Propozimi i deputetit të PS: Është koha për një protestë paqësore kundër marrëzisë politike

Deputeti i Partisë Socialiste, Ulsi Manja, deklaroi se PD-ja është ende në kohë që t’i regjistrojë kandidatët e saj.

I ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora, Manja theksoi se marrëzia e protestave të opozitës po i pengon qytetarët në jetën e tyre të përditshme.

Sipas tij, ka ardhur koha që qytetarët e Tiranës të dalin në një protestë paqësore kundër kësaj marrëzie politike.

“PD-ja është në kohë, le të shkojë t’i regjistrojë kandidatët. 

Edhe për protestat tani, ka adhur koha në Tiranë të ketë një tubim paqësor të qytetarëve të Tiranës.

Marrëzia e protestave po i pengon qytetarët të shkojnë në punë, në shkollë.

Qytetarët e Tiranës ka ardhur koha të dalin në një protestë paqësore kundër kësaj marrëzie politike”, tha deputeti Ulsi Manja.

Manja tha se qeveria ka qenë gjithmonë e gatshme për të dialoguar, por pa shkelur kushtetutën dhe datën 30 qershor:

Jemi të gatshëm për dialog, por jo për negociata. Negociatë do të thotë pazar dhe këtë ka kërkuar Basha nga fillimi dhe deri më sot, ndërsa dialog do të thotë të ulesh në një tryezë pa kushte për tu garantuar shqiptarëve standardet me të larta të zgjedhjeve vendore. 

Tani deri ku është e gatshme të shkojë mazhoranca? Gjithçka që garanton standardet e zgjedhjeve të datës 30 qershor, me përjashtim të shkeljes së Kushtetutës dhe datës 30 qershor”.

Ndërsa shpjegoi arsyet pse u shtynë zgjedhjet lokale në 2007, Manja tha se opozita është në kohë të regjistrojë kandidatët.

Ne nuk kemi tagrin ta shtyjmë datën e zgjedhjeve. Përmendin shtyrjen e zgjedhjeve lokale në 2007 për certifikatat. Na i kujton ne socialistëve, shtytë zgjedhjet për certifikata me 5 javë. Po, çështja e garantimit të votës për çdo qytetar të Shqipërisë që ka mbushur 18 vjeç është detyrim kushtetues.

Në atë kohë çështja e certifikatave kishte të bënte me përjashtimin nga e drejta për të votuar e qindra e mijëra qytetarëve shqiptarë. 

Sot nuk është ky realitet. Ne kemi shtyrë edhe afatin e skadimit të kartave të identitetit për të garantuar këtë votë deri në datën 31 dhjetor 2019. 

Janë dy realitete të ndryshme, por që në thelb edhe në atë kohë kishin të bëjnë me garantimin e ushtrimit të drejtë së votës. PD është në kohë, le të shkojë të regjistrojë kandidatët derisa pa filluar afati zyrtar i fushatës. 

 

REMOTE_ADDR:[]

34 komente në “Propozimi i deputetit të PS: Është koha për një protestë paqësore kundër marrëzisë politike”

 1. Shqiptaret peredimor says:

  Te gjith paqesisht si perendimi i bashkuar ne TUBIM KUNDER PENGMARRESVE TE TE DREJTES SE TE GJITHVE PER TE JETUAR KUNDER MODELIT ISIS TE DHUNES E URREJTJES, KUNDER IZOLIMIT DHE PENGESES QE OFRON PD. SHESHET TE BUCASIN DREJTESI LIRI DEMOKRACI ,LLIGJ SHTET EUROPIANIZIM !

  1. Komentuesi says:

   Nuk kini pse ti luteni opozites te futet ne zgjedhje.Ajo nuk do ju i luteni.Kjo nuk eshte e drejte.Ata felliqesira me mire te mos futen,nuk i duam,le te rrine jashte sistemit.Ne shyqyr qe e pam qe ata dolen nga parlamenti.Na kane rene veshet rehat dhe ne si popull jemi me te qet me kete parlament tani.Pd-ke dhe Lsi po shkojne drejte shkaterrimit.Kete duam neve,se ajo opozite eshte fashiste.
   Ndersa per protesten paqesore kundra kesaj marrezie te opozites jemi dakord.

   1. Shqiptaret perendirmore says:

    Askush nuk i do ekstremistat bllokmenat kriminelat e sprovuar, qe ngrihen me megakauza dhe perfundojne duke vjedhur nga xhepat e shqiptareve si xhepista ordiner. TUBIM PAQESORE PER TE MBROJTUR PRONEN PUBLIKE QE KETA KANE 30 VJETE QE E KONSIDEROJNE BACEN E TYRE, TUBIM KUNDER PRESIONIT DHE SHANTAZHIT QE I BEHET TE DREJTES PER TE VOTUAR DHE PER TE MENDUAR NDEYSHE, KUNDER DHUNES DHE PER AMNISTI KOMBETARE ME INTERESIN E MADH INDTEGRIMIN EUROPIAN.

 2. Lon says:

  Cfare prisni, te ftohen qytetaret dhe me parrulla pro europes dhe parrulla kundra shpellareve.

 3. Hajro Limaj says:

  UNE SHPESH NE MEDIA KRITOKOJ QEVERINE RAMA PER MUNGESEN E POLITIKAVE SOCIALE DHE NIVELIN ARSIMOR DHE SHKENCOR TE QEVERITAREVE POR ME ZHVILLIMET E FUNDIT NGA DEMOSTRATAT E ORGANIZUARA NGA OPOZITA JO PARLAMENTARE NUK JAM ASPAK DAKORT.ATO NUK JANE PROTESTA ME FRYME DEMOKRATIKE,POR DHUNIME DHE SHKATERRIME TE INSTITUCIONEVE DHE TE PASURISE PUBLIKE,TE TRONDITJES SHPIRTERORE DHE PSIKOLOGJIKE TE KETIJ POPULLI ME SHUME VUAJTJE,TE MUNGESES SE SIGURISE SE JETES DHE TE PRONES,TE SHKATERRIMIT TE IMAZHIT DHE TE DHUNIMIT TE POLICISE,BIJEVE DHE BIJAVE TE KETIJ POPULLII. Zgjidhjet politike nuk behen ne kete menyre ne demokraci,por nepermjet rrugeve politike.Pushteti s merret me dhune dhe grusht shteti, te cilat tek ne ne formate ndryshme jane perseritur shume here.Populli do te jetoj i qete ne hallet e tij dhe boll eshte lodhur nga politikat dhe politikanet e ketij vendi.
  Hajro LIMAJ
  DREJTOR5 I INSTITUTIT TE pOLITIKAVE TE SIGURISE kOMBETARE

 4. niki says:

  Une si qytetar e kam kerkuar me kohe qe ta benim jo partiake ,por meqense na mungon ndergjegja qytetare
  nuk ndodhi shpresoj ta bejme me inisiativen e maxhorances…!

 5. Azio says:

  Ky manifestim, te tregoj qe shqiptaret jane paqesor,kritik dhe me dinjitet.
  Ata nuk mbeshtesin dhunen ndaj institucioneve shtetrore dhe policise se shtetit.
  Shumica e shqiptareve jane per respektimin e ligjit dhe venjes pare drejtesise,cilindo qe e shkel ate,qofshin demonstrues te thjeshte apo lider si dhe organizatoret e protestave te paligjeshme.
  Askush s’ka te derjte te demtoje veprimtarine e shoqerise sone.Ligji te veproj pa asnje dallim ndaj atyre qe demtojne rendin e qetesine e gjithsejcilit.

 6. ZOROOS says:

  DAKORT TE DALIM NE PROTESTE PAQESORE TE SHOHI E GJITHE BOTA SE ME CILIN ESHTE SOVRANI ME LULASHE E QURRASHE ME GUNGASHE VICI DOLI ME SUME SHPUAR ME PRESHE ME MORRASHE E DOKTORRESHE IZOTOPESH ME INJORANTET E LIKE FLORIRIT E TE TJERE E TE TJERE DAVA LEGENASH QE S’RRINE DOT PA VJEDHUR DHE SHPIFUR APO ESHTE PER EVROPEN PER SHQIPERINE DEMOKRATIKE PER VIZIONET QE E PRESIN NE TE ARDHMEN DHE LIRINE T’JA RREMBEJME VICI DOLIT

 7. Ramo Mezini says:

  DUKET HAPUR NJE TMERR I SHTETEVE PERENDIMORE NGA FJALA” SOCIALISTE” EDHE ATEHER KUR PARTIA KA VETEM EMRIN SOCIALISTE SI PARTIA E EDI RAMES. PER KETE TMERR, MBAN PERGJEGJESI STALINI DHE ENVERI QE ISH TE PASURIT I VRAN E BURGOSEN PASi U MOREN GJITH PASURIT. AI ISHTE KRIM MAKABER NDAJ TE PASURVE POR ISHE EDHE ME TEPER NDAJ SOCIALIZMIt.

 8. Qytetar says:

  Shume dakord se Lulushi e Kokemadhja flasin ne emer te popullit keshtu do njohin mire kush eshte populli Mbase eshte koha per nje referendum popullit se a I vlene popullit protesta te tilla si i organizon opozita , a perfiton gje ?? Nuk vazhdohet keshtu na u shpif;

 9. MH says:

  Opozita e Bashes asht te baje zhurme per asgj konkrete.Te vonoj cdo ecje para te pushtetit ne lidhje me rreformat dhe me zgjedhjet.Sllogani i shpikur nga Berisha “Mos bindje civile”asht per lufte civile.Keto e kane ne parim qe te krijojne sa ma shume shpifje ndaj kundedrshtarve qe te mbajne gjalle zhurme gjurulldi dhe ngecje.

 10. Boll me says:

  Ku jane organizatat qe mbrojne te dreteat, duam te votojme pro ose kunder te rrezojme me vote PS, pse duhet ti lem te bejne marrveshje perseri qe perseri mos te rregullohet ASGJE. STOP MARVESHJEVE, KJO SESHTE DEMOKRACI ME DY PALE POR ME NJE QE KA DY FYTYRA.

 11. niko says:

  te dalin jo vetem nga tirana por nga gjith shqipria se luli ata 3000 veta i mbledh nga ghith shqiperia

 12. ideali says:

  Keshtu eshte kur fatin e atdheut e marrin fshataret e keqij. Ata s dine te punojne ndryshe vecse me metodat e kusheririt, fqinjit e keshtu me radhe , te nepotizmit. Kjo perjashton te aftet, ekselenter dhe promovon holbat, ata me diploma te blera, e barabarte kjo me fundosjen e vendit. Mblidhi mor kafshe militantet e tu qe vegjetojne neper karrige shterpe. Lufte doni, lufte do te keni, edhe bar do te hame po nuk dorezohemi. Partia kriminale e punes eshte gjalle, nuk ka ngordhur akoma. Le t i shohim me ne fund edhe grahmat e saj te fundit. Manja dhe Ruci e meritojne.

  1. Ok 👌 says:

   Ca lidhje ka TUBIMI PAQESORE KUNDER PENGESES SE TE DREJTES PER TE VOTUAR, PD ESHTE SHPALLUR NDERKOMBTARISHIT E PA UDHE DHE VRASTARE PER TE ARDHMEN E VENDIT, 🛑 ✋ marrveshjeve per asgje mekanizmi eshte zgjedhjaaaaa

 13. realisti says:

  Mendoj se do te ishte nje ecje e qete ne bulevard nga universiteti tek skenderbeu ne forme xhiroje me parullen JO DHUNES . PRO PAQES. Te gjithe ata qe jane dakort te dalin dhe te demostrojne se jane kunder demostratave te dhunshme me moltov dhe çmendurira tjera. Do te doja te vinin edhe ata qytetar te Bathores qe e duan stilin e jeteses ku mosdakortesite me tjetrin zgjidhen pa dhune. Sepse nuk quhesh qytetar dhe i qyteteruar prej vendbanimit por prej mentalitetit dhe sjelljes

 14. Beni says:

  Te gjithe qytetaret e ndershem shqiptare te bashkuar ne proteste paqesore kunder nazisteve te rinj te PD qe nga dita ne dite po marrin formen e ISIS.

 15. Lida says:

  Jemi dakord per proteste paqesore ndaj ketin grupimi mashtrues qe na lodhen çdo dite me shpifje vulgare duke na marre per budallej, na shqetesojne me bllokime rrugesh e me zjarr , te zbritur nga shpellat po na e shkaterrojne tironen tone, po e diskretitojne Shqiperine ne arenen nderkombetare dhe duke i deklaruar armiq te gjithe diplomacine perendimore njelloj si Partia Punes.

 16. Ui says:

  Dalim ne proteste per fisin tend te punesuar ne shtet….dhe per ligjin qe ben ti ne tatime…posi

 17. ALBAN DEGA says:

  PO A KA PROTESTE ME PAQESORE SE …

  braktisja masive e shqiptareve, e nje populli te tere e protestave te dhuneshme te nje grushti banditesh kapsollash dinamiti te kryedinamitit te Shqiperise Saleh Ramollah Ajatollah Tritoli i Milloshevicit dhe Molotovave te Vladimir Putinit !?
  Mbi 95 per qind e shqiptareve qe duan dhe aspirójne Shqiperine si Amerika demokratike kane zgjedhur menyren me qytetare, me demokratike dhe me paqesore duke e braktisur “ Cadren” e shqyer dhe anijen ne mbytje te “ Bandes se Gangstereve” nga dallget e ligjit dhe drejtesise, e SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit qe po forcohen dita dites !
  Ndaj ne nje kor dhe ne nje hap me neonazistet e Uran Butkes e Agron Tufes, Gogoles e Boles gangsteret e Lugatit te Vicidolit jane terbuar dhe po shkojne nga shiu ne bresher, nga krimi ne terror, nga vetvrasje politike ne gijotinen juridike, duke u shtuar krimeve te renda te vjetra krime te reja !
  Aq i madh eshte terbimi dhe paniku ne Ceten e Toptanit te Tropojes sa nuk dine cfare thone e cfare bejne.
  Ndaj lerini keta hora, braktisni ne theqafjen e tyre pa kthim!
  Kjo eshte protesta me paqesore e me qytetare e shqiptareve !

 18. Qytetari says:

  Padyshim qe duhet bere nje proteste e tille ku rruga po don te nenshtroje institucionet,apo kjo behet edhe me deshiren e qeverise!Nuk arrij te kuptoj se perse Rama vazhdon lodrat e tij te vjetra qe e çuan deri ketu ,me e lag se lagu!Bej nje thirrje per hapjen e fushates dhe njekohesisht tregoi se kush eshte sovrani,apo pret qe kryekimi Sali te beje realitet ate qe deklaron haptazi qe :mos me dil perpara se un te qelloj me snajper!E papare kjo ne nje vend demokratik ku poliagjenti vazhdon te kercenoje siku Shiperine ta kete çiflikun e vet!Stop me me keto lojra te pista Nanoiste,boll ngkarrje pa preçedent ka krijuar kjo kellire!Ka ardhur koha qe te pergjigjet nje per nje per te gjitha,n.s.se perseri nuk i del ndonje “dere miu “perseri si ne 9 per ta shpetuar!O tregoini kesaj bande qe Shqiperia ka zot ose jepini ate qe kerkon e kthejeni shqiperine ne kohen kurqeveriste kryekrimi Berishe!Rruge te mesme nuk ka lerini broçkullat jo do hyjm ne Europe ,jo do çelen negociatat,se ne jemi mesjete akoma,ndaj beni shtet te qendrueshem ;ndryshe Kaldahar lereni se e bene Berisha me 40 hajdute!Nuk ka vend ne bote qe i toleon keo idiotlliqe Berishjane!Stop .

 19. Shqiptari says:

  Moti jemi dakort.
  Si eshte e mundur qe pakica t’i imponohet shumices.?!!!
  Hajde ta tregojme urraganin popullor. Paqesisht,paqesisht dhe vetem paqesisht. Boll me perplasje.

 20. Berti says:

  Shume e drejte !

 21. era says:

  Ky eshte nje pleeeh i madhe ky po ben namin si ne ne emerimet ne Dretesi dhe ne te gjithe instacnat ky analfabet qe nuk di dy fjale ky e mban vetem per doktorr “shkence” me plagjture dhe ate ky……..turp kush na drejton dhe kush na jep mend ky qe nuk ka dy pare mend per vete.
  ky po ben kerdine ne emerime dhe shkarkime si nga vetingu dhe emerimet e tij partiake ne prokurori dhe gjykate.

 22. Kastriot says:

  Ulsiu thote qe deri me 30 maj 2019 te shkojne te regjistrohen ne zgjedhje partite opozitare se zyrat e KQZ Jane te hapura nga ora 08;00-24;00!!! Gallate! Ore a ka mbaruar afati ligjor I regjiistrimit te partive dhe kandidateve per zgjedhjet e 30 qershorit ne kuptimin ligjor e keta kane lajthitur qe thone ka kohe dear me 30 maj? Apo fallen e qeshin me ne kur permendim ligj e kushtetute se politika eshte mbi e pertej ligjit? Albanistan!

 23. Henry says:

  Qeveria proteste kunder opozites? Dmth ta shesin se diktaturen e autokracine e kerkon populi e Shqiperia?! Zot fail e silli ne vete se kane lajthitur!

  1. Fryma UE says:

   Populli ka kohe qe do tju shporri juve dhunuesve te tedretes per bashkjetes,juve qe imponoheni me ligjet e kanunit, juve qe jeni me shpirt e zemer ne lindje, juve qe hakerreheni ndaj mases se gjere per urrejte personale, juve qe rendoni xhepat e shqiptareve duke perveresuar e shkatrruar pronen publike dh duke zaptuar pronen private e duke mos paguar sherbimet dhe konsumet duke ja fatururar te dreteve te ndershmeve atyre qe jane ne udhen e Zotit faturat e juaja. Stop 🛑 propagandes, nqs do kish drejtesi luli dhe monika saliu etj do ishin duke u perballe me krimet jo rrugve duke PENGUAR DREJTESINE E RE SEPSE E PENGUAN SA MUNDEN NGA BRENDA TANI SI KISH MBETE GJE TJERER TE DILNIN E TEHIDHNIN MOLOTOV

 24. Agimi Diber says:

  Daort shume. Proteste paqesore ndaj ketyre horrave qe po na stresojne e sidomos te vegjlit. Madje prokuroria dhe qeveria duhet te bejne nje analize te thelle se ku i gjen keto para qe shpenxon kjo opozite. Duhet analizuar burimi financiar i ketyre parave marramendese te cilst jane siguruar nga Moska dhe Serbia. Protesta duhet bere me fillimin e qershorit kunder kesaj jadhteqitje te popullit shwiptar.

 25. ronny says:

  Let me think hehehehe… sa banore ka Shqiperia , eshte tkurrur ca por prape behen nja 2 milion e ca, me mendjen time them se do te dilnin (dhe kush ta lexoje kete msg ta lexoje me vemendje) jo per poturret e Rames….por per veten e tij,,, pra me siguri do dilnin nja 1 milion e ca me lehtesi, edhe pse do thoni ju,,, sepse po na vjen per te vjelle me kete marrezi,,, qe dikush do te marre karriken dhe te bej gallate se per gje tjeter nuk eshte,,,,dhe disa te mjere i shkojne pas dhe vertete kane edhe halle,, por nuk ju a zgjidh as basha e monika fytyre burri,,, as noka e froku,,,
  As sot as mot!!!

 26. AntiDhuna says:

  TI KERKOJME LLOGARI QEVERIS DHE TE BEJME TE REFLEKTOJNE TE PA UDHET DIREKT PASI TE MARRIM STATUSIN NE FILLIM QESHORIT. 1 QESHORE BASHKE ME FEMIJET GRATE PLEQTE DJEM E VAJZA QE DUAN FAMILJEN DHE JANE KUNDER MOLOTOVIT PRO METODAVE DEMOKRATIKE QE JANE TE PAFUNDME!

 27. Demi says:

  Nuk jan vetem ata e keqja jo , jeni te gjith politikanet e kti vendi pa perjashtim per tju qir grat , hajdut pushta antishqiptar kriminela te popullit tuaj.

 28. Demi says:

  Nuk jan vetem ata e keqja jo , jeni te gjith politikanet e kti vendi pa perjashtim te ktyre 30 viteve demokraci , per tju qir grat , hajdut pushta antishqiptar kriminela te popullit tuaj.

 29. Petro says:

  Une ka kohe qe e pres diten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *