Kërcënimet e teknologjisë së informacionit, Trump paralajmëron emergjencë kombëtare

Presidenti Donald Trump ka deklaruar një emergjencë kombëtare për të mbrojtur rrjetet kompjuterike amerikane nga “kundërshtarët e huaj”.

Ai nënshkroi një urdhër ekzekutiv që pengon kompanitë amerikane të përdorin telekomunikacionet e huaja, të cilat besohet separaqesin rrezik për sigurinë kombëtare.

Urdhëri nuk përmend asnjë kompani, por besohet se objektivi është Huaëei.

Gjiganti kinez i teknologjisë tha se kufizimi i biznesit të tij në SHBA do të dëmtonte vetëm konsumatorët dhe kompanitë amerikane.

Disa vende, të udhëhequra nga SHBA, ngritën shqetësime muajt e fundit se produktet Huaëei mund të përdoren nga Kina për mbikëqyrje.

SHBA i ka bërë presion aleatëve të shmangin Huawei në rrjetet e tyre të ardhshme 5G.

Në një masë të veçantë, departamenti i tregtisë amerikane shtoi Huawei-n në “listën e njësive” të saj, një masë që ndalon kompaninë të blejë teknologji nga firmat amerikane pa miratimin e qeverisë.

Lëvizjet mund të përkeqësojnë tensionet midis SHBA dhe Kinës, që janë përshkallëzuar këtë javë me rritjen e tarifave në një luftë tregtare.

Huawei ka qenë në epiqendrën e luftës së pushtetit mes SHBA dhe Kinës që ka dominuar politikën globale gjatë vitit të kaluar.

 

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *