Këshilli Kombëtar i PD miraton strukturën që do mbrojë rendin demokratik në 61 bashki, më 30 qershor

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike në mbledhjen e zhvilluar këtë të martë ka vendosur për krijimin e strukturës që do të mbrojë rendin demokratik në 61 bashkitë e vendit.

Në këtë mbledhje është vendosur krijimi i Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në nivel kombëtar dhe në nivel lokal. Sipas njoftimit të PDsë kjo aleancë do të angazhohet përmes një dialogu gjithëpërfshirës kombëtar.

“Formimin e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në nivel kombëtar dhe në nivel lokal, si një bashkim qytetar dhe intelektual, që do të ndërgjegjësojë qytetarët për rrezikun që i kanoset demokracisë në vend, si dhe do të angazhohet për marrjen e të gjitha masave për të mbrojtur rendin demokratik dhe kushtetues.

Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë do të angazhohet gjithashtu, që, përmes një dialogu gjithëpërfshirës kombëtar, të hartojë një platformë të ndryshimeve të thella politike, kushtetuese dhe zgjedhore për t’i dhënë fund, përgjithmonë, modelit kriminalo-autokratik të Edi Ramës, që përqendroi të gjitha pushtetin dhe pasuritë e vendit në një grusht pushtetarësh të korruptuar, oligarkësh grabitqarë dhe bandash mafioze, me qëllim që të vendosë standardet europiane të demokracisë, shtetit të së drejtës, lirive ekonomike e mundësive për të gjithë dhe mbështetjes sociale për shtresat në nevojë.

Degët e Partisë Demokratike në bashkëpunim me partitë e tjera të Opozitës së Bashkuar, janë përgjegjëse që, brenda datës 15 Qershor 2019, të formojnë Aleancat Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në nivel lokal, në 61 bashkitë e vendit. Ato duhet të fillojnë menjëherë procesin e ndërgjegjësimit të qytetarëve për rrezikun që i kanoset demokracisë në vend, si dhe planin e masave që duhet të ndërmerren nё terren për të mbrojtur rendin demokratik dhe kushtetues.

Degët e Partisë Demokratike të fillojnë menjëherë procesin e kontaktimit të intelektualëve, pedagogëve, studentëve, shoqërisë civile, sipërmarrjes dhe faktorëve të tjerë ekonomiko-socialë në zonat e tyre, për t’i ftuar që të bëhen pjesë e Aleancës në nivel bashkiak.

Ngarkohet Kryetari i Partisë dhe Sekretari i Përgjithshëm që të ndjekë zbatimin e këtij vendimi.”

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Këshilli Kombëtar i PD miraton strukturën që do mbrojë rendin demokratik në 61 bashki, më 30 qershor”

 1. Doktoresha says:

  Aman mos ! Se na i hengret mutin ! Megjithate ju vazhdoni se jeni mesuar duke ngrene mut!

  1. Tony uk says:

   Mos me luanet si Salianje-Bardha-Bumsumcja keq eshte muhabeti!!

  2. bregdetari says:

   Perc cilë rend demokratik e ka fjalën Lulëzimi ?Ai e ka bere cope deri tani dhe thot se do ta mbroj? Termat e perdorura duhen lexuar në të kundërt ose duhen thënë shqip. Do formojme skuadronet e betejes per te mos lejuar qztetarët të shkojnë në votime. Dongjallim kudo terror e frikë për të ulur sa të jetë e mundur numurin e atzrë që duan të shkojnë të votojnë. Kjo është aleanca me qztetarët e PD. Një forcë politike destruktive. Një parti e kthyer në paramilitare. Një parti që si hajduti thëret kapeni hajdutin.

 2. Neo Geo says:

  Donin te thonit strukturat Talebane…hahahhahaha po po po hajd provojeni 😀

  Merak dhe frike kam vetem Aldo Bumcin,ai eshte tiger rrraaaaaaauuuuu 🙂

 3. Doda says:

  Iku edhe shteti do te zevendesohet nga pd.ku eshte ndryshimi midis ketyre komiteteve me komitetet e vitit 1997.

 4. Nikpeta says:

  Keta jane pjerdhur fare. Ruajne rendin demokratik duke ndaluar zgjedhjet. Jane ne metro keta. Kjo eshte tentative te marresh shtetin me dhune. Eshte njelloj sikur nje grup mafjozesh te kercenojne rendin dhe paqen socjale.

 5. Yllka Rakipi says:

  da hani nje mut te madh ne dt 30 qershor.Shkuan per lesh milionat nga Rusia

 6. timo says:

  Jepini edhe nga një pisqollë se bëhen më trima.

 7. A says:

  Si do e quajne Ushtria DEMOKRATIKE shqiptare apo Milicia demokratike shqiptare<…..do punesohen te gjithe plehrat…..Fashizmi do mbroje demokracine ?????????

 8. xhemal says:

  u mblodh komiteti i cubave…..2019 sa turp …per njerezit qe u shkojne pas te marreve

 9. leshi says:

  vari lesht…ha ha ha….

 10. Pokeristi says:

  Demagogji bajate.Se hane as derrat e eger te malesive te thella.
  Derkucet “demokrate”e gelltisin si sultiash te gatuar me qumesht,oriz dhe kripe..Neoembelisire per neofashistet “demokrate”.

 11. Zgalem says:

  Eshte vendosur te ndertohet nje shtet paralel , simbas revollucionarve te sotem ne boten e trete . Vete nuk jam votus i djathte , po te ish ai tille , do te votoja kandidatet ( Parti e Patozit ) . ne se kjo do te ndodhi , Partia e Patozit do te rritet si ortek . Kjo ehte e vetmja shekendije , per konfigurimin e te djathtes , qe ka ngrene nje grusht te rend dhe ka rene ne Okaut . Po qe se ndodh kjo e votimeve , sic une propozoj , do te fitohen 2 ose 3 bashki . Gradualisht e merr veten , duke pasur poarasysh , grupin parlamentar dhe Z. Hajdari , rreth te cils mund te mblidhen shume demokrate . Murrizi, po e tregon veten ne lartesine e detyrave , qe i dikton koha . Keto mendime i shkrova , per te evituar sherret , me nje pseudo shtet paralel , ku mund te kete ndonje konfrontim , kryesisht nga njerez me raport mendor . Kjo , qe une propozoj , nje dite do te ndodhi , por eshte rrasti , per te krijuar nje baze te shendoshe , per zgjedhjet e pergjitheshme . .BD , si berthame e te djathtes , ka rrastin e arte , per te hyre ne histori . Sic duken bathet , jane larg pashket Zgalem

 12. Majestic says:

  Ne gjurmet e organizimit Nazizt

 13. Indipedent says:

  VENDIMI ESHTE SHUM SENSACINAL VETEM SHKRUAJENI ME SHKRONJA TE MEDHA NE LETER HIGJENIKE TE KUALITETIT KLASIK DHE SHPERNDAHENI ME SHERBIM POSTAR NE CDO BANES. MOS HARRONI TE SHTONI ATJE EDHE PORTRETIN E SALIUT, TE LULIT DHE CIFTIT META. HAJT E MBAR RRUGA PER LESH ME VULLNET E ME DESHIR.

 14. gardiani says:

  ME GOJE HA , ME DORE MOS NGA , thote populli !
  Ngrini grupet e AGJITACIONIT , ”SQAROHENI” popullin , po ju degjoi !
  Ngrini grupet e MALLKIMIT, me kryetar Neron , se mbas koke do i bien !
  Kaq , se me shume …….!!!!!

 15. Tironsi says:

  Luli duhet te arrestohet per krijim te strukturave paramilitare dhe paralele me ato te shtetit te se drejtes.

 16. Populli says:

  O zot fali se nuk dine se cbejne, Ne 2019 struktura talebane, misterioze, o zot i madh. Iku PD qe aq shume e deshen bjerzit do te kthehet ne strukture ushtarake. Mos se eshte shume e rrezikshme, anulloje Lul sa nuk eshte von. Per te keqen tende e ke,

 17. Jam xhen qosja says:

  FLAMURI PA SHKOPE , PALOQJA , BARDHA , BIRRISHA DO MARIN PJESE NE KOMITETIN E SHPETIMIT NE BAZE HAAA HAAAA SA DEBILA JANE O ZOT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *