Sondazhi për “ç’dekretimin” e 30 qershorit, Ilir Metën nuk e mbështesin as votuesit e LSI

Pas tërmetit në politikë të shkaktuar nga dekreti i presidentit Meta per anulimin e zgjedhjeve te 30 qershorit Report TV në bashkëpunim me Institutin Italian GPF Inspiring Research, sjell sondazhin më të fundit të opinionit publik mbi situatën politike në vend dhe pritshmërinë për 30 qershorin.

Si e gjykojnë shqiptarët konfliktin e rëndë institucional mes presidentit Meta dhe kryeministrit Rama dhe cfarë mendojnë ata se do te ndodhë në 30 qershor?

Ç’mendojne shqiptaret per vendimin e  socialisteve per te kerkuar ne Kuvend shkarkimin e presidentit Meta? Ne rast se kriza politike dhe institucionale do te conte vendin ne zgjedhje te parakohshme per ke parti do te votonin sot shqiptaret?

Rreth 60 % e personave të anketuar mendojnë se dekreti i presidentit Ilir Meta për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit është i gabuar.

Vetëm 38.8 e gjykojnë të drejtë.

Presidenti Ilir Meta anuloi zgjedhjet pa afat, me një dekret të dytë që rrëzoi atë të 30 qershorit, dekret që deri më tani është injoruar nga mazhoranca, por edhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i cili ka vijuar normalisht me procesin zgjedhor.

Nga gjetjet e sondazhit rezulton se vetëm 47.4% të votuesve që thonë se do të votonin për LSI e kanë vlerësuar si të drejtë vendimin e presidentit Ilir Meta për të shtyrë zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Ndërkohë, në radhët e demokratëve, vetëm 40.6% janë “pro” vendimit të Metës dhe nga socialistët vetëm 0.9%.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Sondazhi për “ç’dekretimin” e 30 qershorit, Ilir Metën nuk e mbështesin as votuesit e LSI”

 1. billi says:

  Pse mo! Ke ballkanweb rezultatet flasin ndryshe!

  1. muna says:

   Po ballkanwebin e lexojne ne pjesen derrmuese mbeshtetesit e PD. Normal qe ashtu do dali sondazhi. Eshte si te shkosh tek SHQUP dhe te besh sondazhin.

  2. Reporter DW says:

   Te behet edhe njehere sondazhi se nuk me pelqen rezultati…


   Populli legenato albanistonez…..Kushtetuta thote po ose jo dhe nuk vendoset mbi Kushtetuten me sondazhe Albanistoneze.

   Ju meritoni vertet Floririn se kot nuk e zgjodhi PS dhe sh.Edvin.

 2. Zigur Qarri says:

  Sondazhet qe paguan Edvin D’Rama me Leket e takspaguesve shqiptare,ashtu si paguan per ekspozita dhe ndeshje basketbolli!
  Prill 2013.Edi Rama:Kush nuk do që ta tradhtojë 21 janarin nuk duhet të mbytet në gotën bosh të moralizimeve të palogjikshme
  mbi bashkimin PS – LSI.Vetëm paskëtaj [fitores së zgjedhjeve më 2013] fillojnë ditët kur do të vihet në provë morali i qeverisë që
  ne, të bashkuar, PS – LSI dhe të tjerë do të krijojmë për të rilindur Shqipërinë.Prill 2013.Edi Rama:Ah, se harrova, analistët A, B, C,
  që nuk lanë gjë pa thënë në emër të moralit nëpër banaqe e uebfaqe më kanë thënë plot gjëra interesante që në tv nuk i thonë,
  por po ju them vetëm njërën: “Po nuk u bashkove me Ilir Metën ky vend mori fund, sepse do na lini me Saliun edhe katër vjet!”.
  Maj 2018.Edi Rama: Ilir Meta presidenti më i mirë që kemi pasur deri më sot, nuk ka gabuar kurrë.
  Qershor 2019.Edi Rama:Ilir Meta nuk e meriton më zyrën ku rri. Nuk e meriton më titullin e gardianit kushtetues.
  Pasojat e politikes se nje Kryeministri skizofren,”qe i tall te gjith”,qe tregon gishtin tek te tjeret si te çmendur,kur vete eshte
  i diagnostikuar si i semure psiqik,rendojn mbi shqiptaret e thjeshte,qe çdo Dite e me shume,po braktisin Shqiperine.
  Negociatat, Holanda: “JO” Shqipërisë dhe “PO” Maqedonisë së Veriut!Le Figaro: Vizat për Shqipërinë, Franca mund të pasojë Holandën

  1. ah more ti pske hmbur kot qiria zigurina says:

   na ishte një herë zigur kari

  2. Qorri Zigur says:

   Sa te paguajne ty mer tyc Vicidoli qe nuk le gazete pa permjerur?
   Ti e di shume mire qe parate per sondazhe i paguajne Bashuqet e leshelise me ne krye Metucin e kryelopes qe kane pushtuar te gjithe shtypin e vendit.

  3. Qelbesira nga Vicidoli says:

   Bravo Zigur Kari

  4. F says:

   Sondazhi I pidhit te gruas tende e motres o zigur bajge….

 3. Raul says:

  Po sharebajgat e leshitdhise Kejdi dhembcakallja dhe Epshurr Brahimkari, Erisa hundpinokja, Klajda surratnallonja apo surrat tepsija, Nafije Dybeku Baxhelles që ka plagjiature diplomë, Luan qimeuriqi i leshitdhise i, Tit Shkollshumi, Floida surrat ufo me dick në dorë, Nora bythderrja Gjithollog’ja surratgerdalla, a e përkrahin vendimin për shtyrjen e afatit të zgjedhjeve.

 4. Shoku says:

  Zigur po të kesh gëlltitur një lugë çorbë nga ajo e pd apo ajo e lsi, të kuptoj pse në çdo koment që bën, ja fus si kau, pelës, por nëse nuk është kështu, atëherë ti je për skenarist në Hollywood te seriali “ Star War”. Nuk e o lum miku, në cilin univers rron.

 5. Henry says:

  Nese keni bere shtet dhe administrata publike eshte apolitike e neutrale, pjesemarrjen e saj zbritjani numrit te pergjithshem te pjesemarresve dhe shikoni sa dashamires ka pushtetit keni! Pssi administrata e Avdulajve voton per vendin e punes, sic dolj dhe ne pergjime.

 6. Gani says:

  Po shof ket zagarin e metes te report TV, qe ka qene me kqz, po mundohet te tregoje dhe t’i mbushi mendjen te tjereve se meta eshte okay me ate qe beri…

 7. ah more ti pske hmbur kot qiria zigurina says:

  na ishte një herë zigur kari

 8. Shqiptar ne emigrim says:

  Si ka mundesi qe jan akoma 40% e shqiptareve akoma te verber.

  Ku jetojn kta njerez

 9. nuk kam votuar dhe nuk votoj por nuk mund ti beje ligjet si ti doje bytha monikes saliu dhe lulit ! ky te ben me zorr me dale nga shpia ne 30 qershor

 10. roland says:

  duam ta bejme shqiperine rremuje hajde ta bejme ,por nuk duhet te kete njeri ne kete bote qe ta preki kushtetuten(AS IIR META AS EDI RAMA E AS AS BASHA AS BERISHA E AS KUSH TE VI PAS TYRE) e cila mbron sovranin.Kushtetuta eshte ajo qe u mledh rripin ketyrre maskarenjeve qe cdo dite po bejne te pa munduren qe shqipeia te mos shkoj ne evrope .Dhe ajo qe nuk mund ta beso eshte kur shkoj ca kryetar partish qe thone se po shkuam ne europe te gjithe do dalin jashte,pse sipas keryre kur do shkojme ne europe,gjitmone do kete njerez qe hikin njeres qe kthehen dhe nukduhet mendohet asnjehere qe ne te kemi pashaporet evropiane

 11. E ardhmja ndryshe e Shqiperise says:

  E cdomethene ky sondazh? Duket sikur thote socialisteve shkoni pa merak ne perplasjen e 30 qershorit se dhe me hu ne krah do fitoni ju se jeni shume…hajde kazansondazh…Ne lufte nuk fiton aslush.Nuk ka kush humbet a kush fiton, por thjeshte kush tepron! Te behet marreveshje e mire, publike mes paleve.Jo pazare qe thjeshte synojne perjetesimin e sundimit te kesaj kategorie udhejeqesish e oligarkesh. Depolitizim i gjithe struktures zgjedhore, krijim senati per balancat veri jug, drejtesi sovrane e president me vote popullore, pavaresim mediash, rifutje ne loje e sindikatave , depolitizim administrates publike e kontrolit te larte te shtetit e agjencive tjera ligjzbatuese, formulimi I nje modeii convenient e konkurues ekonomik, promovimi I individeve te paperlyer e persekutuar ne kete tranzicion gati criminal, integrim socio-politiko-ekonomik I emigranteve dhe percaktimi I kuotave ne parliament per minoritaret e cdo lloji.

 12. Tori says:

  O Muna ,ne rast se ballkan veb e lexon shumica e demokrateve a nuk me thua po Temen kush e lexon e kush merr pjese ne sondazh ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *