DOSSIER/ Kriza e ’91 me ikjen e opozitës nga qeveria “Bufi”, Berisha: Jo zgjedhje në dhjetor, kohë mbjelljesh në bujqësi

Kriza e rëndë politike që po përjeton Shqipëria, është njëherësh një recidiv i atyre që nisin qëme erën demokratike.

Pluraliteti klasik, i formësuar në mënyrën shqiptare, me personazhe pa kulturën minimale demokratike, ardhur nga një formim tipik komunist, solli e po sjell kolapse të njëpasnjëshme.

Ndër të parat që ajo me qeverinë e Ylli Bufit, pas rënies së asaj “Nano” në prill-maj të ’91-it.

Kjo qeveri do çonte vendin në zgjedhje të parakohshme, por që dhe këto duhej të përshpejtoheshin, pasi tre ministra nga Partia Republikane vendosën të tërhiqen, duke iu bashkangjitur dhe kolegëve të PD-së .

Ç’prej atëherë u fut në përdorim ajo fraza se “qeverisë nuk mund t’i jepen ultimatime” – artikuluar nga Ylli Bufi, aq më tepër kur ishte fjala për një presion nga brenda e jo nga jashtë.

Pra, kjo ishte ndër të parët “perla demokratike” në Shqipëri: ministrat i kërkojnë qeverisë që të mbajë përgjegjësi!

Ishte ky dhe akti i parë i një bojkoti politik, që aherë çoi dhe në skizmën e parë në PD.

Më pas, siç mund të lexohet në katër dokumenta arkivore, nis debati mbi datën e zgjedhjeve, pasi dhe aty ka mospajtueshmëri.

Dhe, veçon propozimi i Berishës për moszhvillimin e tyre në dhjetor, pasi siç argumenton, është muaj mbjelljesh në bujqësi e për pasojë, sipas tij, toka do mbetej pa farën e hedhur.

Edhe pse kontestohet nga një prej ekspertëve të bujqësisë së kohës, Nexhmedin Dumani, Berisha këmbëngul se ai e di mirë këtë gjë.

Kreu demokrat propozon shkurtin, ndërkohë që është për 20 ditë fushatë e jo më tepër. (tesheshi)

1 komente në “DOSSIER/ Kriza e ’91 me ikjen e opozitës nga qeveria “Bufi”, Berisha: Jo zgjedhje në dhjetor, kohë mbjelljesh në bujqësi”

  1. .
    — Ne fillim Pranveren e vitit 1990, mbas ndodhive ne Shkoder , vecmas ne ndeshjen e futbollit ne Stadjumin e Kvajes , R/Beogradi ne emisionin e ghuhes shqipe te ores 10.30 te mbremjes, ne mbyllje dha nje emission ose ”KESHILLA PER BUJQESINE – GRURIN” – Kisha lexuar se gjate luftes dyte botrore nepermjet emisioneve radiofonike jepeshin udhezime, orjentime e mesazhe te koduare , keshtu, edhe ky emission, duke ditur ”dashamiresine” e shtetit nga vinte me mbeti ne mendje’, … …. ATY THUHEJ KRYESISHT se …… ngricat e ketij dimri e kane penguar rritjen , zhvillimin normal te GRURIT. AI, nga dimri ka dale I dobet, I pa zhvilluar mire …. orjentonte se ne se I behen keto sherbime ….. … dhe pleherime me kete apo ate lloje plehu ….. , DO TE SHIKONII QE NE PERIUDHEN E KORRJRVE DO TE MERNI PRODHIME TE MBARA ..
    — Cfar ndodhi ne periudhen e korreve te atij viti…???..midis te tjerash ….. Ne mees te Qershorit CARCANI pergatitej per vizite ne Turqi, ne ambasaden TURKE u fut nje grup prej disa vetesh dhe kerkoje azil….[FAMILJA POPA nder kohe ish larguar me perpara] …-PAS zhurmes GRUPI u pais me pashaporta dhe U AKOMODUA DISA DITE NE NJE NGA HOTELET ME TE MIRA[ aafer stacionit trenit] , NGA DRITARET E HOTELIT U BENIN KARSHILLEK DHE U TREGONIN PASHAPORTAT MJAFT TE RINJEVE KURiOZ QE GRUMBULLOHESHIN PERBALLE HOTELIT [deri sa ata u larguan jashte shteti.]—- FILL MBAS LARGIMIT TYRE U NDODHEN NGJARJET E 2 KORRIKUT [futja masime ne Ambasada], njje njgjarje qe sfumoje PO ATE DITE ”KUVENDIN KACANIKUT” NE KOSOVE.
    —– Ne pranveren e vitit 1991 , R/ .BEOGRADI ne gjuhen shqipepo , po ne ora 10.30 te mbremjes , ne mbyllje dha nje emission ”KESHILLA- MJEKSORE” . Ky emission bente, fjale PER KURIMIN E FEMIJES QE LIND ME DIFEKTE , I CALE . ….. Emisioni jepte keshilla se si duhet te veprohet me keta te porsa lindur………….. ….. DHE DO TE SHIKONI [thuhej ne emission ] FEMIJA I LINDUR ME DIFEKTET KOCKORE DO ARRIJE MBAS 3 VJETESH , TE KAPE [ulet ] NE KARRIKE. Me gjithe ate ne Shqiperi, me gjithe se u shtyne zgjedhjet, ”FEMIJA I LINDUR DHJETOR -90” arriti ta kape karriken pa I mbushur ”3 VJET”,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *