Bruno Shllaku: Unë delja e zezë në Shkodër, se jam socialist dhe ‘mik’ i Ramës

Aktori Bruno Shllaku i ftuar në studion e Provokacijas ka folur për shfaqjen e tij më të fundit “Të korrat e gjelbërta”, e cila i dedikohet të gjithë intelektualëve të persekutuar.

Kjo shfaqje është vënë në skenën e Teatrit Metropol në Tiranë, por aktori dhe regjisori shkodran akuzon se në Shkodër nuk është vënë në skenë për shkak se nuk i kanë lënë teatrin.

Sipas tij kjo vjen ngaqë është socialist dhe mik i Ramës.

“Në Shkodër nuk e kemi dhënë, se nuk e kemi dhënë teatrin se unë jam socialist dhe akuzohem se jam mik i Ramës dhe jam delja e zezë. Kam fakte që është kështu. Më kanë ndërpre dhe rolet duke thënë që është mik i Ramës. Dhe unë kam marr tekstin dhe kam thënë mirupafshim”.

Për Shkodrën shprehet: “Shkodra për mua është një oaz i mrekullueshëm kur bie dielli në të dhe pastaj kur dielli fshihet dhe t’i lirojë vendin zanave nuk ka më zana ka zana të këqij”.

Shllaku thekson se për këtë shfaqje është frymëzuar nga vepra e At Zef Pllumi “ Rrnoj për me tregue”, si një simbol  i të gjithë njerëzve që akoma rrojnë e tregojnë dhe gjithçka bie në vesh  të shurdhët.

“Ishte një shfaqje që e kisha obligim për qytetin tim, për ato njerëz që ranë në mënyrë unike si heronj, kur dragonjtë luftonin me kuçedrën, ranë me emrin e Atdheut. Fjala është për martirët shqiptarë të besimit katolik dhe muhamedanë që ishin kthyer nga katedralet e Evropës duke sjellë me vete qirinj për të iluminuar jetën e përditshme. Viktimat e komunizmit që nga viti ‘46, pushkatimet ndaj klerit shqiptar.

Drama është e ndërtuar në një rrymë sinkretike, që përzien nga pak të gjitha shkencat. E kam shkruar duke u inspiruar nga rrëfimet e disa njerëzve nga ferri i Spaçit, kam gërshetuar poezinë, dramën dhe muzikën.

Me një ritëm të heshtur sipas epikës iliro-greke ku predominon monologu i heshtur. “Rrnoj për me tregue” simbolizoj të gjithë ato njerëz që akoma rrojnë e tregojnë dhe gjithçka bie në vesh të shurdhët”.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Bruno Shllaku: Unë delja e zezë në Shkodër, se jam socialist dhe ‘mik’ i Ramës”

 1. xhokonda says:

  je nje aktor i shkelqyer ! mos u merr me idjote te deshtuara si rita gjeka ! nje cope aktore e deshtuar nje moster partie ! bruno shllaku eshte legjende !

 2. leda says:

  ta marsha te keqen o bruna shllaku ! je yll si aktor

 3. aktori says:

  bruno shllaku je njesh ! mos u merr me kurva si voltana ademi qe donte me qellu me molotov l

  1. Pellumbi says:

   Mos u beje merak Bruno Shllaku .Kunder teje jane vetem injorantet .Ju keni ece dhe do ecni perpara pa paterica .

 4. Aldo says:

  BRUNOOO,
  NUK ASHT THJESHT TË QENUNIT TAT SOCJALIST E AS MIK I RAMËS QË SHKODRANT TA KAN HEQ VIZËN. JO, ASHT SE TI E BASHK ME TY DHE YT SHOQE DJE, KENI KEN SPIUN TË SIGURIMIT. ASHT E PAMUNDUN QË NJI KATOLIK ME KEN ME PARTIN E « SKIFTERIT » RUÇI, VETËM N’KJOFT SIGURIMS SI PUNA JUEJ.

  1. aldo o cope mishi qe merresh me sajesa ! ske turp ! spiun je ti ! turp tju vije jeni ba si ne kohen e enverit ! mostra qe doni me djeg shkolla ! shko dhe kerkoje dokumentin tek genta dhe vertetoje qe eshte spiun ! skeni turp qe jeni me voltana molotovin

  2. Pa vlere says:

   @Aldo:
   Injorant qe je larg, vite drite larg Bruno Shllakut!
   Ske fytyre dhe akuzon tjetrin me “..asht e pamundun..”
   Po eshte e mundun o Aldo, se ka njerez qe nuk mund te ndjekin nje shpellar si Berisha.
   Kur ka lujt Bruno teater, Berisha I lepinde bythen dhe I bente fresk Enver Hoxhes!

  3. Filip says:

   Ti Aldo je me partin e Berishes spiunit te Udb-se.Pse a se dim na se cilt jan soji i Ali Spahise kujton ti?

  4. Miku socialist says:

   O Aldo qe je këlysh i Kriminelëve Sali Ilir Basha etj etj dukesh po se je dhe po kaq injorant dukesh Po ku ke tru e gojë ti me fol Për Bruno Shllakun e për Bashkëshorten e tij një grua zonjë me parime , një artiste e një intelektuale e mirfillte, Bruno e shumë si ai nuk linden socialiste por u bënë duke parë E duke ndjere ne lëkuren e tyre se 25 vjet ajo qe ju e quani Demokraci nuk ishte veçse një utopi një pseudo demokraci me në krye Komunistin e sherbetorin e Ramiz Alise, qe mbolli te keqen e solli vetem Zi ne shqipëri, Andaj te gjithe ne demokrat real e në shpirt demokrat Kthyem syte andej nga hyri drita jeshile për te shijuar Demokracinë ne kuptimin e plote te Demokracise dhe kjo vetëm ne sajë te Partise socialiste te drejtuar nga Gjigandi Edi Rama, Dhe njëri nga këta intelektualë me vizion e me kulture te gjitheaneshme eshte dhe BRUNO SHLLAKU ,Ufff sa i vockël je ti si në tru e be shpirt te mund te thuash pallavra si yë vijnë për oreks ty o zhabulan e papagall i fallxhores dhe grupit saj,,,.E di pse flisni Kështu sepse nuk keni këllqet e forta te dilni me emrin real,,,,Hajd në te s,…s vafshi te gjithe pas 30 qershorit

 5. shqiptari i ilirise says:

  Eh mor Bruno….
  U katandis teatri Migjeni ta drejtojë një gjoja aktore dhe një idiotë e marrë me emrin Rita Gjeka!!
  Pupupu…..!
  Duke parë teatrin kupton edhe se ku është katandisur gjithë shkodra e në ç’duan ka rënë!

 6. Genci says:

  Mos qaj bithen bruna,je ma e mira

 7. Miku says:

  O zoteri, kujt i plasi menderi se je miku i Rames.Do beja cudi po te ishe miku i Kadares apo miku i Sander Prosit.

 8. pa e lexuar.. says:

  Ket Bruno Shllakun e kena pa edhe here tjera ne rolin e mercenarit..
  Krahasoni ket me Primo Shllakun. Hane Shan, hane Bagdat..

 9. pa e lexuar.. says:

  Ket Bruno Shllakun e kena pa edhe here tjera ne rolin e mercenarit.
  Krahasoni ket me Primo Shllakun. Hane Shan, hane Bagdat..

 10. v says:

  Ti socialist ? Aq sa Rama.Ne fakt
  mercenar

 11. Curro Jimenes says:

  Jo more xhan, ti je thjeshte rrote k*ri

 12. I pagabueshmi says:

  Nuk jam shkodran por mbaj mend se kur duhej qe dikush te mbante gjalle rolet mashkullore mbasi i madhi Bep Shiroka nuk kishte me energjite prej moshes ta vazhdonte nje gje te tille, ishit ju Bruno qe e bete ne menyre te shkelqyer. Je i madh. Turp per keta mostra qe paragjykon artistet. Njesoj si ne monizem. Lufte klasash. Mendo dhe sillu sic them une. Ajo drejtoresha eshte anonime e deshtuar.

 13. degelisi says:

  Nje pjese e komenuesve shkruajn si ne kohen Enverit duke zhvilluar luften e klasave
  Ky kontigjent eshte per shoqerin socialiste, ku sundon diktatura, ndoshta 10% ose me pak e shkodraneve

 14. Jimi says:

  Eshte preferenca jote personale, nese dikujt ja fiton, apo ta fiton zemren per tu ber mik. Ashtu sic je ber mik me Ramen dhe ma do mendja per shkak te moshes dhe profesionit, kjo miqesi duhet te jete e hershme, qe para 90-es . Ne planin politik, kjo miqesi nuk ka aspak impakt , si per ty edhe per Ramen. E rendesishme eshte qe per admirusit e artit dramatik ti ngelesh nje aktor teper simpatik i nje teatri prestigjoz, sic ka qen dikur “Migjeni”. Pershendetje.

 15. Vatra says:

  Salih bin Berisha kurrë nuk ka,njoftë kultur dhe edukatë ai ka qenë dhe mbetet mugjahedin

 16. Ledio says:

  Ne Shqiperi vazhdon shpelarja e trurit ku njerezit ndahen ne te majte e te djathte, verior apo jugor, musliman apo te krishter, te bukur apo te shemtuar , te pasur apo te varfer , kur fare mire duke qene neutral per dike qe nuk ju ka lenduar kurre, i beni nder edhe vetes edhe te tjereve. Vazhdoni se jeta eshte e pafund edhe kini gjithe kohen e nevojshme per te paragjykuar cdo njeri edhe cdo gje, vecanerisht kur nuk e keni njohur fare, kur nuk ju ka folur kurre, kur nuk ju ka bere asnjehere asnje gje te keqe edhe me e keqja eshte duke e ditur qe nderkohe natyra ben punen e saje per ju, mua, nenat , motrat edhe gjithcka qe ju rrethon.Tik-Taku po afron qe nga momenti qe kemi hapur syte edhe kemi ardhur ne kete jete. Mendoni se si do te donit ti kalonit momentet e fundit te jetes sikur ta dinit qe do vdisnit pas 2-3 muajsh ose edhe 1 viti ? Kush nga ju do te donte qe ne vend te luleve edhe fjaleve te embla ti hidhnin nje cope M.. te madh? Duke urryer kedo edhe cdo gje qe nuk eshte njesoj si ju, thjesht keni beri dike qe ti ju vendosi nje cope M te madh ne varre. Jeta vete i jep cdo njerit nga neve here pas here doza hidherimi derisa ne fund i jep dozen perfunimtare , perse duhet shtuar edhe dashakeqesia , intoleranca e juaj? 🤔🤔

 17. uskania says:

  Bruno, ata qe merren me biografi nuk jane demokrate, por ENVERISTE.

 18. gloria says:

  Qyteti i kultures qe udhehiqet nga nje femer injorante dhe hajdute…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *