine e sllaveve te Jugut me me shume se gjysmen e kombit dhe trojeve shqiptare. U trembet nga rrenimi i federates artificiane dhe kini frike nga kristalizimi I faktorit shqiptar dhe ndergjegjesimit te kombit tone. Ngadale, por pa u reshtur do I vije radha edhe shqiptareve te Bajronit sepse Jane gjak shqiptari, sado evro te harxhoje korrofillaqia e eladhas.
  Ky eshte realitet e zhvillim Historik qe nuk e ndalni dot !

 9. Iliria e bashkuar says:

  Ha ha po nxjerin koken “dashamirsit” e Ilirve.
  Po kush pret nga keta vrases te Ilirve qe i ndryshuan emrin gadishullit dhe po u prishen planet nga bashkimi i Shqiptarve.
  Po per bashkimin e Gjermanive pse nuk u shqetsuan keta hipokrite demokrate te flakte.

 10. Iljaz says:

  Nese deshironi te mesoni rreth Shqipërise se Madhe lexoni autorin italian Antonio Baldaci i cili sqaron shume sakte per mendimin tim dallaveret e fuqive europiane ne kurriz te trojeve etnike te Shqipërise reale ne librin e tij ” Shqipëria e Madhe”.

 11. Korcari says:

  Nuk e ka takatin Shqiperia dhe shqiptaret per te realizuar kete ender dhe kete e dine mire europianet dhe nuk shqetesohen.

 12. Kuq e zi says:

  Javen qe shkoi isha ne mynih kisha pune te nje fabrike ne rrugen pelkovenstrabe kur aty pashe nje shofer qe nga surrati ishte iranian ose sirian pas pak i bie telefoni dhe ja fillon greqisht…
  Hahaaaa me thene te drejten mu be zemra mal per fallcitetin e skandaloz te quajtur kombi grek rrija e shikoja dhe gezohesha ky ishte vetem rasti i fundit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *