Studimi: Hëna po tkurret

Shkencëtarët thonë se Hëna është duke u tkurrur dhe po tronditet vazhdimisht nga tërmetet.

Studimi u publikua në revistën “Nature Geoscience” dhe është bërë nga universiteti i Maryland-it, duke përdorur të dhënat e sizmometrave të instaluar në Hënë nga misioni “Apollo” dhe imazhet e mbledhura në vitin 2010 nga sonda “Lunar Reconnaissance Orbiter” (LRO) të Nasa-s.

“Kemi zbuluar se disa tërmete të regjistruara nga misioni “Apollo” kanë ndodhur shumë afër rrëshqitjeve që janë fotografuar nga misioni LRO, dhe ndoshat janë ende aktive.

Është vënë re se 6 nga 8 tërmetet e Hënës kanë ndodhur kur ajo gjendet në apogje (pikën më larg Tokës) ose në pikën më afër saj…

Këto të dhëna tregojnë se ne duhet të kthehemi sërish në Hënë …dhe me sizmometrat modernë, mund të mësojmë shumë më tepër për gjeologjinë hënore”, thotë udhëheqësi shkencor i studimit, Nicholas Schmerr

ANSA

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Studimi: Hëna po tkurret”

  1. MH says:

    Hana nga stof leshit asht kthye ne dok.
    Keshtu qe tkurrja nuk me krijon kurreshtje po ma shume kthimi ne dok.

  2. xxx says:

    Hena po tkuret edhe nga molotovet e lulit, kujdes !!!!! duhen pakesuar keto mjete qe te ruajme edhe henen te mos tkuret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *