FOTOT: “Të gjithë për Gjermani”, shqiptarët bllokojnë Ambasadën në Tiranë për të marrë një “vizë” pune

Gjithnjë e më tepër, shqiptarët po synojnë që të emigrojnë drejt Gjermanisë.

Gazeta “TemA” po përcjell disa fotografi nga gjendja aktuale para godinës së Ambasadës gjermane në Tiranë, ku dhjetëra qytetarë presin për të marrë leje pune.

Siç shihet nga fotot, shumë të rinj, por edhe mosha të ndryshme janë në radhë duke pritur me dosjet e aplikimit për punë në Gjermani.

(TemA)

14 komente në “FOTOT: “Të gjithë për Gjermani”, shqiptarët bllokojnë Ambasadën në Tiranë për të marrë një “vizë” pune”

 1. JARI says:

  Qenka orientu protesta e revolucionit,tek ambasada Gjermane

 2. Shqiptare says:

  Ikni dhe me zemer befshi Hajaer, Shqiperin e ndertojne ata qe qendrojne

 3. Nemezi says:

  Shqipëtaret e sat ëme!
  Na mbyten injorantet qe s dine as si shkruhet fjala shqiptar/shqiptaret. E pretendojne te quhen gazetare.
  As per tellalle nuk beni, qe u shuajte fara juaj, aman!

 4. agon says:

  Shume gabim qe shpresojne se do gjejne parajsen atje kur e kane ne vendin e tyre po ta kerkojne duke kerkuar te drejtat e tyre dhe jo te bejne tifo per partite(agallaret)!

 5. Francezi pe gjoje says:

  Ketu ne France ka nje shprehje te bukur per ata si puna ime ;
  “Une kuptoj shpejt po duhet te me shjegosh gjate”
  Me sa di une ne “Shqiponjat” nuk kemi nevoje per viza, na mjafton pashaporta biometrike. Ju lutem a mund te ma shkoqise dikush kete muhabet ?
  Ju falemnderit paraprakisht.

  1. Andi says:

   Nuk të vë faj se në Francë rri, nuk rri me ndonjë vend të civilizuar ndaj dhe po ta shpjegoj.
   Pasaporta biometrike mjafton për të lëvizur lirshëm, pa nevojën e një vize e cila merret në ambasadë. Ty të lejohet të shkosh por jo të qëndrosh në vendet me të cilat është lidhur kjo marrveshje. Kohëzgjatja maksimale e qëndrimit është 3 muaj brenda një afati 6 mujor.
   Gjatë kësaj periudhe ty ligjërisht nuk të ofrohet e drejta për të filluar një punë apo ushtruar një profesione pasi duhet miratim paraprak nga shteti në fjalë e cila miratohet duke aplikuar për një leje ushtrimi të drejte punësimi. Kjo shprehet nëpërmjet “Vizave të punës”.
   Pra është e domosdoshme Viza nqs një person ka ndërmend të punojë në këto vende dhe jo thjesht ti vizitojë ato.
   Të fala Makronit.

 6. Pellazgos says:

  Shqipetaret e vertete zoti Nemezi jane Arvanitasit qe luftuan Osmanet,kurse 70% e myslimaneve me ne krye Naimet,Shemshedinet (Samiu) Abdyllahu (Abdyli),Ismail Beu etj iken pa viza ne Stamboll dhe ne Kostandinopolin e Jeorgios Kastriotis.
  Pyetja behet,pse nuk luftuan ketu per Albanine keta turq?
  Se kishin ndergjegje Turke,moren tituj nga Osmanet,u bene edhe Governatore,Deputete per te shtypur Epirotet Arvanitas.
  Me keta turkoallvani luftuan Osmanet kunder Epirit te Kastriotis dhe te Marin Barletit.
  Vete Perkrenarja e Kastriotis tregon simbolin e Zeusit babait te Perendive Greke qe per nder te Zeusit dhe Olimpit u krijuan Lojerat Olimpike ne 776 BCE.
  Prandaj ikni sa me larg si “Patriote” Patridha qe jini,se keshtu I do mushka drute.
  Edhe pse nuk hoqet dore nga Sulltanet dhe armiqte e Pirros Romaket barbare,prape kujtoni se jini “njerez” me nder,dinjitet,respect.

 7. Bekim Peja says:

  Ikni në Gjermani, rroga 1500€ banesa 800€ rryma 120€ telefoni 50€ gez 20€ tatimi i makinës 200deri 350€ sigurimi i makinë….., në fund jetoni e vdisni me mall të atdheut DHE FUKARA. Harrova se gjithë kohës në punë nuk din ka vajn as gruaja as fëmijët.
  Rroftë Gjermania.

  1. Permetari says:

   Mos i ngaterro shqiptaret me turko- kosovaret qe e len gruan me ba fli ne shtepi, zoteri. Te ne punon edhe burri, edhe gruaja ne qofte se te dy e kane kete mundesi. Rroga e gruas sido qe ta marresh tepron e plote ne Gjermani nese burri ka nje rroge mesatare. Dhe femijet jane mese te siguruar nqs i regjistron ne Hort, bile edhe hane dreken e bejne detyrat aty.

 8. Bekim Peja says:

  Francesi pe gjojei keni ngatërruar dy gjëra, ajo me pasaportë biometrike është të shkosh në Gjermani turist ose në rastin më të keq të kërkosh azil dhe të banosh me zezak e arab.
  Ndërsa kjo që kta presin është një vizë punë me të drejt qëndrimi.

 9. Bythshkërdhimtori says:

  Si bythshkërdhyma lulishtesh duken…

 10. peter says:

  Afrika e Anglise dhe Amerikes, Ka emer te ri quhet shqiperi. Mbaruan kosovaret qe , se jane alete te amerikes sot, Iharuan aleancat e vjetra me gjermanet, dhe ju lane vendin shqipetareve , ti zevendesojnene vendet e punes qe benin ata , per 50 vjet. Rofte balli kombetar bashke me Edvin Ramen, Dhe shqiptaret qe e duan shqiperine si gjithe europa.. Dhe se kane mare vesh qe jane me mire se gjithe europa , Dhe shpejt do behen si gjithe europa, se ne europe jane……Po kini kujdes se cfare kerkoni , se do ju dali me e hidhur se cfare kini… Ngrehuni dhe kerkoni pronat shqiptare , se po bini viktime e strategjise se komunistave ,socialistave dhe partive te ndryshme qe kane te gjitha nje burim komunizmin , Ju prifter e mbara po sklleveria e re qe quhet punesim ne gjermani, .zoti ju ndihmofte.. Do jetonit shume me mire ne tokat shqiptare duke i punuar si pronaret e tyre..E vetmja qe qe duhet te beni , beni lkepuce me lekuret e hajduteve , qe kane 30 vjet qe ju shtypin si skllever, ne emer te demokracise se re ..

 11. Bekim Peja says:

  Permetari, nuk desh të krahasoj shqiptarët se nga vijnë sepse një bagel janë, ndoshta disa rrethe shesin grat për lek por prap nuk janë të gjithë.
  Shnet.

 12. EJ says:

  Nuk ka si vendi jot , njerëzit e tu, gjuha jote… por kur nuk ka punë e bukë në tavolinë, nuk ka shpresë dhe vetëm politikanë maskarenjë të lidhur zinxhir me mafien që e masakruan këtë popull dhe rrënuan këtë vend, atëherë nuk ka rrugë tjetër por emigrim.
  Nëse Shqipëria futet nesër në BE shumica e shqiptarëve do të emigrojnë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *