FOTOT/ Jim Belushi kujton me nostalgji Devollin: I dua rrënjët e mia, jam i biri një emigranti shqiptar

Jim Belushi është një ndër aktorët shqiptar më të famshëm dhe të dashur për të gjithë publikun anë e mbanë botës.

Edhe pse me një famë të niveleve ndërkombëtare, ai nuk e harron prejardhjen e tij nga fshati Qytezë i Devollit.

Në llogarinë e tij të Instagramit, ai ka shkruar:

“Duke u rritur në Chicago si i biri i një emigranti shqiptar është interesante të kthehesh prapa dhe të kuptosh se sa shumë më ka formuar. 

Duke u kthyer pas në vitin 2007, isha shumë me fat që isha i ftuari i veçantë i Kishës Ortodokse Shqiptare. I dua rrënjët e mia”, nënvizon aktori.

Dy yjet e kinemasë amerikane i kanë rrënjët e tyre në krahinën e vogël të juglindjes, buzë lumit “Devoll” me prindër 
100% devollinj.

Ai bashkë me babain e tij, ka rrugëtuar drejt këtij fshati në vitin 1991 ku deklaroi për herë të parë se ndjehej krenar për origjinën.

Që adoleshent, John u bë shumë popullor pranë shokëve të tij. Shumë aktiv, ai merrej me sport por edhe me muzikë si baterist në një grup roku, dhe e shfaq talentin e tij të interpretimit nëpërmjed humorit. Nuk është çudi pra se pse The Blues Brothers pati një sukses aq të madh …

Pas shkollës së mesme, John shkoi për të studiuar dramë në Universitetin e Wisconsin dhe në DuPage College.

Vëllai i tij më i ri, James, ndërkohë diplomohet në arte dramatike në Universitetin e Southern Illinois Carbondale. Ai e nis karrierën e tij në një nga trupat e Çikagos, The Second City, ku kish interpetuar më parë edhe vëllai i tij. (TemA)

  

12 komente në “FOTOT/ Jim Belushi kujton me nostalgji Devollin: I dua rrënjët e mia, jam i biri një emigranti shqiptar”

 1. Me emer says:

  Qyteza nje fshat i braktisur i Korces , dikur me nje kulture te gjere , pothuaj se tani nuk ekziston . Te detyruar nga kushtet e veshtira ekonomike , banoret e ketij fshati kane pasur “emigrim” te brendeshem por edhe jashte vendit . Pasi kam qene me sherbime pune shum vjecare ne Miras , sikurse e ne te gjithe rrethin e Korces , ajo qe me ka bere pershtypje ne ate fshat te vogel , ka qene bukuria e vajzave …! Ne shtetin fqi kam njohur emigrante te vjeter nga ky fshat qe ruanin shume mire gjuhen . Me disa prej tyre me mbiemer Mellonas , ishin ne mos gaboj shtate vellezer , takohesha shpesh pasi kishin mall te bisedonin , por jo me kedo . Njeres zoterinj , te pashem , sidomos vajzat apo mbesat e tyre . “Epoka e ndritur ” e tridhjet vjecarit te zi , me siguri do ta kete cuar Qytezen e njerezve te denje ne “mos ekzistence “!

  1. Miri says:

   Kurse epoka e ndritur e Enverit e beri fshatarin te hante buke misri per 9 muaj,ndonese vete fshatari proshonte buke gruri.

   Ikni more nostalgjike te qelbur te kohes enveriane,te kohes me te zeze qe kaloi Shqiperia pas pushtimit turk.

   1. theatrical says:

    per kurdhët e anastas kurves(janullatosit),por edhe lexues te tjere te cilet nuk kane shume njohuri per Korçen
    Korça,ashtu siç Laberia,Gjakova,Malesia e Madhe,ka ka luajtur nje rrol te jashtezakonshem ne Ceshtjen Kombetare Shqiptare,ne fillim shek. e kaluar
    kur permendet fjala Korçe,dikujt natyrshem i shkon neper mendje Shoqata Vatra,Mesonjetorja e Pare,Rinindja Kombetare,Shkronjat Shqipe,Themistokli Germenji,Fan Noli,Kisha Auto-Qefale,Gjuha Shqipe etj..dhe qe te gjitha kane nje te perbashket,dhe vetem nje:
    lufta dhe perpjekja per te mbajtur te zgjuar ndergjegjen kombetare dhe mos lejuar kurresesi Shqiperine e Jugut t’i kalonte Greqise..
    kini parasysh diçka,
    Korça ishte “gozhda” ku ngeci “sharra” greke ne 1914,Korçen e kultures dhe dijes donte greku asgje tjeter dhe pikerisht ne Korçe e mori te gjatin nga mbrapa,
    ishin patriotet korçare qe i vune fre perhapjes se mortajes greke ne te gjithe Jugun,ishin ata qe vune ne levizje diplomacine amerikane dhe europiane per rrezikun qe i kanosej Shqiperise prej fqinjeve jugore

    si i kendoi Korçes i madhi Naim Frasheri:

    “lumja ti o Korça lule,qe le pas shoqet e tua,
    si trimi ne balle u sule,ta paçim perjete hua”
    apo
    “rrofte e qofte Shqipëria dhe kombi e gjuha jone
    lulezofte dituria edhe ndihmes paçim zone”
    apo
    “sjemi greke as bullgare asgje tjeter nuk jemi,
    jemi vetem shqipetare dhe kete emer nder e kemi”

 2. Shqipe-FREE says:

  Proud to be ALBANIAN….lol

  1. Flm says:

   O xhaxhi, Xhejmsi, o xhaxhi Xhejmsi, c’na solle nga Ameriqija, keto syzet e bukra do mi japesh mua ….
   ###
   Kjo eshte me pak fjal mikpritja Arnaute.
   ###
   Respekte te vecanta per Korcaret, Vllehet dhe gjithca te Krishtere qe simbolizon ajo Zone.

   1. Hahahahaha says:

    Deshe te thoje “respekte “per jevgjit e Korces dhe te gjithe vlleho-cobanet qe kane shitur bithen tek kurdo-libanezet e Athines….per 300 aspra te qelbura…gen i deshtuar..

    1. theatrical says:

     mire qe s’ka thene,
     jam bir i nje emigranti hellen nga vorje epiri hahahaha

 3. ''....askush nuk urrehet me shume se ai qe thote perhere te verteten''[PLATO] says:

  iken,iken gjithe autoktonet shqiptare,kristianet,nga gjithe vendet dhe vatrat e te pareve te tyre,sot gjen fshatra apo zona ku nuk ka asnje kristian[mgjs emri i toponimit mbetet i tille madje edhe rrenojat e kishave] dominuar sot totalisht nga muslimon brother,turq te ardhur ne kohen e pushtimit osman………………….KEQARDHIE!

  1. Rozi says:

   Shqiperia eshte autokton, mos ja qaj hallin.
   Nuk ka turq shqiperia, mos ngatroni fene me etnicitetin, ti si velleh qe je ,e di mire qe ju cobanet jeni te ardhur ne trojet tona.

 4. `ptuuuu jazek! says:

  Jimi eshte nje figure e dashur e brezit te vjeter Amerikan. Fatkeqsisht koha ben te veten. Figura e Jimit po venitet se bashku me moshen.
  Ky eshte mendim personal, nuk di sa e vertete eshte

 5. Emigranti says:

  Meqe ke para futi ndonje investim tek fshati origjines
  te shikojne edhe ata fshataret dy dite te bardha

 6. hordhite sllavogreke says:

  kelysha sllavogrek qe cdo koment qe beni tregoni mentalitetin shovinist antishqiptar bashkimi i shqipetarve ne ballkan do tju fuse janullen
  te gjithe haleve shoviniste

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *