Opozita po shushatet pas një date

Nga Andi Bushati

Opozita po harxhon në një mënyrë të panevojshme shumë deklarata, kohë dhe energji në mbrojtje të dekretit të presidentit për anullimin e 30 qershorit.

Menjëherë sapo u njoh me të, Lulzim Basha thërriti fitore dhe u dha urdhër protestuesve të fusnin nëpër xhepa molotovët që kishin përgatitur për ditën e qametit.

Vartësit e tij po dalin në publik për të mbrojtur kushtutshmërinë e dekretit presidencial dhe pikat ku ai mbështetet në ligjin themeltar të shtetit.

Në fakt, e gjithë kjo rokopujë disa ditore, opozitës duhet ti vlente vetëm për një gjë. Për të treguar se Edi Rama është i vendosur më shumë se kurrë të shkojë drejt një shteti monist, më i yshtur se para zbulimeve të BILD, për të zhvilluar edhe në Shqipëri votime si ato që ka organizuar prej një dekade në partinë e tij: pa konkurencë dhe pa garë.

Pra, fabula e anullimit të 30 qershorit, për pakicën e dalë nga kuvendi, nuk ka pse të ketë rëndësi, as si mjet për kompromis, as si një mundësi për të dialoguar me Edi Ramën.

Kush është nisur për të shembur një sistem oligarkiko-kriminalo-kleptokratik, nuk e ka luksin të grindet për një datë.

Kush ka vendosur të marshojë drejt një beteje të madhe, nuk ka kohë të ndalojë në stacionet e saj periferike.

Kjo lloj sjellje, që po e shikojmë të theksuar këto ditë, po lë në sytë e publikut një imazh zhgënjyes: sikur lufta e PD dhe LSI, nuk po bëhet për zhdukjen e ramokracisë, po për të fitur disa muaj drejt një pakti të ri me kryeministrin.

Një shikimi i vëmndshëm i arsyetimit që kreu i shtetit i bëri zhdekretimit të datës së zgjedhjeve, tregon qartë se ajo është një ftesë për kompromis, një thirrje që Basha të heqë dorë nga slogani i tij radikal për të mos u ulur me Ramën, nëse ky nuk jep më parë dorëheqjen.

Le të imagjinojmë për një çast sikur Edi Rama të ishte një njeri i aftë për të vënë në punë arsyen dhe i pa kapluar nga frika e skandaleve që e mbajnë peng. Le të supozojmë gjithashtu se si i tillë, ai do të tërhiqej nga zgedhjet moniste dhe do ta braktise këmbënguljen për 30 qershorin.

Çdo të bënte opozita pas saj?

A do kënaqej me shtyrjen e zgjedhjeve në vjeshtë, përtej së cilës Meta nuk mund të shkojë? A do pranonte të futej në garën e pakuptimtë lokale, kur ka braktisur parlamentin si arenë të politikës kombëtare?

Këto pyetje e kanë edhe përgjigjen brenda. Opozitës pak duhet ti interesojë nëse zgjedhjet mbahen në qershor apo në shtator. Nëse e ka me të vërtetë betejën që ka shpallur, nëse synon shembjen e regjimit dhe jo flirtimin me të, ajo duhet të urojë që Rama të shkojë i vetëm në votimet që do i dhurojnë 61 bashki. Ajo duhet të lutet madje që ai ta shkarkojë edhe Metën. Ajo duhet të punojë që karikatura e monizmit të jetë një vepër e përmbyllur.

Vetëm në këtë mënyrë, ajo mund të shmangë, atë që Edi Rama e quan një lojë shahu dhe që në marveshjen e 18 majit, dy vite më pare, ajo e mbylli me remi.

Produkti i saj dihet dhe tashmë kjo është një betejë tjetër. Që ditën që shpalli daljen nga sistemi për të shembur atë që e etiketon si rregjim, opozita e ka të qartë se ka nisur një sfidë, në fund të së cilës dikush duhet të “vritet”.

Kjo rrugë e re, më pak se për gjithçka ka nevojë për zdërhalljen pas gjërave të vogla, të vetmen gjë që ajo e përjashton është përhumbja pas detajeve.

Një i tillë është, në këtë kuptim, edhe dekreti i presidentit, mbrojtja me vetmohim e të cilit po krijon në publik iluzionin se se ata që nisën “rrevolucionin” tani kërkojnë kompromis.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “Opozita po shushatet pas një date”

 1. fahriu says:

  FOL ANDUSH
  TE DALTE BOJA
  TY TE FLET BYTHA
  S°TE FLET GOJA

  1. Monteskie says:

   nga ana artistike, Servantesi do ti rruante bythen ketij nipit te Hysniut, e cfare eshte personazhi i Don Kishotit para herojve revolucionare te analizave te tij, si Sali Berisha, Lulezim Basha Monika dhe Ilir Meta?

   1. Nul Noka dhe Paloka says:

    Qe eshte qen bir qeni ky kusheriri im Andi, eshte. Kete nuk e mohoni dot sepse kjobduket ashiqare nga ato qe thote.
    Pergjimet e Vangjush Dakos, tani na u quajtkan “zbulimet e Bild”. Qekur zbuloi gazeta Bild bisedat e Vangjush Dakos?
    Ato pergjime i ka bere prokuroria shqipetare, e cila ja shiti PD-se, dhe e cila as nuk ja shiti gazetes Bild, por i dha para qe ta nxjerrin ne gazete.
    A nuk u nxorr e njejta gjë tek Zeri i Amerikës? Që kur u be pronar Bild i ketyre pergjimeve te prokurorise shqipetare?
    Asnje hetim nuk eshte bere mbas ketyre pergjimeve qe te futen ne burg Dako me shoke.
    Por natyrisht, keta bejne vetem ham ham, sepse nuk e duan Dakon ne burg.
    Dakoja ne burg perben precedent gjyqesor, dhe kjo do sjelle denimin e tere atyre qe blejne vota si Meta-Kryemadhi, dhe Berisha-Basha.
    Vura LSI te paren sepse ata blejne. Ata te PD me shume grabisin vota se sa blejne.
    E kush akuzon per monizem? Andi Nipi i Birosë Politike, dhe Sali Bisha sekretari i partise.
    Keto Jane paradokset shqipetare.

  2. Kris says:

   Andi koqja duhet ta kishte mbyllur gojen! Duket qarte qe jane medioker! Kerkoi dorezim mandatesh humben dhimbshem!

 2. Alb says:

  Andi eshte bere dhe. Qellimi i Lulezimit ishte “shkund barin te dale fjarperi”. Mbas kesaj shkundjeje kater kujore PD eshte rritur ndersa LSI u tret. Tani Basha do gjeje rrugen per te hyre perseri nevsistem. Kaq ishte.

 3. Kreshniku says:

  O lepurushi i Hysniut, ti që merr rolin e edukatorit të opozitës, ti dhe soji yt kërkoni me çdo kusht trazira. Ju jeni të humbur, çfardo që thoni nuk ka asnjë efekt, ju duhet t’a kuptoni se nuk ndikoni fare mbi njerzit. Jeni bërë me të vërtet të neveritshëm

 4. Futja kot says:

  Analize koti. Opozita donte ta rrezonte Ramen permes braktisjes se parlamentit. Ate se arriti. Tani nuk di cfare ben. Sepse nuk ka cfare ben. Sepse ajo opozite ka vdek. Sot ne parlament nuk eshte Luli, as Monika, as Berisha. Jane te tjere, Bushat.

 5. Kapo hysni says:

  VETEM GAZETARE NUK JE . ZGJEDHJET DO BEHEN NE 30 QERSHOR OOO NIPI HYSNI KAPOS I RITUR TE BLLOKU IK MOS N’A JEP LEXIONE SE NUK KA NJERI NEVOJE BAJGE

 6. Populli i thjeshtë says:

  Ky Andushi sa i pafytyrë aq edhe djallëzor. Tërheqjen nga loja e demokracisë të PD+LSI si dhe hyrjen e tyre në beteja të dhunshme jashtë insitucioneve nuk e dënon aspak. Këtë fakt bile na e kalon si diçka normale, siç edhe Meta. Gjithë akuzat janë kundër mazhorancës. M.q.s. paskan kaq shumë fakte dhe akuza përse nuk i drejtohen Prokurorisë? Shqiptarët janë të lodhur nga hajdutët që bërtasin kapeni hajdutin. Janë lodhur nga vrasësit që rrahin gjoksin se janë shpresa e kombit. Të lodhur janë edhe nga zhurmuesit tip Andushi që paguhen për fake news. Gjirizit paskomunist po i vjen fundi prandaj dalin minjtë e mëdhenj e skërmiten me të madhe për luftë civile. Edhe miushi andushi mundohet të ruajë gjirizin. Aty është formuar aty e ka edhe fundin.

 7. na hongsh Lylin says:

  kelysh idiot i familjes Kapo

 8. Guçi says:

  Akoma nuk ka kuptuar asgje nga berishizmi si filizofi tribale ky palla.
  30 vjet more Andi. 30 vjet.
  Dhe akoma nuk arrin te kuptosh se kush eshte pas krizes.
  Sali Berisha eshte nga ata qe betoheshin ne femijeri e rini.. “shisha nonen teme”..
  Trap. Merri idealet dhe fshi [email protected] tani.

 9. Arber says:

  Eh more robespier I vogel.

 10. Redi says:

  Ky këlyshi i Hysni kapos i thonte digjini mandatet Ed Roma tallte bythën nuk i digjini dotë dhe likja dhe saliu bashkë partitë e tyre shkuan për lesh dhe pambuk janë të vdekur të mbaruar Të fala satëme sali me gjithë tespi

 11. irma says:

  Irma
  Po kur shkojmë në votime shohim me qindra parti politike në fletën e votimit, majtas e djathtas. Nga na doli monizmi tani!!!!!!????????
  Lereni popullin të votojë!

 12. Alban.ny says:

  Po pse e sterzgjat o Bushat.
  Gjithe keto bllabllablla qe ke shkruar plaku i rrjedhur qe te e ke njohur qe ne djep kur pinte shurren e gjyshit tend e ka thene me nje fjali “O iken Rama o vetvritet opozita “ e lulemonit.

 13. Kaposh kodoshi says:

  Nxire ne beteje ate mami Veren. Asaj i bejne tulet akoma. Le te behet ajo deshmore e demokracise si Shote Galica. Ne o bythko do rime ne kafe e do bejme sehir. Nuk luftojne Shqiptaret per sojin e Hysniut o koqe.

  1. Porta.. says:

   Bravo me pelqeu komentin juaj

 14. Bayern says:

  Eshte bere trap Andushi , kerkon me cdo kusht te digjet ppopulli per N Noken, Nul Noken, Dash pijetarin, Vangjel Çamin

 15. Jimmy says:

  Ky mut mbron doktorin e familjes…Sal Serb Berisha. Hysni Kapo ka qene ambasador ne Jugosllavine e Titos pas lufte. Gjate luftes eshte shpetuar ne kohen e Sadik Premtes nga Dushan Mugosha e Liri Gega. Prandaj nuk i dihet si kane qene keto pune me UDB Jugosllave. Cdo gje eshte e mundur dhe vijme deri deri tek Sali agjenti.

  1. Askushi says:

   Te lexosh Bushatin duhet te jeshe.

 16. K9 says:

  Shiko or mik, ndofta t’i edhe mund të udhëhiqesh nga qëllimet e mira, gjë që unë si 100% e shqiptarëve dyshoj, por edhe sikur të mos dyshjoja tek qëllimet e tua të mira, e di shumë mirë se sa ti dhe askush tjetër në këtë vend, në momentin që jetojmë, nuk ka ideale, vizion dhe bythë për revolucion. Aq më pak sharlatanë si Lubonja apo Shkërdhulat, që shkërdhenët e Shkërdhitat shesin për lider të revolucjoneve. Praktikisht do krijohej një rrëmujë e madhe, diskretituese, impotente, hajdute, histerike, fshatarake, orjentale pa arritur asgjë. Prandaj edhe ndërkombëtarët kanë mbështetur qeverinë dhe stabilitetin, pa ju plasur për Ramën, duke parë që bythëpambukë si ty të përkëdhelur, kukulla teveqele si Lulashi, bagla si Sali Berisha, hajdutë si Ilir Meta, femra ordinere si Monika, demagog sharlatanë dhe delirantë si Lubonja, pandoflalëpirës barktharë si Gjeka, që ja japin kujës si vajtojca histerike nga gazetat e Krishtit dhe Xenit e lloj lloj shqiptarësh të tjerë që po ti mbledhësh nuk bëjnë dot as një gjysëm njeriu të arsyeshëm, për të mos ushqyer kështu marrëzitë revolucionare haxhiqamiliste, që rrënojnë Shqipërinë në një mut spirrë, që s’ke më nga t’a kapësh.
  Tani ke përfunduar të t’ju flasësh vetëm militantëve të Berishës dhe Metës dhe të shahesh nga militantët e Ramës, ndërsa shqiptarët në përgjithësi të shohin ty dhe shokët e tu gjithollogë, si fabrikantë lluce të të njejtit moçal.
  Marrëzia e fundit ku haxhiqamiliste gjithollogë si ju bashkë me berishistët i kanë shpallur luftë gjithë perëndimit, nga Uralet deri në Kaliforni, është edhe dëshmia, që barku që polli fenomenin e Sharrës dhe kërriçin e Viçodolit është pjellor edhe në shek e 21 në Shqipërinë tonë.

 17. ANDONI says:

  ESHTE FATPER MAZHORANCEN ,QE OPOZITA JASHTE INSTITUCIONALE KA IDEATORE SI PUNA ,E ANDIT
  SE QENDRON NE PUSHTET JETE E MOT .
  ANDI MIRE ESHTE TE FILLOSH TE MESOSH CEESHTE DEMOKRACIA ,DHETE HEQESH DORE TE NA TREGOSH
  DEMOKRACINE .
  SE PER DREQ TI SA HERE FLET TREGON SA I PADITUR
  JE

 18. Babale says:

  Rripce! Ti i qendron forte sloganit te “besnikut te partise” ! Qe pushteti fitohet dhe mbahet nepermjet grykes se pushkes!? Nuk e uroj nje gje te tille, por nese ti e ke kaq per zemer, ate gryke dyfeku kane per ta futur ne bythe ty te parit .

 19. lisi says:

  I NEVERITSHEM E IDIOT….SI NUK TE VJEN KEQ PER NJOLLEN QE PO U LEN FEMIJEVE TE TU………..

 20. Sara says:

  Analiza e Andit si gjithmone godet me llogjike . te mjeret se kuptojne dhe kane si llogjike vetem sharjen .

 21. MoSòCazziTua says:

  O Bushat, ti je apo ben vet..!? RR-K e kisha llafin!
  Sala & Co. i kane dosjet shtate metra te larta gati bashke me prangat. Cilin revolucion po udheheq opozita? Si more trap kujton se deri sa te jete Sali Berisha ne politike do kemi ne luksin e stabilitetit!
  Ti ose merr ndonje pare te modhe prej LSI-PD ose ti kane kapur koqet me dare ne ndonje proçke qe ke bere dhe ti lerojne vetem kur keput gjepura.
  Ti ke nje problem te madh. Shume te madh! Njerezit normale nuk u plas per shkrimet e tua. Kurse militantet e opozites nuk i kuptojne ato qe shkruan sepse sdine ta lexojne llafollogjine tende per pseudointelektuali. Ata qe dine te lexojne kuptohet!!

 22. Babale says:

  Thjesht ! Bir kurve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *