FOTOT: Koha kur vogëlushët amerikanë punonin për të fituar më pak se një dollar në ditë

Disa fotografi të publikuara së fundmi nga biblioteka e Kongresit Amerikan tregojnë kushtet e mjerueshme në të cilat fëmijë të vegjël deri në 4 vjeç, punonin për të fituar më pak se një dollar në ditë.

Fotot pasqyrojnë më së miri gjendjen dramatike në të cilën gjendeshin fëmijët në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara në fillimet e shekullit XX.

Në to duken vogëlushët që tymosin cigare, ndërsa punojnë në miniera të rrezikshme, ndërsa një katërvjeçare ndihmon mamanë në punën e përditshme.

Ky ka qenë realiteti i shumë fëmijëve në fillim të viteve 1900. Ata ishin të detyruar të punonin në fabrika, apo ferma, duke mos pasur asnjë mundësi për të shkuar në shkollë, ose qoftë edhe për të luajtur.

Në vitin 1938, Kongresi miratoi Aktin e Standardeve të Punës së Drejtë. Në të sanksionohej që mosha minimale për të punuar gjatë shkollës ishte 16, për disa punë të lehta deri në 14, ndërsa për punë të rrezikshme, 18 vjeç.

4 komente në “FOTOT: Koha kur vogëlushët amerikanë punonin për të fituar më pak se një dollar në ditë”

 1. Trampolini says:

  Ka dhe me keq kur vogelushet Shqiptare punojne per llogari te cia-s ne Gerdec !

 2. u dhime duke qare says:

  Regjim diktatorial komunist 😀 😀 😀 😀

 3. Ben says:

  Të paktën këta qe punuan atëherë krinuanuk një shtet të begatë. Po shqiptaret qe kane punuar si skllevër me shekuj dhe akoma nuk ka e shtet?
  Mos ia qani shumë hallin SHBAse. Shikonisur Shqipërinë që po e çoni me.mbrapa se ishte në 1990.

 4. Qafa e Patës says:

  si t burgosmit e Qaf Barit duken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *