Rrëfimi prekës i Irma Libohova: Merrja borxh për t’u veshur në festivale

Këngëtarja e njohur shqiptare, Irma Libohova, tregon pasazhe nga jeta teksa ndalet dhe në këngën e saj më të re.

Në intervistë tek Abc News, Irma Libohova ka zbuluar dhe disa të pathëna nga karriera e saj.

Irma ka rrëfyer për vitet e para të karrierës së saj ku siç tregoi nuk ka pasur veshje për të dalë në festivale dhe për këtë arsye u kërkonte borxh mikeshave të saj.

“Asnjëherë s’kam dashur të dal me ato veshjet uniforme, gjithë standarde. Njëlloj ishin të gjitha, ishte e njëjta copë.

S’kam dashur të jem njësoj dhe gjithmonë pa pikën e turpit kam kërkuar borxh. M’i jepnin sepse jam korrekte dhe i ktheja shpejt.

E kujtoj me shumë dashuri domethënë, në disa shtëpi kur kam shkuar kam kërkuar dhe provuar me shumë dashuri m’i kanë dhënë.

Dikush na referonte që kësaj i vijnë plaçka nga jastë shtetit. Se kemi qenë dhe më të lirë jo kaq të ngurtë sa sot”, ka treguar këngëtarja.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Rrëfimi prekës i Irma Libohova: Merrja borxh për t’u veshur në festivale”

 1. NNP says:

  E neveriteshme I gjithe populli kishte afersisht te njejtin nivel ekonomik Kur nuk ankoheshim ne qe punonim pa orar e me veshtiresi maksimale cfare doje ti quravece me teper se ne .BAJGE.Ne shpetonim jete njerezish ti beje tralala.

  1. Tanaj says:

   O bajg me 2 sy, po ato veshtiresi kush i krijoi?

   A i krijoi ai sistem?

 2. Kukesi says:

  Rrespekte kengetarja qe preferoja me shume

  1. pompisti says:

   Si do qe tu vishje perseri e shemtuar mbeteshe. As nje dite zi nuk mbajti kur i vdiq bashkeshorti.

 3. Jimi says:

  Po mire moj Irma edhe artistet popull ishin. Dihet qe ne ate kohe te gjitha shtresat dhe kategorite e profesioneve ishin te pakenaqura me ate standart jetese. Keshtuqe t’mos duket cudi, qe ti, si edhe gjithe te tjeret, me veshtiresi siguroje nje veshje te pershtateshme, e dinjitoze per nje eveniment kulturor, sic ishin festivalet e kenges. Megjitheate edhe kete ta them, qe ne raport me pjesen tjeter te popullsise, apo profesionet e tjera, ju prape ishit me te privilegjuar . Te pakten lerini vend per tu ankuar per ate periudhe kohore, atyre njerezve punetore, nga jugu ne veri, ne fshat e ne qytet , atyre qe nuk lane veper 5 vjecari pa shkuar. e derdhur djerse. Qe vertet me shum pune e djerse mezi siguronin jetesen per vete e per femijet e tyre. Respekt per ty dhe per kenget e tua ne ato vite, te cilat, sadopak , duke i degjuar nen interpretimin tend virtuoz, na ngjallnin deshiren dhe besimin per nje te ardhme me te bukur e me te mire. Falemnderit Irma!

 4. Mashkullori says:

  Irma!
  Genjeshtrat kane kembe te shkurtra,zbulohen shpejt…
  Edhe atehere mund te beje nje fustan,njesoj me ate qe paske marre hua.Zgjidhjecopenne dyqan dhe e qepje ne riparim sherbimet speciale…
  Ishe dhe e privilegjuar,ke shkuar ne Greqi qe ne vitin 1980 afersisht,e bloke nje fustan po te done…
  Mjaft me keto budallalleqe se na i sollet zorret tek goja…

 5. Voica says:

  Lexoni çfarë mendojnë NNP dhe pompisti dhe është e lehtë të marrësh me mënd se pse nuk bën para ky vënd.

 6. 19 says:

  Irma ja fute kot me kte i merrja borxh ,po kujt se njesoj ishin te gjithe ,copa kishte plot dhe rrobaqepsa te shkelqyer me te mire se sot .prandaj lerini kto idjotizma shaeni sistemin per gjera te tjera .

 7. K. P. says:

  E nderuar Irma,
  per sa i perket talentit tend, nuk kam cte them, sepse ai (talenti) u vezhgua, konstatua dhe u mbeshtet nga profesionistet e pushtetit popullor! E dale nga kjo praktike, do ishte adekuate, nese ti do tregoje nje fare mirenjohjeje per gjenezen tende si kengetare! Kete ne pergjithesi e bejne njerez, te cileve u funksionon memorja! Ti, me c`duket mban mend dhe na tregon disa kotesira! Po nejse, nuk eshte per ta vene re; me c`po lexojme – pra mbi pakenaqesine tende lidhur me konformitetin ne veshje – duket se nuk qenke ne gjendje te konstatosh ndryshimet ne qasje! Me qarte:
  Do ishe mire te merreshe me raportin e “formes dhe permbajtjes” se nje sendi, dukurie apo personi! Profesionistet e kenges socialiste paskan qene te interesuar ndaj muzikalitetit dhe talentit tend. Atyre nuk u qenka bere vone per “pamjen tende te jashtme”! Dhe mire kane bere, se fundja detyra e tyre ishte provovimi i artit ne Shqiperi! Nese te kujtohet: ne lenden “Edukata morale dhe politike” nder te tjera mesonim, qe sjellja e zbukuron njeriun! Populli na meson(te): “shikoji punen, dhe jo gunen”! Ti vete ke kenduar – mbase pa e kuptuar mire kuptimin e tekstit – “zgjodha njerine/njeriun” (nga marredheniet e perditshme reale, dhe jo nga endrrat, format, modelet, etj.)

  Ne vendin tend, une do ta konsideroja veten me fat, dhe te madh bile, qe u brumose e u poqe ne kuadrin e artit te Realizmit Socialist!
  Une te kam ndjekur per shkak te kengeve me tekste dhe muzike kuptimplote, dhe jo per shkak te fustaneve!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *