Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve.

“Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Takimet e para sot në ora 19:00 me krerët e partive te Grupimit te Qendrës se Djathte”, thuhet në një deklaratë të shpërndarë nga Presidenca për mediat.

“Takimet nisin fill pas vizitës në Kosove ku Presidenti Meta do te marre pjese ne festimet e 20-vjetorit te çlirimit te Kosovës”, vijon deklarata.

Me sa duket Presidenca mendon se me zhdekretimin e dates se zgjedhjeve me 30 qershor, tashme e ka “zgjidhur” krizen dhe perplasja civile eshte tejkaluar!

Vetëm se ka harruar që nuk ka me kë të negociojë për datën e re të zgjedhjeve, pasi PS ka nisur procedurat për shkarkimin e tij.

Se me Bashën e Kryemadhin e dimë që mendon njësoj, nuk ka pse i thërret në tryezë.(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve”

 1. Agron Hoxha says:

  Shkelja e Kushtetues nga Ilir Meta jo vetem qe shkeli kushtetuten duke u munduar te c dekretoje zgjedhjet por me paturpesine me te madhe ju ben thirrje opozites te caktojne daten zgjedhjeve ,sikur data e zgjedhjeve kane te drejte ta vendosi opozita e cila ka bojkotuar zgjedhjet.Pervec klimes se rende politike qe shkakton Meta me kete veprim te tij ai i prish dhe imazhin Shqiperise ne arenen nderkombetare.Ky nuk eshte gje tjeter vecse nje farse e krijuar nga partite opozitare ne bashkpunim me Meten per inetresa te tyre politike per te demtuar imazhin e Shqiperise.Shtyrja e zgjedhjeve nuk eshte kompetence as e Metes as e Opozites.Qellimi i tyre eshte qe SHqiperia te mos marri statusin kandidat per BE.

  1. Reporter DW says:

   Duhet shkelur disa here Kushtetuta e Shqierise qe te zgjohen militantet e Ramutit dhe te shprehin pakenaqsine…… per hater te Komanarit Gjeneralit Ramiu?!

   Dje Rama i tha Junkerit se Shqiperia ka bere hapa pozitive….. per integrimin e shqypfolseve ne BE, lol!

  2. Cudia says:

   Nqs PSja do takohej me Meten gjithashtu per daten e re te zgjedhjeve a do i bojkotonte PDja prape pasi Rama eshte prape kandidat per kryeminister?

 2. lalai says:

  Prisni njëher të kthehet nga Kosova se mos ndryshon mendim…!?
  Se rruga ka ndalesa plot.

 3. Oparaku says:

  Ilir mos e ke problem se po e shkele nje here kushtetuten e ben rruge dhe nuk mundesh te rrish pa e shkelur.Populli thote se ajo bythe qe
  eshte mesuar me pjerdhe nuk mundet te rrije pa pjerdhe.

 4. As says:

  Opozita e BASHKESHORTES zgjodhi vete te mos hyje ne zgjedhje, e ky tani injoron shumicen, per te bere si do GRUAJA e tij. Palo president.

 5. H says:

  Bën sikur do lajë mutin me shurrë. Arna që kërkon të vejë është më e keqe se e grisura që do mbulojë. Kush e di a do thërrasë lsi për konsultime .

 6. xhoxhi says:

  Po mirë more ky kaq rrotë është?I hap luftë Amerikës dhe Europës?Një buthë Iliri na hiqet si cub për të çmendur dynjanë me gomarllëqet e tij.Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor ndoshta me probleme por ato do bëhen .Nga ana tjetër trimat e opozitës na paskan vendosur mos i lëshojnë zyrat.Le ta provojnë dhe do shohin se çdo zbulohen në atë bashki që janë bandat e Saliut që janë bërë si qënda kriminaliteti.Asnjë thim mbrapa nga ato që thotë Lirka apo Bashka me Monkën…Kush del kundër Amerikës dhe Europës do përfundojë si Kadafi apo Ssadami etj etj..

 7. qytetari i thjeshte says:

  Po po fjale me vend opozita e te shoqes. E po gruaja force e madhe thoshte partia dikur.

 8. Realisti says:

  MJERE SHQIPERIA QE I KA MBET FATI NE DORE TE KETIJ TRAPI PRESIDENT.
  KY PO ECON VENDIN NE KATRAHURE.
  VETE KESHTU I SHPETON BURGUT.
  VLLEZER E MOTRA ME MEND NE KOKE.
  SHQIPERINE E BEN PS DHE EDI RAMA .

 9. ida says:

  O buri Mones bej ndonje pune te hajrit mos u merr me baudallalleqe!

 10. Roberto says:

  E hengri mutin Meta ,u perlye gjithandej dhe tani kerkon te korrigjoje gabimin?? Pse nuk e beri kete brenda afateve kushtetuse?? Po qe sioas kushtetutes data 30 eshte afati i fundit?? Kerkon te laje mutin me shurre tani??

 11. xy says:

  Partite e dala nga kuvendi pra qe dogjen mandatet nuk jane me opozite.Opozite jane ata qe jane ne kuvende ….Ky mut prishident vetem president nuk eshte.Udashka tash te lusim rrugaqerine ata qe ulurine rrugeve kur te mbajme zgjedhjet.Ata nuk jane per zgjedhje se e vine cka i prete….

 12. ©KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Je i vonuar z.Mbret !
  Ke vetem nje shanc,daten 29 Qershor !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *