Dorëheqja e May “gropos” Paundin

Në më pak se tre vjet përpjekje dhe dështimi për të bërë Brexit të ndodhë, kryeministrja britanike Theresa May njoftoi dorëheqjen e saj. Partia e saj konservatore ka vuajtur në zgjedhje që nga fillimi i kryeministrisë së saj, kur ajo fitoi kundër David Cameron. Çështja thelbësore, është se ajo nuk arriti të siguronte një marrëveshje për Brexit para afatit fillestar të 29 marsit.

Ajo do të japë dorëheqjen menjëherë pas vizitës shtetërore të Donald Trump në Mbretërinë e Bashkuar, por do të qëndrojë në pozicionin e kujdestares derisa ky person të zgjidhet.

Si rezultat i lajmit, monedha britanike arriti sot një rënie rekord ndaj euros, të paktën deri tani. Nëse një mbështetës më i vendosur i Brexit bëhet kryeministër, është e mundur që Britania e Madhe të mund të largohet nga Bashkimi Europian pa një marrëdhënie tregtare të ngushtë ose me ndonjë aranzhim tranzicioni.

Një rezultat i tillë do të dëmtojë ekonominë në Mbretërinë e Bashkuar dhe do të çojë në më shumë dobësi për monedhën. Mbretëria e Bashkuar aktualisht ka kohë deri në fund të tetorit për të finalizuar një marrëveshje daljeje nga BE. (scan)

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Dorëheqja e May “gropos” Paundin”

 1. shkurt2014 says:

  Ah sa mire e kane kta pisat e ktije shteti pise,deshti tja fuste BE,ja futi vetes,kure te munde zollumi.Ky eshte shteti me kote,rrumpalle,te korruptuar ne vecanti policia e tyre eshte shume here me e korrupuar se policia shqiptare.Ky eshte fidhimi i pasojave te medha te ktije vendi,do ta shikoni perfundimin e ktyre pisave te degraduar.

 2. Lani says:

  paundi ka maru qysh ku votuhan rracistat e anglise me dale prej europes

 3. Daku says:

  Po kshtu eshte kur del nje trape fyture kali dhe i mashtron injorantet qe duhet te dalim nga BE se do jemi me mire. E si mund te jesh me mire ne boten e sotme pa aleat? Ku ekonokia eshte liberale dhe globale qe do te tgote se nqs je vetem, grupimet te groposin.
  Çfare beri kjo ndyresira? I çoi anglezet ne buze te gremines, ua degjeneroi politiken dhe tani iken dhe ja len mutin ne dere popullit.
  Keshtu eshte kur votohet pa tru prr aventuriere qe thone perralla para zgjedhjeve.
  I them anglezeve: hani mut tashi sa te keni kaptinen sepse brenda ne BE ju u sillnit me arrogance a thua se po merrte BE nga ju, por doli e kunderta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *