VIDEO: Jonida Maliqi lë “nam” para konkurrimit në Eurovision, në rrjet nuk përmbahen

Shqipëria këtë vit përfaqësohet nga Jonida Maliqi në Eurovision.

Ajo ka dhënë një intervistë para konkurrimit.

Por, anglishtja e saj nuk është edhe aq e mirë.

Për këtë arsye, në rrjet ka plasur gallata, dhe kanë kujtuar rastin e Eneida Tarifas, e cila po ashtu u kthye në “fenomen” për anglishten e saj.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “VIDEO: Jonida Maliqi lë “nam” para konkurrimit në Eurovision, në rrjet nuk përmbahen”

 1. Petro says:

  Nuk me duket se ka lene nam. Ajo do prezantohet ne festival me zerin e saj jo me njohurite ne gjuhe te huaja. Nje shprehje angleze qe me pelqen shume eshte. Nese dikush flet nje anglishte te keqe, do te thote se eshte fluent ne nje gjuhe tjeter.

 2. Illyria-Shqiperia says:

  Pse domosdoshmerisht duhet te flase me theks amerika ajo? Mos jeton gje ne Angli apo Amerike, we na e beni lajm ju? Suksese Jonida.

 3. ana says:

  O Zot, puuuuuupupu, po cfare anglishte, kjo eshte bazike ne mendim……..I rrofshin pozat e karshilliku qe bejne me fytyren e shperfytyruar nga plastika, me mire te mos hapin gojen fare se po e hapen eshte katastrofe…….

  1. Sokrati says:

   Ana, ti duhet ta dish anglishten shume mire, se po te ben shume pershtypje e folura e Jonides. Duhet edhe ta kesh mbrojtur dhe do kesh marre ndonje 8 dhe e quan krenari. Hajde mendje hajde. Kot sa per muhabet: Jonida nuk ka shkuar te mbroje gjuhen angleze atje. Gazetari e kuptoi cfare ajo tha, kjo ka rendesi.

 4. Tani do ja degjojme zerin ,mbas tharjes se kenetes se Maliqit se cfare prodhim do na japi,,pika Vaskes qe polli Visken nuk i preu koken por i preu kerthizen

  1. XheJ eN Bi says:

   Kurizua romës….
   Pse nuk vure emrin e personazhit kryesor Alvaro Kozenca ,po vure titullin e filmit.Apo nuk e mbaje mënd !

 5. Toni says:

  Natyrisht ajo nuk eshte fake ;)))))))

 6. Eljana says:

  Heme ashtu ca i thone fasade faseid.Hahaha te shohim kengen tani se nga intervista nuk mundi te shprehte ato qe donte.

  1. eli says:

   hajde me anglishten po ia falim se aq di, me teper me ben pershtypje komunikimi i saj, flet vete e qesh vete…ka kaluar ne delir edhe gazetari po ndjehet ne siklet prej saj

 7. TRAPI says:

  e ca me p…. ajo

 8. Fair enough says:

  Prandaj opinioni i te huajve per shqiptaret eshte kaq i ulet. Njerez medioker, qe formulojne fraza te thjeshta dhe me se shumti klishe.
  Bravo Jonida qe po ua perforcon. Ndaj perfaqesohemi nga injorantet!!
  Te diturit, te iluminuarit shtypen ! Ikni, ikni sa me shpejt nga ky vend i mallkuar!

  1. Tanaj says:

   Shqiptaret te huajve jua qijne robt.

   Ti je bythqir qe na ngrike lart te huajt dhe na thoke qe paskan mendim te ulet.

   Te huajt jane bij kurvash qe nuk done ku ju qi..en motrat dhe nuk dine ke kane baba.

   Ik o cope muti.

   1. pam says:

    Ty Tanaj mos te te vije keq, por shqiptaret ne pergjithesi e kane difekt (nese e quajme keshtu) lidhjen e frazave, komunikimin ne public dhe te shprehurit ne pergjithesi. Kjo eshte mangesi qe nuk eshte perforcuar qe ne sistemin shkollor dhe edukativ ne pergjithesi. Te gjithe shqiptaret qe kane emigruar, pengesa kryesore ka qene percjellja e frazave te duhura dhe kete te gjithe e kane ndjere ne intervisten e pare per pune. Kjo nuk do te thote qe kane qene injorante apo nuk e kane ditur gjuhen. Per te kompesuar kete, ne flasim shume me gjuhen e trupit, kembe e duar, shprehje fytyre etj. Gjithe jeten jemi mesuar “te ulim koken dhe te punojme” dhe jo “te shesim” veten se cfare dime te bejme. Brezi I ri I lindur, rritur dhe edukuar jashte Shqiperise eshte shume ndyshe, pasi e mesojne qe ne shkolle komunikim publik dhe te foluren “politikisht korrekte”. Prandaj dhe kjo vajza flet me kembe e duar, qesh vend e pa vend dhe te dy gazetaret qe ka perballe I buzeqeshin vetem per miresjellje.

    1. Moni says:

     Me se e vertete, ajo qe thua. Shqiptaret pavarsisht se mund te jene shume te afte, e kane te veshtire ta shesin veten. Eshte pjese e kultures tone qe mos mburrim dhe mbivleresojme veten, nderkohe qe nje perendimor, do ta shesi veten me shume se sa vlen. Pergjithsisht ne kontaktin e pare me nje te panjohur jemi te rezervuar dhe lakonike ne te folur, nderkohe qe nje italian apo francez mund te derdellisi me ore te tera.
     Por sa me shume e njoh shoqerine perendimore, aq me shume bindem, qe ne shqiptaret, te pakten ne qe kemi lindur para ’90, kemi disa vlera humane qe ne perendim jane zhdukur. Hipokrizia dhe egoizmi ne perendim eshte kudo, madje dhe brenda familjes, brenda miqve te ngushte. Jane te gatshem te shpetojne nje kotele, por te lene nje njeri te vdesi, femije dhe prinder qe nuk shkojne “mire” por braktisin njeri-tjetrin kur jane ne hall. “Miq” qe nuk e prishin rehatin e tyre edhe nese ti ke nevoje urgjente dhe jetike per ta.

     1. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

      nga ato qe thua dhe ”dashurine” qe shpreh per soin apo birazeret e tu tregon se je arab……………
      perdite shikojme se kjo ”dashuri ala turkoshakesh” po mbush varrezat apo burgjet me cok gyzela,disa vrasin dajen,hallen,xhaxhan ,madje edhe nene e babe,per kusherinjte as qe behet fjale ata shkojne per lesh me nje bresheri kalaznikovi per 2mtr toke apo nje gervishje makine………..
      dikur 2 ”kambere” ne nje dere ,njeri i thote tjetrit : kemi ”shkuar” o birazer………tjetri: kemi ”shkuar” ,se kam bere une si ke dashur ti………..
      nje dite pas kesaj ”shkuarje”,degjohen krisma,rrezultati: njeri prej birazereve i vrare,arsyeja: sepse fejoi ”hanemen”[te bijen] me nje ”hason” pa pelqimin e birazerit ………………
      arapi mou,dy turkoshake kur takohen,perqafohen [madje duke u puthur si poutanat] ulen per te pire,pas birres se trete fillon grushti……….pas te pestes kerrcet hanxhari apo kalaznikovi,perfundimi: njeri ne boten tjeter e tjetri ne qeli…………..kjo eshte ”dashuria ala muslimon brothers”,gezuar ramazonin!

     2. pam says:

      absolutisht dakort!!

 9. eli says:

  me teper sesa anglishtja me ben pershtypje komunikimi, e qeshura pa lidhje, flet vete qesh vete, ca eshte e droguar kjo?!!!!

 10. arberbrooklyn says:

  ky eshte realiteti shqiptar , thenia e te madhit mevlan shanaj , njerez dhe popull pa dinjitet , nuk e njohin turpin , ky eshte realiteti shqiptar , behen rezil e lene nam kudo e prap e njejta gje , shijojne deshtimin si sukses , mashtrimin si realitet , nuk ndiejne turp , dhe jeta boshe e te paafteve lulezon, ti ke pas qene nje zonje e rande , dhe burrat e dheut , te therrisnin nane , ju zente haka e atij dheu dhe e asaj toke te bekuar.

 11. Futja ritka ne grusht says:

  Ja fshaqi trenmo, fol shqippppp
  Kaq loqe njerez jeni

 12. Fitim says:

  Nuk ka asgje te keqe nese nuk din anglisht , me mire fol shqip nese nuk je e sigurt se cfar flet ne nje gjuh tjeter ,

 13. Flamuri says:

  Jemi mesuar te gjykojme njerezit vazhdimisht.E rendesishme te zeme ndonje vend .

 14. Jimmy says:

  Ska rendesi e folura e gjuhes apo theksi. Kjo flet anglisht me mire se 70% e njerezve.
  Problemi eshte se kjo qenkerka nje loqe nga mende. Kjo sikur ka pire 8 kile ashash.
  Shko kendo me cupe dhe mos llafos shume. Keshtu duket shume seksi kjo, po sa e hapi gojen na e cfryvi fare.

 15. Qytetar says:

  Urime per Maliqin !
  Mesohuni te perdorni fjalet magjike dhe te ngrohta.
  Shqiperi te perfaqsohet sa me mire me zerin e saj briland.
  Suksese !

 16. fredi says:

  ska ndonje gje te mos dish anglisht, ama po sdite mos i jep gojes kot e del si sharabajge aty duke qeshur palidhje, zgerdhihu kot si larask se flliq veten o debile

 17. Gani says:

  Per kohen qe jetojme me keto lloj “kengetaresh” nuk duhet as anglishtja as teksti as muzika…mjafton vetem te tregosh by…. ose ate gjene, dhe e ke te sigurt suksesin….

 18. Eugen says:

  Jonida eshte kjo?! Ka qene si kukull por tani nuk ngjan me me veten. Qenka shperfytyruar fare, por thote qe nuk eshte fasade, nuk eshte “fake”!!! E sigurte qe edhe vete Jonides i perzihen zorret kur shikon veten ne keto video.

 19. Vali says:

  Normale qe mendohet pa flet, nje anglishte e mesuar ne Shqiperi edhe qe nuk e perdor perdite. Ajo eshte atje per zerin, jo per tu shqiptareve sa mire flet anglisht. Rendesi ka qe kuptohet mesazhi qe do te percjelle.

 20. Wowwwww ... ! says:

  MOS U HABITNI ….
  KY NIVEL ESHTE TASHME NE SHQIPERI, KUR PREJ 1997-tes KA IKUR PJESA ME E MIRE E “INTELIGJENCES MIREFILLTE” NGA TIRANA, tashme e mbushur me provincial, fshatare, malesore te pa kulture dhe qyteteruar … qe ate qe shohin vec e kopjojne me karshillek dhe mburje, duke haruar nga kane ardhur …

 21. EJ says:

  Po hajt se anglishten nuk e ka gjuhën e babës, por qesh sikur ka thithur ndonjë cigare a ndonjë vizë.

 22. mik says:

  Ne fakt, Jonida Maliqi nuk ka asnje arsye te kritikohet per keto dy intervista. Ajo nuk po flet ne gjuhen e vet, e duket qe ajo nuk mendon plotesisht ne Anglisht, e si rrjedhoje, mendimet nuk mund te organizohen si duhet.
  Ajo asht kangetare dhe jo diplomate, me dhane spjegime apo pergjigje diplomatike qe te na ” pelqeje ” neve.
  Jonida Maliqi po te krahasohet me intervistuesit, patjeter qe stonon, ashtu si edhe intervistuesit mund te stonojne po te krahasohen me te ne musike.

  1. Sokrati says:

   E di si eshte nje pune o mik, nese nuk di te flasesh me mire mos fol, kerko perkthyes apo thjesht mos fol, se pastaj po fole pa kuptim, do tallen njerezit me ty. Apo ti mik thua qe mos ta degjojme kur flet, po ta ulim zerin tv dhe ta shikojme vetem si figure. Interesante edhe kjo……

   1. Juna says:

    Mir e ke dhe ti me tenden, po le te mendojme pozitivisht qe tpakten kengen e qau se per ate ka shkuar… e sa per intervisten le tja len fajin lodhjes😉

 23. Anna says:

  Pse flet si e bere kjo? Nuk eshte as 15 vjece qe t’i justifikohet ky lloj komunikimi. Me keq se kjo s’na ka perfaqesuar ndonje ne Eurovision.
  Pa anglishtja I falet.

 24. Anna says:

  Hhahahha!
  Take care with Maliqi!
  Si do ia shpjegoje kjo moj aman nje te saponjohuri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *