FOTOT: Zbulohet koka 40.000 vjeçare e një ujku të lashtë

Një kokë ujku 40.000 vjeçare e prerë është zbuluar në Siberinë lindore. Vendasit gjetën kokën e ujkut në brigjet e lumit Tirekhtyakh në Yakutia.

Më pas e dërguan në departamentin e studimeve të vaksinimit në Akademinë e Shkencave të Republikës së Sahas.

“Kjo është hera e parë që gjendet koka e një ujku të lashtë, që daton 40.000 vite më parë, një ujk i rritur,”-tha drejtor i departamentit, Albert Protopopov.

Shkencëtarët po ndërtojnë tani një model digjital të trurit dhe brendisë së kafkës për studime të mëtejshme, tha Protopopov. Ndërsa një ekip në Stokholm po analizon ADN-në e ujkut.

 

2 komente në “FOTOT: Zbulohet koka 40.000 vjeçare e një ujku të lashtë”

  1. Genti says:

    Nuk eshte ndonje kushedi zbulim. Po te vinit ne Shqiperi e keni gjalle sternipin e tij . e dine te gjithe quhet Sali Ujk Berisha. Merreni per moster te gjalle. Ju a japim falas.

  2. vari trapin says:

    do jete kafka e stergjyshit te sali berishes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *