Një replikë e “detyruar”, me Berat Buzhalën!

Nga Miço Nako

Si rregull nuk jane nga ata qe i ndjek emisionet ku opinionistet tane shpalosin bagazhin e njohurive e te kultures qe kane per ngjarjet e situatat e javes. Arsyeja eshte e thjeshte, per shkak te ndasise politike dhe deformimit te karakterit qe jane te detyruar te bejne per te mbrojtur fushen per te cilen jane angazhuar dhe te njohurive “ pafund “ qe ata zotrojne ne te gjitha fushat pa dallim.

Parmbreme, fare rastesisht mu imponua te shihja e degjoja pak nga emisioni i Eni Vasilit, ku po trajtohej e analizohej aksioni opozitar i protestes. Mbeta i befasuar kur degjova zotin Berat Buzhala, qe vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar 2011, e cilesoi me gojen plote se “ ishte nje gabim “.

Cdo njeri eshte ne te drejten e tij qe te pozicionohet ne njerin apo ne tjetrin krah te politikes, te shfaqe e mbroje ngjarje, veprime, mendime, ide, teza si ti kuptoje e gjykoje, por jo deri ne cakun e absurdit, jo jashte asaj qe rrok e pranon nje mendje e shendoshe e normale. Po, po zoti Buzhala, per mua kjo eshte nje gje krejtesisht absurde.

Se pari, nuk mund te krahasohen te pakrahasueshmet, ku ngjarja e 21 janarit dhe ku protesta e dates 13 maj. Kjo jo thjeshte per distancen ne kohe, por per pasojat qe solli 21 janari, 4 te vrare, dhjetra te plagosur, dhjetra te rrahur, per sjelljen dhe veprimet qe e pasuan, vrasjet nga afer, cadrat dhe stilografet pistolete, thikat me helm, per pengimin e prokurorise per te keqyrur vendin e ngjarjes, per zhdukjen e provave, per izolimin e gardisteve brenda kryeministrise, per fshirjen e serverit, per fjalorin e perdorur atbote dhe deri me sot, lavire dhe horr bulevardi, per kercenimin me jete te kryetarit te opozites, per kater snajpera me gishtin ne kemez dhe snajperin e peste me gishtin e ish- kryeministrit ne kembez etj etj.

Dhe ngrihet zeri se policia po perdore gaz helmues ne sasi me shume se sa normat, se u perdor dhune barbare ndaj zotit Dollapi, por nuk shikohet dhe as permendet se si veprojne protestuesit, cfare ata perdorin, deri te kutite me fishekzjarre te drejtuara si silura ndaj forcave te rendit. Edhe ata jane bije nenash dhe per me teper ne detyre e sipas ligjit

Se dyti, duhet ta dish se ndermjet termave vrasje dhe gabim ka nje dallim shume, por shume te madh. Te vrasesh do te thote te marresh jete njerezish dhe pamvaresisht nga motivi apo nga rrethanat ajo eshte gjithmone veper penale dhe si e tille kerkon ndeshkim. Besoje se e di qe ne 21 janar njerezit u vrane dhe u plagosen me arme zjarri. Ndersa gabimi eshte dicka krejt tjeter. Te gabosh do te thote te besh dicka jo te drejte apo nje veprim te shtrember.

Ashu si vrasjen edhe gabimin e bene njeriu. Te dyja jane veprime njerezore, por ndryshon motivi dhe shkaku. Njeriu mund te gaboje nga shkaqe te ndryshme, nga pakujdesia, nga njohja jo e mire e rregullave apo dhe nga lajthitja.

Vrasjet, plagosjet, dhunimet dhe te gjitha veprimet antiligjore te bera me pas nuk mund te quhen kurre nje gabim, nje veprim jo i drejte dhe ca me pak i shtrember. Ato ishin, jane e do te mbeten vetem si vrasje politike.

Nuk jam as militant dhe as gernjar. Jam nje qytetar i thjeshte, qe e gjykova me vend ti shkruaja keto pak radhe dhe jo vetem per ty zoti Berat.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

46 komente në “Një replikë e “detyruar”, me Berat Buzhalën!”

 1. Guriu says:

  Mirë bën që demaskon injorantët funksionalë të paturpshëm dhe që e kanë për mision apo si kënaqësi të brendshme të nxitin me paramendim pasoja kriminale… Por ata janë të vetëkënaqur brenda identitetit të tyre dhe e kanë për krenari apo si ndjesi superioriteti.
  Turp për të paturpshmit!

  1. Dyrrahu says:

   Zoti Guriu, injoranti ka mangesi ne koke, ky Buzhala nuk eshte i tille, ky ka dije dhe angazhime per te kontribuar pandalur per te gjetur rrugen me te lehte qe ta shkaterroje ate qe e nderton zoti Rama.
   Ky njeri eshte kelysh i rrogetarit te Titos.

  2. bureto says:

   Neveri për soisëzat të kallëpit bubuzhel dhe respekt maksimal për zërin e ndershëm qytetar si ky i zotit Miço. Fatmirësisht të parët janë shumë, tepër pak, por janë të besdishëm e të neveritshëm për dy arsye, për atë çka përfaqësojnë si karakter dhe për faktin se interesa po aq të pista mbrapa tyre, u ofrojnë mikrofonin para’, e gjithçka, për të arritur qëllimet e tyre. Në fakt, me këto qëndrime ata nuk arrijnë asgjë tjetër përveç neverisë se masës së madhe të njerëzve të ndershëm, edhe pse duke mos i patur mundësitë perverse të të parëve, duket sikur janë pakicë. Përkundrazi këta janë shumica, palca e shoqërisë. Është ligj i natyrës, e mira dominon se përndryshe botës do t’i kishte ardhur fundi me kohë.

 2. llaman says:

  Kot e vret mendjen ti flasesh Buzhales. Ai kujton se jep mendime gjeniale, por ne fakt prodhon skorje nga kazan i djegur.

 3. i revoltuar says:

  Buzhala ky HALABAK berishist, ky BIR KURVE qe meriton palloshin ne sume!!!

 4. Martin says:

  Berat. Mos e vra mendjen.
  Je Shqipetar i vertet. Qente le te lehin se paguhen mire nga zoterit e tyre.
  Respekt

  1. Moisi Golemi says:

   Respekt edhe sat’ëme.

  2. tani says:

   Nuk na the kush e paguan zagarin Berat Bukshkala.Apo ha ne nje kazan me kete qelbesire o zagari i spiuneve te udb.Do vazhdoni te lehni sa tju mbarohet silazhi i tradhtareve , trafikanteve dhe vrasesve dhe pastaj do shkoni ne gop te atyre qe ju kane bere.

  3. ca po thua says:

   Nese “shqiptar i vertete” do te thote te jesh ndyresire si ky Buzhalja, atehere shqiptaria ka marre fund 🙁

  4. prizem says:

   Po zagarbuzhala nga kush paguhet?

  5. Ed says:

   Ke te drejte Martin ! Qente paguhen per ate qe bejne ndersa zagare si puna jote dhe e Bazhutes e bejne falas!

  6. Zai says:

   Edhe mami jote qe te mesoj keshtu ishte buce

  7. 888 says:

   Buzhala mos u merzit se ti kur flet nuk ha mut kot!

 5. Epic says:

  Duket sasa i vetkenaqur eshte kur thote nanje budallek dhe sesa fodull eshte kur jep argumentat sikur vetem ato te ketij jane te arsyetur,, kalec intelektual pseudo

 6. Naim Frasheri says:

  Martin, te Shkerdhefsha Robt Ty Malok Berishjan dhe Klyshit Serb Buzhala për Zgjuarsine që keni,

  1. prizem says:

   Naim…me mer edhe mua ne keta aksion patriotik.

 7. TROPOJANI FISNIK says:

  BEOGRAD BUZHALA,, e si mund te flase ndryshe? Ai idhull ka antinjeriun.

 8. shoku says:

  Mire ky , por edhe analisti Kadri Zheji beri nje zbulim te madh: edhe Sait Dollapi po na ishte qelluar me plumba gome….deri ku mberrin absurdi….nuk e kane problem se shiten per dhjete aspra e fytyren perpiqen ta mbulojne si prostitutat….

 9. syri says:

  Pozicione te tilla ne nje fotografi zakonisht marri femrat! Po Buzhala?

 10. mik says:

  Vrasja e 21 Janarit patjeter qe asht krim dhe autoret duhet te denohen por, jo per disa komentues qe quajn krim 21 Janarin dhe konsiderojne lavdi 45 vjet krime te komunizmit.

  1. uhahahaaaaaa says:

   O mik, sa klase shkolle ke mor derdimen 😀 😀 😀

   1. mik says:

    Whaha….. Na bane me qeshe !

 11. Jimi says:

  Ky nuk eshte Berat, por Beograd Buzhala !

 12. shqipe says:

  Ky bubuzheli a bubuzhina buzhal eshte bere me se i neveritshem !…

 13. faro says:

  Ju lutem mos na e nxirrni më këtë…………..!

 14. Veshllapush Kosove says:

  Nuk eshte ky palaço. Ky flet ate qe e porositin dhe pastaj shkon mer leket. Shkerdhata jane ata qe e theresin neper emisione kete zgjyrs dhe ata qe e paguajne.

 15. Ladi says:

  Ky majmun importi (se nuk na mjaftojne tanet) eshte nje nga ato krijesat e ngerdheshura qe sapo e shoh si figure ndroj kanalin direkt sepse nuk ja vlen me thy televizorin per nje majmun si ai dhe nuk di pse (?????) duhet te na derdellisi me shqipen e cale tema qe nuk kan lidhje me realitetin e tij qe sdihet nga c’maj mali ka zbritur, ai duhet thjesht te injorohet (dhe shume te tjere si ai) sepse eshte askushi ne c’do sens, por kta moderatoret qe ulin nivelin e programeve te tyre duke na servirur ne oret e mbremjes pallosh si puna ktij relisht i bie qe jene e njejta gjelle ndaj …ndro kanal andej nga RAI apo kudoqofte mjafton qe kta pisa mos ti shohesh e jo me ti degjosh….. edhe replika eshte humbje apo me mire shperdorim kohe.

 16. Agimi Diber says:

  Ky eshte nje titist muti qe duhet futur koka ne pidhe te semes dhe nuk duhet te hyje shqioeti me se eshte nje kosovar i qelbur titist qe kerkon ti veje zjarrin shqiperise duke kenaqur serbet dhe mosken. Eshte jashte qitja e kosovareve te nderuar dhe e shqiperise. Jasht shqiperuse ky serbi rus dhe psikopat.

 17. ALBAN DEGA says:

  VRASESI SERIAL ….

  Vrasësi serial…

  – Nga Alban Dega

  Postuar më: 02-04-2012 | Ora: 14:02:27
  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit! U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit!
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori! Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…! Qindra u plagosen.
  4000 te tjere I shpetoi Zoti nga 4000 plumba te Gardes Saliane qe u zbrazen ndaj tyre …
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij!
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte!
  Nga Alban Dega, Nju Jork

 18. Koba says:

  Vrasjet e 21 Janarit jane Veper e Sali Kriminelit dhe Ky Kriminel duhet te Paguaje ne menyre te vecante per kete Veprim.Aq me teper kur dhe sot Ngulmon se do te vriste dhe 300 vete.Ne FERR kjo Kerme Serbe dhe Antishqiptare.O SPAK Nrihu dhe Vepro sa ma pare ,per te qeruar Kete kriminele dhe te tjere Zorethare qe e pasojne si pune e ketij Herifi Skrapar Buzhales.

 19. Drenicak says:

  Nuk ju kuptoj pse sdilni me ja q… nanen Beratit deri që ti jepet men e mos me hanger m…

 20. FATMIRI says:

  O MARTIN MOTREN DHE GRUAN NE PIDH TY DHE KETI BYTHQIRIT ME EMRIN BERAT O PLER

 21. Nokja says:

  Buzhala abuzon me te verteten prandaj nuk duhet lexuar apo degjuar.

 22. peoples says:

  ky eshte majmun nga pamja i zi nga shpirti kriminel ne gene..Lereni atje ne Prishtine..Boll keni kriminel ne Shqiperi…Nuk mbeten shqipetaret ti jap mend ky majmun..

 23. Odiseu says:

  Faleminderit per kete shkrim . Eshte sikur te kesh folur dhe per ne si kunderpwrgjigje e ketyre vemjeve qe per xhelozine e sukseseve te Rames jane errur aq shume ne tru sa as
  ndjejne e as shikojne me si qenie njerezore. Te vesh perballe 21 Janarin e superkriminelit me
  ku kater familje futen ne dhe te dashurit e tyre e sa e sa u plagosen apo burgosen , me kaq muaj protesta rrugacerore ku ska as viktima e as te burgosur ( se thjesht ju bejne nje xhiro ne komisariat e na nxjerrin prape rrugeve te nesermen!!!) jo Kadrinj se thjesht eshte ironi me nje emer por per mua jane pjese e ketij kontigjenti kriminelesh qe kane mare peng jetet dhe te ardhmen e ketij vendi. Na e kane neveritur aq shume pafuqine e te parit te mosndeshkushmerise sa edhe pse ai sistem i
  45 viteve ishte absurd e i frikshem ne te keqiat e tij, por te pakten kriminelat qe guxonin qofte edhe ta mendonin te na benin rremuje ne ate jete te varfer qe kishim nuk behej dy fjala per ndeshkimin fatal qe i priste. Keta vemje qe jane sh thjesht kete kohe te identifikohen jo vetem prej kamerave qe jane ne dore te kujtdo por sepse jane nje turme te marresh qe largimi nga te vjedhurit e gjithckaje i twrbon me teper, mire te na e bejne kur asnjevqeveri socialiste ska bole tju nguli ligjin e ndeshkit ne Mendere! Na can trapin si qaramana e humorista sarkazmash rilindasit pa Kocke! Mos abuzoni me besimin e popullit qe ju jep voten se do vije dita sdo ju dale me njeri nga shpia tju votoje!!! Kuptojeni qe po ju lodhni shpresat e jeten!!! Ndeshkoni kriminelat te merni besimin e merituar! 30 vjet sjane pak mga zhgenjimet qe ka pesuar ky popull i duruar!

 24. Luan says:

  Buzhala = mbetje organike e gazetarise

 25. prizem says:

  Orangutang Buzhala…

 26. Franci says:

  Se kuptoj si harxhoni kohe me kete fare Berat Buzhala nje palaço gazetar nje dordolec.

 27. Poradeci says:

  Me kete surrat te shtrember, patjeter qe mendime te shtrembera do te jape ky derdimen, keshtu thote edhe populli yne, shikoja fytyren ti lexosh mendimin dhe zemren serbit te shitur. Nje sygjerim per te, te nderroj emrin se na turperoj gjithe ate qytet te vecante. Ptu…

 28. votren says:

  Ky jo vetem idoit qe eshte por eshte dhe shume (me shume se shume),maskara. Kur doni te ofendoni dike ne menyren me te rende thuajni-je Berat Buzhala.

 29. Qytetar says:

  Mos u merrni me kurvat !

 30. Hydriu says:

  Në fakt, është gabim i nënës natyrë, që ka pjellë një mostër të tillë (dhe zbret nga mali, t’i rregullojë punët tona).

 31. Tomorri says:

  Qytetarët e Beratit duhet të bëjnë peticion ti ndërrojnë emrin këtij Bukshkales se i qelbi emrin e Beratit
  Tung

 32. zani partizani says:

  O Miço, ka edhe vrasje padashje, ose nga pakujdesia qe juridikisht nuk quhen krime.

 33. bubuzheli says:

  Drejt e ke mor byrazer, po ja keshtu jemi katandisur ne keto mediat tona. Nuk na mjaftojne pseudoanalistet tane ; lubonjerat, zhejerat, shkullaket e gjithe mjekeroshet e tjere surrat palare, qe po coroditin njerezine, por ftojme te na japin mend edhe bubuzhelet nga shtetet fqinje.

 34. Matoshi says:

  C’eshte ky mut i madh prej Kosove! Ky analfabet, ky berishist fanatik dhe islamist fondamentalist dhe zvaranik i peshtire!
  Habitem si e therrasin kete njeri ne studio – sigurisht me porosi dhe me sponsorizim te Sali Berishes!
  Ky nuk duhet te lejohet as te hyje ne Shqiperi, dhe jo te dale ne ekranet e TV te Shqiperise.
  Ky njeri i neveritshem te kalle friken diten pale naten.
  Malok i Malesise se Gjakoves, sikurse edhe vete Sali Berisha. Por ky mut, sa me shume qe perpiqet te mbroje Berishen, aq me shume e urren populli Berishen dhe te gjithe pjellat e toj!
  Poshte maloku proserb, dhe rrofte populli shqiptar, pa maloke te tille.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *