Flamuri grek në takimin e Ramës në Finiq, Gazmend Kapllani: Ju ofroj skenarë fantashkencorë për Greqinë

Gazetari dhe studiuesi Gazmend Kapllani ka reaguar lidhur me shfaqjen e flamurit grek në mitingun e kryeministrit Edi Rama në zonën minoritare të Finiqit.

Ai heq një paralele me takimet elektorale të kryeministrit grek dhe të drejtat e mohuara të shqiptarëve.

“Dje kam bërë dy postime në greqisht. Njëra kishte të bënte me faktin se fëmijët e emigrantëve shqiptarë mësojnë gjuhën shqipe, si në epokën e shkollave të fshehta, në vitin 2019, në një vend të BE.

Sot, për t’ju treguar një tjetër imazh të djeshëm, në anën tjetër të kufirit: Kryeministrin e Shqipërisë, “anti-helenin” sipas mediave keqinformuese greke, të cilat nuk do të shfaqnin kurrë një pamje të tillë.

Flamurin grek të papenguar në një miting politik në një fshat të minoritetit grek.

Imagjinoni vetëm këtë: Tsipras-in ose Mitsotakis në një miting politik dha nga prapa të duket flamuri shqiptar, maqedonas (të veriut) ose ai turk, se çfarë do të ndodhte. Bëni krahasimin. 

Ah, dhe Rama falenderoi të pranishmit në greqisht…

(Ju ofroj skenarë fantashkencorë për Greqinë)… “, shkruan Kapllani. (TemA)

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Flamuri grek në takimin e Ramës në Finiq, Gazmend Kapllani: Ju ofroj skenarë fantashkencorë për Greqinë”

 1. undefined says:

  Vari kkkk jevgjiteve se i njohim se kush jane nuk ja vlen te merresh me plera kemi hallet tona….shpresojm te hane koken e njeti tjetrit me turqit…te behen lesh….

  1. Hoxh Armandi says:

   Kapllani u tropat gjithe jeten po grek nuk u be kurre. Nuk ka grek me kapllana dhe muhameta. Te gjithe duhet te nderroni emrat dhe pagezoheni, ok? Ose te gjithe recepi.

 2. Nasi qe ta plasi says:

  Mos keshtu se egersohen evgjito cobanet qe kane mbi100 vjet qe Jane buken e Shqiptareve por qe bejne duvane e grekut.

 3. Koqa says:

  O Kapllan
  Shume patriot te paska bere Amerika ,legen lushnje
  Sa ishe me Greqi mbete zyrave per te marre shtetesine greke ,langaraq tani tu dhimbska Shiperia
  pasi u ngope me mc’ Donald Amerikan

  1. vang says:

   O KOQA:Pse kur ishte ne Greqi ishte antishqiptar,pse kerkonte si te gjithe te kishte dekumenta te vendit ku jetonte?.Pse ku qendron vecantia e pashaportes greke apo ne faktin qe ata se japin?

   1. Flm says:

    Vecantia e pashaportes Greke qe perfaqeson pashaport BE-je qendron te fakti qe me nje kalim Ilegal te kufirit do te kerkohet e drejta e pashaportes nga 3 miljon Shqiptare.
    ###
    Greqia nuk eshte Franc, Holland dhe Gjermani qe duhet te kalosh 3 mije kilometra kufi detar dhe tokesor. Prandaj nuk eshte aq e leht per tu marre.
    ###
    Me gjith ate statistikat tregojne qe Greqia eshte i vetmi shtet i BE-se qe ka dhene me shume pashaporta Greke tek Shqiptaret.
    ###
    Pa c’ka qe jane shume Kapllanet e pa bese dhe haramsez.

  2. Supaxhiu 300 evro says:

   Supaxhinj 300 evro.
   pesè komente pèr ju,
   rracè muti race e poshtèr
   nuk tè mjafton njè hu.
   ———
   Bushtra greke demokrate.
   hileqare hipokrite,
   pèr dy grek nè dropull
   pse moj sharavidhe.
   —————–
   Zgjohu shqipe .
   mblidhuni tè gjithè tok,
   tregojini grekut kush jemi
   gjak shqiptari patriot.
   ———–
   Ndajeni kufirin tek thana.
   e ka thènè populli nga hera,
   mos tè tallin bythèn grekèt
   i bèni m,,,n tek dera.

 4. Flm says:

  Ptuuuuu rac muti.
  Allu tros qe pinis, qw allu pas to dhinis “pi..in e motres”.
  ###
  Perse te ndalohet flamuri Grek more kerme, kur konventat nderkombetare e lejojne dhe e inkurajojn.
  Perse more majmun te shqeteson kaq shume ky flamur, kur dihet boterisht qe Greqia te ka ber te njohur, te ka vleresuar, te ka dhene dokumenta te jetosh si “njeri” ne Amerik.
  ###
  Perse ore maskara te shqeteson kaq shume flamuri Grek ne krah te atij Shqiptar, kur ti ore maskara je ai qe trumpenton vlerat e tolerances dhe demokracis.
  ###
  Te te vije turp mor maskara kur thua qe nuk ka shkoll Shqipe ne Greqi, ku c’do njeri mund te klikoj ne internet te bindet qe jane me dhjetra, ka kateder te gjuhes Shqipe ne universitetin Maqedonia te Selanikut, ka qindra shoqata (me shume se sa Greke ne Shqiperi) kulturore, patriotike, …, ka 6 gazeta Shqipe qe qarkullojne ne peripterat e Athines (me shume se Greke ne Shqiperi).
  ###
  Perse ore maskara i shkruan keto ligesira, nga kush paguesh ore bark-thare, inferior, i deshtuar, dembel, hipokrit i felliqur …. per sa aspra e ke shitur shpirtin tek armiqt e Greqis.

  1. Taku says:

   Flm, nuk e kuptove ate qe ka thene kapllani, thjesht e ka krahasuar me grekun , imagjino te ndodhi kjo gje ne greqi… Nuk po thote qe ajo qe ndodhi me finiq ishte gabim.. kaq . DHE KA TE DREJTE NE TE GJITHA ATO QE THOTE

   1. Flm says:

    Te ngrihet flamuri Grek ne Shqiperi nuk perben as nje kercenim, eshte vertetuar per 30 vjet rresht, sepse politika Greke nuk ka pretendime teritoriale. Ne parlamentin Grek nuk lehohet te thuhet Vorio Epir, por Shqiperia e Jugut … kjo i thote te gjitha.
    Politika Greke nuk ngre ndonje flamur te Greqis se madhe me Anatoli, Vorio Epir, Rumeli, … apo Jo.
    ###
    Kurse ngritja e flamurit Shqiptar ne Greqi eshte nga natyra nje provokim Turk-Arnautesh hipokritash te pa bese.
    1. Nuk ka grup popullate ne Greqi qe te deklarohet si minoritet Shqiptar, as ne konventa Nderkombetare as ne realitet.
    2. Politika Shqiptare ka dale hapur per pretendim territoresh Greke, harta e Shqiperis se madhe eshte e dukshme ne zyren e Berishes dhe te Ramutit (shiko foto ne internet).
    3. Ne Shqiperi (rast unik ne bote) funksuionon ligjshem “Republika e Cameris”, Republik brenda Republikes, dhe eshte e qarte qe nuk pretendon shkeputjen nga Shqiperia (prandaj nuk shqeteson Shqiptaret), por kerkon shkeputjen e territoreve Greke te Thesprotis.
    4. Nuk ka Futbollist, artist, apo kengetar qe ne c’do shfaqie publike te mos demostroj bashke me publikun isterizma Shoviniste per Shqiperi te madhe, me Greqin e veriut dhe Kerkyra brenda territorit te Albanistanit.
    Kjo gje nuk imagjinohet te ndodh ne Greqi, por vetem ne Shqiperin Mesjetare me popullat debilash.
    ###
    Ja pra sa te kota jane ato qe thua Ti dhe Kapllani.

 5. Dingo says:

  Gazmend Kapllani ka Hyre ne Greqi ilegal hengeri buken e grekeve “Racista” dhe Ka ikur me Amerike me pasaporte Hellene.nga Amerika si cdo bukeshkele ka filluar te hiqet patriot fallco kaq hipokrit dhe I ndyre.Kur Toka qe sot quhet Shqiperi dhe ishte Hale otomane keta njerezit ishin grek dhe kishin po kete flamur para se juve te egsistonit si shtet satelit Turk.Mos u hiqni si liberale se jeni nje hale para Grekeve.30 vite akoma nuk ngopen njerezit me buke ne Shqiperi dhe patriotizmi ju ka mbetur.sa patriot mund te jete nje shtetl me 450 xhami turke dhe me 70% Islam vetem gazmeni mund ta shpjehoje.

  1. kush says:

   ore ti dingo..ne rradhe te pare me 70 % myslimane i je referuar statistikave qe ka bere enver hoxha ne vitet 50 ,keshtuqe bej update….se sa pastaj jane greket te lashte,dhe ne nuk ekzistonim ,nga historia qenke tap topi,per mos me thene me shume. Te jesh i varfer dhe mos mbushesh barkun,ska lidhje me te qenit patriot! Ne sjemi te kulluar, po Gazmendi ska thene ndonje te pavertete. Ti po te jesh burre,dil ne emer dhe thuaju shqiptareve qe jane hale….une kam aq koqe sa te shkruaj emrin dhe mbiemrin ne nje gazete greke

  2. xx says:

   Kapllani nuk ka marre pasaporte greke .

  3. More qaflesho i JEVGOSTANIT, qa problemi ke ti , se sa xhami jane ne shqperi dhe sa perqind jane muslimane. Ketu i thone SHQIPERI dhe ska snje problem te jesh , musliman, katolik, orthomalaka, bektashian, sunit. Kjo eshte DEMOKRACI. Kuptove gje qfar thash apo toidhio MALAKA je .

 6. leka says:

  nen flamurin e tolerances ne ekzagjerojme e te tjeret na e marrin per dobesi. Prit kur te qahen prap greket se nuk ja u siguroi te drejtat minoritareve sepse duhet te vente dy flamuj grek e te hiqte ate shqiptar…sa pa dinjitet e krenari kombetare

 7. AC/DC says:

  Gjaku s’behet uje. Keshtu eshte dhe me kete albanistanas. Mosmirnjohja eshte tipari kryesor i kesaj rrace.

 8. Dash says:

  Me ju qelbesira me lart eshte e kote te debatosh se ato qe thoni skane fare ere perendimi , pastaj te “edukuar” ne nje shtet si Greqia qe rastesisht eshte ne BE , skeni si te flisni ndryshe ,ate thote edhe Kapllani ne nje fare menyre , rrace e ndyre…rrini andej dhe mos tja u degjojme frymen e qelbur ….se ndoshta vin nje dite dhe bertisni te paret :..jemi shqiptareeeee ! …te tille jeni………….se kam zakon te pergjigjem ca lloj bicimave , se sja vlen , dhe shikoj qe ate ben shumica dhe ben mire …te me ndjeni

 9. Nik says:

  Gazmend mos genje per shkollat shqipe ne Greqi.shkolla ka dhe jane hapur me inisiative te vete grekeve.se po te ishte per shtetin shqiptare..pirdh pirdh se lirohesh.

 10. Sokol says:

  Gaz kapllani eshte nje legen klasik Ne greqi nderroi mbiemrin Kaplanis dhe jargavitej zyrave per nshtetesi greke qe sja dhane kurre. Asnje fjale nuk tha atehere per padrejtesite kunder shqiptareve she merrej me bolet e eskilit e sokratit. Tani po del patriot dhe antigrek .sa i pafytyre

 11. mongogrek says:

  KY miu i aleve mongole flm 9 ’35 bashk me muirgeshat gojore te janullesAC/DC , DINGO ,, shajn KAPLLANIN se kane ngrene buken e ”grekut” , por harrojne pere vete keto minj mongolie qe shajne edhe ne gjuhen SHQIPE jane lindur dhe rritur ne SHQIPERI ,, jane rritur si fgjithe SHQIPETARET e tjere pa dallim feje,apo rrace apo krahine ,,dhe tani shajne SHQIPETARET dhe hiqem me mongol se vete mongolet ”greke” ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu morra pidhi,ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu minj haleje,, keto gjarperinj i kemi ushqier , kane qene ne shkollat me te mira dhe tani keta gjarperinj mongolovurkarocoban”grek”kane te drejte te na shajne (na hane MUTIN) kurse ne t ti degjojme,,,, ule koken mongolodobanovurkar ”grek” se SHQIPTARI TE SHKERDHE GOJEN E GJITHE MONGOLEVE ..”grek”,,, ptuuuuuuuuuu morrraaaa bythe ptuuuuuuu

 12. mongogrek says:

  KY miu i aleve mongole flm 9 ’35 bashk me muirgeshat gojore te janullesAC/DC , DINGO ,, shajn KAPLLANIN se kane ngrene buken e ”grekut” , por harrojne pere vete keto minj mongolie qe shajne edhe ne gjuhen SHQIPE jane lindur dhe rritur ne SHQIPERI ,, jane rritur si fgjithe SHQIPETARET e tjere pa dallim feje,apo rrace apo krahine ,,dhe tani shajne SHQIPETARET dhe hiqem me mongol se vete mongolet ”greke” ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu morra pidhi,ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu minj haleje,, keto gjarperinj i kemi ushqier , kane qene ne shkollat me te mira dhe tani keta gjarperinj mongolovurkarocoban”grek”kane te drejte te na shajne (na hane MUTIN) kurse ne t ti degjojme,,,, ule koken mongolodobanovurkar ”grek” se SHQIPTARI TE SHKERDHE GOJEN E GJITHE MONGOLEVE ..”grek”,,, ptuuuuuuuuuu morrraaaa bythe ptuuuuuuu,,, pidha dosash

  1. Dingo says:

   Ik ore qihu , turk i dhier,jemi ne ketu bashke me greket para se te vinit juve me challmat nga mongolia.
   Greket nuk i kane beri keq kurre Shqiperise,shikoni se nenat dhe motrat po ja u qijne turqit dhe ju vjen inat qe jeni mbetje ketu.Kush Shan greket eshte nje mi turk anadolli.Greqia eshte as me pak as me shume po nje Shtet 100 here me I mire se turqia dhe haleja e Albananes turke.Greqine e bene arvanitasit kristiane jo juve Pisa te ndyre turq.
   Gazmend kapllani eshte nje I tille ,turk I pabese qe pasi hengeri buken e grekeve del dhe I shan.
   Flamuri Grek ishte do jete do do mbetet ketu ….Shteti turk Shqiptar nuk e heq flamurin grek se jugu eshte grek qe nga koritza ne Avalon’s ….se cdo Shqiptar puro tosk kristian e Di se ku I pikon chatia.Greket ishin dhe do jene ketu deri ne fund.nuk i helmoni dot Shqiptaret e mire kristiane me demagogji turke boshe.Rrini mire se jugu eshte akoma autonom dhe marreveshja e mitahat frasherit qendron akoma…O turkShqiptar ti do plumb o derr i piste anadolli..jete dhe livadhis atje,,po ne zonat tona ta kepusim bishtin e majmunit turk.Epiri Autonom AH1914

 13. mongogrek says:

  EDHE TY ”SOKOL” njehere je koqa 9;’16 pm njehere je ;;;;soko;;;;;;;;1;22pm,, edhe mbrapa kompiuterit jeni mongol”grek’

 14. D... says:

  Ore Sokol ke qene ndonjehere ne Greqi , jo se sja paske haberin fare se ca behej atje me shqiptaret per 25 e kusur vjete, tani sikur eshte zbutur ne aparence ,po politika greke mbetet e njejta : sulmo te mos te te sulmojne , duke pare problemet e hapura qe kane me Shqiperine

 15. Detari says:

  Kapllan beu, e para, falendero greqine qe te beri njeri, e dyta ne Greqi ka vetem minoritet musliman ne veri afer turqise dhe atje mbajne flamura turk.

  Krahasimi jot eshte pa vend.

  Sa per shkollat ne Greqi, perse greqia duhet ti shkolloj femije ne gjuhen shqip?

  Ka 1 milion shqiptar ne greqi (me shume tani se jane shtuar keto 30 vitet e fundit), shumica jane me pashaporta greke (si puna jote), shumica nuk preferojne te flasin shqip, arsyet?

  – Shqiperia asnjehere nuk eshte munduar te investoj ne shkolla private me mesues shqiptar
  – Ka plot shqiptar “mesues” ne Greqi qe nuk duan te hapin shkolla private per femije shqiptare.

  Keshtu qe kot ankohesh, problemi jemi vet ne.

 16. Dringo e gjith jeta te shkoj duke i rene me dore ( malaka)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *