Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës

Nga Edmond Arizaj 

Ne gjithe kete rremuje politike, pozicionimesh te skajshme te gjithe shoqerise, duket se vetem nje gje u be e qarte dhe e beri presidenti Meta; Lulzim Basha nuk u betohej demokrateve se nuk bente me marreveshje me Ramen, por vete Metes.

Por me sa duket, ky i fundit nuk i ka besuar dhe si padashje ne daljen e dyte para medias brenda 24 oreve, i permend se nje bisede e tyre eshte e rregjistruar.

Ndoshta nuk do ta marrim vesh kurre se cfare eshte biseduar ne kete telefonate, por ama mund te jemi 87 perqind te sigurte se Basha nuk do beje me lojera ne koke te tij si ne 2017…

Po Berisha? Pervecse “harron” te uroje fitoren e Shqiperise, kur nje gje te tille e beri per fitoren e Kosoves ne futboll, duket se Berisha i eshte nenshtruar vullnetit te Presidentit.

Te pozicionuarit kunder opozites, e kane percaktuar kete situate, si simbiozen Berisha-Meta, por kam pershtypjen se Berisha nuk eshte aq i forte sa duket brenda PD, nderkohe qe Meta eshte i fuqishem jo vetem me struktura partiake, por edhe me pozicionin institucional, madje edhe ne perkrahjen nw media.

Praktikisht, brenda 48 oreve Meta ka bere ate qe Basha nuk e ka bere dot ne 48 muaj; ka detyruar Ramen te jete serioz…

Persa i takon Kushtetutes, kodit, kodeve, madje edhe Kanunit po deshet, ato jane nderruar e ndryshuar sipas interesave te me te forteve, perhere. Ose nuk jane ndryshuar sepse s’ka dashur me i forti.

Kete radhe me i forte eshte Rama, pa ndihmen e Berishes si ne 2008. Dhe duket se ka perkrah shume faktore te brendshem e te jashtem, madje edhe letrat, duke marre ne dore flamurin e mbrojtesit te shtetit, Kushtetutes, ligjit, te ardhmes.

Kush mund ta kundershtoje, se ka tjeter gje ne mendje?! (Problemi i madh eshte permendja e SPAK si kercenim ndaj opozites edhe nga zyrtare te larte te PS te kapur me para te pajustifikuara, apo te dyshuar per korrupsion).

Bashes i mbeti vetem te lajmeroje ne forme kercenimi (per ke?!) krijimin e 61 formacioneve per mbrojtjen e demokracise si dhe takimet me disa njerez qe bejne sikur kane parti. Pyetja e madhe eshte: Cfare po pregatit Meta?

Keto 30 vjet na kane mesuar vec nje gje: Te mos nxitohemi me perfundime te parakohshme. Si Berisha, si Meta, si Rama, madje edhe Basha, kane bere levizje te papritura per askend, ne momente kur shumica i kishin mbyllur llogarite. A do te jete 2019 viti i ndryshimit te ketij filmi te pare e ripare?

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës”

 1. Cfare do qe te pregatis ky kok tuli me gruan e tij dhe me keyekriminelin berisha,ky vit duhet te jete fundi i ketyre funderinave hajdute qe kane 30 vjet qe po mashtrojne e vjedhin…
  Ky popull budalla duhet te zgjohet dhe te kuptoj se keta po na mashtrojne e shfrytezojne…
  Edi rama kete radhe po pati bythe te bej ate qe thote ligji dhe qe do shumica dhe te mos friksohet nga cubat e sali berishes ose ose te iki te pirdhet dhe te ler kriminelin sali ti rregulloj gjerat sipas metodave te tij kanunore,ndoshta keshtu mer vesht ky pis milet…

 2. B.G says:

  Ka ardhur momenti qe seicili thote larg bythes sime.Le ti bi kujt ti bi vetes time mos ti bi Kush gjen shtegun me dal nuk ja trego shokut.Hahaha sa qef

 3. Nikolini says:

  Tanime cdo gje eshte e qarte. Kush e mendonte se Rama ka darkuar me Meten ne Pallatin e Brigadave?
  E kujt ishte ftesa?
  Per cfar jane marre vesh?
  Ja skema:
  1. Era Sanader po fryn ne Shqiperi. Amerikanet jane te vendosur per te burgosur bandat ne kupolen e politikes. Kush e ka radhen?
  2. Berishes dhe Tit Vasilit u vune ne listen e zeze dhe nuk futen ne ShBA. Pas tyre jane Meta, Luli e Monika.
  3. Ne keto rrethana te gjith keta lepuj vrapojne te behen miq me Ramen per ti shpetuar ndeshkimit duke i a futur gishtin “miqve” si gjithnje.
  4. Prisni qe se shpejti Rama te pranoje nje koalicion me lutjen e Metes, natyrisht me kushte strikte, duke mos i dhene llokma te medha Metes e Mones, mjafton te hiqen si miq te Rames e te shpetojne lekuren.
  5. Berisha dihet qe po shkon drejt Re4cit. Basha, humbesi me i madh ne Glob, do shporret nga PD, do jete ne arrest shtepie. Pdja do riformatohet. Perendimi do kujdeset qe ate ta marrin ne dore reformatoret dhe intelektualet.
  Kjo eshte e gjitha.
  Policia e Shtetit dhe Garda duhet te marrin masa shume te forta per sigurimin fizik te Kryeministrit Edi Rama pasi eshte i vetmi politikan qe ngjall shpresen per shqiptaret dhe qe eshte pengese per perpjekjet Ruse per destabilizimin e Ballkanit.
  Basha eshte bere pishman si dreqi qe nuk e degjoi me vakt e me kohe Ramen por u perdor keqas ng padroni i tij. Etja dhe ethet per pushtet si dhe krimet qe ai ka bere, perfundimisht e nxjerrin Bashen jashte loje.

 4. X says:

  Bastarde pd…lsi….kurva…

 5. gardiani says:

  C’far po ben Meta , apo te tjeret , pyetje me pergjigje brenda .
  C’kane bere ose c’ju kane bere te tjeret, tashti po ju ben te tjereve .
  Tundin dosje , video ,te vjetra dhe te reja , me kurthe e intriga brenda ,si e si te nenshtrojne njeri tjetrin t’i mbyllin gojen , me filozofine , PO IKA UNE DHE JU DO VINI MBAS MEJE ! ( Bashkepuntore te drejtesise )
  Te gjithe theresin te TMERUAR , une jam trim , s’kam frike nga askush , me gjithese nga ”TRIMERIA” qe kane jane te ”blinduar” si lart, e poshte , me anti plumb e BEBELINA !

 6. Tepsia e rames ka filluar te cpohet dhe vende vende po nxihet nga bloza e zjarrit qe, me shume nxjerr tym te zi.

 7. Daj Sami says:

  Ketu ndodhin ato qe nuk ndodhin ne asnje vend tjeter,presidenti takon ne fshehtesi Ramen,e dekonspiron takimin simbas tij,pas 10 ditesh,se cfare i kerkoi dhe cfare i premtoi,kete e dine,vetem ata te dy,po ne nje gje dime,qe Rama i ka qendruar strikt dt. se zgjedhjeve dhe nuk i ka bere as nje leshim,po ashtu i ka bere te qarte se fundi i tij nuk do jete i mire dhe penalizimi i tij do jete i shpejte,jo per shkeljen e kushtetutes,po per dosjet qe i ka kapice.Nuk pata mundesi qe ditem e cdekretimit te zgjedhjeve,te komunikoja me shtypin,se isha i semure,kurse shyqyr dje ishte me mire dhe na tha se nuk ka patur asnje influence nga opozita,per cdekretimin e dt te zgjedhjes,biles per vendimin e tij nuk ka ditur gje asnje dhe Lulit i ka thene qe ka mare kete vendim ne fillim te protestes,e sigurt qe Mona dhe Sala nuk ka dite gje,as Nikolla dhe Qimi,sikur Shqipetaret te ishin aq budallej,sa i kujton ky koqja e kombit,do ti kishte henger teja me kohe dhe do ishin zhdukur pa nam e nishan,po ky eshte kapaciteti i tij dhe shpures se tij.E bukur ishte se ky ne komunikim me gazetaret,i komunikoi Lulit, ne rradhe te pare po dhe Shqipetarve,se biseden e kishte incizuar dhe ne nje moment te caktuar do ja beje publike,pa tjeter per shantazh,mbasi Sala dhe ky ,po i pregatisin Lulit nje fund te turpeshem dhe biseda simbas disa burimeve te sigurta,nek ka qene vetem komunikimi i vendimit,po ka qene shume me e gjate dhe komprementuse,ne dem te Lulit.Skenari do te behet shume shpejt i qarte dhe fundi ityre do jete shume i turpeshem,per ta.

 8. Gri says:

  Cfaredo te pregatis Z.Muta, mut e era mut do vij! Dosja e fundit 978 eshte dosja me qarte per korrupsionin zgjedhor! Nga kjo kuptohet se PD e te tjere se kane hallin tek vota e vjedhur apo e blere! Eshte puna tek Spak. As Rama nuk i ndihmon dot pavaresishte pozicionit te favorshedm qe ka ndaj nderkombetareve. Dalja e kesaj dosje ndryshoi rradhen e arrestimeve! Ka krijuar shume pasiguri ne rradhet e politikaneve te korruptuar! ” Shakaja” e Luli per te ngritur Aleancen Qytetare per …( mbushur me molotovsa dhe piroteknik, etj., kryesisht njerez te Berishes) eshte pregatitja e listes per SHBA dhe KE, per ndalimin e tyre ne vendet perendimore.

 9. Ilir na hongsh Lylin says:

  Meta ,monika,Berisha,Lyli nuk do ti shpetojne gijotines SPAK .USA po ju jep paralajmerimet e para ketyre morracakeve kriminel dhe vrases

 10. Serveti says:

  E vetmja gje qe mendon ne keto momente eshte te flijoje vehten si Alende ,por problemi eshte se kush ia garanton ata qe le pas se si do tu veje pasuria e halli!Po macen e monikes qe mund ta usqejne qente si puna e Lesit !Ndaj eshte ne dileme te madhe,ku vete Saliu mund ta ndihmoje qe ti sajoj ndonje aksident e te thote e vrau qeveria e ta shpallin hero te shkerdhatokracise pasi parcela e Hajdarit eshte bosh e enkas per keto plehera!

 11. emigrante says:

  Ju o popull qe do votoni mos kini frike . Se po patet frike ju vertet mbaroi shqiperia. Mbroni votimet me 30 Qershor qe te fundosen keto gangrena politike tash 30 vjet. dhe me e rrezikshmja eshte ai Likja ,dhe me keq se ai sal krimineli. Keto tridhjet vjet ai ka mesuar vec dinakerine. profesioni i tij hajdut ,dhe tradhetar. Na vjen keq qe sna bene te votojme dhe ne emigrantet. Rrofte ky popull qe eshte me i mencur se keto horra ogurzinj

 12. Aspirantja says:

  Meta po pregatit vetevrasje sic dhe premtoi.

 13. rexha 10 says:

  MJAFTON NJE HALLKE ZINXHIRI TE KEPUTET ,DHE JA KU U VUNE NE RRESHTE KUSHE E KUSHE ME I PARI .
  KJO ESHTE RRACA QE NA KA QEVERISUR. THUJE O ZOTE QE NUKE PATEN ARME SI NE KOHEN E LUFTES ,SE DO TE VRISNIN NJERI TJETRIN ,DHE MBASE MBARIMIT DO TI SHPALLNIN DESHMORET E ATDHEUT.

 14. TTT says:

  VOTA ESHTE E IMJA Ja shkerdhej neneN KUJTDO qe guxon te me cenoj apo te me frikesoj.Jemi te gjithe NJE RACE. VETEM MJERIMIN MUND TE NA MARRIN SEPSE TE GJITHA TE TJERAT NA I KANE XHVATUR……….RUHUNI O MJERAN TE PEDHESE SE NDYRE………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *