FOTOT që bënë historinë: 75 vjet nga zbarkimi aleat në Normandi kundër nazistëve, publikohen fotot e rralla të D-Day

75 vjet më parë më shumë se 160 mijë ushtarë amerikanë, britanikë, australianë, neozelandezë dhe më pak nga kombe të tjera zbarkuan në bregun e Normandisë, në atë që njihet si D-Day.

Më poshtë është një galeri fotosh me ngjyra që tregojnë një anë pak të njohur të zbarkimit aleat.

6 komente në “FOTOT që bënë historinë: 75 vjet nga zbarkimi aleat në Normandi kundër nazistëve, publikohen fotot e rralla të D-Day”

 1. Taraboshi says:

  Mire qe zbriten ne Normandi.Po si u riten atje a u vra ndonje ushtar nga Gjermanet.Apo Normandia ne ate kohe ishte e cliruar nga pushtuesit Gjerman.Se ne fotografite e paraqitura vetem qe nuk pame ndonje tufe me lule.Zbritja ishte normale sikur me qene ndonje stervitje e perbashket.e te gjithe forcave aleate.

  1. ELIOT says:

   MORE TARABOSH KOQJA MORE DEBILE MENTALAE MORE ANALFANET MORE CACABU MORE NUK AM FJALE QE TE THEM PER NJE DEBILE SI JU ..MORE MUT MUTI VETEM NE NJE DITE ME 6 QERSHOR U VRANE 10 MIJE AMERIKANE MORE QEN HALESH ..VETEM NEJ DIT I VRANE ME MIJERA TE RINJ QE VININ NGA BOTA PER CLIRIMMIN E EUROPES MORE KATNAR … JETOJ NE FANC E DHE I KAM VIZITUAR VARREZAT QE JANE EDHE SOT CUNAT E RNIJ ME EMRA DHE MBIERMARA …POR TI NJE KRIM I PISET AS QE KE LEQUAR NDONJERE PER TRIMERITE E KETYRE HERONJVE ..I KMA PARE SHKEMBIJTE BUZE OQEANINT DHE VENDIN QE KAN ZBARKUAR ANIJET AMERIKANE …. BUNKIERTE NE SHKEMBINJ ..DHE ME MITRALOZAT E TYRE E KSHIN PLAZHET TE HAPURA DHE BENE KERDINE NAZISTAT MBI CUNAT NGA AMERIKA QE VININ TE CLIRONIN EUROPEN … .SHIKO FILMIN DITA ME E GJAT LE JOUR PLUS LONG .DHE DO TA KUPTOSH REALITETIN DHE TRIMERITE E KETYRE DJEMVE….KURRE BOTA SE KA PARE NJE DEMARKACION KAQ TE MADHE ME MIA ANIJE ME USHTARE QE U PREGATITEN QE NGA NJE VT NE ANGLIE . I KAM PARE DHE STUDIUAR NAG AFER ..SA HERE QE SHKOI NE NORMANDIE…POR NJ TIP SI TY QE SE DIN KU BIE NORMANDIA TE KUPTOJ QE JE NJE RROT K ……MERCI BRAVO GAZETA DHE CDO FOTO ESHTE REALE I KA MARRE NJE FOTOGARF I LUFTES QE SOT KA VDEKUR … DHE I KA PARE SI U MBUSH DETI ME GJAK DE ME KUFOMA TRIMASH MERCI MERCI MERCI

   1. jon says:

    Hey hey hey. Qetesou dhe bjere fakt. Do te iki truri nga gjithe ky nevrik. Qeteso, qetesou. Mos na turpero rracen. Jo te gjithe jemi si puna jote qe qellon me shqelma dhe thyen te gjitha qe te dalin perpara. Po, amerikanet dhe kanadezet luftuan me trimeri. Por mos harro se vajten per dhjame qeni. C’fare fituan? Kerko ne Google dhe gjej sa civile gjermane gjithashu vdiqen. Kerko shprehje “bomba Zjarri” “fire bomb” dhe meso dicka. Po 30 miljone ruse ku jane? Pse se ftuan Rusine ne festimet kur dihet qe barren me te madhe te luftes e mori rusi. Pse aleatet e shaterruan Dresden dhe gjithe gjermanine se ato fotografi nga Dresden duken 100 here me keq se Mosuli qe “clirio” USA. Ike dhe fshihu diku dhe mos dil ketu me budallaleqe te tilla.

    1. ELIOT says:

     MORE CJAP MARTANESHI .KETO TRIMA NGA AMERIKA NUK IKEN PER DHJAME QENI SIC THUA TI TYC ANALFABET JO IKEN S E LUFTUAN PER LIBERTE PER LIRINE E POPUJVE TE EUROPES PER DEMOKRACINE E EUROPES KOQE KATANRI .. FITUAN RRESPEKTINE BOTES TE INTILIGENCAVE JO COBANEVE SI TY SI ENVERI DHE KAMUNISTAT ..FITUAN .. SHKO NE BELGJIKE NE FRANC E NE NORVEGJIE NE HOLLAND E GJITHANDEJ NE EUROPE I RRESPEKTOJNE DHE I THON MILE FOIS MERCI . 1000 HERE MERCI COPE IDIOTI /..QE SPASKE 2 GRAM KULTURE .. DHE RUSET SHPETUAN BYTHEN E VET NUK SHPETUAN SHQIPERINE APO NDONJE VEND TJETER NE BOTE COPE INJORANTI ..DHE 30 MILION RUSE QE U VRANE ..10 MILIONE U VRANE NE TOKAT E POLONISE NE PRAGE QE ISHTE PUSHTUAR NGA STALINI ..PRANDAJ COBAN KOMUNIST MESO MIE HISTORINE PASTAJ ZHGARAVIT … UUU SE DESH HARROVA U VRANE EDHE CIVILE NE FRANCE NE NORMANDIE PO POPULLI FRANCEZ E KUPTON ..SE AMERIKANET ALEATET BOMBARDUAN NE FILLIM TE DEBARKACIONT PER TI HAPUR RUGEN ANJEVE PER ..TI BER ME TE LEHTTE PUNEN … PER TE BOMBARDUAR BUNKIERET POZICIONET E NAZISTAVE … RUSET ..HA HA HA HEJ COBAN E KE MESUAR SE STALINI KUR PUSHTOI GJYSMEN POLONJES… I VRAU 40 MIJE ZBORISTA APO KE LEXUAR VETEM ZERIN E KOMUNISTAVE .. DHE ISHIN 40 MIJE INGINIERAT ME TE MIRE POLAKE ISHIN AJKA E POLONISE AS NUK ISHIN OFICERA TE RREGULLT ..RUSET ISHIN JO ME TE MIRE SE GJERMANET … MESO GJERA COBAN ….MERCI

 2. Korabi says:

  UUuuu sa shume patem fituar ne shqptaret .Na erdhen sorrat partizone dhe na prune demokracine sllavo-staliniste . Ahh ku ku po mos te kishte qene kjo kurva Amerik, qe per friken dhe interesat e veta e bombardoi Hitlerin e madh , do te kishin fitu kuckat partizone te te gjitha kombeve lindore paidhin e nones tyre por ja keshtu e deshti fati

 3. Ardi says:

  Mos u zini kot ore cuna e mos i shikoni gjerat me militantizem.Te dyja palet kane bere krime.Gjermanet kane bere krime,po dhe aleatet me bombardimet e tyre nuk kursyen as civilet.Pastaj amerikanet i futen dhe nja dy atomike ne Japoni kur lufta kishte mbaruar.Shume gjera te liga ben deshira e mallkuar per te sunduar te tjeret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *